افسرده‌ايد و اضطراب داريد؟
۲۲۴۴۸۶
۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۶
۲۷۹۴۵ 
اگر از همين امروز اراده كنيد، در يك چشم به هم زدن، مي‌توانيد به یک فرد قدرشناس تبديل شويد. محققان با كمك پژوهش‌هايي كه نتايج آن را در اختيارتان قرار داده‌اند، به شما مي‌گويند كه واژه ساده «متشكرم» چقدر مي‌تواند به سلامت جسم و روانتان خير برساند.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز - محبوبه عطايي: دنبال بهانه نگرديد؛ كافي است نگاهي به اطراف‌تان بيندازيد تا بهانه‌اش را پيدا كنيد. لبخند آقاي فروشنده؛ پياده شدن از تاكسي‌اي كه راننده‌اش نداشتن پول خرد را بهانه نكرده؛ ميز تميز كارتان در اداره و ديدن كودك‌تان كه امروز بهتر از قبل نقاشي‌اش را رنگ مي‌كند. اگر از همين امروز اراده كنيد، در يك چشم به هم زدن، مي‌توانيد به یک فرد قدرشناس تبديل شويد. براي برداشتن چنين قدمي انگيزه مي‌خواهيد؟ محققان اين انگيزه را هم به شما مي‌دهند و با كمك پژوهش‌هايي كه نتايج آن را در اختيارتان قرار داده‌اند، به شما مي‌گويند كه واژه ساده «متشكرم» چقدر مي‌تواند به سلامت جسم و روانتان خير برساند و تا چه اندازه مي‌تواند زندگي آرام‌تري را براي‌تان رقم بزند.

آدم ربا مي‌شويد

درست در همين لحظه‌اي كه روي صندلي ايستگاه اتوبوس نشسته‌ايد و بغل دستي‌تان روزنامه‌اي را كه از دست شما مي‌افتد براي‌تان از روي زمين برمی‌دارد، امكان ساختن يك رابطه عميق و ماندگار براي‌تان فراهم می‌شود. انگار شما با گفتن اين واژه، مثل آهن ربايي كه براده‌ها را جذب مي‌كند، آدم‌ها را به خود جذب مي‌كنيد. اما وار شدن در چنين ارتباطي، يك تبصره هم دارد. شما بايد با گفتن «متشكرم»، به بغل دستي‌تان نشان دهيد كه قدرشناسيد و به همين سادگي او را براي پيوستن به گروه دوستان‌تان ترغيب كنيد. «متشكرم»، تنها كلمه‌اي براي نشان دادن ادب نيست. پژوهشي كه نتيجه‌اش در مجله «emotion» چاپ شده نشان مي‌دهد قدرشناسي و تشكر كردن، امكان ايجاد روابط تازه را فراهم مي‌كند و به شما براي گسترده‌تر كردن حلقه دوستان‌تان كمك مي‌كند.

روحاني‌مچكريم!
درد نمي‌كشيد

درد داريد؟ سردرد امان‌تان را بريده یا به‌خاطر معده‌درد زندگي‌تان مختل شده است؟ از نظر محققان اگر تنها كلمه «متشكرم» را به دايره واژگان‌تان وارد كنيد، مي‌توانيد از بسياري از اين دردها خلاص شويد. براساس مطالعه‌اي كه نتایج آن در مجله « Personality and Individual Differences» چاپ شده، قدرشناسي باعث كمتر شدن دردهاي جسمي مي‌شود و از شما فرد سالم‌تري مي‌سازد. از سوي ديگر، پژوهشگران بر اين باورند كه آد‌م‌هاي قدرشناس، احتمالا بيشتر مراقب سلامت خود هستند و چكاپ‌هاي سالانه خود را هم به‌طور منظم انجام مي‌دهند و به گفته محققان اين افراد به اين دلايل عمري طولاني‌تر دارند.

افسرده نمي‌شويد

خشم، حسادت و سرخوردگي همه احساساتي هستند كه گرچه بسياري افراد را آزار مي‌دهند، اما در زندگي قدرشناس‌ها جايي ندارند. مطالعات متعددي كه روي اثرات قدرشناسي انجام شده، نشان مي‌دهد كساني كه همیشه كلمه «متشكرم» بر زبان‌شان جاري است و از ديگران به‌خاطر كارهاي خوب‌شان تقدير مي‌كنند، شاد‌ترند و كمتر افسردگي را تجربه مي‌كنند. پژوهشگران بر اين باورند كه هرچه بيشتر قدرشناسي كنيد، عمق و شدت شادي‌اي كه سراغتان مي‌آيد بيشتر مي‌شود.

مهربان مي‌شويد

آدم‌هاي قدرشناس نه تنها بيشتر مي‌توانند نسبت به ديگران همدلي نشان دهند، بلكه كمتر نشانه‌هاي پرخاشگري را هم از خود بروز مي‌دهند. محققان دانشگاه كنتاكي ثابت كرده‌اند كه آدم‌هاي قدرشناس، كمتر به فكر مقابله به مثل و تلافي كردن مي‌افتند و با اين افكار، خود و ديگران را آزار مي‌دهند. به گفته پژوهشگران، ميل به انتقام گرفتن در اين افراد كمتر است و حتي وقتي ديگران با آنها مهرباني نمي‌كنند، باز هم رفتارهاي اجتماع پسند و مهربانانه از خود نشان مي‌دهند.

خوب مي‌خوابيد

آدم‌هاي قدرشناس بهتر مي‌خوابند. مطالعاتي كه در مجله «Applied Psychology» منتشر شده است، نشان مي‌دهد قدرشناس‌ها كمتر به اختلالات خواب دچار مي‌شوند و بي‌خوابي به سرشان مي‌زند. پژوهشگران توصيه مي‌كنند كه براي داشتن خواب آرام خوب، 15دقيقه قبل از رفتن به تختخواب، قلم و كاغذي‌ برداريد و رويش بنويسيد كه به‌خاطر چه چيزهايي در زندگي‌تان بايد قدرشناسي كنيد و چه اتفاق‌هايي در روز افتاده كه به‌خاطرشان بايد عبارت «متشكرم» را به زبان بياوريد.

عزت نفس مي‌گيريد

عزت نفس بالاتر يكي ديگر از هديه‌هاي قدرشناسي به شماست. مطالعه‌اي كه در مجله « Applied Sport Psychology» منتشر شده نشان مي‌دهد ورزشكاران براي داشتن عملكرد بهتر در مسابقات‌شان، بايد دست به دامان واژه «متشكرم» شوند. به گفته پژوهشگران، آدم‌هاي قدرشناس كمتر به دنبال مقايسه خود با ديگران هستند و در فعاليت‌هاي‌شان عملكرد مطلوب‌تري دارند. براساس نتايج بررسي‌ها، مقايسه خود با ديگران و يا انجام كار به‌خاطر دستيابي به پول بيشتر، از عواملي هستند كه مي‌توانند عزت نفس را كاهش دهند. اما كساني كه قدرشناس هستند و به جاي حسادت به ديگران، آنها را به‌خاطر دستاورد‌هايشان تشويق مي‌كنند، عزت نفس بالاتري دارند.

اینشتين مي‌شويد

ذهن قدرشناس‌ها بهتر كار مي‌كند. محققان مي‌گويند قدرشناسي نه‌تنها استرس آدم‌ها را كم مي‌كند، بلكه به فكر آنها هم نيرو مي‌دهد و راه‌هاي بهتري براي حل مساله پيش روي‌شان قرار مي‌دهد. از نظر محققان قدرشناس‌ها در لحظات بحراني بهتر از ديگران تصميم مي‌گيرند و آرامش‌شان را حفظ مي‌كنند. گذشته از اين، افرادی كه با واژه «متشكرم» بيگانه نيستند، وقتي آسيبي به زندگي‌شان وارد مي‌شود، به جاي شتاب‌زدگی و وارد كردن آسيب‌هاي بيشتر به خود و ديگران، به دنبال راهي براي آرام كردن شرايط و كم كردن تنش‌ها هستند.

خرد نمي‌شويد

براساس مطالعه‌اي که نتيجه‌ آن در مجله «behavior Research and Therapy» چاپ شد.  قدرشناس‌ها حتي در زماني كه بحران‌هاي زندگي هم سراغ‌شان مي‌آيند، عملكرد بهتري نشان مي‌دهند و كمتر از استرس‌های پس از حوادث ناگوار- زمان مرگ عزيزان، بلاياي طبيعي و. . .-  رنج مي‌كشند. در واقع محققان مي‌گويند كه آدم‌هاي قدرشناس انعطاف‌پذيرتر هستند و براي سازگار شدن با اتفاقات زندگي و مشكلاتي كه مي‌تواند سراغشان برود، كمتر عذاب مي‌كشند. گذشته از اين، آنها قدر كارهايي را كه آدم‌هاي اطرافشان براي آنها مي‌كنند مي‌دانند و حتي ديدن لبخندي كه بر لب ديگران مي‌نشيند، مي‌تواند احساس قدرشناسي را در آنها تقويت كند.

روحاني‌مچكريم!

طلاق نمي‌گيريد

بدن سالم‌تر، روان آرام‌تر و داشتن دوستان بيشتر، تنها دستاوردهاي آدم‌هاي قدرشناس نيست. از نظر محققان آنها حتي به زندگي زناشويي‌شان هم آرامش بيشتري  تزريق مي‌كنند. به گفته پژوهشگران دانشگاه كاروليناي شمالي قدرشناسي كليد خوشبختي است و آدم‌هايي كه هر روز براي نشان دادن اين احساس از عبارت‌هاي مثبت استفاده مي‌كنند، در زندگي مشترك هم بيشتر احساس آرامش و خوشبختي مي‌كنند. پژوهشگران توصيه مي‌كنند كه هر روز رفتار مثبت شريك زندگي‌تان مانند مهرباني، قدرشناسي، صميمت و... را روي كاغذ بنويسيد تا يادتان نرود كه به‌خاطر همه قدم‌هاي مثبتي كه براي بهتر شدن رابطه‌تان برمي‌دارد، از او تشكر و قدرداني كنيد.

مدير مي‌شويد

قدرشناسي كليد موفقيت هم هست. محققان مي‌گويند بچه‌هاي قدرشناس در مهارت‌هاي مهم زندگي مثل همكاري، هدفمندي، خلاقيت و استقامت بهتر عمل مي‌كنند و رضايت‌شان از زندگي‌ هم بيشتر است. به گفته پژوهشگران دانشگاه كاليفرنيا كودكان قدرشناس نگرش‌هاي مثبت و اميد بيشتري دارند و حتي عملكرد آكادميك‌شان هم هر روز بهتر مي‌شود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه اين افراد به كسب موفقيت در آينده نزديك‌ترند و هيچ وقت اميدشان را براي رشد و پيشرفت از دست نمي‌دهند.

قدرشناسي واگيردار است

نگران نباشيد؛ حرف‌تان تكراري نمي‌شود. توي لغت‌نامه نگاه كنيد و همه واژه‌هاي معادل «متشكرم» را پيدا كنيد و به خاطر بسپاريد. باور كنيد تكرار اين حرف شما را كليشه‌اي نشان نمي‌دهد و نه‌تنها همه اين اتفاقات خوب سلامت را براي‌تان ميسر مي‌كند، بلكه انرژي مثبت شما را هم به شنونده منتقل مي‌كند و به او براي تبديل شدن به فردي قدرشناس كمك مي‌كند.
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1394/05/28
يارانه تان را قطع كردند با اينكه از قشر ضعيف هستيد و به ناحق يارانه تان قطع شده و اعتراض هم فايده نداشته باز هم ازكلمه متشكرم استفاده كنيد .خواهيد ديد كه يارانه برمي گردد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج