روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
۲۳۷۵۶۲
۰۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۶
۴۲۳۷۱ 
اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
وبسایت فرارو: یادداشت زیر خلاصه‌ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی‌پور است که در "نشست شهر و سلامت جنسی در تهران" ارائه شده است.

دکتر اساعیل غلامی‌پور؛ یافته‌های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.

رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

نگرش‌ ها و رفتارهای جنسی در تهران

طبق یافته های تبیینی پژوهش:

١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.

افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.

٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.

٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.

بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه‌ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.

در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:

١. امروزه با "کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.

در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام "ضعف بهداشت جنسی”  آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

نگرش‌ ها و رفتارهای جنسی در تهران

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.

همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.

٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.

اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.

۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.

۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

نگرش‌ ها و رفتارهای جنسی در تهران

نوبت آن است که  علاوه بر ابعاد روانی- تنی مسأله جنسی، به ابعاد فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی مسأله جنسی توجه بیشتری شود.

۶. نهاد خانواده در انجام کارکرد ارضای عاطفی- جنسی همسران با مشکل مواجه شده است. نشانگرهای پروبلماتیک جنسی خانواده و ازدواج خود را نشان داده اند. بنابراین تشکیل خانواده لزوماً به افزایش رضایت جنسی نمی‌انجامد و در اکثر ازدواج هایی که «عقلانیت ازدواج» حاکم نیست، رضایت جنسی کاهش می یابد.

بنابراین صرف تشویق به ازدواج  بدون عقلانیت ازدواج، نمی‌تواند بهداشت جنسی و روانی جامعه را افزایش دهد. افزایش عقلانیت ازدواج مقدمه افزایش سلامت جنسی خانواده است. نهادهای مشاوره ای، رسانه ها و خانواده باید در زمینه افزایش عقلانیت ازدواج فعال تر شوند.

٧. آگاهی و آموزش جنسی نباید فقط بر محور امور جنسی و رابطه جنسی باشد بلکه امور فرهنگی و اجتماعی که مسائل جنسی را تحت تأثیر قرار می دهند نیز جز حوزه آگاهی جنسی است.

فانتزی جنسی امری است که بسیاری از افراد بدون آگاهی از آن، و تحت تأثیر آن رفتار هستند. واسازی فانتزی جنسی و آگاهی رسانی به زوجین و همه مردم در این زمینه می تواند اثرات مثبتی در واقع بینی داشته باشد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1394/06/04
درباره ایرانیها حرف می زنید بعد عکسای خارچی می ذارین؟!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1394/06/04
تا وقتی که مردان این تفکر غلط را دارند که در روابط جنسی انها هستند که باید اارضاع شوند و همیشه زن را مفعول می پندارند باید شاهد این اسیبها در چامعه باشیم
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1394/06/04
وقتی سیستم میخواد جواب همه چیز رو از یک منبع بده از این بهتر نمیشه....
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1394/06/04
با سلام ممنون مطالبتون تا حدودی مناسب بود ... اما به نظر شخص بنده که مجردم تا زمانیکه مسایل جنسی در جامعه ما به صورت ً تابوً ست صرف تشویق به ازدواج بدون دادن آگاهی های لازم کاری عبث و بیهوده خواهد بود ... در ثانی جوانان هم باید آگاه باشند که فانتزی های جنسی منطقی و عقلانی برای خود بسازند همانطور که در مقاله هم آمده در زندگی واقعی چه مرد و چه زن همیشه آمادگی لازم برای درخواست طرف مقابل را ندارد ما باید این فانتزی ها را طبق فرهنگ و مردمان کشور خودمان پرورش دهیم در اینگونه فیلم ها افراد بدور از دغدغه و بر حسب شغلشان رابطه برقرار میکنند و چه بسا اصلا هم تمایل نداشته باشند و همهنگونه که از اسمشم پیداست این گونه تصاویر فقط فیلم هستند که مملو از جلوه های ویژه و صحنه های غیر واقعی که ممکن است فقط یک دقیقه از آن فیلم حاصل تلاش چندین روزه یا ساعته عوامل فیلم باشد ...پس منم خودم به عنوان یک جوان ایرانی از جوانان مملکتم خواهشی دارم مبنی بر اینکه در واقعیت زندگی کنیم ... مرسی
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1394/06/05
تجربه من بعنوان يك مرد متاهل اينه كه،متاسفانه سردمزاجي طرف مقابل،
عدم توجه به نيازهاي مردانه وزمانه ونشناختن روحيات همديگرباعث سرخوردگي وخشم ودرمراحل بعدي خيانت و....ميشود.
تازمانيكه يك دخترفقط به يك اقابالاسر بعنوان تامين كننده ماديات نگاه بكند و مردهم فقط بدنبال رسيدن به خواسته هاي خودش باشد مشكلات پابرجا خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1394/06/05
من همش میخوام ولی اون تمایل نداره شما بگو چیکار کنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
خب شاید بهداشت نداری یا به رضایت اون توجه نمیکنی. اکه زن از رابطه لذت نبره براش درد ناکه واسه همین تمایل پیدا نمیکنه البته شاید هم سرد شده که همش قابل حله
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1394/06/06
با سلام. مطالب برترینها بخصوص قسمتهای تنظیم خانواده به من که واقعا کمک کرده. حتما به اون قسمتها هم سر بزنید.
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1394/06/15
در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری و حل معضلات جنسی عموماً بسیار مشکل و یا غیرممکن باشد .....
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1395/12/07
اکثر مشکلات زنو شوهر از رختخواب سرچشمه میگیره. آقایون لطفا به خواسته های همسرتون در رابطه توجه کنید و محبت و توجه بعد رابطه فراموش نشه. نذارین زن فکر کنه فقط اونو برای رابطه میخواین.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج