اعتراف به ربودن امام موسی صدر در لیبی
۲۲۹۱۲۵
۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸
۳۰۶۱۲ 
نبیه بری رییس مجلس لبنان گفت: دستگاه قضایی ایتالیا به تازگی با تصحیح و عدول از حکم قبلی خود، اعتراف کرده امام موسی صدر در خاک لیبی ربوده شده است.
خبرگزاری ایرنا: نبیه بری رییس مجلس لبنان گفت: دستگاه قضایی ایتالیا به تازگی با تصحیح و عدول از حکم قبلی خود، اعتراف کرده امام موسی صدر در خاک لیبی ربوده شده است.

نبیه بری با صدور بیانیه ای با اشاره به آخرین تحولات مربوط به پرونده امام موسی صدر گفت: به تازگی در رابطه با پیگیری موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر و دو تن از همراهانش، دستاورد مهمی حاصل شده و طبق آن، دستگاه قضایی ایتالیا از حکم نادرست خود در سال 2005 عدول کرده است.

وی افزود: دستگاه قضایی ایتالیا در سال 1979 و 1982 اعلام کرده بود که امام موسی صدر و همراهانش وارد رم نشده اند؛ حقیقتی که امری بدیهی و خدشه ناپذیر است. اما با این وجود همین دستگاه قضایی در سال 2005 با صدور حکمی همه را غافلگیر کرد. در این حکم نشانه هایی از اعمال نفوذ معمر قذافی و برلوسکونی به خوبی آشکار بود و به شکلی مبهم ورود امام موسی صدر و همراهانش به رم را محتمل دانست.

نبیه بری افزود: با توجه به ناحق بودن و نادرست بودن این حکم، وکلای خانواده امام موسی صدر پیگیری هایی را در لبنان و رم انجام دادند و در دسامبر 2014 درخواستی را برای بازنگری و تحقیقات مجدد در این زمینه به دستگاه قضایی ایتالیا ارایه کردند. این درخواست شامل اسناد و مدارکی دال بر نادرست بودن حکم دادگاه در سال 2005 بود و از دادگاه می خواست تا در حکم خود تجدید نظر کند.

وی گفت: براساس گزارش ها و تحقیقات طرف لبنانی و تفاهمنامه امضا شده میان دولت لبنان و دولت لیبی در تاریخ 11/3/2014 که در آن، طرف لیبیایی تأکید داشت جنایت ربودن امام صدر در خاک لیبی و توسط نظام معمر قذافی انجام گرفته است، دادستان رم در تاریخ 22/6/2015 اعلام کرد: پس از بررسی همه اسناد گردآوری شده و اسناد موجود در پرونده دادگاه نباید فرضیه ورود هیأت لبنانی (یعنی ورود امام موسی صدر و همراهانش) به فرودگاه رم را پذیرفت.

بیانیه رییس مجلس لبنان می افزاید که قاضی تحقیق پرونده در رم پس از بررسی دادخواست دادستان رم حکمی را در تاریخ 20/7/2015 صادر کرد که در آن آمده است: پس از پایان دیکتاتوری سرهنگ قذافی، دولت لیبی مجموعه بررسی هایی را در راستای تحقیقات انجام شده در لبنان آغاز کرد و در نهایت این فرضیه را پذیرفت که جنایت سلب آزادی امام موسی صدر، در خاک لیبی رخ داده است.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:56 - 1394/05/09
بر اینکه بزودی خبر خوشی از ایشون برسه یه صلوات بفرستید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج