سهم شهر از تفریح؛ 10 دقیقه !
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۸۱۶۲۷
۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸
۶۰۳۴
سر زدن به موزه‌ها، فیلم دیدن در سینما، تماشای تئاتر، حضور در برنامه‌های فرهنگی فرهنگسراها، دیدن مسابقات ورزشی، رفتن به پارک‌ها و شهربازی‌ها و حضور در اماکن تاریخی. مرکز آمار ایران می‌گوید ایرانی‌های شهرنشین به صورت میانگین فقط ۹ دقیقه از وقت روزانه خود را صرف این تفریحات و به طور کلی هرگونه تفریح دیگری می‌کنند.
روزنامه بهار: سر زدن به موزه‌ها، فیلم دیدن در سینما، تماشای تئاتر، حضور در برنامه‌های فرهنگی فرهنگسراها، دیدن مسابقات ورزشی، رفتن به پارک‌ها و شهربازی‌ها و حضور در اماکن تاریخی. مرکز آمار ایران می‌گوید ایرانی‌های شهرنشین به صورت میانگین فقط ۹ دقیقه از وقت روزانه خود را صرف این تفریحات و به طور کلی هرگونه تفریح دیگری می‌کنند.

 آمار دقیق‌تر این است: مردان ۱۱ دقیقه در روز برای تفریح وقت می‌گذارند و زنان هفت دقیقه. آماری که این مرکز اواخر شهریور منتشر کرد مربوط به شهرنشینان بالاتر از ۱۵ سال است. آماری که احتمالا اگر۲۱ میلیون جمعیت روستایی را هم در نظر بگیرد میانگین کمتری برای تفریح خواهد داشت. حتی اگر میانگین فعالیت‌های ورزشی این افراد را هم در کنار فعالیت‌های تفریحی قرار دهیم به میانگین 25 دقیقه در روز خواهیم رسید. شهرنشینان ۱۶ دقیقه در روز به صورت میانگین را با ورزش می‌گذرانند. میزان تفریح در افراد بین ۱۵تا ۲۴ سال هم که طبیعتا باید وقت بیشتری را در این حوزه بگذرانند چندان بالا نیست. میانگین ۱۴ دقیقه در شبانه‌روز، ۱۸ دقیقه در مردان و ۹ دقیقه در زنان.

تفریح مقاومت افراد را دربرابر فشارها بیشتر می‌کند

تاثیر تفریح بر روان افراد آن‌قدر بدیهی هست که نیازی به تاکید نداشته باشد. اصغر کیهان‌نیا، روان‌شناس تفریح را مراقبت کردن از مغز می‌داند و می‌گوید: «اگر افراد بدون تفریح بگذرانند متأسفانه مشکلاتی پیدا می‌کنند. مغزی که پرکار و فعال است، نیاز به مراقبت دارد و این مراقبت تفریح است. پرکاری معمولا خستگی عصبی به همراه دارد و بازدهی را پایین می‌آورد و روان فرد را کسل می‌کند.

شاید خود فرد هم نداند که دلیل رفتار‌هایش چیست؟ اما این افراد زود عصبانی می‌شوند و میزان اشتباهات و درگیری‌های افراد با دیگران و توانایی ارتباط آن‌ها با خانواده و بچه‌هایشان کم می‌شود. فرد هدفمند معمولا کسی است که در عین کار ساعاتی را برای تفریح می‌گذارد.» او به تجربه خود در زمینه مشاوره همسران مدیران و تجار که معمولا درگیری‌های زیادی دارند اشاره می‌کند و می‌گوید: ‌«معمولا همسران آن‌ها شکایت دارند که زندگی آن‌ها فقط به پول ختم شده است و خود آن‌ها هم درگیری‌های کاری و مشغله را بهانه می‌کنند.

توصیه ما به آن‌ها معمولا این است که ۱۰درصد از وقت خود را برای تفریح‌کردن در کنار خانواده بگذراند.» تاثیر تفریح بر کودکان را کیهان‌‌نیا بزرگ‌شدن در محیطی آرام‌تر و ارتباط بهتر آن‌ها با والدین می‌داند. او هم‌چنین منتقد گذراندن اوقات با غذا خوردن در رستوران‌ها به اسم تفریح است و تفریح را آزاد کردن کودک درون تعریف می‌کند. کیهان‌نیا می‌گوید: «کسانی که فرصت کافی برای تفریح ندارند دیر یا زود ناگزیرند وقت خود را صرف معالجه بیماری کنند. تفریح و خنده می‌تواند آندورفین مغز را آزاد کند و آزاد شدن این ماده باعث می‌شود فرد احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد.» او تفریح را یکی از مکانیزم‌های دفاعی بدن دربرابر فشارهای بیرونی می‌داند و می‌گوید: «بدترین روزهای آدم زمان‌هایی است که تفریح نکرده است. مطمئنا تفریح نکردن باعث افسردگی هم می‌شود و زمینه افسردگی ایجادمی‌کند.»

کمبود تفریح یا کمبود امکان تفریح

نمی‌توان تأثیر کمبود مکان‌های تفریحی را در کم بودن تفریح در شهرنشینان ایران نادیده گرفت. هیچ‌یک از امکان‌های تفریح در شهرها و روستا متناسب با جمعیت کشور نیست. آخرین آمار تعداد سینماهای کشور مربوط به سال ۱۳۹۲ است که تعداد پرده‌های سینما را با عدد ۲۴۷ نمایش می‌دهد. براساس آماری که در وب‌سایت انجمن سینماداران وجود دارد از میان ۱141 شهر کشور تنها 61 شهر دارای سینما هستند و بقیه بدون سینما باقی مانده‌اند. در واقع بیشتر از ۴۳ میلیون نفر از جمعیت کشور حتی دسترسی به سینما هم ندارند تا حق انتخابی برای رفتن یا نرفتن به سینما داشته باشند.

میانگین دسترسی به سینمای کشور به ازای هر ۳۰۳هزار نفر یک سینماست. آماری که البته بی‌شباهت به فاجعه نیست. تعداد سالن‌های سینما البته وضعیت بهتری نسبت به سالن‌های تئاتر در سراسر کشور دارد. بسیاری از استان‌های کشور حتی یک سالن که مختص به تئاتر باشد ندارند. اجراهای نمایشی، جز نمایش‌های کمدی و موزیکال که هرازچندگاهی در سالن‌های چندمنظوره شهرها اجرا می‌شود تنها در کلانشهرها و شهرهای بزرگ رواج دارد.

آن‌چه در مورد شهربازی‌ها می‌شود گفت هم بیشتر شبیه به یک مرثیه است. تهران، جایی که به نسبت امکانات بیشتری را برای تفریح در اختیار ساکنانش قرار می‌دهد تنها یک شهربازی دارد که البته متعلق به ۴۰ سال پیش است. با اغماض هم برخی پارک‌های دارای اسباب قدیمی بازی در شهرهای مختلف را می‌توان شهربازی دانست. تعداد شهربازی‌ها حتی به یک شهربازی در استان هم نمی‌رسد و دسترسی مردم ایران به شهربازی‌ها به ازای هر دوونیم میلیون نفر یک شهربازی است. البته که تعداد پارک‌هایی که شهربازی محسوب می‌شوند در آمار رسمی بیشتر است، اما محدودیت اسباب‌های آن‌ها شکل شهربازی را از آن‌ها گرفته است، البته آمار نشان می‌دهد استانداردها در مورد شهربازی‌ها چندان هم بالا نیست.

از نظر آماری، فقط تعداد موزه‌های ایران به استانداردهای جهانی نزدیک است. ۴۳۰ موزه در کشور وجود دارند که بالاتر از میانگین‌های جهانی است، اما در این حوزه تعداد بازدیدکنندگان پایین‌تر از حد انتظار است.مجموعه کتابخانه‌های کشور هم در آخرین آمار رسمی ارائه شده ۱۷۰۶ کتابخانه بوده است. به این ترتیب میانگین دسترسی به کتابخانه‌ها فارغ از تعداد کتاب‌های آن‌ها به ازای هر 44هزار نفر یک کتابخانه بوده است. این آمار البته مربوط به سال 87 است و قرار بوده تا پایان سال ۹۳، تعداد کتابخانه‌ها به سه‌هزار کتابخانه برسد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی