برق ایرانیان زیادی آمده است!
۳۶۶۵۵
۰۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۸
۱۲۴۳۶
مصرف برق در ایران 3 برابر استاندارد خارجی
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین گفت: در مصرف خانگی برق، سه برابر استانداردهای خارجی برق مصرف می‌کنیم.
خبرگزاری ایسنا: سید باقر بابایی چگینی امروز در همایش مدیریت مصرف بهینه انرژی و اقتصاد مقاومتی ویژه بسیجیان صنعت آب و برق استان قزوین بیان داشت: جمهوری اسلامی2/5 درصد از سهم تولید نفت دنیا را دارد و در حوزه صادرات رتبه چهارم را داراست.

وی ادامه داد: این در حالی است که آمریکا 7/8 درصد سهم تولید نفت دنیا را دارد ولی در صادرات هیچ جایگاهی ندارد و اولین کشور وارد کننده نفت در دنیاست.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین عنوان کرد: اگر نگاهی به وضعیت انرژی برق داشته باشیم، می‌بینیم که ایران به برخی از کشورها صادرات برق دارد و ممکن است برخی این سوال برایشان پیش بیاید که چگونه در حالی که مردم را به مصرف کمتر سفارش می کنیم، صادرات برق داریم.

وی اضافه کرد: ایران به پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، عراق و ترکیه صادرات دارد و به همین ترتیب در یک تبادل انرژی از ترکمنستان و آذربایجان واردات برق نیز داریم یعنی با تبادل انرژی به دلیل تفاوت ساعت در نقاط مختلف جغرافیایی سعی کردیم تا بهره لازم را در تولید انرژی ببریم.

بابایی چگینی اظهار کرد: 62 درصد از منابع انرژی دنیا فسیلی، 17 درصد هسته‌ای، 9/1 درصد هیدروپاور و یک درصد بادی است و در این میان ایران ظرفیت تولید 65 هزار مگاوات را دارد که پیش بینی می‌کنیم تا سال 1395 به 73 هزار مگاوات برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر از هر 100 واحد سوخت که وارد نیروگاه می‌شود، بازدهی انرژی الکتریکی 33 درصد است و در بخش توزیع تنها 20 درصد تلفات برق داریم که این رقم با تلاش‌های انجام شده به 7/14 درصد رسیده است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین تصریح کرد: با تلاش‌های انجام شده در کشور ایران در بحث زیر ساخت صنعت برق جزو 16 کشور دنیاست که 50 درصد از پیک مصرف برق در کشورمان به امور خانگی اختصاص دارد البته سهم بخش کشاورزی، ادارات عمومی و صنعتی در مصرف برق هرکدام 13درصد است و در مجموع 44 درصد از مصرف انرژی برق کشور در حوزه تولید است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می دهد که در یک ساختمان 30 درصد از انرژی برق برای روشنایی، 20 درصد تجهیزات سرمایشی و گرمایشی استفاده می شود.

بابایی چگینی عنوان کرد: نیروگاه‌های کشورمان ظرفیت اسمی 65 هزار و 212مگاوات تولید برق را دارند که این قدرت به صورت عملی 61 هزار و 230مگاوات است و مصرف نیروگاه‌ها به لحاظ انرژی بیشتر گاز با 38 هزار و 901 میلیون متر مکعب، گازوئیل 9 هزار و 406 میلیون لیتر و نفت کوره با 12هزار و 19 میلیون لیتر است.

وی اضافه کرد: در بحث انرژی خورشیدی اگر چه توصیه‌های زیادی شده ولی مشکل هزینه بالای تمام شده تولید برق در این شیوه است به طوری که تولید هر کیلو وات برق با انرژی خورشیدی 3 هزار دلار، انرژی بخار 800 دلار، سیکل ترکیبی 600 دلار و نیروگاه گازی 300 دلار است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین گفت: در حال حاضر هزینه تمام شده هر کیلو وات برق 130 تومان است که 41 درصد آن مربوط به سوخت است، البته در حال حاضر کشور برای تولید برق در زمینه آبی 39 هزار و در زمینه بادی 15 هزار مگاوات پتانسیل دارد که می توان با سرمایه گذاری آن را به انرژی بالفعل تبدیل کرد.

وی اظهار کرد: متوسط بنای مسکونی در آلمان60، در ژاپن 40 و در ایران 75 متر است ولی بررسی مصرف انرژی در دنیا نشان می دهد که ایران پنج برابر ژاپن، 10 برابر اروپا، هشت برابر آمریکا، چهار برابر کانادا و دو برابر چین مصرف انرژی دارد و شدت مصرف انرژی نیز در ایران 13 برابر ژاپن و 20 برابر چین است و در مصرف خانگی سه برابر استانداردهای خارجی برق مصرف می‌کنیم.

وی یادآور شد: کاهش مصرف برق با اتخاذ شیوه‌های فرهنگی و مدیریتی امکان پذیر است که این شیوه یا هزینه‌ای ندارد یا کمترین هزینه را به دنبال خواهد داشت اما روش دیگر راهکار کم هزینه است که نتیجه این اقدام با صرفه جویی‌های انجام شده پس از دو سال بازخواهد گشت.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:14 - 1391/09/03
امريكا كلش كار ميكنه نفتشو ذخيره ميكنه 70ساله ديگه كه نفت تموم شد خداتومن ميفروشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج