10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال
۲۲۹۴۷۹
۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷
۳۴۹۸۷ 
مردانی برای همیشه
ستاره‌های بزرگ دنیا با اعتقادات‌شان وارد میدان مبارزه می‌شوند؛ با همه آنچه از آن نیرو می‌گیرند و با همه آنچه كه قلب‌شان را قوی‌تر می‌كند. بعضی‌ها عقاید خرافی دارند، ورد می‌خوانند و جادو می‌كنند.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل: ستاره‌های بزرگ دنیا با اعتقادات‌شان وارد میدان مبارزه می‌شوند؛ با همه آنچه از آن نیرو می‌گیرند و با همه آنچه كه قلب‌شان را قوی‌تر می‌كند. بعضی‌ها عقاید خرافی دارند، ورد می‌خوانند و جادو می‌كنند. گروهی به نیروهای پاهای‌شان ایمان دارند و گروهی هم متافیزیك را به عقلانیت فوتبال پیوند زده‌اند؛ متافیزیكی از جنس اعتقاد به عقاید مذهبی. دنیای فوتبال پر است از مردان ستاره مسلمانی كه در فرصت‌های استثنایی، بعد از هر بار گل زدن، اعتقاد خود را ثابت و البته علنی كرده‌اند؛ نمایشی غروربر‌انگیز كه هیچ وقت، هیچ ترس و ابایی از آن نداشته‌اند. با افتخار سجده بر زمین زده‌اند و با غرور سرشان را بالا گرفته‌اند. این 10 مورد، مشت نمونه خروار هستند؛ همان‌هایی كه حالا اول اسم‌شان ستاره مسلمان شنیده می‌شود و بعد نام‌شان می‌آید.

اریك آبیدال؛ برنده جدال با سرطان

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

وقتی سال 2011 به جای كاپیتان بارسلونا روی سكوی افتخار رفت و به پاس بازگشت موفقیت‌آمیز از سرطان كبد، جام لیگ‌قهرمانان را به عنوان اولین بارسایی بالای سر برد، یك قهرمان بزرگ بود.  اریك آبیدال، مدافع فرانسوی سابق بارسلونا مسیحی به دنیا آمد اما به قول خودش در اواسط دوران جوانی، اسلام را دین كامل‌تری یافت و مسلمان شد. مصاحبه مشهور او در این باره از خاطره‌ها محو نمی‌شود: «اعتقاد ویژه به خداوند باعث بهبود من شد. می‌دانستم او دراین مبارزه سخت مرا یاری می‌كند.»  اگر می‌پرسید او از چه مبارزه‌ای حرف می‌زند، باید بدانید اریك15 مارس 2011 متوجه وجود توموری در كبدش شد و مبارزه با سرطان را شروع كرد. تاریخ مسلمان شدن او هم به همان دوران برمی‌گردد.   سرانجام هنگامی كه 18 دسامبر 2012 به‌طور كامل سرطان را شكست داد، جشنی بزرگ به افتخارش برپا شد. آبیدال حالا درموناكو، آرزوهایش را دنبال می‌كند.


مسعود اوزیل؛ ماجرای عبادت

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

تصویرغالبی كه ما از مسعود اوزیل در آرسنال به یاد می‌آوریم، خلوت چند دقیقه‌ای‌اش با خداوند قبل از شروع هر بازی است. این مهاجر ترك با قرآن كریم آشنایی عمیقی دارد، بیشتر اوقات قبل از شروع هر بازی به سبك همه مسلمانان دو دستش را سمت آسمان می‌گیرد و از خداوند طلب حمایت می‌كند. جالب است بدانید خانواده شش نفری او هم همگی مذهبی هستند. چندی قبل یكی ازمجلات زرد آلمان ازسطحی بودن اسلام‌گرایی اوزیل حرف زد كه واكنش بازیكن سابق شالكه و رئال‌مادرید را در پی داشت. مسعود در جواب از دوران دشوار اجدادش در زمان امپراتوری عثمانی گفت! به گفته هم‌تیمی‌ها، او بیشتر اوقات وقتی در رختكن تعداد كمی بازیكن وجود دارد، مدت زیادی را صرف دعا و حرف زدن با خداوند می‌كند.


ابو دیابی؛ قاری قرآن

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

مدافع آرسنال در بین همه بازیكنان مسلمان دنیا یك نمونه خاص است چرا كه علاوه بر دانش قرآنی، صدای دلنشینی هم دارد و بارها در رختكن آرسنال با صوت زیبا قرآن را قرائت كرده است. دیابی در روزهایی كه اخباری مبنی بر حضور یك عضو سابق آرسنال در جمع داعشی‌ها به گوش می‌رسید، از سوی برخی‌ به همكاری با این سازمان محكوم شده بود اما جواب انتقادات را با بازی‌های خوب در میدان و اخلاق نیكو در بیرون میدان داد. دیابی بین همه بازیكنان فصل قبل به بی‌توجه‎ترین بازیكن به ظواهر معروف شده بود و به همین دلیل مدام با او شوخی می‌كردند. ابو در بازی‌های آرسنال، گرد‌نبندی به گردن دارد. دیابی می‌گوید این گردنبند برایش خوش‌شانسی به ارمغان می‌آورد و عملكردش در طول بازی را بهبود می‌بخشد.


سامی خدیرا؛ آرامش و نیكوكاری
 
10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

یكی از ستاره‌های فوتبال آلمان درجام‌جهانی 2014 از وقتی كنار پدر مسلمان تونسی و مادر مسیحی آلمانی‌اش رشد كرد، یاد گرفت به جز  دینی كه خودش انتخاب كرده (اسلام)، به سایر ادیان هم  احترام بگذارد. او برخلاف مسعود اوزیل، نیایش خاصی نمی‌داند یا حداقل راز و نیاز با خداوند را رسانه‌ای نمی‌كند اما موسسات خیریه متعددی كه او در آنها نقش مهمی دارد و كودكان بی‌سرپرست تحت تكلفش، نشان می‌دهد در زمینه اصول مذهبی تا چه اندازه عملگراست. سامی مه‌2011 با همسر فعلی‌اش آشنا شد و دسامبر 2012 با او روی جلد مجلات رفت؛ نه به خاطر عملكرد درخشان بلكه به دلیل داشتن یك زندگی آرام، كنار یك همسر مسیحی! خدیرا اخیرا در گفت‌وگویی از نقش مثبت ایمان در زندگی و فوتبالش حرف زد.


ریبری؛ ستاره ستاره‌ها
 
10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

 اگر دو سال پیش معجزه‌ای رقم می‌خورد و ریبری بالاتر از رونالدو و مسی قرارمی‌گرفت، برای دومین بار در تاریخ پس از زیدان یك مسلمان، مرد سال فوتبال جهان می‌شد. هرچند این اتفاق رخ نداد اما از نظر هواداران بایرن، فرانك ریبری مردی برای همه فصول فوتبال است. او كه به دلیل یك تصادف شدید خانوادگی در دو سالگی، بخشی از صورتش را از دست داد، حدود سه سال پیش نام خود را به بلال یوسف محمد تغییر داد. روحیات درونی فرانك در تضاد با رفتارهای شاد و پرنشاطش است. فرانك ریبری سابقه خوانندگی در یك كلیپ طنز را دارد و علاوه بر این در تبلیغات هم ظاهر می‌شود. ستاره بایرن به حدی به اعتقاداتش پایبند است كه حاضر نیست جوایزی را كه بعد از  هر بازی بوندس‌لیگا اهدا می‌شود و با شئونات او در تضاد است، بپذیرد.


نوری شاهین؛ مرد تصمیم‌های ناگهانی

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

 یك ازدواج پرماجرا می‌توانست نوری شاهین را از دایره مسلمانان خارج كند اما با همسرش كه دخترعموی او هم بود، به توافق رسید و برخلاف اكثر اعضای خانواده‌اش مسلمان ماند. شاهین به عنوان یكی از بازیكنان طراز اول  دنیای فوتبال به اندازه معتقدترین مسلمانان به دین خود پایبند است. شاهین هر چه در زمین بازی پرجنب و جوش است، اما بیرون میدان حاشیه‌ خاصی ندارد و بارها اعلام كرده هدف اول و آخرش زندگی در زادگاه پدر و مادرش در آب و هوای جالب وطن است؛ اتفاقی كه البته به زودی برای او رخ خواهد داد و احتمالا با دست پر و تجربه‌ای مناسب برای گذراندن سال‌های پایانی دوران حرفه‌ای‌اش به ترکیه برمی‌گردد.


فردریك كانوته؛ حامی فلسطین
 
10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

نوع ساده اما خاص شادی گل او، پس از هر بار گلزنی برای سویا درخاطره علاقه‌مندان نقش بسته است. كانوته خیلی ساده، انگشت اشاره دو دستش را سمت آسمان می‌برد و از خدا تشكر می‌كند. بازنشسته 37 ساله در حال حاضر در كمپین حمایت از آزادیخواهان جهان به فعالیت مشغول است؛ كاری كه در دوران بازی به اشكال دیگری انجام می‌داد. او در دوران مقاومت مردم فلسطین و كشتارهای گسترده از سوی رژیم صهیونیستی پس از گلزنی در یك بازی، عبارت چاپ شده روی زیرپیراهنش را نشان داد؛ «فلسطین باید آزاد شود!» پس از این اتفاق نیمه‌سیاسی، فردریک با موجی از تحسین و انتقاد روبه رو شد. كانوته در تمام سال‌های بازی با تبعیت از اصول اسلام، همیشه هوادار، ضعیف‌تر بود و تا پایان دوران فوتبالش هم از موضع خود كوتاه نیامد.


 كریم بنزما؛ سخاوتمند و بزرگ
 
10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

یكی از بزرگ‌ترین ستاره‌های حال حاضر فوتبال دنیا در كنار تمام درخشش‌های درون زمین، بیرون میدان هم شخصیتی خاص و فعال دارد. او كه هرگز تظاهر به اسلام‌دوستی نكرده، سال‌ها قبل دو كودك را زیر چتر حمایت خود گرفت و دركشورش، فرانسه هم پای ثابت امور خیرخواهانه است. بنزما هر چند برخلاف بسیاری از فوتبالیست‌ها، مركز خیریه‌ای به نام خودش ثبت نكرده اما بیشترین سهم در موسسه نگهداری ازكودكان سرطانی در مادرید و كشورش فرانسه را دارد. بنزما در دوران جوانی به شكلی محسوس‌تری مسلمان بود؛ با این حال در دوران فعلی هم اعتقاداتش را از دست نداده و در مهمانی‌های رئال‌مادرید، تن به مصرف مشروبات الكلی نمی‌دهد. كریم درطول دوران حرفه‌ای‌اش به مرور آرام‌تر شده و به نظر می‌رسد این روزها، با کارهای خیریه‌اش ، بیرون میدان هم گل می‌زند.


سمیر نصری؛ تبریك معروف

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

ستاره جوان فرانسوی روز عید فطر 3 سال پیش، پس از گلزنی درلباس منچستر‌سیتی، تی‌شرتی با نوشته‌ «عید مبارك» را به نمایش گذاشت. كمی قبل‌تر درجریان یورو 2012، كاری انجام داد كه قبلا فقط از عهده پل گاسكوئین برآمده بود؛ گل زدن به هم‌باشگاهی وقت در لباس ملی. او دربازی با انگلیس، دروازه هم‌باشگاهی‌اش، هارت را باز كرد و دردل تاریخ جا گرفت. جاذبه‌های شهر منچستر او را شیفته خود نكرده و سمیر به وضوح از مسلمان بودن خود حرف می‌زند. نصری در امور خیریه هم دستی دارد و یك بنیاد خیریه راه‌اندازی كرده است.


دمبا با؛ سجده شكر

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال

 كلیدی‌ترین تصویر به جا مانده از دمبا با، سجده شكری است كه به عادت همیشه‌اش،  پس از باز كردن دروازه لیورپول در لیگ برتر انجام داد. مهاجرزاده 30 ساله پاریسی پس از هر گلی، شادی متفاوتی غیر از سجده شكر به نمایش نگذاشته است؛ بعد از آن گل معروف و گرفتن جام قهرمانی از لیورپول، حالا در بشیكتاش از گزارشگر گرفته تا هوادار را طرفدار خود و گل‌های زیبایش كرده است. پای ثابت روزه‌داری در ماه رمضان هنوز شگفتی‌های زیادی در آستین دارد. او دو فصل پیش بهترین دوران بازی را در چلسی گذراند و با گل‌هایش نقش مهمی درزنده ماندن امید تیم مورینیو برای قهرمانی در لیگ برتر (اتفاقی كه در فصل 2013-2014 رخ نداد) داشت.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:29 - 1394/05/24
فوتبالیستهای شیعه ما چه خصوصیاتی دارن؟
Iran, Islamic Republic of
16:46 - 1396/06/01
زلاتان هم مسلمونه
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1398/04/24
کم اراجیف بنویسین
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1398/07/13
چراهمشون سنی هستن؟ من خودم شیعم
United States
02:55 - 1398/07/15
اخه خاک توسرت ربیری مسلمون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج