روند تکامل ویندوز در 30 سال
۲۲۷۱۱۶
۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۱
۷۹۴۹ 
از زمان عرضه اولین نسخه از ویندوز تا به حال چیزی حدود ۳۰ سال گذشته است. مدت زمان زیادیست و بدون شک تغییرات بسیار زیادی هم در ظاهر و هم در عملکرد این سیستم عامل محبوب اتفاق افتاده.
وب‌سایت برسام: از زمان عرضه اولین نسخه از ویندوز تا به حال چیزی حدود ۳۰ سال گذشته است. مدت زمان زیادیست و بدون شک تغییرات بسیار زیادی هم در ظاهر و هم در عملکرد این سیستم عامل محبوب اتفاق افتاده. اولین نسخه از ویندوز در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ و به عنوان یک پوسته گرافیکی سیستمی برای MS-DOS عرضه شد. مایکروسافت توانست به کمک ویندوز، بیش از ۹۰ درصد از بازار رایانه های شخصی را در دست داشته باشد. این روند تا سال ۲۰۱۲ و پس از عرضه اندروید هم ادامه داشت. البته اندروید یک سیستم عامل چند پلتفرمه است و ویندوز تا قبل از عرضه ویندوز ۷ کاملا مجزا از ابزارهای دیجیتال مانند تلفن های هوشمند به حساب می آمد. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم نگاهی به سیر پیشرفت سیستم عامل محبوب مایکروسافت در ۳۰ سال گذشته تا به حال بیندازیم.

windows ۱٫۰

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

همان طور که گفتیم اولین نسخه از ویندوز با نام تجاری ویندوز ۱٫۰ در بیستم نوامبر ۱۹۸۵ عرضه شد. این نسخه در واقع پوسته ای گرافیکی برای MS-DOS بود. شاید ظاهر این ورژن خیلی ابتدایی به نظر برسد اما در ویندوز ۱٫۰ بود که بسیاری از استانداردهایی که در حال حاضر نیز از آنها استفاده می شود معرفی شدند. استانداردهایی نظیر منوهای drop down، کلیک کردن و اسکرول بارها. پشتیبانی از ویندوز ۱٫۰ در سال ۲۰۰۱ و ده سال پس از تاریخ عرضه آن متوقف شد.


windows ۲٫۰

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

نسخه دوم ویندوز در دسامبر ۱۹۸۷ معرفی شد. مهم ترین قابلیتی که به این ورژن اضافه شده بود، پنجره هایی بودند که می توانستند روی هم قرار بگیرند. همین قابلیت باعث شد اپل از مایکروسافت به خاطر تقلید از ظاهر سیستم عامل آنها شکایت کند که البته رای دادگاه به نفع مایکروسافت صادر شد. ویندوز ۲٫۰ که می توانست بدون هارد درایو اجرا شود محبوبیتی بیش از نسخه اول ویندوز به دست آورد.


windows ۳٫۰

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

در ویندوز ۳٫۰ بود که کم کم المان های ظاهری شناخته شده ویندوز معرفی شدند. این نسخه در سال ۱۹۹۰ به بازار عرضه شد و برای اولین بار کاربران شاهد بهبود چشمگیر عملکرد کلی سیستم عامل مایکروسافت بودند. ویژگی های جدیدی مانند پشتیبانی از CD-ROM و کارت صدا نیز برای اولین بار در نسل سوم ویندوز به آن اضافه شدند. جالب است بدانید نصب ویندوز ۳٫۰ تنها به ۵ مگابایت فضا روی هارد احتیاج داشت و برنامه هایی مانند notepad، ویرایشگر متنی به نام write و بازی solitaire نیز از ابتدا روی آن نصب بودند.


windows ۹۵

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

سال ۱۹۹۵ یکی از محبوب ترین قابلیت های ویندوز یعنی دکمه استارت به آن اضافه شد. ویندوز ۹۵ که گرافیکی ترین سیستم عامل مایکروسافت تا آن زمان به حساب می آمد ویژگی های جدیدی مانند taskbar و windows explorer را نیز در اختیار کاربران قرار می داد. ویندوز ۹۵ با قیمت ۱۹٫۹۵ دلار و روی دیسک های فلاپی به فروش می رسید. همچنین اینترنت اکسپلورر نیز بعدها به عنوان یک افزونه به ویندوز ۹۵ اضافه شد.


windows ۹۸

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

شاید بتوان ویندوز ۹۸ را یکی از موفق ترین نسخه های سیستم عامل ویندوز مایکروسافت نامید که تا همین چند سال پیش هم در بعضی اداره ها و نهادهای داخل کشور از آن استفاده می شد. مایکروسافت در این نسخه از ویندوز بهبودهایی را در عملکرد سیستم عامل ایجاد کرده بود و حالا کاربران می توانستند اینترنت اکسپلورر را به صورت پیش فرض در اختیار داشته باشند. همچنین یک سال بعد (یعنی در سال ۱۹۹۹) windows 98 SE نیز به بازار عرضه شد که تعدادی از مشکلات نسخه اولیه در آن بر طرف شده بود. از دیگر قابلیت های ویژه ویندوز ۹۸ هم می توان به برتامه disk Cleanup، تنظیمات دستگاه های USB و قابلیت استفاده از چند مانیتور اشاره کرد.


windows ME

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

ME که در واقع کوتاه شده Millennium Edition یا نسخه هزاره بود در سپتامبر ۲۰۰۰ و در اصل برای کاربران خانگی عرضه شد و برای کاربران تجاری نسخه ای با نام ویندوز ۲۰۰۰ عرضه شده بود. ویندوز ME همیشه زیر سایه ویندوز ۹۸ قرار داشت و نتوانست محبوبیت خاصی پیدا کند. به همین دلیل هم بود که یک سال بعد با نسخه جدید ویندوز جایگزین شد. ویندوز ME دارای سریعترین زمان بوت شدن بود اما بسیاری از برنامه های ویژه MS-DOS توسط آن پشتیبانی نمی شدند.


windows XP

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

شاهکار مایکروسافت که با آن تصویر زمینه پیش فرض تپه های سر سبز هوش و حواس کاربران را می برد و در اکتبر ۲۰۰۱ وارد بازار شد. ویندوز XP را می توان محبوب ترین سیستم عامل مایکروسافت نامید و هنوز پس از گذشت نزدیک به ۱۴ سال از عرضه آن بسیاری از کاربران در سرتاسر جهان از آن استفاده می کنند. بهبوهای بسیار گسترده، وجود نسخه های متفاوت برای کاربران خانگی و تجاری باعث فراگیر شدن ویندوز XP شده بودند.


windows Vista

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

ویندوز ویستا یک فاجعه به تمام معنا بود. مایکروسافت پس از مدت ها تاخیر و تعویق سر انجام در سال ۲۰۰۷ ویستا را روانه بازار کرد اما بسیاری از کاربران ترجیح دادند همچنان به XP وفادار باقی بمانند. ویستا بیش از هر چیزی به ویژگی ظاهری جدیدی که مایکروسافت آن را Aero می نامید متکی بود. اما ظاهر شفاف پنجره ها و بروزرسانی های مداوم برای بهبوبد کارایی سیستم هم نتوانستند ویستا را نجات دهند. همین اتفاق باعث شد ردموندی ها بسیار سریع به فکر جایگزین کردن آن باشند.


windows ۷

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

ویندوز ۷ بازگشتی شکوهمند برای مایکروسافت بود. آنها جزئیات اضافه و بلا استفاده ویندوز ویستا را حذف کردند و به خط XP برگشتند. ویندوز ۷ در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه شد و تمرکز اصلی آن بر روی افزایش سرعت، بهبود عملکرد و دادن تجربه ای بی نقص به کاربران بود. آمار فروش ویندوز ۷ بسیار عالی بود و پیش فروش آن توانست رکورد فروش ویستا در ۱۷ هفته اول را پشت سر بگذارد.


windows ۸

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز
مایکروسافت تصمیم گرفت در سال ۲۰۱۲ منوی استارت دوست داشتنی ویندوز را با مدلی متفاوت و کاشی مانند تعویض کند. ویندوز ۸ برای دستگاه های لمسی بهینه شده بود و ظاهری بسیار شبیه به ویندوز ویستا داشت. با وجود به روزرسانی ها، ویندوز ۸ نتوانست محبوبیت ویندوز ۷ را تکرار کند و به همین دلیل نسخه ۸٫۱ از سوی مایکروسافت ارائه شد و در آن شاهد حضور مجدد منوی استارت بودیم.


windows ۱۰

روند تکامل windows در ۳۰ سال گذشته تا به امروز

آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت که قصد دارد نه تنها تمامی مشکلات موجود در نسخه قبلی را بر طرف کند، بلکه می خواهد تمام دستگاه های ویندوزی مانند رایانه های شخصی، تبلت ها، تلفن های هوشمند و حتی Xbox را زیر یک سقف جمع کند. باید دید مایکروسافت می تواند موفقیت نسخه هایی مانند XP و ۷ را در این ورژن نیز تکرار کند یا خیر.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:02 - 1394/05/20
با تشکر از مطالبتون، بد نبود در مورد 95 به این موضوع اشاره میکردین که به طور کامل سیستم عامل مستقل بود و دیگه پوسته dos حساب نمیشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج