جزییات استانی شدن انتخابات مجلس
۲۱۶۲۴۶
۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
۱۵۱۹۰
نمایندگان مجلس باید 15 درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود و بالاترین رای را در استان کسب کنند نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که نمایندگان هر استان در انتخابات باید 15درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود را کسب کنند و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند.
خبرگزاری ایرنا: نمایندگان مجلس باید 15 درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود و بالاترین رای را در استان کسب کنند نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که نمایندگان هر استان در انتخابات باید 15درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه خود را کسب کنند و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس مواد 6 و 7 طرح استانی - شهرستانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

بر اساس ماده 6 این طرح که با 167 رأی موافق ، 14 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید، وزارت کشور موظف است برگه های رأی را به گونه ای طراحی و در اختیار رأی دهندگان قرار دهد که هر رأی دهنده در استان بتواند برای همه کرسی های نمایندگی حوزه های موجود در استان به صورت مجزا نماینده انتخاب کند، همچنین در برگه رأی محلی جهت رأی به عنوان فهرست تعیین شود.

نمایندگان ماده 7 این طرح را نیز با 153 رأی موافق، 27 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر تصویب کردند که بر اساس آن از هر حوزه انتخابیه موجود استان نامزد یا نامزدهایی که حداقل 15 درصد آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه موضوع تبصره ذیل ماده یک این قانون را کسب کرده و بالاترین رأی را در کل استان به دست آورند ، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می شوند.

در تبصره ماده یک این طرح نیز مقرر شد: تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه های انتخابیه موجود استان است که مستند به قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس مصوب 30 فروردین 66 و اصلاحیه بعدی آن تعیین شده اند.

نمایندگان همچنین تبصره ماده 7 این طرح را تصویب کردند که بر اساس آن در صورتی که حدنصاب در این ماده برای یک یا چند کرسی به دست نیاید ، نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رأی را نسبت به سایر نامزدهای آن حوزه انتخابیه در سطح استان کسب کرده باشند، به عنوان نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می یابند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
03:19 - 1394/04/01
سلام به همه دست اندرکاران انتخابات ولی باکمال تاسف بایدبگویم مجلس محترم وقی قوانینش پشتوانه اجرائی نداردانتخاباتش هم بی ارزش است عزیزان گرامی وقتی شهروندی درپیچ وخم ادارات ازحقوق قانونیش محروم میشودوحتی نماینده مجلس (خانم اجرلودرانزمان)همازخودصلب مسئولیت میکندیاافرادی دیگرسالهاازحقوق قانونی خودمحروم هستندانتابات مجلس برای اینگونه اشخاص کاری بیهوده وعبس است .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج