‌مهمانی گل‌ ها بر در و دیوار شهر
۳۳۷۱۸۰
۰۴ تير ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۶
۲۱۳۲۳ 
شاید تصور كنید برای اینكه یك باغچه مستقل زیبا جلوی پنجره‌های منزل خود داشته باشید، نیاز به سیستم پیچیده‌ای است اما من به شما می‌گویم اینچنین نیست.
مجله منزل - فاطمه افشاریان، كارشناس معماری داخلی: یك روز غرق در افكار خود با تمام سرعتم از كوچه‌ای عبور می‌كردم، در میانه كوچه عطر فوق‌العاده گلی سبب شد گام‌هایم را آهسته‌تر بردارم. به دنبال منبع آن در اطرافم سرچرخاندم كه ناگهان چشمم افتاد به گل‌های شمعدانی و شب‌بویی كه به طرز زیبایی جلوی چند پنجره یك آپارتمان سه، چهار طبقه قرار گرفته بودند. حالا دیگر آن منظره فوق‌العاده نیز به عطر و بوی دل‌انگیزی كه در هوا جریان داشت، اضافه شد و مكث مرا بیشتر كرد.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

با خودم گفتم چه می‌شد اگر همه ساختمان‌ها چنین تصویر قشنگی را پیش چشم رهگذران خلق و در و دیوار شهر را زنده می‌كردند؟ به‌راستی چرا نه؟ به همین بهانه تصمیم گرفتم در این مقاله به تزیین نمای خارجی پنجره‌ها با گل و گیاه بپردازم و راهكارها و نمونه‌های ساده را در اختیارتان قرار دهم تا بلكه جرقه‌ای باشد برای زندگی بخشیدن به دیوار بیرونی خانه‌ها و در نتیجه تماشایی شدن ظاهر شهرمان.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

شاید تصور كنید برای اینكه یك باغچه مستقل زیبا جلوی پنجره‌های منزل خود داشته باشید، نیاز به سیستم پیچیده‌ای است اما من به شما می‌گویم اینچنین نیست و به‌راحتی با چند تخته چوب خودتان می‌توانید باغچه‌ای جعبه‌ای بسازید كه هم ظاهری زیبا ایجاد ‌كند و هم بستر مناسبی برای رشد گل و گیاهان دلخواه شما باشد. فقط این نكته را فراموش نكنید كه متناسب با نور دریافتی آن قسمت، گیاهان را انتخاب كنید.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

همیشه لازم نیست باغچه یا بستری جدا برای قرار دادن گل‌ها جلوی پنجره تعبیه كنید. اكثر پنجره‌ها از بیرون دارای لبه‌ای هستند كه در خانه‌های مختلف عرض‌های متفاوت دارند. با در نظر گرفتن عرض لبه پنجره خود گلدان‌ها یا فلاورباكس‌های مناسبی انتخاب كنید و در آنجا قرار دهید. امروزه در بازار از گلدان‌های بسیار كوچك تا انواع بسیار بزرگ آنها یافت می‌شود. برای امنیت گلدان‌ها و رهگذران، می‌توانید آنها را به شیوه‌های مختلف به پنجره یا لبه آن گیر دهید.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

اگر پنجره منزل‌تان لبه كافی برای قرار دادن گلدان‌ها ندارد و دوست دارید از گلدان‌هایی كه اكنون دارید برای این كار استفاده كنید، بهترین راه تعبیه یك صفحه برای نگهداری گلدان‌هاست. برای این كار تنها كافی است صفحه یا شلف را با براكت‌هایی به دیوار زیر پنجره نصب كرده و محكم كنید. اگر می‌خواهید از سر خوردن گلدان‌ها روی صفحه جلوگیری شود، در نظر گرفتن لبه كوچكی برای ضلع‌های صفحه راهكار مناسبی است.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

اگر پنجره‌های سرتاسری و تمام‌قد دارید، با این شیوه نه‌تنها نمای داخلی منزل‌تان را هیجان‌انگیز می‌كنید، بلكه تصویری زیبا در بیرون نیز پدید می‌آورید. آویزان كردن گلدان‌ها به این شكل، پرده‌ای از گل خلق می‌كند كه هم زیبا و تماشایی است و هم دید از بیرون را محدود می‌كند. پیشنهاد من این است كه برای زیباتر شدن این چیدمان از گل‌های رونده و پیچكی مثل پوتوس استفاده كنید.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

اگر خودتان زمان یا حوصله ساختن گلدان‌هایی با قابلیت نصب جلوی پنجره‌ها را ندارید، باید بدانید در بازار و گلفروشی‌ها نمونه‌های متنوعی از آنها با رنگ‌ها و جنس‌های متنوع یافت می‌شود كه البته گاهی برای نصب‌شان نیاز به متخصص است. پیشنهاد من این است؛ برای اینكه ظاهر شادی‌بخش و زیباتری خلق كنید، در صورت امكان از گل‌های رنگی در این گلدان‌ها استفاده كنید ولی در نهایت خانه، خانه شماست و بهترین تصمیم را شما می‌گیرید.

‌مهمانی گل‌ها بر در و دیوار شهر

شاید بد نباشد گاهی كاری متفاوت انجام دهیم و از گلدان‌ها و باغچه‌های معمولی اندكی فراتر رویم؛ فقط كافی است در شلفی كه جلوی پنجره قرار داده‌اید چند سوراخ مساوی ایجاد كرده و گلدان‌ها را این بار به شیوه‌ای جالب و جدید به نمایش بگذارید. با این كار علاوه بر تغییر ظاهر آنها، دیگر نیازی به گیره برای نگه داشتن گل‌ها در جای خود نیست. پس ایده‌های آسان و خلاقانه را دست‌كم نگیرید و خودتان دست به كار شوید.برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج