داوران کجای این فوتبال قرار دارند؟
۲۲۸۶۴۳
۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
۲۳۷۹۹ 
در فوتبال ایران سالیانه هزینه‌های زیادی انجام می‌شود اما در این میان داوران سهم زیادی ندارند.
خبرگزاری تسنیم: کلاس‌های پیش از فصل داوران فوتبال جهت آماده‌سازی برای قضاوت در فصل جدید مسابقات در حالی برگزار شد که بسیاری از داوران از این کلاس‌ها به عنوانی محلی برای ابراز وجود خود و بیان مشکلات‌شان استفاده کردند. «حفظ شأن و شخصیت‌ برای داوران از همه چیز مهم‌تر است». این جمله‌ای بود که داوران در کلاس‌های توجیهی و آموزشی به زبان می‌آوردند.

داوران به خصوص داورانی که در لیگ‌های پایین‌تر کار قضاوت را انجام می‌دهند، با دیدن علی کفاشیان، علیرضا اسدی و فریدون اصفهانیان بابت پرداخت نشدن دستمزدشان و دیگر مسائل گلایه کردند. پاسخ کفاشیان همانند قبل این بود که تلاش خواهد کرد با داوران تسویه‌حساب شود اما حرفی در مورد افزایش حقوق آنها نزد. سال‌ها است که در مورد دستمزد داوران صحبت می‌شود ولی اقدام مثبتی برای آنها صورت نگرفته است. این در حالی است که داوران در طول فصل علاوه بر مشکلات مالی باید پاسخگوی خیلی از اعتراض‌های مربیان و بازیکنان به نحوه قضاوت‌شان باشند و به قول معروف دیواری کوتاه‌تر از آنها وجود ندارد.

وقتی به رقم دریافتی داوران توجه می‌کنیم به اعدادی می‌رسیم که تامل‌برانگیز است. در فصل گذشته، بیشترین پولی که یک داور لیگ برتری برای هر قضاوت دریافت می‌کرد، 600 هزار تومان بود که در مجموع شاید در طول فصل میانگین پولی که دریافت کند، 14 میلیون تومان است. اگر این مقدار بر ماه‌های سال تقسیم شود مبلغی در حدود یک میلیون و 200 هزار تومان در ماه خواهد شد که در مقایسه با پول‌هایی که در فوتبال وجود دارد مبلغ زیادی نمی‌شود. این موضوع باعث شد داوران اعتراض کنند و حتی یدالله جهانبازی در گفت‌وگو با تسنیم بگوید که سازمان لیگ برای قرعه کشی لیگ برتر در برج میلاد پول دارد اما برای داوران پولی ندارد.

کنایه‌های داوران به مهدی تاج و سازمان لیگ به رسانه‌ها ختم نشد و علیرضا فغانی در کلاس‌‌‌های آموزشی به کفاشیان گفت که تاج در مجمع فدراسیون فوتبال اعلام کرده سازمان لیگ پول دارد اما پول اضافه ندارد. داوران لیگ برتری به کفاشیان گفتند دنبال مسائل مالی نیستند ولی چرا در جلسه مجمع فدراسیون فوتبال از همه قشرها تشکر کرد اما در مورد داوری صحبتی نشد. محسن ترکی که در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و ناراحت بود، به صورت علنی تاکید کرد که با نگاهی که اکنون وجود دارد، داوری در فوتبال ایران پیشرفتی نخواهد کرد.

محمد جواد مداح یکی از کمک‌داوران فعال در لیگ برتر درباره مشکلات داوران می‌گوید: «شاید به جرات بتوانم بگویم که مجموع دستمزد داوران، کمک داوران و داوران چهارم لیگ‌های برتر، دسته اول و دوم و سوم 450 میلیون تومان در طول یک فصل شود که قرارداد یک بازیکن معمولی که روی نیمکت می‌نشیند، نیست. شاید جالب است بدانید برای برخی سفرها مجبور شدیم از جیب‌مان پول بلیت را بدهیم».

مشکلات مالی و همچنین عدم توجه به آنها می‌تواند در نحوه قضاوت‌شان تاثیرگذار باشد. داشتن دغدغه باعث می‌شود که داور تمرکز نداشته و اشتباهات تاثیرگذاری داشته باشد که بعدها تبعات بیشتری به خود بگیرد. باید پذیرفت که مشکل مالی، هر قشری را تحت فشار می‌گذارد و داوران نیز از این موضوع مستثنی نیستند. اگر کمیته داوران و سازمان لیگ به دنیال این هستند که در طول فصل کمتر تحت فشار باشند، باید شرایط خوبی برای داوران ایجاد کنند وگرنه شاید بحث داستان محسن قهرمانی و داوری‌های پر اشتباه بار دیگر از سوی داوران سر بزند.

اگر چه باید تاکید کرد که داوران فوتبال ایران باید آموزش بیشتری ببینند و با تمرکز بیشتری قضاوت کرده و این جمله که «اشتباه داوری جزیی از فوتبال است» را از ذهن خود دور کنند اما به هرحال باید پذیرفت که بسترسازی مناسب می‌تواند تا حدود زیادی به بهبود امور کمک کند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج