IPTV جایگزین حق‌پخش شد
۲۲۸۸۹۹
۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۵
۱۳۱۶۹ 
با تفاهم‌نامه صدا و سیما و فدراسیون فوتبال در آستانه مسابقات لیگ برتر، طرح IPTV جایگزین پرداخت حق پخش تلویزیونی شد.
خبرگزاری تسنیم: به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، در پی برگزاری نشست مشترک قائم مقام رئیس صدا‌و‌سیما در امور فناوری و رسانه‌های نوین و رئیس فدراسیون فوتبال، تفاهم‌نامه همکاری میان رسانه‌ ملی و این فدراسیون منعقد شد. در این تفاهم‌نامه طرفین بر سر همکاری بین سازمان صداوسیما و فدراسیون فوتبال در طرح IPTV به‌ عنوان راه حل جایگزین پرداخت حق پخش تلویزیونی به توافق رسیدند.

براساس این توافق، فدراسیون فوتبال متعهد ‌می‌شود که نسبت به پرداخت حق پخش تلویزیونی ادعایی مطرح نکند و در قبال آن سازمان صداوسیما متعهد می‌شود که ساز و کار لازم برای امکان مشارکت فدراسیون فوتبال در تأمین محتوای خدمات IPTV را که منجر به کسب در‌آمد براساس ضوابط مربوطه برای فدراسیون فوتبال می‌شود، تأمین کند.

خبرگزاری صدا و سیما متن این تفاهم‌نامه را به شرح زیر منتشر کرد:

با استعانت از درگاه ایزد منان، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با درک شرایط، تنگناهای مالی و محدودیت‌های قانونی سازمان صدا و سیما در خصوص پرداخت حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال از یک طرف و لزوم تأمین هزینه‌های فوتبال کشور اعم از تیم‌های ملی، باشگاهی و پایه جهت ارتقای سطح فوتبال کشور از طرف دیگر و با در نظر گرفتن پیدایش فناوری‌های نوین رسانه ملی (تلویزیون تعاملی IPTV) در موارد زیر تفاهم کردند:

* همکاری بین سازمان صدا و سیما و فدراسیون فوتبال در طرح IPTV به عنوان راه حل جایگزین پرداخت حق پخش تلویزیونی، به توافق طرفین رسید. بر اساس این توافق، فدراسیون فوتبال متعهد می‌شود درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی ادعایی را مطرح نکند و در قبال آن سازمان صدا و سیما متعهد می‌شود ساز و کار لازم برای امکان مشارکت فدراسیون فوتبال در تأمین محتوای خدمات IPTV را که منجر به کسب درآمد براساس ضوابط مربوطه برای فدراسیون فوتبال خواهد شد تأمین کند.

* آی پی تی وی (IPTV) سامانه‌ای است  که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت (IP) روی یک زیرساخت شبکه با پهنای باند وسیع، برنامه‌های تلویزیونی به صورت دیجیتال ارائه می‌شود.

* برخی از استفاده کنندگان، خدمات IPTV را در کنار سرویس‌های ویدئویی درخواستی یا سرویس‌های دیگری مانند دسترسی به اینترنت و تلفن پروتکل اینترنت (VOIP) دریافت می‌کنند.

* به صورت معمول IPTV روی شبکه‌های اختصاصی با پهنای باند وسیع قابل ارائه است که تفاوت زیادی با تلویزیون‌های اینترنتی که بعداً پا به عرصه گذاشتند و قالباً بر دو نوع تلویزیون تحت وب (Web TV) و OTT شناخته می‌شوند دارد. هر چند OTT بعدها پا به عرصه گذاشت و از نظر فنی برتری‌های زیادی نسبت به IPTV داشته، اما به علت استفاده از پهنای باند اینترنت و بهره نداشتن از شبکه اختصاصی هنوز فاصله زیادی تا IPTV دارد.

با استفاده از این سیستم، کاربران با پرداخت هزینه‌ای برای شارژ، برنامه‌های دلخواه خود را دریافت می‌کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج