جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
۲۰۷۰۴
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
۲۲۳۵۰۹ 
طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیز جالب توجه است، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از 20 کیلومتر داشت.
خبرگزاری مهر: کویر، جنگل، مناطق خشک و بیابانی، مناطق سر سبز و جمیع اضداد طبیعت را یکجا می توان در مصافتی به ابعاد 20 کیلومتر مربع در استان سمنان مشاهده کرد.  طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیز جالب توجه است، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از 20 کیلومتر داشت.در شهرستان شاهرود نیز که "جنگل ابر" آن زبانزد همه است، می توان در مناطق رضا آباد و خارتوران، طی مسیر در مناطق کویری را تجربه کرد.
 
شهرستان گرمسار شهر خورشید تابان نیز با جاده سنگفرش که یادگار گذشتگان و مسیر تاریخی ابریشم است، جاذبه های فراوانی دارد. شهرستان دامغان نیز با چشمه علی، انگورستانی و... جلوه هایی از هنر نقاش طبیعت را به نمایش می گذارد. چنانچه قصد تجربه ای متفاوت از سفر، دیدن از نزدیک کویر، ابر، رصد ستارگان و... را دارید، سفر به استان سمنان گزینه مناسبی برای سفر است.

چشمه های آبگرم

چشمه های آبگرم در 21 کیلومتری شمال غرب سمنان و 18 کیلومتری غرب شهرستان مهدیشهر قرار دارند. مردم از گذشته برای استفاده های درمانی و تفریحی به این چشمه ها می آمده اند و برای استفاده های درمانی استخرهایی از گذشته با عمق و ظرفیت کم در محل چشمه ها ساخته شده است.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس 
 

 
پیغمبران

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زیارتی و سیاحتی" پیغمبران" قرار دارد، مقبره پیغمبران در قله کوهی به همین نام در 21 کیلومتری جاده اصلی تهران - مشهد در نزدیکی سمنان واقع شده است. بر اساس اطلاعات موجود در این مقبره "سام" و "لام" از فرزندان نوح پیغمبر مدفون هستند و آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی و جانوری منطقه، جاذبه زیارتی منطقه را به عنوان محور گردشگری آن تکمیل می کند.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس 
 

 
 آهوان

آهوان در حدود 30 کیلومتری سمنان و 78 کیلومتری غرب دامغان واقع شده است. در اطراف آهوان چند روستای پایکوهی معروف به "کلاته" وجود دارد که با باغها، کشتزارهای مختلف و استخرهای آبیاری مناظر زیبایی را خلق می کند. در کنار جاذبه های طبیعی، وجود دو کاروانسرا یا رباط تاریخی به نام "رباط سنگی انوشیروانی" و "کاروانسرای شاه عباسی" بر اهمیت این منطقه افزوده است. زمان ساخت کاروانسرای سنگی (رباط انوشیروانی) به سالهای 420 تا 421 هجری قمری و ساخت کاروانسرای شاه عباسی به سال 1097 هجری قمری در دوره صفویه بر می گردد.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس 
 

 
بسطام

شهر "بسطام" زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ "بایزید بسطامی " دومین شهر نمونه گردشگری استان سمنان است که در 6 کیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی، عرفانی و مذهبی از جمله آستان مقدس"امامزاده محمد (ع)" و  در طول سال پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور است.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس 
 
وجود آرمگاه بایزید بسطامی، آرامگاه عارف بزرگ شیخ ابوالحسن خرقانی، موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از کشورهای مسلمان همسایه مانند پاکستان و کشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن کنند.
 

 
جنگل ابر

جنگل زیبا و خوش آب و هوای "ابر" در 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگلهای بکر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگلهای هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد، جنگل ابر نامیده می شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع  از ویژگی های این جنگل است.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
جنگل اولنگ

جنگل "اولنگ" در 85 کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس 
 

 
جنگل دشت شاد

جنگل "دشت شاد" در 180 کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده است، تنوع گونه های جنگلی، طبیعت و چشم انداز زیبا از ویژگیهای این منطقه به شمار می رود.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
جنگل و آبشار نام نیک

جنگلهای "نام نیک" و حسین آباد در حوزه استحفاظی شهرستان شاهرود و در آبریز شمالی استان قرار دارند. واقع شدن این منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه دیگر بر جذابیت آن افزوده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
زیستگاه توران

مجموعه "توران" از سه سمت پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تشکیل شده است.این منطقه در قسمت جنوبی جاده تهران - مشهد و در قسمت شمال شرقی دشت کویر قرار دارد. این منطقه پس از پناهگاه حیات وحش "نایبندان"، دومین منطقه بزرگ تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشور است. از نظر پوشش گیاهی این منطقه از تنوع بالایی برخوردار بوده و در میان گونه های جانوری آن برخی از نادرترین گونه ها مانند یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی و پرندگانی همچون زاغ بور و هوبره دیده می شود.

زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در حال حاضر محدود به مناطق خاصی از ایران مانند توران و زیستکره کویر است و علاوه بر یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی به عنوان گونه جانوری نادر و زاغ بور یکی از نادرترین پرندگان جهان تنها در منطقه توران زندگی می کند.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
مُجن و آبشار تنگه داستان

شهر "مجن" در فاصله 35 کیلومتری غرب شاهرود و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. تنگه معروف "داستان" در فاصله 10 کیلومتری شهر مجن قرار گرفته که آبشار این تنگه در زمره جاذبه های طبیعی شهرستان شاهرود محسوب می شود. پوشش گیاهی و جانوری متنوع و آب و هوای مطلوب از جاذبه های گردشگری این منطقه است.

 علاوه بر این، شهر مجن به عنوان یک منطقه تاریخی در دامنه کوه های البرز با ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاص به عنوان "ماسوله کویر" شهرت دارد به طوری که بافت قدیمی شهر در شیب ارتفاع شکل گرفته و خانه ها به گونه ای ساخته شده اند که بام هر خانه حیاط خانه ای دیگر است.

برخی این شهر را نگین سرخ فام دامنه های البرز شرقی می نامند زیرا خاک اراضی و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و زنان مجنی همه ساله بنا بر رسمی کهن با تهیه دوغابی از گِل قرمز رنگ به تجدید نمای خانه های کاه گلی می پردازند.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
خوش ییلاق

پناهگاه حیات وحش "خوش ییلاق" در شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. زیستگاههای جانوری و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است.این منطقه به دلیل وجود چشم اندازهای متفاوت طبیعی و تنوع اکوسیستمی شامل جنگل، کوهستان، مرطوب خزری، دشت خشک و بیابانی تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی دارد و از بی نظیرترین پناهگاه های حیات وحش ایران است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ

منطقه "فرحزاد" ، "تاش" و "چشمه هفت رنگ" در شهرستان شاهرود واقع شده است.چشمه هفت رنگ به دلیل تنوع رنگ آب چشمه های جاری از مواد معدنی با خواص درمانی، از دیرباز مورد توجه اهالی منطقه بوده است. علت نامگذاری این منطقه به نام "فرحزاد" به دلیل سرسبزی مزارع و باغ های مثمر منطقه است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
قطری

منطقه "قطری" در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزدیک روستای ابر واقع شده است.این منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده و به دلیل اقلیم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گیاهی آن زیبا و چشم نواز است. وجود آستان مقدس امامزاده سراوین قطری بر گردشگری مذهبی – طبیعی این منطقه افزوده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش

یکی از مناطق جاذب گردشگری شهرستان شاهرود دشت آفتابگردان و شقایق در منطقه کالپوش است که نمایش منحصر به فرد گل های شقایق در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می دهد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می کند.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 
همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و کشتی محلی در منطقه کالپوش برپا می شود.گل های آفتابگردان نیز که بیشتر در دشت "دانیال"  تا ارتفاعات روستای"کُرنگ" می روید، در ماه های مرداد و شهریور به گل نشسته و زیبایی این منطقه را دوچندان می کند.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
رضا آباد خوارتوران

روستای عشایر نشین "رضا آباد" از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، در 250 کیلومتری جنوب غربی شاهرود و 123 کیلومتری جنوب بیارجمند واقع شده است.پرورش گوسفند و شتر و نیز بافت انواع گلیم تنها راه معیشت اهالی سخت کوش این روستای کویری است.

مهم ترین جاذبه گردشگری این منطقه وجود تپه های ماسه ای به اشکال مختلف، سیاه چادر عشایری و نقوش بافته های زنان ایل است، این روستا را تپه های رمل در بر گرفته است. پوشش گیاهی خاص منطقه از جمله جنگل های طاق و فرهنگ خاص مردم روستا، جاذبه گردشگری این روستا را دوچندان کرده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
عباس آباد

"عباس آباد" روستایی قدیمی با کاروانسرایی کهن در شرق شاهرود و در کنار مسیر ارتباطی شاهرود به سبزوار قرار دارد. مهم ترین جاذبه این روستا وجود کاروانسرای شاه عباسی و دیگر بناهای تاریخی است. کاروانسراهای بزرگ "میاندشت"، "میامی"، "عباس اباد" و "الحاک" و نیز مسجد جامع فرومد مهم ترین بناهای تاریخی در مسیر ارتباطی شاهرود –سبزوار است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 


چشمه علی

مجموعه "چشمه علی "در شمال شهر تاریخی دامغان و حدود 30 کیلومتری این شهر بین روستاهای "آستانه" و "کلاته رودبار" واقع شده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار در این محل یک مسجد و یک عمارت ساخته شد.بنای فتحعلی شاهی در میان رودخانه و وسط مجموعه تفریحی چشمه علی قرار گرفته و مسجدی تاریخی نیز در ضلع جنوبی قرار داشته که اکنون مسجدی جدید بر روی آن واقع شده است.

وجود درختان بید و صنوبر، باغ های گردو، زردآلو، درختان میوه، گیاهان دارویی و ارتفاعات کوهستانی به جاذبه های این منطقه افزوده است. قلعه های تاریخی" منصورکوه" و "مهرنگار" از دیگر جاذبه های تاریخی این منطقه است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
سد شهید شاهچراغی

سد شهید شاهچراغی از جمله مناطق نمونه گردشگری استان سمنان است که در 12 کیلومتری دامغان ساخته شده و از جمله ویژگی های آن چشم انداز سد، قرارگرفتن در مسیر گردشگران چشمه علی، آب و هوای مطبوع و فضای سبز است. وجود سد و بخشی از کناره سد که به "دریاچه سد" تبدیل شده، فرصت بهره برداری گردشگری از این منطقه را برای تفریح و... فراهم کرده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
گردکوه

منطقه کوهستانی گردکوه در 18 کیلومتری غرب دامغان واقع شده و محور جاذبه های گردشگری این منطقه "قلعه گردکوه" است که به "گنبدان دژ" نیز شهرت دارد. کوهی که قلعه گردکوه بر آن بنا شده به شکل گنبد است.وجود گیاهان دارویی – صنعتی و گونه های مختلف جانوری بر جذابیت این منطقه افزوده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
چشمه قلقل

منطقه نمونه گردشگری "چشمه قلقل" در دو کیلومتری شمال روستای "دشتبو" دامغان واقع شده است.پوشش گیاهی منطقه ییلاقی و گونه های جانوری آن نیز بیشتر شامل گونه های مناطق کوهستانی است. امامزاده"میرجبرئیل" و بقایای قلعه ای در شرق روستای "تویه دروار" از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است. در نزدیکی این منطقه ناحیه ای به نام "انگورستانی" با آبشار آکواریومی زیبا وجود دارد که طبیعتی چشم نواز را خلق کرده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
پیر خوشتر (خوشدر)

منطقه "پیر خوشتر" در شمال غرب روستای "کلاته رودبار" دامغان واقع شده که در آن چشمه ای وجود دارد که از درون کوههای آهکی می جوشد. این منطقه به دلیل برخورداری از آب و هوای متنوع و گونه های مختلف جانوری، قابلیت جذب گردشگران را داراست.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
تنگه زندان

"تنگه زندان" در 53 کیلومتری شمال شهر دامغان قرار دارد. اقلیم منطقه ترکیبی از زمستان های سرد و تابستان های معتدل و مطبوع است. در کف این منطقه آب سرد و گوارای چشمه سارهای بالادست جریان دارد.از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه آبشار"نسروا" در 20 کیلومتری شمال شرق دیباج است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 


پارک ملی کویر

منطقه "سیاه کوه" و "پارک ملی کویر" یکی از قدیمی ترین مناطق تحت حفاظت در ایران است.این منطقه در جنوب گرمسار و حدفاصل کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک واقع شده است. جاذبه های گردشگری پارک ملی کویر به دو بخش جاذبه های طبیعی و تاریخی تقسیم می شود.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 
جاده سنگفرش به عنوان یکی از شگفت انگیزترین آثار تاریخی از جاذبه های این منطقه است، به طوری که این جاده امکان عبور کاروان ها را از میان اراضی باتلاقی و شوره زارهای حاشیه دشت کویر فراهم می کرده است.

بنای مشهور"قصر بهرام" که در واقع یک کاروانسرای شاه عباسی است و کاروانسرای "عین الرشید"، آبراه سنگی "سیه کوه" که آب مورد نیاز قصر بهرام را تامین می کرده، بقایای "ساختمان حرمسرا" ، کاروانسراهای "سفید آب" و "لکاب" و آب انبار"قیلوقه" از دیگر جاذبه های تاریخی این منطقه است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
بنه کوه

منطقه نمونه گردشگری"بنه کوه" در شمال شهر گرمسار واقع شده است.این منطقه به دلیل قرار داشتن بر سر راه باستانی گرمسار(خوار) به مازندران، از نظر تاریخی و نظامی دارای اهمیت ویژه ای بوده است. وجود قلعه باستانی" استوناوند"، "ریگ تپه" و "قلعه گبری" از جاذبه های این منطقه است. به دلیل قرار داشتن بنه کوه در بخش انتهایی رودخانه "حبله رود"، در این منطقه انواع پرندگان و ماهی ها زیست می کند.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
 رامه

روستای "رامه" و مناطق اطراف آن که منطقه نمونه گردشگری رامه را تشکیل می دهد در 55 کیلومتری شمال شرق شهر گرمسار واقع است که شامل چند روستا و مزرعه می شود. مناطق طبیعی چشم نواز اطراف روستای رامه به ویژه ارتفاعات آن و حیات وحش متنوع و غنی ، از جلوه های طبیعی این منطقه است.طبیعت این منطقه واقع در بخشی از منطقه شکار ممنوع "خنار" است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
بهورد

منطقه گردشگری"بهورد" در 32 کیلومتری شمال غربی بخش ایوانکی در گرمسار قرار دارد. این منطقه در حدفاصل دشت و کوهستان واقع شده است. مناطق اطراف بهورد به ویژه ارتفاعات"قره قاچ" و گردنه "قوچ" از نظر حیات وحش غنی است و یکی از شکارگاههای مهم گرمسار محسوب می شود.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
قالیباف

روستای کوهستانی و خوش آب و هوای "قالیباف" در 60 کیلومتری شمال شرقی گرمسار قرار دارد و از نظر اقلیمی از مناطق سرد و معتدل به شمار می رود. پوشش گیاهی منطقه متنوع و از نظر حیات وحش نیز در مجاورت منطقه شکار ممنوع "خنار" با پوشش جانوری مناسب قرار دارد و از حیوانات شکاری مختلف غنی است، سایر جاذبه های تاریخی و طبیعی این منطقه نیز شامل آبشار، جنگل طبیعی بکر و بناهای تاریخی و امامزاده هایی که در ارتفاع کوه قرار دارند، می شود.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
شهمیرزاد

شهر نمونه گردشگری بین المللی شهمیرزاد در شمال سمنان واقع شده و به دلیل جاذبه های فراوان طبیعی در تابستان و زمستان پذیرای گردشگران است. علاوه بر جاذبه های طبیعی مانند طبیعت سبز در کنار کوهستان و آب و هوای معتدل، برخی بناهای تاریخی مانند "شیرقلعه"، "قلعه شیخی" و "دژوهل" (به عنوان یکی از کانونهای مهم اسماعیلیان) نیز بر جنبه های جذاب گردشگری در شهمیرزاد افزوده است.

در شهمیرزاد برخی از محصولات مانند گردو و آلو دارای اهمیت صادراتی و شهرت بین المللی هستند و بزرگ ترین باغ گردوی جهان با وسعت 700 هکتار نیز در این شهر واقع شده است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
جنگل رودبارک

رودبارک در 80 کیلومتری شمال شرق سمنان در مسیر راه شهمیرزاد به "فولاد محله" در شهرستان مهدیشهر و در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است. این منطقه بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است و به دلیل وجود جنگل های پهن برگ و آب و هوای خنک به ویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد.

وجود چشم انداز رودخانه در مسیر جنگلی از دلایل نامگذاری این منطقه به "رودبارک" است. تنوع گونه های گیاهی و جانوری، دمای مناسب به ویژه در فصل تابستان و چشم اندازهای طبیعی از علت های جاذب گردشگری این منطقه است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
غار دربند

"دربند" منطقه سرسبز کوچکی است که در حدفاصل مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است. غار "دربند" در شیبی تند در کمرکش کوهی آهکی واقع شده است. این غار با 140 میلیون سال قدمت، از غارهای آهکی بزرگ ایران است که طول آن به حدود 150 متر می رسد. حداکثر ارتفاع از کف غار 30 متر است.ستون های بزرگ استلاگتیت و استلاگمیت و دیواره های آهکی از جاذبه های این غار است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
پرور

منطقه نمونه گردشگری "پرور"در شمال شرق شهمیرزاد قرار دارد که به عنوان منطقه حفاظت شده "پرور" شناخته شده و دارای پوشش گیاهی متنوع است. این منطقه شامل روستاهای پرور، کاورد، تمام، تلاجیم، فینسک و ملاده است.

وجود قلاع، تپه های باستانی، بناهای تاریخی متعدد و کاخ ابراهیم خان در ملاده از جاذبه های تاریخی مذهبی این منطقه است. چشم اندازهای طبیعی، انواع گونه های جانوری شامل خرس، گربه وحشی، خوک و کبک، انواع گونه های مرتعی، ییلاق های متعدد و انواع گیاهان دارویی از جاذبه های گردشگری پرور است.
 
 جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس
 

 
چاشم

روستای چاشم از توابع بخش شهمیرزاد شهرستان مهدیشهر در 19 کیلومتری شمال غربی شهمیرزاد واقع شده است و در پای قله کوه "نیزوا" قرار دارد. "چاشم" روستایی پایکوهی است و آب آن از چشمه و قنات تامین می شود.مهم ترین جاذبه گردشگری این منطقه، ارتفاعات زیبا و چشم نواز نیزوا، وجود امکان تفریح زمستانی در منطقه، چشمه روزیه، وجود تپه های باستانی، امامزاده ها و... است.
 
جاذبه هاي گردشگري سمنان +عکس 
انتشار یافته: 80
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1391/01/04
اینجا واقعا زیباست ولی شمال و جاده چالوس یه چیز دیگه است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
سمنان هیچ جاش مشکل نداره توپ توپه
Belgium
00:17 - 1391/01/05
معذرت میخوام اولا تیتر خبرتون اشتباهه استان سمنان درسته
دوما خیلی از این جاهایی که نوشتید در شهرستان شاهرود واقع شده که تیتری ننوشته بودید
-
08:55 - 1391/01/05
از همه دوستان دعوت می کنم به شهرستان ما سمنان سرس بزنند تمام تعریف های انجام شده درسته ولی از نزدیک دیدنش یه صفای دیگه داره
پاسخ ها
ebrahim
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۹
من هم دارم انتخاب رشته ی دانشگاه میکنم بعد تهران حتما سمنان رو خواهم زد
خیلی ازش خوشم اومده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
من الان میخوام سر بزنم ولی چرا......
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1391/01/05
من تا حالا نرفتم ولی اولین فرصتی که پیش بیاد میرم عکساش خیلی قشنگ بود
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1391/01/08
من خودم شاهرودیم ولی تا حالا نرفتم.
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1391/07/02
عكساش قشنگه بايد يكبار برم
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1391/07/22
اگه از تمام نقاط استان باشه خیلی خوب خودم سمنانیم
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1391/08/17
والا با اینکه قشنگ بود اما هر چی فکر کردم دیدم انگشت کوچیک خونه باغ پدر بزگم که توی کرمانه هم نمیشه.متاسفم رایم منفی بود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
برو همون باغ پدر بزرگت تو شهر کرمان حیفه جاهای دیگه رو ببینی آخه مگس رو چه به عرصه سیمرغ
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1391/12/07
من بچه ساری هستم ولی نرفتم هنوز در اولین فرصت میرم با تشکر از این تصاویر های زیبا
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1391/12/10
سلام باتشكرازاطلاعات جامع وكامل شماديدن اين عكسهابزرگي آفريدگارش راگوياست
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1391/12/11
سلام من یه چهار سالی سمنان زندگی کردم شهمیرزاد جای قشنگی بودخیلی دلم میخواد باز بیام ولی موقعیتش بیش نیومده این عکسا باعث شده که یه تجدید خاطره بشه واسم
Iran, Islamic Republic of
01:42 - 1392/06/23
سلام من تا حالا سمنان نرفتم ولی امسال روانشناسی اونجا قبول شدم.عکساشا که دیدم وحشت کردم .از سرما و مه خیلی میترسم...
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1392/08/23
پس بیارجمند کو؟!از قلم انداختینا
کی کی و اب درانی اینا همه جز جاذبه های گردشگریشه
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1392/09/11
وااااااااااای هوس کردم برم
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1392/09/17
شما حالا میغان نرفتین ببینین چقدرقشنگه
Iran, Islamic Republic of
23:03 - 1392/10/04
خوشم اومد باحال بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
موافقم
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1392/10/05
چرااز باغزندان نگفتی دمت گرم باحال بود
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1392/11/13
خیلی با حال بود دمت گرم
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1392/11/13
مطلب خیلی کم بود به هر حال متشکرم
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1392/11/30
منطقه شاهرود كه هر چي بگن كم گفتن خوبه اسمش قاره كوچكه پس دنيا بدونه مام جاهي زيبا زياد داريم
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1392/12/09
دمت گرم خیلی بهم کمک کرد
Iran, Islamic Republic of
02:24 - 1393/07/16
سمنان زیباست،خدارو شکر بابت زیباییش.حتما یه بار میرم،هم جنگل داره هم صحرا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
ناگفته نماند جنگل و کویر و کوهستان تواما مختص شاهرود است
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1393/07/25
من همه جا شو بودم به شما هم توصیه میکنم در وازه ارگ رو برین.
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1393/07/26
از دوستان شاهرودی خواهش میکنم بگن راه دقیق جنگل ابر کجاس؟
پاسخ ها
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
جنگل ابر بعد ازروستای ابر در مسیر حدودابیست کیلو متری جاده ی شاهرود به آزادشهر واقع شده است.
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1393/08/21
من بچه ی تاشم اون عکسی که ازچشمه ی هفت رنگ گذاشتیدخیلی خوب بودولی کاش یک عکسی هم از خودروستاوکوه شاهوار معروف به پیر می شی وآبشار آن می گذاشتید.
United States
12:47 - 1393/09/11
به نظرمنکه الان سمنان هستم شهر بیخودیه یجای تفریحی داخل شهر نداره که ادم یه سربزنه همه از سمنان دورن چه فایده
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1393/11/17
من ازساری میام.اگه یه روزبیکارباشی و توسمنان هم باشی خیلی حوصلت سر میره
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1393/11/23
سلام من تو تهران زندگی می کنم جز بچه های تیم ملی بدمینتون هستم من دوسال پیش اومدم سمنان شهرقشنگی توصیه میکنم برین
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1393/12/17
سنگسرو جا انداختین
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1394/01/24
سنگسر پس کووووو؟؟؟واااا
هتل سنگسر به این شیکی و باکلاسی عکس اونو چرا نذاشتین؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1394/02/03
کاش مینوشتید مطالب هارو از کجا گرفتید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
پس فولادمحله ومهدیشهرکجا هستنددرهمه زمینه هاافراطی وقبیله گراهستید
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1394/02/08
سلام عالی بودکاش ادرس رو دقیقتر می نوشتید
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1394/04/29
متاسفانه با توجه به كم كاري مسئولين استان سمنان بسياري از جاذبه هاي گردگشگري استان و خود سمنان به درستي تبليغ و معرفي و نمايان نشده است غير از موارد فوق شمار بسيار زياد ديگري نظير قلعه هاي تاريخي سارو بزرگ و كوچك سمنان ، چاه نفت تاريخي خوريان ، طبيعت بسيار زيباي سراور و خرند ، چشمه هاي متعدد آبگرم ، كوير دلازيان و ريگ جن و ...... را نام برد كه تمامي آنها حرف زيادي براي جذب توريسم و رونق صنعت گردشگري دارند .
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1394/05/03
سلام من ميخوام بدونم چقدر راه از تهران تا سمنان هست و تقريبا چند روز وقت براي گردش نيازه مخصوصا زمان رفتن تا شاهرود چقدره مرسي
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
3 ساعت راهه تا سمنان تقريبا 4 روز هم كافيه
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1394/05/04
این همه جای دیگر دارد این استان به این پهناوری..تاریخی و طبیعی...گرمسار و شاهرود و بسطام و دامغان و مهدیشهر و آرادان و سرخه همه متعلق به سمنان هستند و هر کدام پر از جاذبه...از جنگل هایی مثل جنگل ابر سمنان گرفته تا کویر نمک حاجعلیقلی سمنان همگی زیبا و خاص هستند...
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1394/12/14
جداً استان جالبیه مهمتر از همه خاکش دامنگیر و گرمه من با اینکه 1000 کیلومتر از سمنان فاصله دارم هر وقت میام اونجا برگشتن و دل کندن ازش برام سخته توصیه میکنم هموطنای عزیزم اونجا رو ببینن
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1395/04/07
شهرستان سمنان هیچ چیز خاصی از خودش نداره مطمئنا زیباترین مناطق گردشگری مربوط به شاهرود و توابع شاهروده که برچسب استان سمنان روش خورده متاسفانه
پاسخ ها
سایان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
ببخشید اون وقت شهرستان شاهرود یکی از شهرستان های استان سمنان نیست؟
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1395/04/16
شاهرود زیبا ترین وخواست ترین شهرایران است به خاطره تنوع آب وهوایی
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1395/06/09
هه سمنان که ازخودش چیزی نداره!!!!!!
اون شاهرودهست که بهترینه حتی ازسمنانم خیلی خیلی بهتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
هروقت اومدی یا تونستی بیای شهمیرزاد و مهدی شهر و .... اونوقت ادعا کن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!افتاد واست؟؟؟
سایان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
دقیقا مثل بچه هایی تو کوچه سر اسباب‌بازیاشون رجز میخونن رفتار کردن در شان شما نیست. قرار نیست کسی بهتر و بدتر تعیین کنه. تعصبتون رو کم کنید
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1395/06/10
من اولین بار بود اومدم شاهرود خیلی جاها سفر کردم ولی اینجا یک چیز دیگس.شهر رویایی بود
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1395/06/25
شاهرودیا که همش دم از شاهرود میزنن فعلا که قبلشون سمت سمنانه هه هه هه
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1395/07/03
میگم شماحرص نخور...
ببین مهم اینه که شاهرودازسمنان ازهرلحاظ بهتره اینوآویزه ی گوشت کن!
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1395/08/04
تا به حال دربارۀ این استان تحقیقی نداشتم ولی الآن که صفحۀ این استان رو دیدم انگشت به دهن موندم
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1395/10/02
با اینکه بچه مازندرانم اماشاهرودبادامغان روخیلی دوست دارم خیلی باصفاست
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1395/10/26
شاهرودی ها پرچم بالا استان شاهوار محبوب دلها
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1395/12/11
من خودم سمنان هستم.سمنان خیییییییییلی قشنگه!کویرش خیلی خوبه
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1396/02/20
همه جای ایران زیباست ؛ همه ما روی یه خاک و اب و هوا زندگی میکنیم ؛...یکی از زیباییهای این استان ،که همه نوع اب و هوایی رادارا میباشد.
ارسالی از منطقه زیبای کالپوش _دشت شاد
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1396/04/01
سلام به همه دوستان.
سمنان، شاهرود و دامغان جاهای خوب زیاد داره واسه تفریح.
تنوع آب‌و‌هوایی خیلی گسترده هست توی استان سمنان.
حتما وقت بذارید و سفری به استان سمنان داشته باشید.
خوش بگذره
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1396/04/15
من ۶ماه که اومدم سمنان ولی متاسفانه خود شهر سمنان جای خاصی برای تفریح نداره وغیر از گرما که از اردیبهشت شروع میشه و سرمای زمستون چیزی دیگه ای نداره.البته شهمیرزاد رفتم خ با سمنان آب و هوای متفاوتی داشت.مسولین سمنان زیاد فکر این استان نیستند به زیبا سازی شهرشون اهمیت نمیدند وگرنه میشد سمنان رو قابل تحمل تر درست کرد.
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1396/10/02
سلام جاهایی ک گفتید رو من نتونستم برم ببینم چون واقعا عجله داشتم
از این ب بعد زیاد میام سمنان چون واس دانشگاه سمنان قبول شدم اگ قسمت بشه همه جاهای ک گفتید رو میرم ولی خب باید ی نفرم باشه ک راهنمایی کنه ادمو
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1397/03/07
تمام سمنان یه طرف .خطه سرسبز و خوش اب و هوای كالپوش یه طرف.ولی افسوس که مسعولین رسیدگی نمیکنن.
پاسخ ها
طوفان
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
اینکه شقایقها رو سمپاشی میکنن و سه سالی میشه که دشت شقایق تبدیل شده به دشت گندم چه ربطی به رسیدگی مسئولین داره زیباترین دشت شقایقو نابود کردین کاش یه خرده بجای گندمکاری شقایقها رو احیا میکردین تازه چندسالی جشنواره شقایقها شروع شده بود افسوس ِ.....
United Kingdom
17:19 - 1397/04/20
عالی بود حتما می م
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1397/04/20
خیلی دوستداشتم برای اولین بار برم سمنان ولی مامانو بابام گفته بودن سمنان هبچی نداره وقتی رفتم تو گوگل جای دیدنیشونو دیدم تعجب کردم... بخدا تعجب کردم اینهمه جای جالبی داره ک من نمیدونستم
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1397/05/16
فکر نمیکردم که سمنان همچین جاهایی داشه باشه.خیلی زیباست
Iran, Islamic Republic of
03:01 - 1397/05/25
سلام. برای اولین باره اومدم سمنان اصلا قصد نداشتیم داخل شهر بشیم و بمونیم. خیلی خیلی شهر زیبا و با صفاییه
اب و هوای معتدل و خوبی داره
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1397/06/13
من دانشگاه قبول شدم ..حتما میام و این زیبایی هارو میبینم.
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/06/18
بنظر من استان سمنان خیلی و خیلی بیشتر از خیلی قشنگه. هم از نظر طبیعت گردی و هم فضاهای تاریخی فوق العاده ای داره. کمتر استانی را دیدم که اینقدر تنوع با هم باشه. خیلی خیلی خیلی زیبا بود. امیدوارم مردم کل استان سمنان دست به دست هم بدن تا با این همه آثار فاخر تاریخی و طبیعی را هم به مردم ایران و هم به کل مردم دنیا معرفی کنند و اینکه شغل پایدار ایجادکنند تا هیچ بیکاری حداقل تو این استان نباشه.
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/07/23
مسجد جامع فرومد با تزئینات شکوهمند آجرتراش (+عکس)
پول‌نیوز - مسجد جامع فریومد، از زیباترین مساجد دو ایوانی استان سمنان بوده و متعلق به قرن هفتم هجری با زیباترین تزئینات آجرکاری است.
فریومد که مرکز دهستان فریومد است، در ۱۸۰ کیلومتری شرق شاهرود در مسیر جاده شاهرود-سبزوار، شمال شرقی عباس‌آباد و شمال غربی مزینان در دامنه غربی کوه‌های جغتای (ارتفاعات میندر) جای گرفته است.نام فرومد یا چنانکه در کتب تاریخی اشاره شده است، فریومد برایمان آشنا است و یادآور سربداران، شیخ حسن جوری، قاضی القضات باشتین، ایلخانان مغول و... است و آنگاه تاریخ در برابر چشمان‌مان ظاهر می‌شود. فرومد، مرکز ناحیه جوین، مبدا حرکت آزادی خواهانه سربداران بوده است.

موقعیت جغرافیایی
فرومد در ناحیه شمال روستای کاهک (بین عباس‌آباد و داورزن) قرار گرفته است. از کاهک تا فرومد حدود بیست کیلومتر فاصله است. موقعیت قرارگیری و رسیدن به این بنا در جاده شاهرود به سبزوار و مشهد در روستای فرومد از توابع شهرستان میامی و ۱۰۰ کیلومتری شرق شهر میامی و ۱۶۵ کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع شده است.

مشکور در کتاب «ایران در عهد باستان» می‌نویسد:
آنچه از نوشته نویسندگان قدیم برمی‌آید، پارت همان خراسان کنونی است؛ یعنی از دامغان فعلی شروع شده و به هریرود منتهی می‌شده و عبارت از ولایات دامغان، شاهرود، جوین، سبزوار و نیشابور بوده است.

حسن پیرنیا نیز در کتاب خود سرزمین پارت را خراسان کنونی دانسته است و اضافه می‌کند:
داریوش اول در کتیبه‌های بیستون و تخت جمشید و نقش رستم آنرا پرتو نامیده است. سرزمین پارت از جنوب شرقی دریای گرگان، صفحه باریکی به طرف شرق امتداد دارد و این منطقه از طرف شمال و جنوب بین کویرها و بیابان‌های لم یزرع واقع است. پارت قدیم شامل ولایات کنونی دامغان، شاهرود جوین، سبزوار، نیشابور و ... است.

بلنیتسکی، نویسنده کتاب «خراسان و ماورالنهر» نیز پارت را از ولایات تابع حکومت هخامنشیان به‌شمار آورده است.

آب این منطقه غالبا از قنات تامین می‌شود و دارای آبی گوارا، شیرین و خنک است که هر رهگذری که از آنجا می گذرد هوس می‌کند زیر سایه درختان توت، انار یا گردوی آنجا بنشیند و از آب گوارای آن بنوشد. البته رودهایی در این منطقه مانند منیدر و کال شور وجود دارند.

در کتاب «سه سفرنامه هرات، مرو، مشهد» آمده است:

آب این ده که از منیدر است و بسیار فراوان است، تنها رود معروف این نواحی کال شور است که روی آن پل معروف ابریشم که سابقه تاریخی طولانی دارد، زده شده است. در ماه‌هایی که بارندگی خوب است این رود جاری است... بهترین انجیرها و موافق‌تر طبع مردم، انجیری بود که اوصاف آن در انجیر فریومد موجود است و آنجا کاریزهای بسیار است... با اینکه در قرون اخیر فتوری در آبادی فریومد دست داده اکنون در شهرک فریومد، کاریزهای حسین‌آباد، محمدآباد، نصرتیه، سعیدآباد، مظفر، برزین ، باغ پایین، کوشک، عیش‌آباد و کلاته نور تماما دارای آب است و اراضی مزروعی مفصل و باغات تمام شهرک فریومد را آبیاری می‌کنند. این قدر قنات و آب در یک آبادی حاکی از عظمت سابق این شهرک است. قناتی هم به نام کاریز بازار داشته که مجرای آن از زیربنای مسجد جامع فریومد می گذشته و اکنون خرابه و بی آب است.

از دلایل احتمالی تخریب مسجد می‌توان به وقوع زمین لرزه‌های شدید در منطقه یا عوامل انسانی نظیر جنگ و .. اشاره کرد و آن را به‌عنوان یکی از زیباترین محراب‌های موجود در مساجد ایران معرفی می‌کند.

ویژگی معماری اثر
بنا در مساحتی حدود ۸۲۰ متر مربع با نقشه دو ایوانی ساخته شده و متشکل از دو ایوان شمالی و جنوبی، دو ایوانچه در طرفین ایوان‌ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی و احتمالا شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی، دو رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبددار چهار گوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین است. شبستان غربی کاملا ویران شده و در بقایای ویرانه ها آثاری از تزئینات دیده می‌شود. مسجد جامع فرومد از معدود مسجدهایی است که گچ‌بری، نقش‌ها و کاشی‌ کاری‌های زیبای قرون چهارم تا هفتم هجری در بنای آن به‌کار رفته است و به همین دلیل در شمار آثار تاریخی مهم و کم‌نظیر ایران جای دارد.

این بنا که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده، با وجود اینکه امروزه به صورت نیمه‌ ویرانه درآمده است، یکی از آثار ارزشمند دوره خوارزمشاهیان در ایران به‌شمار می‌رود. اگرچه در پرونده ثبتی بنا، تاریخ ساخت آن به قرن هفتم نسبت داده شده است، اما بررسی کالبد معماری و تزئینات اولیه بنا که در زیر لایه‌ای از آجرکاری دوره متاخر ایلخانی قرار دارد، تاریخ بنا را به دوره سلجوقی نسبت می دهد.

با یادآوری آنچه ابوالحسن بیهقی (متوفی سال ۵۶۰ ه.ق) در باب برگزاری نماز آدینه در فریومد بدان اشاره کرده است، و با ذکر این نکته که در هیچ سند دیگری، به وجود مسجد جامع دیگری در فرومد اشاره نشده است، می‌توان تصور کرد که بنا در اواسط قرن ششم (دوره سلجوقی) مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از سوی دیگر ساختار یکپارچه زبره و نما که به تعبیر دکتر پیرنیا از مهم‌ترین ویژگی‌های معماری دوره سلجوقی است، این فرضیه را تقویت می‌کند که بنا به احتمال فراوان در دوره سلجوقی ساخته شده است. مشابه چنین نظری را می‌توان در آرا و افکار صاحب‌نظرانی چون آندره گدار و دونالد ویلبر نیز یافت.

مسجد جامع فرومد به تبعیت از ساختار بخش عمده‌ای از آثار معماری ایران، بنایی درون‌گرا است. درون‌گرایی مسجد، سبب تعریف صحن میانی به‌عنوان عنصر اصلی فضاساز شده است، به گونه‌ای توده بنا با قرارگیری در پیرامون آن شکل گرفته و عناصر کالبدی اصلی بنا را تعریف کرده است. ورودی مسجد، در ضلع شمالی بنا قرار گرفته و مزین به تزئینات غنی و زیبای آجرکاری، گچبری و کتیبه‌هایی چند است. این سردر به‌صورت ایوانی با قوس شکسته است که در حاشیه داخلی آن، دو ستون نمای آجری اجرا شده است. این ستون‌ها در پایین، روی سکوی طرفین سردر قرار گرفته و در بالا به سرستون مکعب شکل پایان می‌پذیرد.

زیبایی این مسجد در تزئینات بسیار زیبا و نغز آن است. در طرفین این ستون نماها نیز تزئینات آجرتراش به شکل هشت ضلعی منتظم است که در فضای خالی داخل شعاع‌های آن‌ها سفال مهری با نقش گیاهی قرار گرفته‌اند و گچبری‌هایی با نقوش هندسی وجود داشته که بخش اعظم آن فرو ریخته است. دیواره‌های داخلی سردر با تزئینات گچبری به شکل مربع‌های کوچک و پوشش طاقی سردر با گچبری و مقرنس تزئین شده است.

در پاکار طاق سردر، کتیبه‌ای سرتاسری به خط نسخ و در زمینه تزئینی گچبری شده است. مضمون این کتیبه آیات قرآنی است که به شدت آسیب دیده است. در انتهای سردر ورودی درگاه کوتاهی به ارتفاع ۱٫۵ متر قرار دارد. وضعیت درگاه نشان می‌دهد که در دوره‌های متأخرتر، آن را کوچک و کوتاه کرده‌اند. پس از سردر، دالانی به عرض حدود ۲٫۵ و طول ۶ متر قرار دارد که از طریق آن به صحن و شبستان جانبی می‌توان راه یافت. صحن مسجد به شکل مربع مستطیل، در جنوب و شمال با دو ایوان بزرگ و در غرب و شرق با بقایای رواق‌های جانبی محدود می‌شود. ایوان بزرگ و جنوبی مسجد به عرض ۶٫۶۲ و عمق ۱۱٫۲۵ متر، از ایوان مقابل بزرگتر و مرتفع‌تر است. درون ایوان جنوبی، محراب قرار دارد، با گچکاری‌های منقوش به طرح‌های گوناگون که هنوز رنگ فیروزه‌ای و آبی لاجوردی آن چشم را نوازش می‌کند. سقف‌های ایوان‌ها مرمت شده، ولی هنوز مقرنس‌های آن‌ها بازسازی نشده است.

در شرق و غرب صحن بنا، بقایای رواق‌هایی را می‌بینیم که بازهم با نقوش گیاهی و اسلیمی تزیین شده‌اند و هرجای بنا که توانسته‌اند، نقش زده‌اند. در دو سمت ایوان‌های جنوبی و شمالی بر پیشانی ایوانچه‌ها و پایه‌های ایوان‌ها شکل‌های دوازده وجهی را می‌بینیم که به خورشید می‌مانند و گویا استادکار زبردست ما در میان آن‌ها کاشی فیروزه‌ای نشانده بوده که اکنون از آن‌ها نشانی نیست.
در ایوان جنوبی علاوه بر محرابی که در انتهای آن قرار داشت، در رواق دوم شرقی ایوان هم محرابی دیگر با نقش و نگارهای خاص خود وجود داشت! چرا دو محراب؟ احتمال می‌رود به دلیل آنکه ایوان در زمستان سرد بوده، محراب دوم برای استفاده در شرایط آب و هوایی سرد باشد تا جمعیت کمتری از نمازگزاران در داخل شبستان باشند نه ایوان.

در داخل نیم گنبد محراب نقش اسلیمی با ویژگی‌های ایلخانی اجرا شده است. نقشی قرینه که در مرکز به سرترنج ختم شده است. ابعاد نقش مایه‌های داخل نیم گنبد به شکل واضحی با سایر موتیف‌ها متفاوت است و این تفاوت تاکیدی قابل توجه بر مرکزی‌ترین بخش مسجد، یعنی محراب دارد.

این بنا دارای تزئینات معماری منحصر به فرد گچی و آجری با تلفیق کاشی فیروزه‌ای است. بنابر برخی روایت‌ها، این مسجد بر آثار یک آتشکده بنا شده است. بنای این مسجد که نخستین بنای تاریخی استان سمنان است، از عجایب هنری ایران بوده و در حدود نهصد سال قدمت دارد. دو ایوان بلند رو به روی هم در دو جهت شمالی و جنوبی ایستاده‌اند و بر دیوارها، طاق‌ها و سقف و پیشانی ایوان‌ها، نقوش اسلیمی، گیاهی و هندسی، آجرکاری‌ها، گچبری‌ها، مقرنس‌ها یا گوشواره‌ها و کتیبه‌های قرآنی چشمان هر بیننده‌ای را حیران می‌کند.

اگرچه بروز زمین لرزه‌های متعدد سبب تخریب بخش‌هایی از این ساختار شده، اما می‌توان گفت نتیجه اقدامات صورت گرفته در دوره ایلخانی، شکل‌گیری جدید بنا بوده است که تا امروز در آن دیده می‌شود. ولی در دل بنایی ساده در مرکز روستا تزئیناتی همچون نگین با تراش‌های بسیار ظریف نهفته است که انسان را از هر گوشه‌ای به سمت خود می‌کشد.

دقیقا در میانه‌ی روستا در امتداد خیابان اصلی که پیش می‌رویم، به یکباره بنایی یادمانی در برابر چشمان‌مان ظاهر می‌شود. بنایی با ویژگی‌های توامان از سنت و مدرنتیه که شاید تنها یادگار میراث معماری معاصر در منطقه باشد. بر اساس کتیبه‌ای که در میانه بنا روی سنگ نصب شده، بنا یادمانی است برای ابن یمین فرومدی؛ قطعه‌سرای نامدار قرن هشتم. این مزار در همسایگی مسجد جامع فریومد است.
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1397/08/18
ای کاش از روستای توریستی قلعه نو خرقان ومجموعه تاریخی شیخ ابوالحسن خرقانی هم یادی میکردید
رضا حاجی ابادی از بندرعباس
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1397/09/01
خیلی ممنون ازعکسهای قشنگتان من حتما امسال باخانواده میرم.تشکر
رضا حاجی ابادی از بندرعباس
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1397/09/01
خیلی ممنون ازعکسهای قشنگتان من حتما امسال باخانواده میرم.تشکر
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1397/12/10
خود شهر سمنان واقعا خیلی جای دیدنی نداره و خسته کننده اس و کاملا حوصله سر بر امیدوارم فکری به حال این شهر باستانی بکنن
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/01/09
پس فولادمحله باامامزاده تاج الدین امامزاده ابراهیم و....چرا معرفی نمیشه درهمه زمینه هاافراطی وقبیله گراهستید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج