حواشی حذف یک رشته از دفترچه کنکور
۲۲۹۰۴۸
۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۳
۲۲۱۵۱ 
وزارت علوم در اقدامی عجیب رشته مهندسی رباتیک را که بیش از هشت سال از اولین دوره پذیرش دانشجوی آن می گذرد از دفترچه آرمون سراسری حذف کرده است.
خبرگزاری دانشجو: وزارت علوم در اقدامی عجیب رشته مهندسی رباتیک را که بیش از هشت سال از اولین دوره پذیرش دانشجوی آن می گذرد از دفترچه آرمون سراسری حذف کرده است.

در همین راستا بیانیه ای توسط عده ای از دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته نوشته شده است متن بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اعدلوا هو اقرب للتقوی واتقوا الله ان الله خبیر بما تعملون

عدالت بورزید که به تقوا نزدیکتر است از خدا شرم داشته باشید قطعا خدا به آنچه عمل می کنید آگاه است.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در حمایت از توسعه علوم نوین و بسط و گسترش دانش های جدید تا رسیدن به ژرفای آنها در دیدار با وزیر علوم و اساتید دانشگاه تهران، حمایت از رشته ای با قدمت بیش از ۸ سال امری حتمی و حیاتی است، رشته ای که عمر جهانی آن به پنجاه سال هم نمی رسد اما سرعت رشد آن چشم گیر و ارتباط آن با سایر علوم مهندسی غیرقابل انکار است به نحوی که امروزه شاهد تبلور این علم در پزشکی، علوم فضانوردی، صنعت استخراج و ذوب، محیط زیست، صنایع دفاعی، صنایع خودرو سازی، علوم توانبخشی و بهیاری و زمینهی خدمات شهری بخوبی قابل مشاهده و غیرقابل انکار است.

تاسیس رشته مهندسی رباتیک طبق مصوبه ۲۹ / ۰۲ / ۱۳۸۱ و پذیرش دانشجو در این رشته از سال ۱۳۸۵ نشان از هوشمندی و آینده نگری مسئولان کشوری داشته و بیانات مقام معظم رهبری نیز همواره راهنمای مسئولان و نخبگان میهن عزیزمانبوده است.

اما تصمیم کارشناسان وزارت علوم و عدم مشورت با اساتید و متخصصان این عرصه در روزهای پایانی دولت دهم مصوبه ای مبنی بر حذف این رشته ۹ ساله و حیاتی برای پیشرفت و خودکفایی کشور تصویب و به عنوان جایگزینرشته ای کاملا نامرتبط و دور از مفاهیم پایه ای این رشته تحت عنوان مهندسی کامپیوتر گرایش رایانش امن، که هیچ شباهتی چه از لحاظ ساختاری و چه محتوایی با رشته مهندسی رباتیک نداشته، تصویب شده و با عدم کارشانسی مجدد توسط کارشناسان وزارت علوم در دولت تدبیر و امید این رشته از دفترچه آزمون سراسری ۹۴ حذف شده و پذیرش در این رشته متوقف شده است.

ما دانشجویان و فعالان عرصه رباتیک در دانشگاه های صنعتی همدان، شاهرود، سیرجان و تهران پیرو نامه نگاری های انجام شده گروه های علمی و اساتید هیئت علمی خود با وزارت علوم، اعتراض خود را با حذف این رشته اعلام داشته و خواستار بازگرداندن آن به دفترچه انتخاب رشته و نظام آموزش عالی کشور هستیم.
 
امید است این عمل که توسط افرادی با تفکر مغایر با نام و تفکر دولت تدبیر و امید انجام گرفته است و موجب نا امیدی اساتید و تلاشگران این عرصه شده است با تدبیری آگاهانه، موجب دلگرمی فعالان و پیشرفت بیش از پیش این علم در میهن عزیزمان گردد.

از سوی دیگر مدیرکل دفترگسترش آموزش عالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در این باره گفته است: تاکنون هیچ تصمیمی برای حذف رشته مهندسی رباتیک در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۳۹۴ گرفته نشده است.هر دانشگاهی که مجوز جذب دانشجو در این رشته را داشته باشد می تواند نسبت به جذب دانشجو در این رشته اقدام کند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1394/05/09
100%مخارج جنبی رشته رباتیک برای دانشگاه بالاست ونکته اساسی این است که استادانی حرفه ای می خواهدباتفکرکاملاعملی یعنی توان کارکردن درآزمایشگاههای رباتیک راداشته باشدالبته وقتی گره اینچنینی باشداسانترین راه حذف مساله است یعنی برداشتن رشته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج