چامسکی: اسرائیل تهدید است نه ایران
۲۲۹۰۵۷
۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹
۲۶۷۹۰ 
اندیشمند و نظریه‌پرداز آمریکایی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری الجزیره به سوال مجری که اثرات توافق هسته‌ای بر «تهدید ایران» را پرسیده بود، واکنش نشان داد.
خبرگزاری فارس: «نوام چامسکی»، اندیشمند، نظریه‌پرداز و تحلیلگر آمریکایی در مصاحبه‌ ادعاهای مقامات آمریکایی درباره «تهدید ایران» را رد کرد و با بیان اینکه ایران به تعهداتش در پیمان ان‌پی‌تی پایبند بوده، رژیم صهیونیستی را تهدید اصلی دانست.

چامسکی در این مصاحبه با شبکه خبری الجزیره در توضیح درباره مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ گفت: «سوال اصلی این است که علت اینکه به دنبال این توافق هستند، چیست؟»

این استاد دانشگاه ماساچوست سپس افزود: «منظور از تهدید ایران، دقیقاً چیست؟ سوال بنیادین هم همین است. این توافق، تهدید ناشی از ایران را محدود می‌کند، اما منظور از این تهدید چیست؟ جالب است که این سوال اصلا مطرح نمی‌شود.»

مجری شبکه خبری الجزیره در این قسمت، با قطع سخنان چامسکی گفت: «اما ایران، عضو پیمان ان‌پی‌تی است و بسیاری بر این باورند که تعهداتش تحت آن را رعایت نکرده است.»

چامسکی در پاسخ به مجری الجزیره گفت: «ایران عضو ان‌پی‌تی است و به آن پایبند بوده است. کشورهایی دیگری هستند که اصلاً این پیمان را امضا نکرده‌اند و عضو آن نیستند. به عنوان مثال اسرائیل عضو آن نیست، در حالی که سیستم تسلیحات هسته‌ای گسترده‌ای دارد.»

این تحلیلگر برجسته آمریکایی در بخش دیگری از این مصاحبه به تهدیدهای نظامی روزهای گذشته مقامات آمریکایی علیه ایران اشاره کرد و آن را نقض صریح توافق هسته‌ای ایران دانست.

چامسکی گفت مقامات آمریکایی در روزهای گذشته «به صراحت گفته‌اند اگر بخواهیم به ایران حمله می‌کنیم.»

او گفت: «چیزی به نام منشور سازمان ملل وجود دارد که استفاده از تهدید یا توسل به زور در مسائل خارجی را منع می‌کند.»

چامسکی با بیان اینکه «رهبران سیاسی آمریکا این قوانین را زیر پا می‌گذارند» افزود: «آنها می‌گویند ما مقید به اینها نیستیم، اگر بخواهیم از زور استفاده کنیم، می‌کنیم.»
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:44 - 1394/05/08
سلان گرگ بی طمع نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج