حراج آثار آبراهام لینکلن؛ تارِ مو، 75 میلیون!
۱۸۳۲۷۷
۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰
۸۶۰۰ 
در یک حراجی عجیب در دالاس آمریکا، اشیایی مربوط به ترور آبراهام لینکلن 800 هزار دلار فروخته شد.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله همشهری سرنخ - اشکان خسروپور: آبراهام لینکلن، شانزدهمین رییس جمهوری آمریکا وقتی داشت نفس های آخرش را می کشید، به خیلی چیزها فکر می کرده است. احتمالا به خانواده اش فکر می کرده یا به کارهای بد و خوبش؛ ممکن است حتی ته ذهنش امید داشته که زنده بماند و زندگی کند اما بعید می دانم فکر می کرد که روزی، حدود 150 سال بعد از مرگش، چند نفر دور هم جمع شوند و تار مویش را به حراج بگذارند. خبر این است: «متعلقات شانزدهمین رییس جمهوری آمریکا، همسرش و قاتلش در یک حراجی در شهر دالاس، بیشتر از 800 هزار دلار آمریکا (حدوددو میلیارد و 400 میلیون تومان) به فروش رفت.»

در حراجی چه می بینیم؟


بگذارید قبل از آنکه به سراغ اصل قضیه برویم، کمی تاریخ یانکی ها را مرور کنیم. آبراهام لینکلن، شانزدهمین رییس جمهوری آمریکا بود که در سال 1865 میلادی توسط ویلکس بوث، یک بازیگر تئاتر، ترور شد. سربازی به نام «بوستون کوربت»، تقریبا بلافاصله قاتل را کشت اما رییس جمهور را برای مداوا به محل دیگری منتقل کردند که معالجه ها هیچ اثری برایش نداشت.

تار موی 75 میلیونی

«دان اکرمن»، مدیر این حراجی عجیب می گوید: «این شایای جدید باعث شدند تا چشم انداز جدیدی از واقعه ترور لینکلن روشن شود. اهمیت این حراجی به آن دلیل است که قاتل آقای رییس جمهور تقریبا بلافاصله بعد از اقدام به9 ترور کشته می شود؛ برای همین هر سندی مربوط به آن دوران، می تواند برای پژوهشگران و کلکسیون دارها جذاب باشد.»

قیمت کل اشیایی که در این حراج به فروش رفتند، 803 هزار و 889 دلار بود. این مبلغ دو برابر مقداری است که کارشناسان، پیش از آن تخمین زده بودند.

تار موی رییس جمهوری: 25 هزار دلار


یک دسته موی آبراهام لینکلن بعد از ترور، توسط یک جراح عمومی به نام «جوزف بارنس» از بدنش جدا شد. شاید خود آقای جراح هم فکرش را نمی کرد که چند دهه بعد، این چند تار مو 25 هزار دلار (حدود 75 میلیون تومان) ارزش پیدا کند.

تار موی 75 میلیونی

نامه قاتل رییس جمهوری: 30 هزار دلار


ویلکس بوث، چند وقت قبل از ترور آبراهام لینکلن، نامه ای به دوستش نوشته بود و در آن درباره شغلش توضیح داده بود. مدیر این حراجی گفته که مردم از قساوت زیاد آقای قاتل احساس نفرت زیادی کرده اند.

پارچه خونی رییس جمهوری: 60 هزار دلار

تکه ای از پارچه کتانی تختخوابی که آبراهام لینکلن، لحظات آخر مرکش را روی آن گذراند، شش هزار دلار ناقابل (بیش از 18 میلیون تومان) قیمت گذاری شد، چیزی که این پارچه را از بقیه پارچه های کتان متمایز کرده، این است که چند قطره خون آقای رییس جمهور، قبل از مرگش روی آن ریخته شده است.

تار موی 75 میلیونی

نامه ای برای مبادله اسیر: 27 هزار و 500 دلار


آبراهام لینکلن یک سال قبل از مرگش، یعنی در سال 1864 میلادی، نامه ای درباره مبادله اسیران جنگی نوشته است. جالب اینجاست که پسر یکی از مسئولان ارشد دولتی هم در بین اسیرانی است که نامه برای آزادی آنها نوشته شده است. برای خرید این نامه چیزی حدود 80 میلیون تومان پرداخت شد.

سلفی های رییس جمهور، قاتل و سرباز: 30 هزار دلار

این حراجی عجیب فقط مربوط به اشیای شخص رییس جمهور نبود. قاتل او و حتی سربازی که بعد از ترور، آقای قاتل را کشت هم قیمت لوازم شخصی شان از رییس جمهور کمتر نبود. در این حراجی، عکس هایی از آبراهم لینکلن، ویلکس بوث - قاتل - و بوستون کوربت - سربازی که قاتل را کشت - با قیمتی حدود 90 میلیون تومان فروش رفت.

مجموعه ای با نام مستعار کشته شده، قاتل و انتقامجو همراه با مجموعه 4 نقاشی رنگ روغن مرتبط با این حادثه، 60 هزار دلار آمریکا یعنی بیش از 180 میلیون تومان فروخته شد.

حکم بازداشت قاتل رییس جمهوری؛ 21000 دلار


حکم بازداشت قاتل رییس جمهوری که به امضای یکی از مقامات ارشد کشور در آن زمان رسیده بود، 21 هزار دلار فروخته شد. این حکم به ترور آقای رییس جمهوری اشاره داشت و به قتل فجیعی که یک بازیگر انجام داده است.

تار موی 75 میلیونی

کارت دعوت ترحیخ؛ 11875 دلار


این بار که به یک مراسم ترحیم دعوت شدید، حتما کارت دعوت را پیش خودتان نگه دارید و حتی برای نسل های بعدی تان آن را به ارث بگذارید. این را به خاطر آن می گوییم که کارت دعوت مراسم ترحیم آبراهام لینکلن در کاخ سفید، در این حراجی عجیب 11 هزار و 875 دلار یعنی بیشتر از 35 میلیون تومان فروخته شده است.

نامه همسر رییس جمهور؛ 140625 دلار


«مری تاد لینکلن»، همسر رییس جمهوری آمریکا دست نوشته ای درباره مراسم ترحیم رییس جمهوری نوشته که آن هم در این حراجی به قیمت خیلی خوبی فروش رفت. دستخط همسر آقای رییس جمهور در این حراجی بیشتر از 30 میلیون تومان معامله شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج