شما چند سال عمر می کنید؟
۲۳۴۷۵۳
۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۲
۵۱۴۹۰ 
مسئله «مرگ»، تعریف دقیق این حقیقت زندگی و زمان به وقوع پیوستن آن همیشه از مهمترین پرسش های بشر بوده است. تصور کنید با انجام یک آزمایش خون به شما بگویند مثلا حدود 12 سال دیگر بر روی این کره خاکی وقت دارید.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه ستاره صبح: مسئله «مرگ»، تعریف دقیق این حقیقت زندگی و زمان به وقوع پیوستن آن همیشه از مهمترین پرسش های بشر بوده است. تصور کنید با انجام یک آزمایش خون به شما بگویند مثلا حدود 12 سال دیگر بر روی این کره خاکی وقت دارید.

دانشمندان می گویند به چنین امکانی دست یافته اند و شرکتی در بریتانیا نیز از هم اکنون با دریافت چهارصد پوند به افراد اطلاع می دهد که با چه سرعتی در حال پیر شدن هستند.

روزنامه «ایندپندنت» گزارشی در این مورد دارد که خلاصه ای از آن به شرح زیر است: دانشمندان موفق شده اند برای نخستین بار آزمایش فوق را بر روی جمعیتی از پرندگان در حیات وحش انجام دهند. آزمایش یاد شده نشان داده که هر پرنده با چه سرعتی در حال پیر شدن است.

نحوه انجام آزمایش به این ترتیب بوده است که طول متوسط پایانه فیزیکی کروموزوم های خطی موسوم به «تلومر» را اندازه گیری می کنند. تلومرها در طول زندگی ارگانیسم های زنده و هر مرتبه تقسیم سلولی کوتاه تر شده و در آستانه مرگ به کوتاه ترین طول خود می رسند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که تلومرها را می توان در واقع نوعی ساعت داخلی بدن به شمار آورد؛ ساعتی که با تعیین سن بیولوژیکی در برابر سن تقویمی انسان بسیار دقیق تر عمل می کند و تخمین مناسبی از میزان واقعی پیری است.

شما چند سال عمر می کنید؟

بر پایه این یافته علمی برخی از کارشناسان زیست شناسی به این نتیجه رسیده اند که با استفاده از آزمایش های تلومر می توانند نه تنها سرعت پیر شدن فرد را اندازه گیری کنند که احتمالا خواهند توانست زمان باقی مانده وی را برای زنده ماندن نیز معین کنند.

آزمایش های تلومر پیش از این بر روی حیوانات آزمایشگاهی به طور گسترده انجام شده بود ولی برای نخستین بار است که این آزمایش بر روی حیوانات آزاد در حیات وحش انجام می شود. در همین حال دست کم یک شرکت بریتانیایی نیز اعلام کرده که بر روی افرادی که مایلند از زمان تخمینی باقی مانده عمر خود باخبر شوند آزمایش تلومر را انجام می دهد. این شرکت مبلغ 400 پوند را به عنوان هزینه چنین آزمایشی در نظر گرفته است.

از این سو نیز دانشمندانی که بر روی پرندگان آزاد آزمایش کردند به این نتیجه رسیده اند که آزمایش فوق به دقت طول عمر حیوان را معین کرده است. این محققان تعدادی چکاوک را در یک یاز جزایر ایسلند برای انجام آزمایش خود انتخاب کردند.

دیوید ریچاردسون از دانشگاه آنجلیای شرقی می گوید: «ما مشاهده کردیم که طول تلومر شاخص بهتری از سن تقویمی برای تخمین طول عمر به شمار می رود. بدین ترتیب با اندازه گیری طول تلومر راه جدیدی برای اندازه گیری سن بیولوژیکی افراد پیدا کرده ایم - که چقدر از زمان خود را پشت سر گذاشته است.»

پژوهشگران طول متوسط تلومر پرندگان را بر روی جمعیتی 320 عددی از چکاوک ها انجام دادند. این پرندگان در جزیره کازین، یکی از جزایر کشور ایسلند زندگی می کردند و به مدتت 20 سال تمام تحت نظر پرنده شناسان قرار داشتند و تاریخچه هر پرنده به طور دقیق ثبت شده و موجود بود.
در گزارش این پژوهش که در نشریه تخصصی «مولکولار اکولوژی» منتشر شد آمده است: «یافته های ما از نخستین سند روشن و غیرمبهم از رابطه میان طول تلومر و مرگ و میر در حیات وحش پرده برداشته و اثباتی است بر رابطه میان کوتاه شدن طول تلومر به عنوان شاخصی از سن بیولوژیکی در باربر سن تقویمی ارگانیسم های زنده.»

انجام این تحقیق بر روی جمعیتی از پرندگان وحشی در یک جزیره از آن جهت اهمیت دارد که هیچ شکارچی طبیعی و مهاجرتی برای این قبیل پرندگان وجود ندارد. این حقیقت بدان معناست که دانشمندان می توانستند با فراغ بال به بررسی رابطه میان طول تلومر و طول عمر طبیعی این پرندگان بپردازند.

دکتر ریچاردسون می افزاید: «می خواستیم ببینیم که در طول عمر کامل یک پرنده چه اتفاقی رخ می دهد، به همین دلیل چکاوک های سیشلز را انتخاب کردیم که هیچ شکارچی [طبیعی] آنها را تهدید نمی کند و به دلیل موقعیت جغرافیایی محل زیست آنها هر پرنده را می توان در سراسر طول عمرش تا دوران کهولت حیوان دنبال کرد.»

این استاد دانشگاه آ«جلیای شرقی در ادامه توضیح می دهد: «ما بررسی کردیم که آیا در هر سن بخصوص می توان با استفاده از طول تلومر زمان مرگ را در حیوان تخمین زد. به این نتیجه رسیدیم که تلومرهای کوتاه یا به سرعت در حال کوتاه شدن شاخص درستی برای پرندگانی بودند که ظرف یک سال می مُردند.»

به گفته دکتر ریچاردسون از دیگر نتایج این پژوهش آن بود که «سرندگانی که تلومرهای بلندتری داشتند، مدت زمان بیشتری زندگی می کردند.» و آنگونه که این پژوهشگر می گوید: «پیش از این پژوهش، دانشمندان بر این باور بودند که کوتاه شدن تلومرها با سرعتی ثابت در افراد انجام می گیرد و طول تلومر را به عنوان ساعت داخلی برای اندازه گیری سن تقویمی ارگانیسم های حیات وحش مورد بررسی قرار داد.»

دیوید ریچاردسون تاکید می کند با وجود آنکه طول تلومرها با افزایش سن تقویمی کوتاه می شود، سرعت این روند در میان افراد مختلف هم سن و سال تفاوت دارد. یکی از دلایل چنین حالتی وجود استرس های زیستی متفاوت و میزان چالش ها و فشاری است که افراد مختلف در زندگی تجربه می کنند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1394/05/27
به شما ربطی نداره
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1394/05/27
این تست شایدروی حیوانات جواب بدهدامادرموردانسان کاربردنداردزیرانوع تغذیه ورژیم غذایی ومحل اسکان ومحیط زیست حیوانات درطول عمرشان ثابت ویکنواخت ومشخص است وازطرفی خوی وخصلت آنهادستخوش غضب وعشق وچیزهای دیگرنیست ویادچارافسردگی نمیشوندامادرانسان هم نوع تغذیه ومحیط زیست محل زندگی وخوی وخصلت وعکس العمل انی وی درموقعیتهای مختلف کاملاآگاهانه وانتخابی ومتغیراست واین احتمالادرکم یازیادشدن این مهم تاثیردارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
توی ایران هم که همه سرطان میگیرن جواب نمیده
امروز سالمی فردا میگن سرطان داری
بقیه هم که سالمن تصادف میکنن و میمیرن
این تحقیق مال اوناییه که تو کشورشون پراید و اسکانیا ندارن
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1394/05/27
گاهی اگر موجب برآمدن یک آه از نهاد کسی باشی
خدا تمام معادلات جهان را بهم میریزد
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1394/05/27
مهمتر از چقدر عمر کردن چقدر زندگی کردن است
United States
02:16 - 1394/05/28
یافته جالبیه ,ولی انچه مهم است عرض زندگیست نه طول
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
مساحت مهمترها
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1394/05/28
خدايا اگه دوس داشتي عمر مارا طوييييييييييييييييييييييييل كن!!

ولي چه طويل بود چه نبود ، كيفيت عمرمونو عرييييييييييييييييييييييييييض كن!!!
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1394/05/28
عمر دست خداست
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1394/05/28
پول و سلامتی داشته باشم هر چه بیشتر بهتر البته همه چی دست خداست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج