برداشت آب از هوا با «فونتاس»! +عکس
۲۲۷۵۴۲
۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۸
۸۲۰۳ 
فونتاس دستگاهی است که از خورشید نیرو می گیرد و با استفاده از یک پلتیر المنت - خنک کننده ای دو محفظه ای که برای میعان طراحی شده است - از هوا، آب برداشت می کند.
وبسایت عصرایران - محمد مهدی حیدرپور: فونتاس دستگاهی است که از خورشید نیرو می گیرد و با استفاده از یک پلتیر المنت - خنک کننده ای دو محفظه ای که برای میعان طراحی شده است - از هوا، آب برداشت می کند.

"کریستوف رتزار"، طراح صنعتی، روشی هوشمندانه را برای تامین آب مورد نیاز دوچرخه سواران هنگامی که در حال رکاب زدن هستند، معرفی کرده است. به لطف فونتاس، دستگاه جدیدی که از هوا آب استخراج می کند، ممکن است درباره کمبود آب بدن خود هنگام دوچرخه سواری هرگز دچار نگرانی نشوید.

برداشت آب از هوا با

 فونتاس دستگاهی است که از خورشید نیرو می گیرد و با استفاده از یک پلتیر المنت - خنک کننده ای دو محفظه ای که برای میعان طراحی شده است - از هوا، آب برداشت می کند. زمانی که هوا از محفظه بالایی عبور می کند حرکت آن توسط چند مانع کند می شود. کاهش سرعت جریان هوا اجازه آزاد شدن مولکول های آب را می دهد که از هوا خارج شده و سپس در یک بطری برای مصرف دوچرخه سوار ذخیره می شود.

دوچرخه سواران به ویژه در شرایط آب و هوایی گرم برای سپری کردن لحظاتی خوب و همچنین حفظ سلامتی باید آب بدن خود را تامین کنند. این در شرایطی است که حتی دوچرخه سواران حرفه ای و دقیق نیز ممکن است پر کردن بطری آب خود را فراموش کنند و این مساله نگرانی هایی را برای آنها به همراه داشته باشد. اما فونتاس محصولی کاربردی و انعطاف پذیر محسوب می شود که برای رفع این مشکل طراحی شده است.

برداشت آب از هوا با

پس از انجام بیش از 30 آزمایش، رتزار موفق شد تا فونتاس را به گونه ای کالیبره کند که خروجی پایدار یک قطره آب تغلیظ شده در هر دقیقه را ارائه کند. این مقدار به نیم لیتر در هر ساعت می رسد. اگرچه این موفقیت و دستاوردی قابل توجه محسوب می شود، اما همچنان برای یک روز گرم و مرطوب کافی نیست. همچنین، فونتاس در مناطق شهری یعنی جایی که مولکول های آب آلوده به آلودگی از هوای شهر گرفته می شوند، کاربردی ندارد.

با این وجود، فونتاس به پروژه های آینده‌دار بسیاری برای جستجوی برداشت آب از هوا پیوسته است. در سال 2013، دانشمندان ام‌آی‌تی ماده مشبک ویژه ای را معرفی کردند که آب را از مه استخراج می کند و نتایج آن تاکنون جالب توجه بوده اند. این قبیل فناوری ها می توانند در زمینه کاهش خطر ناامنی آبی موثر باشند که به کاهش فقر و انعطاف پذیری بیشتر در برابر تغییرات آب و هوایی منجر می شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج