کمالوندی: آمانو استقلال آژانس را حفظ کند
۲۲۹۸۴۳
۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
۱۴۱۶۳ 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضامن استقلال و بی‌طرفی این نهاد بین‌المللی محسوب می‌شود، گفت: باید طبق اساسنامه آژانس و موافقتنامه پادمان، ملاحظات امنیتی کشورمان مد نظر قرار گیرد.
خبرگزاری فارس: بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به تصمیم آمانو برای حضور در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تاکید کرد: انتظار می‌رود آمانو استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را حفظ کند.

کمالوندی در پاسخ به پرسشی در خصوص تصمیم آمانو برای تبیین توافق محرمانه ایران و آژانس در سنا گفت: صرفنظر از تصمیم مدیرکل آژانس برای اینکه به کجا سفر می‌کند، آنچه برای ما اهمیت دارد، استقلال و بی طرفی آژانس است و مدیرکل ضامن استقلال و بی طرفی این نهاد بین‌المللی محسوب می‌شود.

وی افزود: بر این اساس رفتار، اقدامات و اظهارات مدیرکل آژانس در برداشت کشورها از استقلال این نهاد بین‌المللی تأثیرگذار است و آنچه برای ما اهمیت دارد این است که آژانس مستقل است یا نه که این به اظهارات و اقدامات مدیرکل این نهاد بستگی دارد.

کمالوندی با اشاره به محتوای توافق اخیر ایران و آژانس گفت: این توافق ادامه بیانیه تهران برای همکاری گام به گام تهران و آژانس بین آقایان صالحی و آمانو انجام شد که هدف آن روشن شدن موضوعات گذشته و حال و پایان دادن به روند طولانی سؤالات آژانس یک بار برای همیشه بود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وی افزود: بر اساس این توافق، مقرر شد آژانس همه سؤالاتش را در یک بازه زمانی کوتاه مطرح و پاسخ‌های ایران را دریافت کند که به این منظور توافقی در 10 بند در وین امضا شد؛ توافقی که مهمترین ویژگی‌اش داشتن بازه زمانی برای دو طرف است به نحوی که از طرف ما تا 15 آگوست(24 مرداد) پاسخ‌ها در خصوص سؤالات آژانس ارائه شود و آژانس هم با بررسی سؤالات احتمالی بعدی در نهایت تا 15 دسامبر قبل از پایان سال میلادی جاری کارش را در رابطه با بررسی موضوعات گذشته ایران به پایان برساند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تاکید ما در تمام مذاکرات با آژانس، حفظ ملاحظات و نگرانی‌های کشورمان در رابطه با محرمانه ماندن اطلاعات و چگونگی ترکیبات توافق شده با این نهاد بین‌المللی است که اخیراً نیز پس از شنیدن مطالبی در کنگره آمریکا، نماینده دائم کشورمان در آژانس طی یادداشتی بر این موضوع تاکید کرد.

کمالوندی افزود: انتظار داریم که طبق اساسنامه آژانس و موافقتنامه پادمان، ملاحظات امنیتی کشورمان مد نظر قرار گیرد، همچنان که در بند 10 توافق اخیر، بین دو طرف موافقت شده است که در این چارچوب ملاحظات امنیتی و نگرانی‌های ایران مد نظر قرار گیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: شاید به صورت معمول نیاز به درج این عبارت در توافقات نباشد زیرا در اساسنامه و موافقتنامه پادمان، آژانس به حفظ اطلاعات طبقه بندی کشورها موظف شده، اما به علت نگرانی‌های مشروعی که جمهوری اسلامی ایران طبق تجربیات گذشته دارد در بند دهم موافقتنامه اخیر بر این مسئله تأکید شده است.

کمالوندی گفت: ما از طریق خبرگزاری‌ها و سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تصمیم آمانو برای سفر به آمریکا و حضور در کنگره مطلع شدیم.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج