افت‌ و‌ خیز کیفی خودروها در خرداد
۳۵۱۵۶۳
۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۹
۵۴۰۷
تازه‌ترین گزارش کیفیت خودروهای داخلی در حالی اعلام شد که طبق آن، سه محصول با افت و خیز کیفی روبه‌رو شده و باقی خودروها تغییر خاصی را تجربه نکردند.
روزنامه دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش کیفیت خودروهای داخلی در حالی اعلام شد که طبق آن، سه محصول با افت و خیز کیفی روبه‌رو شده و باقی خودروها تغییر خاصی را تجربه نکردند.

در گزارش منتشره که توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران تهیه و به خرداد ماه امسال مربوط می‌شود، 33 خودرو داخلی مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و با توجه به رده قیمتی‌شان، در پنج گروه دسته‌بندی شده‌اند.

بر این اساس، 33 خودرو موردنظر در گروه‌های قیمتی بالای 100 میلیون تومان، 75 تا 100 میلیون تومان، 50 تا 75 میلیون تومان، 25 تا 50 میلیون تومان و زیر 25 میلیون تومان گروه‌بندی شده و معادل شرایط کیفی‌شان، «ستاره» کسب کرده‌اند.

در روشی که شرکت بازرسی لحاظ کرده، خودروهای داخلی قابلیت دریافت یک تا پنج ستاره کیفی را دارند و این در حالی است که طی ارزیابی کیفی خرداد ماه، هیچ‌کدام از خودروها موفق به کسب بیش از سه ستاره نشده‌اند. هایما، مزدا3، تندر-90 و رانا خودروهایی هستند که در گزارش خرداد ماه، سه ستاره کیفی به دست آورده‌اند و باقی خودروها دو یا یک ستاره دارند. اعلام کیفیت خودروها بر حسب «ستاره‌های دریافتی» در حالی است که پیش‌تر شرکت بازرسی با ارزیابی کیفی خودروها در 9 معیار مختلف، عددی را به‌عنوان «مجموع نمرات منفی» برای هر خودرو اعلام می‌کرد و این «عدد» نشان‌دهنده سطح کیفی بود. بر این اساس، هر خودرویی که نمره منفی کمتری دریافت می‌کرد، طبعا از کیفیت بالاتری برخوردار بود و هرچه نمره موردنظر بالا می‌رفت، نشان از پایین بودن کیفیت خودروها داشت.

هرچه هست، طبق گزارش منتشره، مزدا3 با کسب سه ستاره، بهترین خودرو گروه بالای 100 میلیون تومانی‌ها شده، کیاسراتو نیز با دو ستاره اش، در صدر گروه خودروهای 75 تا 100 میلیونی‌ها نشسته، هایمای سه ستاره، لقب بهترین عضو دسته 50 تا 75 میلیون تومانی‌ها را به‌دست آورده، پارس تندر با سه ستاره جایگاه اول گروه 25 تا 50 میلیونی را به خود اختصاص داده و در نهایت پراید 131 سایپا با تک‌ستاره اش توانسته بهترین خودرو در دسته زیر 25 میلیون تومانی‌ها لقب بگیرد.

آن طور که شرکت بازرسی اعلام کرده، گروه خودروهای بالای 100 میلیون تومان، تنها یک عضو دارد و آن مزدا 3 است. این محصول دارای سه ستاره کیفی بوده و در بخش خصوصی خودروسازی کشور مونتاژ می‌شود. مزدا3 در مقایسه با آمار کیفی قبلی تغییر خاصی را تجربه نکرده است.

اما در گروه قیمتی 75 تا 100 میلیون تومان، کیا سراتو (محصول مونتاژی سایپا) در حالی توانسته با کیفیت‌ترین عضو لقب گیرد که موفق به کسب دو ستاره شده است. این یعنی سراتو در مقایسه با ارزیابی کیفی اردیبهشت ‌ماه، یک ستاره کمتر دریافت کرده و در نتیجه کیفیت آن آب رفته است. پس از این محصول مونتاژی کره ای، با دو خودرو چینی در این گروه روبه‌رو می‌شویم، تیگو 5 و جک S5 کرمان موتور. در این بین، تیگو دارای دو ستاره است و این یعنی در مقایسه با ماه گذشته تغییر خاصی نداشته است. این در حالی است که جک S5 در مقایسه با گزارش قبلی، یک ستاره بیشتر کسب کرده است.

به گروه 50 تا 75 میلیون تومانی‌ها برویم، جایی که 6 عضو دارد و همه شان نیز چینی هستند. این گروه یک میهمان جدید به نام هایما دارد، شاسی‌بلندی که در ایران خودرو خراسان به مونتاژ می‌رسد و در اولین حضور خود توانسته صدرنشین گروه شود. هایما تنها خودرو گروه 50 تا 75 میلیونی‌ها است که سه ستاره کیفی دارد و باقی اعضا، دو یا تک ستاره‌اند.

این در شرایطی است که هیچ یک از این خودروها در مقایسه با گزارش کیفی قبلی، تغییر خاصی را تجربه نکرده‌اند. بر این اساس، جک J5 و برلیانس H330 هر دو دارای دو ستاره کیفی هستند و ام وی ام 550 و ام وی ام X33 جدید و لیفان X60 نیز موفق به کسب تنها یک ستاره کیفی شده‌اند. اما نگاهی بیندازیم به شلوغ ترین گروه که خودروهای 25 تا 50 میلیون تومان را در خود جا داده است. صدرنشینان این گروه را تندر-90‌ها به همراه رانا تشکیل می‌دهند، خودروهایی که همه سه ستاره کیفی به دست آورده‌اند. طبق گزارش شرکت بازرسی، پارس تندر، تندر اتومات، تندر پارس خودرو و تندر ایران خودرو در ارزیابی کیفی خرداد ماه حضور داشته و در مقایسه با رده بندی قبلی، دچار تغییر خاصی در سطح کیفی خود نشده‌اند. رانا نیز تغییرات خاصی نسبت به ارزیابی کیفی اردیبهشت ماه نداشته است.

نکته جالب در گروه 25 تا 50 میلیون تومانی‌ها، افت کیفی پژو 206 صندوقدار است، خودرویی که در مقایسه با گزارش کیفی قبلی یک ستاره‌اش را از دست داده و در حال حاضر محصولی تک ستاره به شمار می‌رود. البته مدل هاچ بک 206 همچنان دو ستاره کیفی را روی شانه هایش احساس می‌کند. دیگر خودروهای دو ستاره این گروه اما ام وی ام 315 جدید و دنا هستند که در مقایسه با گزارش کیفی قبلی با تغییر خاصی مواجه نبوده‌اند. سایر خودروهای این گروه شامل، پژو پارس، 405،سمند و تیبا2 همه دارای تنها یک ستاره کیفی بوده و تغییر خاصی نیز نسبت به گزارش اردیبهشت ماه نداشته‌اند.

واما خودروهای زیر 25 میلیون تومان یا همان دسته ارزان قیمت ها؛ در این گروه، پراید 131 سایپا در حالی توانسته بهترین عضو لقب بگیرد که تنها یک ستاره کیفی دارد و نسبت به گزارش قبلی نیز تغییری به خود ندیده است. این گروه البته چهار عضو دیگر نیز دارد که اتفاقا آنها نیز تنها دارای یک ستاره هستند. تیبای معمولی، پراید 111، پراید 132 و پراید 131 پارس خودرو چهار محصول موردنظر هستند که البته با توجه به عدم اعلام نمرات آنها، مشخص نیست کدام یک دارای کیفیت بهتری در مقایسه با سایرین است.

البته اگر به همین ستاره‌های اعلامی اکتفا کنیم، معنایش این است که کیفیت هر پنج خودرو گروه زیر 25 میلیون تومانی ها، تقریبا در یک سطح قرار دارد. این در حالی است که به نظر می‌رسد جزئیات کیفی این خودروها متفاوت از یکدیگر بوده و شبیه هم نیست.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1395/04/21
سلام ستاره رو مردم میدن نه خود دولت اگه با مردم باشه بهشون کود هم نمیدن چه برسه به ستاره نگو خودرو ساز بگو لگن فرعون ساز قاتل جون مردم
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1395/06/16
بجای این کارها و ستاره دادن ها اگه این تعرفه های وحشتناک گمرکی که منجر به چند برابر شدن قیمت خودروهای خارجی و سوء استفاده لگن سازهای داخلی میشه را بردارند کیفیت لگنها خود به خود بالا میره . سر مردم هم با این چیزها گرم نکنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج