کامل ترین روش تهیه رُب گوجه فرنگی
۳۴۹۵۶۴
۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
۳۶۱۳۶۷ 
در موقع خرید یا چیدن از زمین کشاورزی، گوجه فرنگی را انتخاب کنید که بیضی شکل، دارای گوشت بیشتر و آب دار باشد. گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده باشد و بخشهایی از گوجه زرد یا سبز یا سفید نباشد.
وب‌سایت نازخاتون:

مواد لازم:

  • گوجه فرنگی     ۱۰۰ کیلوگرم
  • آب     ۱۲ کیلوگرم
  • روغن     ۱ کیلوگرم
  • نمک      ۱ بسته ۴۰۰ گرمی
  • توری سیمی با خانه های خیلی ریز

روش تهیه رب گوجه فرنگی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی:

۱) ابتدا گوجه فرنگی را بشویید. از وسط به ۲ قاچ تقسیم کنید و در دیگ بیندازید. رویش را آب بگیرد و بگذارید به جوش بیاید. گوجه به حدی بجوشد که پوست آن کنده شود.

۲) گوجه ها را در حالی که قل قل می جوشد روی توری سیمی بریزید و گوجه ها را روی توری حرکت دهید تا پوست و دانه آن جدا شود. برخی از چلو صافی برای جدا کردن پوست و دانه گوجه استفاده می کنند که این کار باعث ترش شدن و کپک زدن رب می شود چون خانه های چلو صافی درشت است و دانه را رد می کند.

۳) در بازار دستگاههایی موجود است که آب گوجه را می گیرند و تحویل مشتری می دهند این کار جوشانیدن رب در منزل را راحت تر می کند و تهیه رب بعد از آب گرفتن، شروع می شود.

۴) آب گوجه فرنگی باید آنقدر بجوشد تا غلیظ شده و رب چلپ چلپ به هوا پرت شود. در این مرحله نمک را اضافه کنید تا از خرابی زودهنگام رب جلوگیری شود. میزان غلیظ شدن رب بسیار مهم است اگر شل و آبدار باشد سریع کپک می زند و اگر خیلی سفت باشد طعم سوختگی می دهد و استفاده از آن به علت سفت بودن مشکل است.

۵) روش تشخیص زمان آماده شدن رب این است که وقتی با کفگیر  در کف قابلمه خطی می کشیم شکاف ایجاد شده بر جای می ماند و خیلی دیر پر می شود. رب را باید هر چند دقیقه هم بزنید و خصوصا در اواخر پخت آن دقت کنید چون ممکن است ته بگیرد و طعم سوختگی در رب مشخص شود.

۶) بعد از غلیظ شدن رب در مرحله آخر روغن را اضافه کنید هم بزنید تا رب تف بخورد میزان روغن به دلخواه شماست و برای خوش رنگ شدن رب و عدم یخ زدگی در یخچال یا فریزر است.

۷) رب را در تشت بزرگی بریزید و اجازه دهید تا کاملا سرد شده و آماده بسته بندی شود.

روش تهیه رب گوجه فرنگی
نکات:

اول: دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه ای در بازار موجود است که از هر دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه ای  می توانید استفاده کنید که هر یک مزایا و کاستی هایی دارد. گوجه فرنگی محلی رب کمتری می دهد اما باعث می شود رب کپک نزند و دیرتر خراب شود.

گوجه فرنگی گلخانه ای گران تر است اما رب بیشتری از آن حاصل می شود. معمولا به ازای هر ۱۰۰کیلوگرم گوجه فرنگی گوشتی و آبدار بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رب بدست می آید.

 دوم: در موقع خرید یا چیدن از زمین کشاورزی، گوجه فرنگی را انتخاب کنید که بیضی شکل، دارای گوشت بیشتر و آب دار باشد. گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده باشد و بخشهایی از گوجه زرد یا سبز یا سفید نباشد. از انتخاب گوجه های لهیده، خراب و کپک زده جدا خودداری کنید چرا که سالم نیست و طعم رب را تغییر می دهد.

 سوم: اضافه کردن نمک برای جلوگیری از کپک زدن و خرابی رب است و افزودن روغن برای یخ نزدن در فریزر و خوش رنگ شدن رب است.

 چهارم: در بیشتر خانه های روستایی رب در فضای باز و بر روی آتش پخته می شود چون جوشانیدن رب زمان زیادی می برد و مصرف گاز خانگی بالا می رود.

 پنجم : توری های سیمی همان توری های خانه ریزی است که بر روی پنجره های منزل برای جلوگیری از ورود حشرات نصب می شود. البته در بازار توری های مخصوص جوشاندن رب نیز به فروش می رسد.

ششم : بهترین جنس دیگی که برای جوشاندن رب بکار می رود دیگ مسی است.

روش تهیه رب گوجه فرنگی
 
آیا میدانستید که:

رب گوجه فرنگی به عنوان چاشنی و جهت بهبود طعم و رنگ غذا استفاده میشود.

رب‌ گوجه‌فرنگی ازجمله فرآورده‌هایی است که تولید آن در سال‌های اخیر از رشد بسیار زیادی برخوردار بوده است. این محصول یکی از مهم‌ترین چاشنی‌‌های غذاهای ایرانی است و علاوه بر آن، ماده اولیه بسیاری از محصولاتی نظیر سس‌ها و کنسروهای مختلف به شمار می‌آید.

اما چه تفاوتی میان رب‌های صنعتی و خانگی وجود دارد؟ آیا می‌توان رب‌ گوجه‌فرنگی را به عنوان یک محصول با ارزش غذایی بالا در نظر گرفت؟

گوجه‌فرنگی میوه‌ای ارزشمند است که اولین‌بار در آمریکا شناخته شد. این میوه قبل از رسیدن نارس بوده و حاوی ماده‌ای سمی به نام «سولانین» است که مصرف آن مخاطره‌آمیز است. این میوه پس از آن که رسید، قرمز و آبدار شده و فاقد سولانین و قابل مصرف می‌شود. در واقع نوعی آنتی‌اکسیدان به نام «لیکوپن» مسوول ایجاد رنگ قرمز در گوجه‌فرنگی است که می‌‌تواند با رادیکال‌های موجود در بدن که موجب بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و پیری زودرس می‌شود مبارزه کند.

معمولا لیکوپن گوجه‌فرنگی زمانی بیشترین تاثیر را دارد که کمی حرارت دیده تا قابلیت‌های مهم و جذب آن در بدن افزایش یابد. بنابراین رب‌ گوجه‌فرنگی از این نظر گزینه مناسبی است. اما نکته قابل توجه آن که وقتی گوجه فرنگی در معرض فرآیند حرارتی قرار گیرد، علاوه بر آن که اصطلاحا پخته می‌شود، حرارت زیاد سبب کاهش ویتامین‌ها و املاح معدنی موجود در آن می‌شود، به طوری که میزان ویتامین‌های آن براساس فرآیند حرارتی احتمال دارد از ۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این اتلاف مواد مغذی در روش خانگی به دلیل استفاده از حرارت مستقیم و کنترل نشده بسیار بیشتر است.

نگهداری گوجه‌فرنگی به مدت زیاد قبل از فرآیند نیز می‌تواند یکی دیگر از علل افت مواد مغذی و مواد پکتینی محصول شود،‌ اما در عوض مزیت رب‌های خانگی آن است که از مواد افزودنی یا نگهدارنده در آن استفاده نمی‌شود.

معمولا گوجه‌فرنگی دارای انواع زیادی است اما آنهایی را که برای تولید رب مورد استفاده قرار می‌‌دهند به ۲ گروه گرد و گلابی شکل تقسیم می‌شوند.

انواع «گرد» معمولا آبکی و دارای مواد جامد بالا و خوشرنگ هستند ولی انواع «گلابی» شکل سفت‌تری دارند و دارای مواد جامد کمتر اما مواد پکتینی بیشتری هستند.

معمولا گوجه‌فرنگی مورد استفاده برای رب را از انواعی که دارای پوست نازک، بافت نرم، مواد جامد زیاد، رنگ قرمز تند، طعم مطلوب، عاری از کپک، بدون هسته درشت و کاملا رسیده باشد انتخاب می‌کنند.

روش تهیه رب گوجه فرنگی

کالری رب گوجه فرنگی:

هر ۱۰۰ گرم رب گوجه فرنگی، ۸۰ کالری دارد.

روش نگهداری کنسرو رب گوجه فرنگی:

مصرف این محصول، برای افرادی که به گوجه­فرنگی حساسیت دارند، توصیه نمی­گردد.از مصرف کنسروهای تغییر رنگ و بو خودداری فرمایید. رب گوجه‌فرنگی بعد از باز شدن باید در داخل یخچال نگهداری شود. یکی از اتفاقات طبیعی که برای این محصول می‌افتد کپک‌زدگی آن است که به خاطر شرایط نامطلوب نگهداری ایجاد می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از کپک‌زدگی رب در یخچال دمای آن را به دمای ‌۴ درجه سانتیگراد برسانید، در یخچال را زیاد باز و بسته نکنید، بیش از حد ظرفیت یخچال را پر نکنید، از قرار دادن میوه و سبزی آلوده در یخچال خودداری کنید و حتما رب را درون ظروف شیشه‌ای و دردار نگهدارید.

اگر باز هم در محصول کپک‌زدگی مشاهده شد، کافی است بخش کپک‌زده را به صورت عمیق جدا کرده و یک لایه روغن در سطح آن بمالید تا عمل اکسیژن‌رسانی متوقف و از تشکیل کپک جلوگیری شود. در غیر این صورت می‌توانید رب را داخل فریزر نگهداری کنید.
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1395/04/21
ممنون از مطالب خوبتون . فقط یاداور شوم که پختن رب گوجه در ظروف مسی باعث افزایش میزان فلزات سنگین از جمله خود مس در رب می شوند که مطلوب نیست. و در ضمن رب گوجه به علت پتاسیم زیاد مصرف ان برای افراد با فشار خون بالا توصیه نمی شود.
Finland
02:57 - 1395/04/22
پس میشه بگین چه ربی برای افراد با فشار خون بالا مفیده !رب ربه دیگه بعضی غذاهارو باید رب زد وگرنه بدون رب چه طعمی میده کاربر عزیز! فقط نباید زیاد ه روی کرد همین
Iran, Islamic Republic of
02:07 - 1395/07/08
سلام توشهر ماگوجه فرنگی هاروبعد از قاچ کردن میذارن چندروز درهوای گرم بیرون بمونه تاترشیده بشه وپوستش جدابشه بعد ازاین مرحله آبشو رد میکنن ومیجوشونن ونمک وروغن میزنن اما من میخوام بدونم دراین ترشیدن سلامت گوجه فرنگی بخطرنمیفته؟ ممنون
Germany
15:32 - 1395/07/30
یه سوالی داشتم من رب و درس کردم بدون نمک و در حال پختت رپغن زیتون ریختم حالا تلخ شده علت ان جیست؟
Iran, Islamic Republic of
07:45 - 1395/08/10
ب نظر من گوجه ها رو چرخ کرد بهتره تا اینکه چند روز بخوابونیش تا پوستش جداشه و اما علت تلخ شدن رب شاید زیاد پخته و ب قول معروف ته گرفته و شایدم از روغن زیتونی هستش ک ریختی چون خود روغن زیتون ی طعم و بوی خاصی داره ک نمیشه زیاد ازش استفاده کرد
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1395/08/19
سلام من از همین روشی که بالا گذاشتید رب گوجه درست کردم ولی بعد از چند روز که خاستم از رب گوجه استفاده کنم انگار ترش کرده،چرا؟
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1395/10/16
سلام. گوجه خودش اندازه کافی آب میندازه پس نباید آب اضافه کرد.بعد از چهارقاچ کردن گوجه اونو توی ظرفی که دربش خوب کیپ شه بریزید.مقداری نمک روش ریخته و بذارید توآفتاب.هر روز با کج کردن ظرف آبی که بالا اومده رو خالی کنید اینکار زمان پختتون رو کاهش میده.بعد از دویاسه روز گوجه کاملا نرم که شد اونو تو همون ظرفی که هست چنگ بزنید تاخوب یدست بشه.بعدش از صافی رد کرده و پوست و دونه هاشو جداکنید. آب گوجه رو بزارید خوب بجوشه و بهتره یه کاسه مسی بذارید وسط رب وقت جوشیدن کمتر میپاشه اینور و اونور. نکته اینکه درب ظرف رو حین پخت نبندید تا زودتر آبش بخارشه. وقتی آب گوجه کاملا جمع شد و حالتی مثل هلوا پیداکرد کار تمومه.فقط بذارید کاملا سرد بشه و بعد بریزید تو ظرف شیشه ای و یاقاشق روغن بریزید رو سطحش و دربشو محکم ببندید و بعد یه نوار چسب برق دور درز درب بپیچید که هوا کمتر نفوذ کنه.
ارادتمند.سعادت از گچساران
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1396/04/31
من هميشه خودم رب درست ميكنم واصلا رب كنسرو شده راقبول ندارم به خاطر مواد نگهدارنده وافزردنيهايى كه بهش زده ميشه باعث كندى ذهن ميشه از طرفى هم رب خونگى كه داخل قابلمه آلومينيومى يا استيل پخته ميشه رواصلا قبول ندارم بسيار ناسالم هستش چرا كه گوجه يك ماده اسيدى هستش وتمام مواد اون ظرف رو به خودش جذب ميكنه وقتى پختن رب توى قابلمه آلومينيومى تمام ميشه ظرف كاملا سفيد شده وموادش وارد رب شده ورب قرمز تيره ميشه همين آلومينيوم وارد بدن ميشه وبه مرور باعث بيمارى وآلزايمر ميشه روشى كه من براى رب درست كردن دارم اين هستش كه يك قابلمه بزرگ پيركس خارجى نشكن خريدم گوجه هم پنج كيلو ميخرم بعداز شستن خشك كردن گوجه ها اونها راخرد كرده با گوشكوب برقى كاملا ميكس ميكنم بعد ميزارمش روى اجاق ابتدا باحرارت كم وقتى به جوش اومد چند تا قل كه زد ونرم شد كل رب رااز يك سبد صافى رد ميكن كه هسته هاش گرفته بشه بعد كه هسته هاش روگرفتم ميزارمش روى اجاق تا آبش جمع بشه با حرارت ملايم گاهى هم ميزنم وآخر كه داره سفت ميشه بهش نمك ميزنم
وقتى كه پخته شد وسرد شد ميريزمشون داخل قالب جايخى وميزارمش داخل فريزر موقع مصرف هر يه دونه قالب رو براى يه غذا استفاده ميكنم بعضى غذاهاهم بيشتر چون رب خونگى نگهدارنده نداره بايد حتما توى فريزر نگه داشت وگرنه بعد از ده روز كپك ميزنه كه خود كپك عامل سرطانزاست رنگ رب هم بسيارعاليه چون هيچ موادى از ظرف واردش نشده از همه مهمتر سالمه تا رب بخاد تموم بشه دوباره سرى بعدى رو درست ميكن اصلا هم خسته كننده نيست كم كم درست ميكنم كه هم تازه باشه وهم وقت گير نباشه
پاسخ ها
عباد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۹
اولا شما احتمالاا خانه دار هستید
دوما شما یک خانه دار با حوصله هستید
سوما گوجه ربی فصل داره که اواخر تابستانه که خوش طعم و خوش قیمته.
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1396/05/29
سلام
من برای درست کردن رب بعدازشستن گوجه ها روچرخ میکنم میریزم توظرف پلاستیکی میذارم یه روزتا دو روزبمونه تابوش عوض بشه ولی نبایدبوی ترشیدگی بده یاکپک بزنه بعدش ازصافی ردمیکنم ومیذارم یه نیم ساعت بمونه تااگرهسته ای ردشده ته نشین بشه بعدمیریزم توقابلمه تابپزه رب تازمانی که آب داره نیازی به هم زدن نداره ولی وقتی آبش تموم شد وشروع به پاشیدن کردبایدهم زدتاته نگیره درانتهانمک اضافه میکنیم روغن هم درصورت تمایل میشه اضافه کردبعدازاینکه کاملاآبش بخارشد میریزیم تویه ظرف پلاستیکی تاخنک بشه بعدمیریزیم توشیشه وتویخچال یاهرجای خنک دیگه ای نگهداری میکنیم
پ.ن:گوجه به دلیل داشتن آب زیادنیازبه اضافه کردن آب نداره
پ.ن:ظرف مسی بهترین ظرف برای طبخ غذاهست به شرطی که قلع اندودشده باشه یااصطلاحاسفیدشده باشه وباعث درمان کم خونی وبهبودبیماریهای قلبی میشه
پ.ن:علت سیاه شدن رب میتونه سوختن وته گرفتن درحین پخت یاهم زدن زیادیا سیاه بودن خودقابلمه باشه
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1396/06/30
خواستم بهترین روش و حتی سنتی رو به شما بگم
اولا: سعی کنید گوجه هایی که می خرید اورگانیک باشه و گوجه گوشتی بستان آخرای شهریور رو بخرید
دوما: بعد خرید گوجه هارو بشورید و خرد کنید طوری که اندازه گوجه های خرد شده حدود دو سه سانت باشه بعدش که خورد کردید همش رو بریزید توی یه ظرف خیلی بزرگ بزاری حداقل 1 یک روز تا سه روز بمونه اگر خواستید یک روز بمونه و بعد پختش کنید بعد یک روز با چکمه های بهداشتی برید داخل اون ظرف و پا بزنید تا کامل گوجه ها له بشن ظرفشم بهتره دیگ باشه یا یه ظرفی که اسید گوجه روش اثر نظاره بعد اینکه کامل یه 15 دقیقه ای پا زدید له شد گوجه های له شده رو بریزید روی یه صافی که دونه های گوجه ازش نتونه رد بشه و پوستشم بعد کامل با دستتون فشارد بدید و پنجه بزنید تا کامل گوشت و آب گوجه از صافی بگذره و پوست و دونش بمونه بعدش که تموم شد می تونید بریزید داخل دیگ های مسی یا چدنی و .. بپزید تا زمانی که آبش بخار شد بعدش سریع هم بزنید ته نگیره وقتی دیگه کامل آبش خشک شد و شروع به پرت کردن کرد روغن دمبه حیوانی گوسفند بهترین انتخاب برای روغنه با نم بزنید بهش و وسلام
پاسخ ها
دیانا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
همش درست و عالی ولی با چکمه اخه
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1396/12/20
سلام.مقداری گوجه اندازه یه قابلمه شیرجوش گوجه رنده کردم داشت خراب میشدالان میخوام ربش کنم.میشه. راهنماییم کنید.متشکرم
Iran, Islamic Republic of
05:30 - 1396/12/27
من که میگم هر دفعه گوچه فرنگی تازه رو بریزید تو دستکاه خورد که شد از صافی رد کنید پوست و دونه هاش که سوا شد باهاش غذا بپزید چه کاریه آخه؟؟؟؟
United Arab Emirates
11:25 - 1397/01/05
به نظرم مقدار گوجه که نوشتین از هر 100 کیلو 25 درمیاد اشتباهه.
پاسخ ها
امین
Afghanistan
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
چند گیلو در میاد؟
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1397/03/01
اگه گوجه ها رو پیش یا بعد از پختن در دستگاه بهمزن بریزیم تا پوست ودونه هاش کاملا خورد بشه وسپس در ظرف شیشه ای پلاستیکی بریزیم و در یخچال بزاریم اشکالی نداره؟ وماندگاری آن چقد میتونه باشه؟
Iran, Islamic Republic of
01:12 - 1397/03/13
سلام من رب درست کردم شور شده باید چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
22:41 - 1397/03/17
من رب خانگی درست کردم امروز ۱۷خرداد ۹۷..
خیلی خوب شد بدون ته گرفتگی
در ضمن من بعد اینکه داخل شیشه رب ریختم و درشو محکم بستم..
داخل یک قابلمه آب کردم و شیشه های پلمپ رب گذاشتم داخل آن و حدود ۱۰دقیقه قل ک خورد برداشتم..به این کار میگن کمپوت کردن رب خونگی
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1397/05/09
برای ربی که شور شده هرغذایی خواستید رب بزنید نمک بهش نزنید
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1397/06/17
سلام. من هرسال به همراه مادرم رب درست میکنیم درمقیاس زیاد. البته توحیاط و روی آتیش. یکی دوساله خودم تنهایی درست میکنم. یه تکنیکی به ذهنم رسید که دوساله انجامش میدم و نتیجه خیلی خوبی گرفتم. پیشنهاد میکنم شماهم امتحانش کنید. کافیه وقتی گوجه خوب له شد و پوستو دونشو جدا کردید و آماده شد واسه پختن دست نگه دارید نصف روز بذاریدش کنار. میبینید که مواد میاد رو و پایین آب جمع میشه. موادرو از بالا آروم جمع کنید و از آب پایینی جداش کنید و بذارید بجوشه. مزایاش چیه؟ درمصرف سوخت و زمان خیلی صرفه جویی میشه. ربی هم که من بدست آوردم خیلی خوشرنگتر ازقبلیه. امتحان کنید ضرر نداره...
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1397/07/07
عالی بود ممنون از همه
United Arab Emirates
19:42 - 1397/07/07
عجیبه...!!!
یکی تو یه سایت یه چیزی مینویسه بقیه کپی پیس میکنن...اون آب اضافه ی که ریختید تو گوجه خورد شده ، ..اولا تا کی بخار بشه!؟
ثانیا تا اون آب اضافه بخار بشه تمام ویتامینها کامله از بین میره کهاگه هر دو مورد براتون اهمیتی نداره که هیچ..!
بهترین روش درست کردن رب گوجه جدای کیفیت و نوع و زمان خرید اینه که:
گوجه ها خورد شده و با اندکی نمک( تاکید میکنم وقت آضافه کردن نمک به دلخواه شما آخر پخت هست) برای یک شبانه روز کنار گذاشته شود .
فردای ان روز به ناچار گوجه ها درون پارچه کتان نازک ریخته و آویزان شود تا زهراب ان که باعث تلخی رب میشود گرفته شود.
سپس از آبکشی که منافدش مانع عبور هسته ی گوجه میشه عبور داده میشه.
مرحله بعد پخت رب با حرارت اپتدا تند که دیگ به جوش بیاد و بعد حرارت رو متوسط میکنیم‌.
زمانی که رب در حال غلیظ شدن هست حرارت اندکی کمتر شود و مرتب هم زده که ته نگیرد .
پخت رب گوجه فرنگی به حوصله و صبر و اندکی تجربه نیاز دارد. مخصوصا حرارت مناسب. ...
بعد پخت بلافاصله رب گوجه فرنگی از دیگ یا پاتیل فلزی به ظرف غیر فلزی منتقل کرده بعد سرد شدن کامل در ظروف شیشه ای یک کیلویی ریخته و در آن را محکم میبندیم و کنسروی کرده تا ماندگاری بیشتری پیدا کند....والسلام خلاص
Iran, Islamic Republic of
22:29 - 1397/07/11
سلام میشه منو راهنمایی کنید ربع گوجه روپختم آماده شده همه مراحلی ک دوستان گفتن وانجام دادم ربع تلخه چکارش کنم ک تلخیش ازبین بره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
سلام
وقتی رب را داخل ظرف های غیر مسی طبخ کنید باعث تلخی میشود
بزارید رب مدتی بمونه یا به اصطلاح افت کنه
طعم رب بهتر و تلخی ان کمتر خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/07/25
عالیه افرین ودرود بر شما❤
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/08/06
سلام من رب درست کردم ریختم تودبه گازدارشده الان بایدچیکارکنم لطفامنوراهنمایی کنین
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
الکل بهم زده راحت میتونی یه عرق باهش بندازی
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1397/08/30
باسلام میشه بگیدتلخی رب روچه طوری ازبین ببریم
United Arab Emirates
10:18 - 1397/09/17
سلام من گوجه رودادم دستگاه ابشوگرفته دورزنگه داشتم ترشتربشه کپک زده لطفا راهنماییم کنیدمیشه بجوشونم
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/09/20
سلام دوستان من رب پختم اما چون گوجهاش بی رنگ بودش حالا رب بی رنگ شده به نظر شما چیکار کنم تا رنگش قرمز بشه یعنی منظورم اینکه میشه که جوهر غذا بش بزنم تا رنگش قشنگ بشه.
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1397/10/13
هیچ مواد دیگری نباید بریزیم توش؟
Iran, Islamic Republic of
03:23 - 1398/03/19
ضمن تشکر از تمام عزیزانی که نظرداده اند هیچوقت برای صرفه جویی در انرژی وزمان آب صاف شده زیرگوجه ها را دور نریزید چون بیشترین املاح ومواد معدنی وویتامین گوجه یا هرمیوه ای درعصاره آن است ضمنا با افزایش زمان جوشاندن با شعله کم وانتخاب ظرف بزرگتر از پاشیدن زیاد جلوگیری نمایید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج