"فرج الله سلحشور" تبرئه شد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
ریزخور_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۱۲۹۲
۲۰ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۳
۹۷۱۸
طبق سند اثبات شد که ایشان(طاهری) تمام سناریوی خود را از روی کتاب ژوزف توماس‌مان نوشته و تنها بخش‌هایی با منابع اسلامی همخوانی نداشته را عوض کرده‌است.
خبرگزاری مهر: کارگردان سریال "یوسف پیامبر(ع)" با اعلام خبر صدور حکم تبرئه‌ خود از اتهام کپی‌برداری از کتاب شهاب‌الدین طاهری گفت: طبق سند اثبات شد که ایشان(طاهری) تمام سناریوی خود را از روی کتاب ژوزف توماس‌مان نوشته و تنها بخش‌هایی با منابع اسلامی همخوانی نداشته را عوض کرده‌است.

 نشست خبری با موضوع اعلام نتیجه دادگاه فرج‌الله سلحشور درباره شکایتی که از وی با عنوان سرقت فیلمنامه سریال "یوسف پیامبر(ص)" شده بود،‌ پیش از ظهر امروز با حضور اهالی رسانه در موسسه فرهنگی هنری تبیان برگزار شد.

نگاری وکیل سلحشور در ابتدای این نشست به ارایه توضیحاتی از سیر برگزاری دادگاه وی پرداخت و گفت: پرونده‌ای که در مراجع قضائی تحت رسیدگی بود و موجب صدور دادنامه‌ای شد که به برائت از اتهام برداشت غیرقانونی فیلمنامه ادعایی از دو جلد کتاب نوشته شهاب‌الدین طاهری حکم می‌دهد و با توجه به رسیدگی‌های دادسرای عمومی انقلاب ویژه کارکنان دولت فرج‌الله سلحشور منع تعقیب و این موضوع به طرفین اصحاب دعوی اعلام شد. اما شهاب‌الدین طاهری متعاقباً اعتراضی کرد و این اعتراض در شعبه 1083 دادگاه جزایی تهران بررسی شد.

وی افزود: پیرو این کیفرخواست هیات سه نفره کارشناسی که از سوی خانه سینما، صداوسیما و وزارت ارشاد معرفی شده بودند، پیرو استدلال‌های ارایه شده سلحشور را بی‌گناه معرفی کردند. چرا که داستان یوسف قصه‌ای است که در همه ادیان مشهور و کار همزمان توسط چند نفر بر روی آن ممکن بوده و جنبه غیرقانونی ندارد.

همچنین با توجه به منابع مشترک چون قرآن، اسرائیلیات و تفاسیر، امکان شباهت فیلمنامه‌ها، داستان‌ها و رمان‌ها وجود دارد، اما باید تفاوت آنها معقول باشد و شیوه نگارش و نوع نگاه هر نویسنده به ایجاد شاخصه‌های تفاوت لحن و متن منجر می‌شود.


نگاری در ادامه با اشاره به دادنامه صادره از شعبه 1057 اظهار کرد: کارشناسان در بررسی خود پس از نیافتن نکته یا بخشی که سرقت ادبی محسوب شود برای اطمینان بیشتر از آقای طاهری خواستند فارغ از منابع و مباحث اگر سکانس، صحنه، گفتگو یا اسامی از متن ایشان سرقت شده اعلام کنند اما ایشان پیوسته تاکید می‌کنند که کل اثر ایشان سرقت شده‌است.

این وکیل تصریح کرد:‌ با استماع نظرات طاهری وی علیرغم منابع مشترک تحقیقی و نتایج تحقیقات همواره کارشناسان را به مواردی خارج از متن ارجاع می‌داد که این امر باعث شد حکم برائت از موضوع اتهام توسط قاضی صادر شود. با این حال این حکم دوباره مورد اعتراض آقای طاهری قرار گرفته و با برگزاری دادگاه تجدید نظر حکم قطعی برای ما قابل احترام است.

در ادامه نشست سلحشور در سخنانی به شرح ماوقع پرونده دادگاه پرداخت و تصریح کرد: تقریباً‌ سه سال پیش بود که از سوی شعبه 2 کارکنان دولت میدان ارگ شکایتی از اینجانب صورت گرفت مبنی‌بر اینکه بنده سریال یوسف را از روی یک کتاب ساخته‌ام.

همان زمان من 10 جلد فیلمنامه یوسف را روی میز بازپرس گذاشتم. آن هم در زمانی که سریال روی آنتن رفته بود و پس از مقایسه دو اثر منع تعقیب و تبرئه من اعلام شد.


وی افزود: اما با شکایت مجدد آقای طاهری کارشناسانی تعیین شدند که در شش‌هزار ساعت که شش ماه مزمان برد روی پرونده کار کردند. سوابق، قراردادها، تقدم و تاخر چاپ و قراردادها بررسی شد اما تنها کاری که کارشناسان انجام ندادند مقایسه دو کتاب بود.

 پس از آن مشخص شد زمان تحویل اولین نسخه خطی سناریو و مجموعه تحقیقات ما به صدا و سیما با چاپ کتاب آقای طاهری همزمان بوده‌است.


کارگردان یوسف پیامبر(ص) تصریح کرد: دادگاه پس از سه ماه با پیشرفتی که در تحقیقات حاصل شده بود نتایج را به کارشناسان دیگری چون حسین مختاری، حبیب بهمنی، نادر طالب زاده، سید ناصر هاشم زاده و سعید شاپوری ارجاع دادند.

با وجود این که همه عالم و آدم از کلیات داستان حضرت یوسف(ع) مطلعند و این جزئیات و ابتکارات است که اثر متفاوتی خلق می‌‌کند، با این حال طاهری کماکان تاکید می‌کرد من کل کتاب او را سرقت کرده‌ام.


سلحشور افزود: کارشناسان با گذشت زمان حتی یک خط، یک بخش یا یک فصل ارایه نداند که مشابه متن فیلمنامه ما باشد. حتی یک اسم هم همچون آخناتون ارایه نشد که تنها در کتاب طاهری موجود باشد و من از آن تقلب کرده باشم.

وی از آخرین اعلام نظر دادگاه در تاریخ 14 اسفند 91 خبر داد و گفت: ‌28 اسفندماه به وکیل ما اعلام شد که من تبرئه هستم اما شهاب‌الدین طاهری مجدد در تاریخ 8 فروردین امسال شکایت کرده‌است.

حال من به شما و تمام مملکت ایران می‌گویم که همه با هم به آقای طاهری کمک کنید و اگر سطری پیدا کردید که تنها متعلق به کتاب او بود و در تاریخ، تفاسیر و یا قرآن نیامده بود من از شما می پذیرم. این در حالی است که من تا زمان صدور اولین حکم والله قسم کتاب را ندیده بودم.


کارگردان یوسف(ع) تصریح کرد: ‌البته سال 78 این فرد یک بخش از کتابش را به من داد و من به او گفتم شما اصلاً ‌نویسنده نیستید و باید کماکان برای نویسنده شدن تلاش کنید. بنابراین ادعای او مزاحی بیش نیست. علاوه‌بر این تاریخ چاپ کتاب وی زمستان 80 است که من دو سه ماه قبل کل فیلمنامه و تمام قراردادها را به صداوسیما تحویل داده بودم و مهر و امضای تاریخ تحویل دبیرخانه موجود است.

وی ادامه داد: اما متاسفانه طاهری تنها با ارایه شکایت این موضوع را در تمام مطبوعات منتشر کرد که مورد استقبال رسانه‌هایی چون VOAو BBCقرار گرفت.

 جالب اینکه بعدها طبق سند اثبات شد که او تمام سناریوی خود را از روی کتاب ژوزف توماس مان نوشته و تنها بخش‌هایی با منابع اسلامی همخوانی نداشته را عوض کرده‌است.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:44 - 1391/01/20
ما بچه های سایت برترین ها هم به شما تبریک میگوییم که تبرئه شدی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر