همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی
۲۳۲۷۰۱
۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۱
۳۲۶۲۷۳ 
راهی شدن مهدی هاشمی به زندان اوین پایانی بر یکی دیگر از پرونده های مهم قوه قضاییه در چند سال گذشته بود. شاید هرگز کسی باور نمی کرد پسر هاشمی رفسنجانی در فضایی چنین مسالمت آمیز با پای خود به زندان اوین بیاید تا حبس 10 ساله خود را آغاز کند.
مجله اینترنتی برترین هاروزنامه هفت صبح: راهی شدن مهدی هاشمی به زندان اوین پایانی بر یکی دیگر از پرونده های مهم قوه قضاییه در چند سال گذشته بود. شاید هرگز کسی باور نمی کرد پسر هاشمی رفسنجانی در فضایی چنین مسالمت آمیز با پای خود به زندان اوین بیاید تا حبس 10 ساله خود را آغاز کند.

زمانی سردار قاسمی در سخنرانی های طبق معمول آتشین خود وعده داده بود اگر فائزه هاشمی برای گذراندن حبس شش ماهه خود به اوین برود، ریشش را خواهد زد. در آن دوران یعنی سه سال پیش هنوز خانواده هاشمی دارای مصونیت محسوب می شد اما فائزه هاشمی شش ماه حبس خود را گذراند و بعد آزاد شد و اتفاق خاصی در کشور نیفتاد.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

مورد مهدی هاشمی کمی پیچیده تر بود. فعالیت او در وزارت نفت در سال های ابتدایی دهه 80 و سپس درگیری اش در پایگاه های حمایتی خبری و سیاسی از پدرش و دوری سه ساله اش از کشور او را به هدف متحرک رسانه ها و محافل اصولگرای رادیکال بدل ساخته بود. اظهارات نیک آهنگ کوثر در سایت خودنویس و بازگو کردن برخی گفته های مهدی هاشمی کار را بر پسر محبوب هاشمی رفسنجانی سخت کرده بود.

بازگشت او به ایران در مهر ماه 91 خود به یک اتفاق بزرگ سیاسی بدل شده بود. همه خانواده هاشمی به استقبالش رفتند و حمایت همه جانبه از او را به رغم اتهاماتی در مورد معاملات نفتی با توتال و پرونده کرسنت و حاشیه های فعالیت سیاسی او در سال 88 اعلام کردند. 28 جلسه دادگاه در طی سه سال عاقبت به حکم روز 21 خرداد 94 ختم شد که مهدی هاشمی را به 10 سال زندان محکوم کرده بود.

مهدی هاشمی و پدرش هرگز این حکم را قبول نکردند و آیت الله هاشمی رفسنجانی و همسرش خانم عفت مرعشی بارها بر بی گناهی پسرشان تاکید داشتند اما از آن سو اصولگرایان رادیکال حبس مهدی هاشمی را موفقیتی در پازل مواجهه با جبهه اعتدالیون و اصلاح طلبان می دانستند.

تسلیم مهدی هاشمی و خانواده متنفذش به حکم دادگاه پیروزی بزرگی برای قوه قضاییه و نظام سیاسی ایران و حتی آیت الله هاشمی رفسجانی است. پسر محبوب او به زندان می رود. او که قدیمی ترین یار انقلاب بوده است و حالا هم در مسند رییس جمع تشخیص مصلحت است دعایی در گوش پسر خواند و او را همراه با بدرقه برادران و خواهرانش راهی اوین کرد. چه کسی باور می کرد؟

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

حالا با پایان پرونده مهدی هاشمی، قوه قضاییه به ریاست آیت الله لاریجانی، مجموعه ای از پرونده های سنگین و غیرقابل باور را به سرانجام رسانده اند. حالا در اوین معاون اول رییس جمهور در دولت دهم دوران مجازات خود را باز هم به خاطر جرم های اقتصادی می گذراند و بابک زنجانی و حمیدرضا بقایی در انتظار آغاز محاکمات شان هستند و قاضی مرتضوی هم با دلهره در ادامه محاکمات خود را پی می گیرد...

«بعدازظهر روز گذشته مهد ی هاشمی برای اجرای حکم 10 سال حبس، خود را به اوین معرفی کرد. رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با برگزاری بیش از 20 جلسه صورت گرفت و بر اساس حکم دادگاه بدوی او به حبس، جزای نقدی، رد مال و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.»

همین خبر چند خطی روز گذشته مانند بمب خبری در میان رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی صدا کرد و دست به دست میان مردم می چرخید.

مهدی هاشمی که چهارمین فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی است از گذشته دور تاکنون همواره مورد انتقاد مخالفان هاشمی رفسنجانی بود... او حالا در زندان است و باید 10 سال را در آنجا سپری کند. مهدی رفسنجانی تا در زندان اوین توسط محسن، یاسر و فاطمه هاشمی و مادرش عفت مرعشی مشایعت شد، انبوهی از خبرنگاران اطراف او را احاطه کردند، عکس های فوتوژنیک انداخت و برخی خبرگزاری های اصولگرا دست روی این نکته گذاشتند که کفش های او با فاطمه هاشمی ست هستند!

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

مهدی هاشمی پس از ورود به زندان هم یک بیانیه خواند. او در این بیانیه گفت: «ملت بزرگ و فهیم ایران اکنون که براساس حکم محاکم قضایی برای تحمل کیفری... مهیا گشتم، به عنوان یک عضو بزرگ خانواده انقلاب اسلامی که همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و خواهم بود، به منظور صیانت و دفاع از حیثیت و شخصیت مبارز و نستوه یار دیرین و وفادار حضرت امام خمینی (ره) و همراه و وفادار همیشگی مقام معظم رهبری، پدر مظلوم و بزرگوارم، با توجه به عدم پذیرش درخواست اینجانب مبنی بر علنی برگزار شدن دادگاه، بار دیگر درخواست اجازه پخش کامل و بدون حاشیه کلیه جلسات محاکمه اینجانب از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را دارم و امیدوارم که این تقاضا مورد پذیرش واقع شود و رجاء واثق دارم که این اقدام از سوءاستفاده افراد افراطی و مغرض و ضربه زدن به یکی از ارکان مهم جمهوری اسلامی پیشگیری خواهد کرد.»

در ادامه برخی فعالیت های پنج فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی را مرور می کنیم.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

فرزند اول؛ فاطمه هاشمی

او بزرگترین فرزند خانواده رفسنجانی است که در سال 1338 متولد شد. فعالیت های سیاسی او نسبت به سایر فرزندان خانواده هاشمی کمتر است اما در طوفان بی امان حاشیه های خانواده رفسنجانی، هر از گاهی او هم وارد این حیطه می شود و تا به حال چند گفتگوی اساسی داشته است.

با این وجود فاطمه هاشمی تلاش می کند بیشتر در حوزه های دیگری مانند پزشکی فعال باشد. او نیز مانند خواهر کوچکتر خود عروس خانواده لاهوتی ها شد و با خواهر خود جاری شد. همسر او دکتر سعید لاهوتی است که پسر بزرگتر آیت الله حسین لاهوتی بودند که از مبارزن انقلاب بود و هاشمی رد زندان با او انس گرفته بود.

فاطمه هاشمی البته در اوایل انقلاب فعالیت بیشتری در حوزه سیاست داشت و حزب اعتدال را نیز تاسیس کرده بود؛ با این وجود او تمرکز خود را بر بیماری های خاص گذاشت و در سال 1373 فعالیت در بنیاد بیماری های خاص را آغاز کرد.

در سال 1377، فدراسیون ورزشی بیماران خاص تاسیس و تحت نظر فدراسیون ورزش های همگانی قرار گرفت. او در سال 1384 ریاست این فدراسیون را بر عهده گرفت. با اوج گرفتن دامنه انتقادها نسبت به خانواده رفسنجانی، در سال 1388 از سمت خود استعفا داد و متن گلایه آمیزی منتشر کرد.

با روی کار آمدن دولت روحانی او اعلام کرد قصد ندارد دوباره به عرصه های دولتی بازگردد اما در فروردین امسال دوباره به عنوان رییس فدراسیون بیماری های خاص انتخاب شد.

فاطمه هاشمی یک بار نیز تا چند قدمی زندان هم پیش رفت... او در شهریور ماه سال 92 به اتهام انتساب مطالب خلاف واقع به روسای قوای قضاییه و مقننه به دادسرا احضار و حدود یک ماه بعد برای او قرار مجرمیت صادر و پرونده وی به شعبه اول دادگاه انقلاب ارسال و در نهایت دادگاه فاطمه هاشمی در دی ماه همان سال برگزار شد.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

 خبرهای دادگاه او برخلاف خبرهای دادگاه برادرش چندان رسانه ای نشد و در نهایت یکی از وکلای او اعلام کرد که فاطمه هاشمی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده که اجرای آن به مدت دو سال معلق شده است.


فرزند دوم؛ محسن هاشمی

محسن هاشمی یکی از مشهورترین فزندان آیت الله رفسنجانی محسوب می شود و متولد سال 1340 است. او بیشترین تمرکز خود را روی فعالیت های عمرانی و اجرایی گذاشت و البته نسبت به سایر اعضای خانوده خود معمولا انتقادهای کمتری را متحمل می شد.

محسن هاشمی با وجود آن که در انتخابات شورای شهر سال 92 رد صلاحیت شد اما به عنوان یکی از گزینه هیا اصلی اعضای شورای شهر برای شهرداری تهران انتخاب شد. اصلاح طلبان شورای شهر همه جانبه از او دفاع کردند و پیش بینی ها نشان می داد او در سال 92 خواهد توانست رقیب اصولگرای خود یعنی قالیباف را کنار بزند. با این وجود در روز رای گیری برخی اعضای شورای شهر ناگهان نظر خود را تغییر دادند و در نهایت او با اختلاف یک رأی نتیجه را به قالیباف واگذار کرد.

 بنابراین به نظر می رسد او نسبت به سایر برادران و خواهران خود در عرصه سیاسی کشور مقبولیت بیشتری دارد و راحت تر می تواند در مناصب مختلف حضور داشته باشد. شاید به همین دلیل بود که او 13 سال ریاست هیات مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران را برعهده داشت و حتی در زمان قالیباف نیز همچنان عهده دار این سمت بود.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

او در نهایت در اسفند ماه سال 1389 با فشارهای نزدیکان دولت وقت تصمیم گرفت از مسئولیت خود استعفا دهد. او مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک خود را از دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا گرفته و در گذشته در پست های مختلفی مانند رییس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس بازرسی ویژه ریاست جمهوری و عضو هیات مدیره سازمان صنایع دفاع اشتغال داشته است.

گفته می شود در دولت یازدهم عضویت در هیات مدیره شرکت مادر تخصصی حمل و نقل ریلی کشور نیز به او واگذار شده است.

محسن هاشمی که یکی از پرکارترین فرزندان رفسنجانی محسوب می شود، همزمان یک موسسه انتشاراتی به نام دفتر نشر معارف انقلاب را اداره می کند که ناصر کتب تخصصی تالیف او و خانواده او، به ویژه دوره خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی از قبل و بعد از انقلاب اسلامی است.

محسن هاشمی همچنین رییس هیات مدیره اتحادیه قطارهای شهری کشور بوده و ریاست هیات مدیره انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران را هم برعهده داشته است.


فرزند سوم؛ فائزه هاشمی

بدون شک فائزه هاشمی نیز مانند مهدی، یکی از فرزندان جنجالی آیت الله رفسنجانی به حساب می آید. او برخلاف محسن و یاسر، چهره ای به شدت رسانه ای است و خودش نیز فعالیت های گسترده ای داشته است. اگر نام فائزه رفسنجانی را در اینترنت جستجو کنید، با انبوهی از مصاحبه و گفتگوهایی جنجالی و بی پرده از او روبرو خواهید شد که بدون هیچ محافظه کاری سیاسی، نقطه نظرات خودش را بیان می کند. رویه ای دقیقا برخلاف پدرش که در اکثر برهه های سیاسی سکوت مصلحتی را به جنجال رسانه ای ترجیح می داد.

همین حاشیه ها در آخر کار دست فائزه داد و مدت شش ماه را در زندان گذراند. او در مورد دوران زندان خود گفته: ««خیلی دوره خوبی بود. با افراد بسیاری از نزدیک آشنا شدم. هر کدام یک تاریخ بودند. تاریخ گویا یک تجربه جدیدی بود. دوره مفیدی برایم بود. مطالعاتم بیشتر شد. بحث ها و برنامه هایی که داشتم اینها همه خوب بود. دوران مفید و پربار و دوست داشتنی بود.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

در بند زنان زندان سیاسی بیشتر از 30 نفر خانم بودیم. آنجا در داخل زندان بین زندانیان دموکراسی حاکم بود. همه چیز براساس رأی گیری، بحث و مشاوره انجام می شد. هر کاری می خواستیم بکنیم بر اساس نظر جمع بود. فضای خیلی خوبی بود. شما هر چقدر درباره این چیزها بخوانید یا بشنوید تا زمانی که تجربه نکنید، متوجه نخواهید شد. برای خود من چنین بود. من آن دوره را خیلی دوست داشتم. دو بار می خواستند به من مرخصی بدهند و از شر من خلاص شوند که نپذیرفتم.»

او هم در سیاست فعال بود، هم در ورزش و هم در مطبوعات. فائزه هاشمی در سال 1377 اولین روزنامه مربوط به زنان یعنی روزنامه زن را منتشر کرد و مدیر مسئول آن بود که در نهایت توقیف شد. در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی نیز با رأی بالایی نماینده مردم تهران شد و نماینده دوم تهران در مجلس پنجم بود. همچنین از سال 1369 ریاست فدراسیون اسلامی ورزش زنان را برعهده داشت که تا سال 1390 ادامه پیدا کرد. دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و همچنین حکم دادگاه او در سال 1390، مهر پایان موقتی است بر فعالیت های او. طبق این حکم فائزه هاشمی به پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.


مهدی هاشمی؛ فرزند چهارم

چهارمین فرزند آیت الله رفسنجانی و پرحاشیه ترین آنها، متولد سال 1348 است و عمده فشارهای سیاسی بر روی هاشمی رفسنجانی نیز مربوط به همین پسر او است. در هر برهه زمانی که به نظر می رسید گروهی از سیاسیون قصد دارند فشارها بر روی آیت الله هاشمی رفسنجانی را افزایش دهند، فشارها بر مهدی هاشمی نیز بیشتر می شد.

او با دختر عموی خود فرشته هاشمی ازدواج کرده و دو پسر به نام های فؤاد و یاسین دارد و در سال های پایانی جنگ ایران و عراق، مدتی نیز در جبهه حاضر شده بود.

در همه انتخابات های جنجالی او عهده دار مسئولیت نامزدها و کاندیداهای مقابل اصولگرایان بود. از انتخابات سال 1384 در ستاد انتخاباتی پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی فعالیت می کرد تا انتخابات سال 1388 نیز به عضویت کمپین اصلی کاندیدای اصلی رقیب احمدی نژاد درآمد و کمیته صیانت از آرا را تشکیل داد.

از اینجا به بعد اوضاع برای مهدی هاشمی به شکل دیگری گذشت و حتی در اعترافات برخی از سیاستمداران، در حوادث انتخابات سال 1388 از مهدی هاشمی به عنوان یکی از خط دهندگان نام می بردند. البته از سال 86 زمزمه های انتقادها در مورد مهدی هاشمی روز به روز بلند و بلندتر می شد. در سال 2007 مدیرعامل و چند کارمند شرکت نفتی توتال، توسط مقامات قضایی فرانسوی به اتهام پرداخت حدود 60 میلیون یورو رشوه به مقامات ایرانی برای مشارکت در احداث میدان گازی پارس جنوبی بازداشت شدند و نام مهدی هاشمی به عنوان فردی که بخشی از این مبلغ را دریافت کرده، مطرح شد.

توتال در سال 1997 به همراه شرکت گازپروم روسیه و پتروناس مالزی در مناقصه احداث این میدان گازی پیروز شده بود و در سال 2004 پلیس سوئیس متوجه شده بود که حدود 7.8 میلیون یورو از اموال شرکت توتال به حساب یک ایرانی مقیم سوئیس واریز شده که به گفته رسانه های فرانسوی از کارمندان مهدی هاشمی رفسنجانی بوده است.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

با وجود آن که این ادعاها هیچ زمان تایید نشد اما زمینه را برای فشار بیشتر بر روی او مساعدتر کرد. او که در گذشته مسئولیت های دیگری در وزارت نفت مانند ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت را برعهده داشت، در شهریورماه سال 1388 از ایران خارج شد. توضیحی که در آن زمان از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی، خانواده مهدی هاشمی و نزدیکانش عنوان می شد، خروج او از کشور برای سر و سامان دادن به شعب خارج از کشور دانشگاه آزاد اسلامی و تحصیل مهدی در مقطع دکترا در دانشگاه آکسفورد بود.

 با افزایش فشارها و تشکیل دادگاه، او در تاریخ دوم مهر 1391 به ایران بازگشت. در فرودگاه مورد استقبال محسن، یاسر و فاطمه هاشمی قرار گرفت. همچنین نماینده دادستانی تهران نیز با حضور در فرودگاه، اقدام به ابلاغ احضاریه به حضور در دادستانی تهران به او کرد.

پس از برگزاری 28 جلسه دادگاه، حکم او سرانجام در 21 خرداد ماه 1394 اعلام شد. حکم او به نقل از خبرگزاری فارس به این شرح است: «بر اساس ماده 5 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، نامبرده متهم به اخذ رشوه و اختلاس 600 میلیون تومانی بود که بر اساس این ماده قانونی، وی به 10 سال حبس، رد مال 600 میلیونی و 1.2 میلیارد تومان جزای نقدی و همچنین انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

بر اساس ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، این فرد متهم به ارتشاء به مبلغ پنج میلیون و 200 هزار دلار بود که بر تاساس همین ماده قانونی به 10 سال حبس، رد مال به مبلغ 5.2 میلیون دلار و جزای نقدی معادل همان مقدار (5.2 میلیون دلار) و انفصال دائم از خدمات دولتی به همراه 50  ضربه شلاق محکوم شد. براساس ماده 610 قانون مجازات اسلامی، نامبرده به پنج سال حبس محکوم شد. با رعایت ماده 1434 قانون مجازات اسلامی در مقام اجرا، اشد این احکام که همان 10 سال است، اجرا خواهد شد.»


یاسر هاشمی؛ فرزند پنجم

او که متولد سال 1350 است، ترجیح داده از حاشیه های سیاسی به دور باشد و فعالیت های خود را بیشتر در زمینه های اقتصادی گسترش دهد. در موارد سیاسی موضع او معمولا سکوت است و از کنار آنها به آرامی عبور می کند. خیلی هم کم تن به گفتگو و مصاحبه می دهد.

در سایت هواداران یاسر هاشمی در شرح فعالیت های او آمده است: «یاسر هاشمی بهرمانی (رفسنجانی) رییس دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد و رییس دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت است. یاسر هاشمی کوچکترین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی است.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

او تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان نیکان و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه تهران و علم و صنعت گذرانده و دارای مدرک فوق لیسانس MBA از دانشگاه علم و صنعت است. یاسر در زمان ریاست محمد دادکان بر فدراسیون فوتبال، مشاور اقتصادی فدراسیون فوتبال بود. نام وی در سال 1392 به عنوان یکی از کاندیداهای تصدی وزارت ورزش و جوانان در کابینه حسن روحانی مطرح شد.

در وب سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی آمده است که در دورانی که ایران نیازمند واردات پنیر بود و کسی به کار کردن در اینگونه صنایع علاقه نداشت، یاسر هاشمی برای خودکفایی صنعت پنیر ایران با غلامرضا فروزش، وزیر سابق جهاد سازندگی در این زمینه همکاری داشت.»

برخی خبرگزاری های خارجی و اصولگرا اما از فعالیت های دیگر او در زمینه پرورش اسب، واردات و صادرات در زمینه خرید و فروش غذای بچه، آب معدنی و ماشین آلات صنعتی خبر می دهند که هیچ گاه به طور رسمی تایید نشده است.

نکته

مهدی هاشمی در آخرین پست فیس بوکی خود چه نوشت؟

مهدی هاشمی در صفحه فیس بوک خود نوشت: «آخرین پست فیس بوک را در شرایطی می نویسم که تا ساعاتی دیگر با وجود عدم دریافت اجراییه، خود را برای اجرای احکام زندان اوین معرفی می کنم. این درگاه ارتباطی با شما باز خواهد ماند و پرینت همه پیام ها و نظرات توسط یکی از اعضای خانواده در ملاقات های هفتگی به اطلاعم خواهد رسید و به فراخور ضرورت پاسخ خواهم داد. یک پست مفصل هم درباره روند دادگاه نوشته ام که به زودی منتشر خواهد شد. گاهی هم عکس یا موضوعی خاص که به ذهنم می رسد یا خاطره ای از زندان را می دهم در فیس بوک بگذارند تا بدانید زندان اوین چگونه روزی میزبان پدر است و روزی پسر. با این تفاوت که اوین گویا ماندگار است و از میان ما نمی رود...»

پدر به پسر چه گفت؟

در روز گذشته هر لحظه تصاویر و فیلم های جدیدی مربوط به زندان رفتن مهدی هاشمی منتشر می شد. یکی از این فیلم ها مربوط به خداحافظی آیت الله هاشمی با فرزندش است که پایگاه اطلاع رسانی دفتر او آن را منتشر کرد.

همه فرزندان آیت الله هاشمی؛ از فائزه تا مهدی

در این ویدئوی کوتاه آیت الله هاشمی برای فرزندش دعا می خواند و همچنین به فرزندش گفته است: «من به روشنی می بینم که انشاءالله به زودی سالم و با نشاط بیرون می آیی و وارد جامعه می شوی، برای خدمت. خداوند اجر زحمات طولانی ات را فراموش نخواهد کرد. جامعه هم بحمدالله تاکنون متوجه شده و بیشتر متوجه خواهد شد که بر تو ظلم رفت.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 84
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1394/05/19
امروز رئیس قضاییه گفت اینا با کارشون همه چیرو مسخره کردن به بازی گرفتن
پاسخ ها
جمشید
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
هاشمی زنده است


چون .............
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1395/04/13
سلام خسته نلاشید من به پدرتون اراده خواصی دارم بهش بگیدکممکم کنید5ستل حصرت بچه به دلم مونده زندگیم داره ازهم میپاشه خودم خونه مردم کارمیکنم سبصدهزارمیگیرم به خداخرج ivfده میایون میشه خدابهم درددادولی درمان نداد پول ندادمحتاج بنده اش شدم اونم جواب نمیده اخه چراچون مشکل داریم.خانواده هامون میگن طلاق بگیریدپس بمیرم بهترکمکم کنید
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
ايشلا كه درست ميشه غصه نخورين ، والا من كه ازدواج نكردم و 30 را هم رد كردم چي بگم
Iran, Islamic Republic of
22:35 - 1395/10/18
سلام،تمامی اخباری که منتشر میکنیدباتحقییقاتی که انجام دا ه ام کاملا درست میباشدوامیدوارم در مورد تمامی مسؤلین کشور به همین ترتیب مردم انقلابی و ولایتمدارایران را مطلع سازید.خدا قوت و به همه بگوییدکه راز ماندگاری نظام اسلامی ما فقط وفقط حمایت از رهبری میباشد.مأجورباشید.التماس دعا«مازندران-شهرظتان بهشهر-محمد(شهرام)رض
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1395/10/19
سلام باعرض تسلیت یکی از بهترینهای دنیارفت روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1395/10/19
خداوند رحمتش کنه
United States
02:20 - 1395/10/20
خداوند رحمتش کنه واقعا متاثر شدیم...امیرکبیر زمان بود...
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1395/10/20
خدا وند قرین رحمت الهی قرارشون بده ایشون آدم نبودن که فرشته بودن
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1395/10/20
روحش شاد ویادش گرامی.اویکی ازباارزش ترین افراد بود...
خدارحمتش کند وانشاالله که به درجات عالی بهشت نایل شود
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1395/10/20
روحش شاد ویادش گرامی.اویکی ازباارزش ترین افراد بود...
خدارحمتش کند وانشاالله که به درجات عالی بهشت نایل شود
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1395/10/20
تسلیت ،واقعا مرد بزرگی بود روحش شاد و یادش گرامی
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1395/10/20
انقلاب یتیم شد عین پدر بود خدا رحمتش کنه
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1395/10/20
خداوند رحمت کند انسانی بزرگ بودند واقعا ناراحت شدیم
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1395/10/20
خدا رحمتشون کنه،واقعا مرد بزرگی بودن
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1395/10/20
هاشمی روحت شاد و نامت جاوید بزرگ مرد ایران زمین ...ما جوانان ایران دوستت داشتیم و داریم .
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1395/10/20
خدا رحمت کند آقای هاشمی، واقعا مرد بزرگی بود
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1395/10/20
یکی از ستونهای انقلاب از دنیا رفت.تسلیت عرض میکنم.
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1395/10/20
..روحشان شاد ..یادشان گرامی
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1395/10/20
من به عنوان یه بچه حزب اللهی هرگز اجازه نمیدهم جنازه مرحوم آقای هاشمی روی دوش ضدانقلاب و دشمنان نظام تشییع شود. بلکه خودم زیر تابوت ایشان را خواهم گرفت!
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1395/10/20
هر چقدر شما مورد کم لطفی قرار دهند ملت ایران بخاطر پدرتان که دوستدار مردم است از شما حمایت میکنند
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1395/10/20
روحش شاد و یادش گرامی، واقعا عزیز دوست داشتنی رو از دست دادیم خدا رحمتش کند
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1395/10/20
خدا بیامرزدش مرد خوبی بود تسلیت به خانواده ایشان و.
مردم ایران
Iran, Islamic Republic of
20:51 - 1395/10/20
روحش شاد و قرین رحمت ایزد منان, واقعأ ملت ایران پدر این انقلاب را از دست داد, انشاءالله بتوانیم زحمات ایشان را قدر بدانیم
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1395/10/20
حقیقتا در مظلومیت کامل این استوانه انقلاب وملجع صاحبان اصلی انقلاب یعنی مردم در حالی به دیارباقی پیوست که عذاب وجدان محکمه ای خواهد بود که پاسخ بی مهری های رواداشته به این عزیز سفر کرده را خواهد داد
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1395/10/21
خداوند بيامرزد واقعا مرد بزرك كشور بود مردم جاى خالى ايشان را درآينده احساس ميكنن صدرصد
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1395/10/21
واقعا ایران یک رجل سیاسی بزرگی را از دست داد،خداوند روحش را شاد و راهش ادامه
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1395/10/21
من به شخصه واقعا متاثر شدم ! روحشون شاد و یادشون گرامی
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1395/10/21
من خیلی متاثر شدم خدا روحشان راغریق رحمت کند
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1395/10/21
خرا بیامرزدشون ولی واقعا مهدی و فایزه هاشمی اسم ایشیونو بد کرده بودن وگزنه ایشون یک مرد کامل بودن و دلسوز کشور و نظام
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1395/10/21
خدا رحمتش کنه، واقعا متاثر شدم.
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1395/10/21
خدا رحمتش کنه، واقعا متاثر شدم.
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1395/10/21
خدا رحمتشون کنه.امیدوارم دشمنان کینه جویشان به ذلت وخواری در دنیا وآخرت گرفتار بشن.انشاالله
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1395/10/21
خدا رحمتشون کنه من به این جمله بزرگان ایمان آوردم که میگن هر کسی جوری میمیره که زندگی می کنه.وهاشمی در قلب تمام ملت ایران ماندگاره
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1395/10/21
خداوند اقای هاشمی را رحمت کند
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1395/10/21
انسانی بزرگ از دنیا رفت واقفا احساس ترس میکتم
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1395/10/21
خدا عالم است و ما جاهل
انشالله حق به حقدار برسد
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1395/10/21
امشب نماز لیله الدفن یادتون نره
Afghanistan
18:54 - 1395/10/21
خداوند رحمتکند کمر شیعه بارفتن اقا شکست من افغا نم ازدل جان دوستش داشتم خدا میداند
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1395/10/21
با عرض تسلیت به خانواده رفسنجانی پدر انقلابی و مرد بزرگمهر ملت ایران را از دست دادیم.روحش شاد و یادش گرامی.کاش بتوانم حرفهای دلم را با دختران هاشمی رفسنجانی در میان بزارم تا شاید یه کمکی یه دستی بر سرمان بکشن تا ما هم بتونیم از این سختی ها و فلاکت ها در بیایم.
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1395/10/21
تسلیت عرض میکنیم انشاالا غم اخرتون باشه
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1395/10/21
اگه اعمال فرزندان هاشمی نبود مراسم ایشون در حد مراسم امام برگزار میشد و مردم تا چهلم براش عزاداری میکردند حق هاشمی خیلی ببشتر از اینها بوده خدا رحمتش کنه
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1395/10/22
الله رحمت الأ سین . خدا بیامرزدش. روحش شاد یادش گرامی.پدرم تاج سرم :مادرم بال پرم
Iran, Islamic Republic of
03:38 - 1395/10/22
خیلی خیلی دوستشون داشتم و متاثر شدم روحشان شاد
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1395/10/22
باسلام ازطرف ماهم به خونوادشون تسلیت بگن و اخرغمشون باشه .از ابهر
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1395/10/22
هر کسی خودش می داند چه کاره هست و نمی توان به تمجید ها و یا نال و نفرینهای مردم تکیه کرد هر کسی که خدمت به جامعه انسانی می کنند دارای وجدان آسوده می باشد که انشاء اله هر کسی که در هر لباس و هر پست و مقامی به مردم خدمت می کنند روسفید بگردان
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1395/10/22
خدا رحمتشان کند اسطوره ای بودند
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1395/10/22
خدا رحمتشان کند اسطوره ای بودند
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1395/10/22
من الان بیوگرافی اقای رفسنحانی را خوندم...صداقت و یک رنگی تور وجود خود و خانوادشون موج میزنه....اهل ریا نیستن مثل بقیه مردم عادی زندگی میکنند....
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1395/10/22
هاشمی رفسنجانی انسان بزرگ و مبارزی بزرگ بودن.ما در جایگاه قضاوت نیستیم و نمی توانیم نسبت به ایشون و خانواده ایشون و هیچ کسی دیگر نظری بدیم.تنها قاضی مطلق خداست و بس.خدایش بیامرزد
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1395/10/22
این مقاله رو ببینید کی چاپ شده و حالا با انبوهی از مخاطب مواجه می شود.چرا؟؟؟
بعد سه روز واسه پستش جانشین نگذاشتن .
....
Iran, Islamic Republic of
01:00 - 1395/10/23
دوستشون داشتم خدارحمتشون کنه مرد بزرگی بود
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1395/10/23
دوستشون داشتم خدارحمتشون کنه مرد بزرگی بود
Iran, Islamic Republic of
04:49 - 1395/10/23
هاشمی اصلا آدم نبود،انسان نبود،او یک فرشته بود در شکل آدمیزاد.که قدرش رو ندانستیم،خدایش درجاتش را متعالی فرماید.
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1395/10/23
خدا رحمت کند ایشان را مرد بزرگی بود
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1395/10/23
خدا رحمتشون کنه روحشون شاد به شخصه خیلی ناراحت شدم بزرگ مرد ایران بود
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1395/10/23
کاش آن شب را نمی آمد سحر
کاش گم در راه پیک بد خبر
ای عجب کان شب سحر اما به ما
تیره روزی آمد و شام دگر
دیده پر خون از غم هجران و او
با لب خندان چه آسان بر سفر
ای دریغ از مهربانی های . او
دست پر مهر آن کلام پرشکر
غصه ها پنهان به دل بودش ولی
شاد و خرم چهره اش بر رهگذر
در ارزان زان ما بود ای دریغ
گنج پنهان شد به خاک و بی ثمر
تا پدر رفت آن سحر از پیش رو
بی نشان را خاک تیره شد به سر
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1395/10/25
بابا شمادیگه کی هستین اگه هاشمی آدم خوبی بوده که که وظیفه اش بوده که باشه اجرش نیزمحفظه اگه آدم بدب بوده چرا اینهمه الکی حرف میزنید ؟
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1395/10/25
روحش شاد .انشاء الله همه فرزندان راه پدر را ادامه دهند
Iran, Islamic Republic of
02:41 - 1395/10/26
روحش شاد الان دارم بیوگرافیشونو میخونم من خیلی از فوتشون متاثر شدم انشاله که همه بدونیم نباید قضاوت نابحق بکنیم چون در مقام قضاوت نیستیم فقط خدا که اونم ارحم الراحمین است سیاست خیلی پیچیده است و خانواده های چنین بزرگمردانی زندگی سختی خواهند داشت دلم میسوزه خوش بحال خودمون که هیچی نیستیم راحت تریم بخدااااا،انشاله سلامتی رهبر معظم و تمام کسانی که صادقانه برای مملکتمون تلاش میکنند آمین
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1395/10/27
خداوند همه انسانها رارحمت کند ولی بچه هایش روی پدر را سفید کردو اما ،پدر نباید به فرزندان اعتراض میکرد
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1395/11/10
من از شخصیت این خونواده خوشم میاد هروقت محکوم میشن با پای خودشون میرن زندان و اصلا دنبال این نیستن اعمال نفوذ کنن و یه جوری در برن ،این خودش قابل تحسینه..
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1396/03/28
صدملیون بریزیدبه این کارت ... تا به کمک میتصعفان درمشهدبرسدفرزندان هاشمی چندی پیش خواب ایشان را دیدم نمدانم چرا اوکه ازنزدیک ندیدبودم وجای پدربزرگم است ولی اوبه من حرف زدوبعداسم ازپول ومحلی اوردکه یادم نماندبرداشت من نیازبه خیرات برای ایشان دیدم وپولی درصندوق انداختم برایش ولی ازفرزندانش توقع بیشتری داشت ،باور کنیدنکنیدمهم نیست
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1396/05/14
امروز تاریخ 96/5/14 من خواب اقای ایت الله رفسنجانیو دیدم داشتند میخندید و با جمعی بودند ونشستند و من هم نزدیک ایشان بودم چهراش کاملا بشاش و خوب بود ،منم هم هیچ موقع ایشان را از نزدیک زیارت نکرده بودم ولی امروز در خواب دیدم روحشان شاد باشد ،کاش میتوانستم این خبر را به خانوادش برسانم ایشان قطعا روحشان در ارامش است ، چون شنیده ام اگر مرده ای زنده شود و لبخند بزند روحش در ارامش است
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1396/10/20
سلام روحشان شاد ویادشون گرامی
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1396/11/23
سلام.فرشته های زمینی (پدر ومادر وهاشمی رفسنجانی )خداوندا دیدار رسول اکرم را نصیب این عزیزان بگردان. آمین یا رب العالمین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج