هشدار جدی ناطق نوری به گروه های معتدل
۲۲۹۳۸۶
۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
۱۵۵۳۵ 
وزیر اسبق کشور گفت که در دوره وی از یکسال و نیم قبل، اجاق انتخابات را روشن می کرده و از شش ماه مانده به انتخابات، کاندیداها نیز مشخص بودند اما هم اکنون گروه های سیاسی سلانه سلانه به سوی انتخابات می روند.
خبرگزاری ایسنا: وزیر اسبق کشور گفت که در دوره وی از یکسال و نیم قبل، اجاق انتخابات را روشن می کرده و از شش ماه مانده به انتخابات، کاندیداها نیز مشخص بودند اما هم اکنون گروه های سیاسی سلانه سلانه به سوی انتخابات می روند.

حجت السلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق‌ نوری در دیدار برخی از مدیران سایت‌های خبری و دانشجویان ارشد و دکترای علوم سیاسی در پاسخ به سوالی درباره حضور در انتخابات و نتیجه آن به مدیران رسانه‌ها و دانشجویان حاضر در این جلسه گفت: من از ابتدا در درون جریان‌های سیاسی کشور حضور داشتم و کاربلد این کار هستم؛ بنابراین معتقدم در شرایط فعلی نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان معتدل برنامه مشخصی برای انتخابات نداشته و ندارند.

زمانی که بنده مسئولیت داشتم یک سال و نیم مانده به انتخابات اجاق انتخابات را روشن می‌کردیم و شش ماه مانده به انتخابات کاندیداها را نیز اعلام می‌کردیم. من اعتقاد دارم هنوز چنین چیزی در جریان‌های سیاسی شکل نگرفته است، همه گروه‌ها برای مشورت سراغ من می‌آیند و من به آن‌ها گفته‌ام سلانه سلانه می‌روید، این طور نمی‌شود؛ بنابراین این انتقاد به جریان های معتدل سیاسی کشور وارد است که هیچ برنامه مشخصی برای انتخابات ندارند.

این در حالی است که من شنیده‌ام و از نشانه‌هایش هم مشخص است که برخی جریان‌های تندرو و افراطی که من آن‌ها را قبول ندارم در برخی گروه‌های سیاسی با برنامه‌ریزی منسجم‌تری می‌خواهند در انتخابات مجلس آتی شرکت کنند.

وزير اسبق کشور  همچنين در پاسخ به سوالی درباره علت حضور کم فروغ جوانان در عرصه مدیریت کشور و بهره‌گیری از نیروی جوان در انتخابات و رویکرد خود نسبت به قشر جوان اظهار کرد: دغدغه من در خصوص استفاده ابزاری از جوانان در ایام انتخابات و فضای تبلیغات دوران انتخابات مساله‌ای است که نه از امروز، بلکه از ابتدای دوران فعالیت مدیریت اجرایی‌ام در سی و چند سال گذشته وجود داشته و این حرف حقی است.

اولا استفاده از پتانسیل و نیروی جوانی در مسئولیت‌های اجرایی سیره معصومین علیهم السلام و پیامبر اعظم بوده است؛ لذا پیامبر اکرم(ص) وقتی می‌ خواهد اولین استاندار یا فرماندار را برای مدینه انتخاب کند مصعب بن عمیری را انتخاب می‌کند که 21 ساله است در حالی که مدینه شخصیت‌های برجسته‌ای داشته است.

وقتی از پیامبر اکرم(ص) سوال می‌کنند که با وجود این افراد باتجربه و باسابقه چرا این جوان را برای مسئولیت شهری با این حساسیت گذاشته‌اید که قرار است اسلام در آن تازه مستقرشود، پیامبر(ص) جواب می‌دهند که «فلیس الاکبر هو الافضل بل الافضل هو الاکبر»؛ آن کسی که بزرگتر است، لزوماً برتر نیست؛ بلکه آن کسی که برتر است، در واقع افضل تر است.

وی خاطرنشان کرد: نمی خواهم بگویم و نمی‌توانم بگویم که در کشور ما در 37 سال نسبت به این سیره هیچ توجهی نشده است؛ چراکه در بعضی از مقاطع و زمان‌ها توجه شده است، شاید بی‌انصافی شود که بگوییم اصلا نشده است. در دورانی که من مسئولیت وزارت کشور را داشتم حدود سال‌های 60 تا 64 به جوانان توجه داشتم و از نیرو پتانسیل آن‌ها استفاده کردم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: زمانی که رفتم (وزارت کشور)؛ معاون سیاسی که ایشان شخصیتی متدین و مومن بود که بعدها وزیر ارشاد نیز شد، با این‌که ایشان با من هم حزبی بودند و در شورای مرکزی در کنار ما قرار داشتند بعد از قدردانی از ایشان خواستم که تشریف نیاورند و از جوانان دعوت و استفاده کردم. البته این وزارتخانه معاونان دیگر هم داشت که با آمدنم از آن‌ها تشکر و در نهایت خداحافظی کردم و آقای عباس آخوندی که آن زمان هنوز باجناق من نشده بود و یک جوان دانشجو بود را به عنوان معاون سیاسی منصوب کردم و همچنین احمد پورنجاتی، احمد مسجدجامعی و حتی ابراهیم نبوی - طنز نویس که به آن سوی مرزها رفته و الان با ما نیست - را در سمت‌های مختلف قرار دادم. حتی وقتی دوران من تمام شد آقای مهندس موسوی نخست وزیر وقت به من گفته بود یکی از کارهای خوبی که شما در وزارت کشور انجام دادید همین جوانگرایی در وزارت کشور بود.

وی با بیان این‌که «دولت‌ها باید از نیرو و پتانسیل جوانان استفاده کنند و اکنون هم دولت یازدهم باید این کار انجام دهد» گفت: من هر بار که دولتمردان را می‌بینم این نکته را به آن‌ها یادآور می‌شوم که از نیروهایی جوان در بدنه دولت بهره بگیرید، که متاسفانه این امر نه تنها در این دولت بلکه سال‌هاست مورد غفلت واقع شده است. این اعتراضات از طرف بسیاری از مسئولان ستادهای استانی آقای دکتر روحانی در جلسات به بنده گفته می‌شود.

رئیس مجلس در دوره پنجم خاطرنشان کرد: ملت ایران ملت کم‌ توقعی است و انتظاری جز این‌که مسئولین آن‌ها را تحویل بگیرند و حرف آن‌ها را بشنوند ندارد. گاهی افراد به دیدار مسئولان می‌روند و حتی کارشان انجام نمی‌شود ولی در نهایت می‌گویند اشکال ندارد حداقل جواب سلام ما را دادند. من معتقدم؛ یکی از مهمترین عوامل مدیریت ، جز گوش دادن به صحبت‌ها و تحویل گرفتن اقشار مختلف جامعه نیست.

وی در ادامه به بحث پیرامون توافق هسته‌ای پرداخت و گفت: من مانند انتخابات ریاست جمهوری در گذشته به حسب ظاهر به عنوان یک جریان مطرح نبودم؛ اما به عنوان شخص خودم آن‌چه را که باید انجام می‌دادم را در حالت چراغ خاموش انجام دادم. البته صراحتا هم می‌گفتم که کاندیدای من کیست. در ادامه هم هر جا هم لازم بود از دولت حمایت کردم. راجع به مسائل هسته‌ای هم من از اول قسمت پر لیوان را دیدم و نسبت به نتیجه و دستاورد مذاکرات کاملا خوشبین بودم.

وی درباره دلیل امیدواری خود نسبت به نتیجه مذاکرات هسته‌ای افزود: من به این دلیل نسبت به نتیجه دو سال مذاکره خوشبین بودم چون خود آمریکایی‌ها در واقع به دنبال مذاکره بودند. همان‌طور که گفته شده بود آمریکایی‌ها در اواخر دولت قبل از طریق پادشاه عمان پیام فرستاده بودند که آماده و خواستار مذاکره هستند. البته این را هم بدانید که اوباما باهوش است دموکرات‌ها اهل جنگ نیستند، در حالت خیلی تندشان باز با پنبه سر می‌برند. در هر حال اولین نشست در مسقط بود و به نحوی مذاکرات از آن زمان شروع شد. اما دلیل مهم این است که آمریکایی‌ها و شخص اوباما به این توافق نیاز داشتند و به دنبال حل مسئله بودند؛ بنابراین من نسبت به آینده مذاکرات از همان ابتدا خوشبین بودم.

ناطق نوری درباره تغییر رفتار آمریکا نسبت به ایران گفت: آمریکا و شخص رئیس‌جمهور این کشور متوجه شده بود که فشارهای گذشته از قبیل تهدید نظامی ، تحریم‌ها و .... برای به زانو در آوردن ایران قدرتمند کارساز نبوده است؛ زیرا ایران استقلال سیاسی دارد و آمریکا در هر کجا که در منطقه وارد می‌شود، ایران یا قبل از آن‌ها آنجا بوده است و یا بعد به آن‌جا می‌رود، در قضایای پس از سرنگونی صدام در عراق،‌ ماجرای افغانستان، سوریه و لبنان جای پای ایران کاملا مشخص است. آمریکا به این نتیجه رسید که چرا دل به 4 شیخ نشین ببندد ولی ایران بزرگ را نادیده بگیرد.

وی افزود با مدیریت هوشمندانه مقام معظم رهبری ایران توانست استقلال خود را حفظ و با عزت در مسیر مذاکرات گام بردارد.

وی در ادامه به تببین شرایط مذاکرات در ایران و آمریکا پرداخت و گفت: این مذاکرات از همان ابتدا سه ضلع داشت؛ یک ضلع روسا، یک ضلع مذاکره‌کنندگان و یک ضلع مخالفین یا منتقدین. به نظر من هر سه این موارد در ایران به خوبی مدیریت شد.

سران بایستی حرف‌ها را از موضع بالا می‌زدند؛ اگر اوباما به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا صحبت‌هایی را مطرح می‌کرد، پاسخ اظهارات خود را از مسئولین کشور و رهبری در طول مذاکرات به خوبی دریافت می‌کرد. ضلع دوم که مذاکره کنندگان بودند با دریافت چراغ سبز و مشخص شدن خط قرمزها از سوی رهبری انصافا به خوبی حرکت کردند. از طرفی من معتقدم ظلع سوم این مثلث که همانا منتقدان هستند باید باشند منتهی هتاکی، توهین و افترا نباید در انتقادها نسبت به عملکرد تیم هسته‌ای وجود داشته باشد. هنر تیم مذاکره کننده ما این بود که تهدید را تبدیل به فرصت کرد.

موسس بین المجالس کشورهای اسلامی در ادامه درباره بالا نبردن توقع مردم از جریان مذاکرات گفت: البته در جریان اجرای توافق نباید توقع در مردم زیاد شود و مردم فکر کنند اکنون همه یخ‌ها آب شده است و بلافاصله مشکلات اقتصادی مثل اشتغال و غیره حل می‌شود این اهداف تا به عینیت برسد زمان می‌برد؛ چراکه که همانطور که آگاهان می‌دانند مسائل و مشکلات کشور بسیار بیشتر از این‌هاست.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج