شایع ترین سرطان در مردان ایرانی
۴۱۷۸۴۰
۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵
۲۸۷۲ 
رئیس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، نسبت به افزایش موارد ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش در اثر مصرف تریاک و مسواک نزدن، در کشور هشدار داد.
خبرگزاری مهر: رئیس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، نسبت به افزایش موارد ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش در اثر مصرف تریاک و مسواک نزدن، در کشور هشدار داد.
 
دکتر رضا ملک زاده روز شنبه در نشست خبری شانزدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد ایران که قرار است از ۱۹ تا ۲۱ آبان ۹۵ در تهران برگزار شود، گفت: تحقیقات نشان داده که ۶۰ درصد سرطان ها در کشور مربوط به سرطان های دستگاه گوارش است.

وی از سرطان های معده، روده بزرگ، مری، لوزالمعده و...، به عنوان سرطان های دستگاه گوارش نام برد و افزود: برای اولین بار چند عامل را برای ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش در ایران پیدا کرده ایم.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، مصرف تریاک اولین عامل افزایش سرطان های دستگاه گوارش در ایران است.

ملک زاده ادامه داد: مصرف تریاک در کشور خیلی بالاست و بیش از ۱۰ درصد تا ۱۸ درصد افراد بالای ۴۰ سال در ایران برای آرامش، تفریح و...، تریاک مصرف می کنند.

وی با تاکید بر اینکه مصرف تریاک از سیگار هم مخرب تر است، تصریح کرد: مطالعات ۲۰ سال گذشته نشان داده است که مصرف تریاک بیشتر از سیگار، عامل سرطانزاست.

رئیس کنگره گوارش و کبد ایران در ادامه به عامل دوم افزایش ابتلا به سرطان ها در کشور اشاره کرد و افزود: خیلی از مردم ایران بهداشت دهان و دندان خوبی ندارند و مسواک نمی زنند. در حالی که، ماندن میکروب ها در دهان، باعث می شود به مواد سرطانزا تبدیل شوند و ازی مری و معده عبور کنند و مشکل ساز شوند.

ملک زاده به موضوع هپاتیت ها در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات در ابتلا به سرطان ها، هپاتیت های ویروسی هستند.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر تدوین برنامه کنترل هپاتیت B و C در کشور، تصریح کرد: در برنامه ۵ ساله ای که وزارت بهداشت تهیه کرده است، می خواهیم این دو نوع هپاتیت را کنترل و حذف کنیم. یعنی نمی خواهیم اجازه بدهیم موارد جدیدی از ابتلا به این دو نوع ویروس هپاتیت در کشور مشاهده شود.

وی با اعلام اینکه ۱۸۰ هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور داریم که ۱۰ نفر آنها افراد سالم و معمولی هستند، گفت: بقیه مبتلایان از  افراد تالاسمی، هموفیلی و معتادان تزریقی هستند و ما می خواهیم برنامه درمان ۱۰ نفر مبتلا را اجرا کنیم.

رئیس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران با اشاره به واکسیناسیون هپاتیت B در کشور، افزود: از ۲۵ سال پیش برنامه واکسیناسیون را برای نوزادان انجام می دهیم و قرار است همه افراد زیر ۴۰ سال را در مقابل این ویروس واکسینه کنیم.

ملک زاده با اشاره به شیوع سرطان ها در کشور و جهان، گفت: میزان شیوع سرطان ها در ایران ۱۳۵ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در سال است. در حالی که متوسط جهانی ۱۸۵ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال است.

وی ادامه داد: موضوع سونامی سرطان در ایران غیرعلمی است و آمارهای ما نشان می دهد که حتی از ترکیه که ۱۷۰ مورد ابتلا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در سال است، پایین تر هستیم.

ملک زاده در عین حال از افزایش سن افراد و بالا رفتن آمار سالمندان در کشور به عنوان یکی از عوامل افزایش سرطان ها نام برد و افزود: سرطان ها اساسا بر اساس سن سالمندی افزایش می یابد.

رئیس کنگره گوارش و کبد ایران با اعلام اینکه 50 درصد سرطان ها با تشخیص به موقع قابل درمان هستند، گفت: 40 درصد سرطان ها نیز قابل پیشگیری هستند.

ملک زاده از افزایش موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ(کولون) در کشور خبر داد و افزود: سرطان کولون به سرعت در حال افزایش است. در حالی که به راحتی قابل پیشگیری و درمان است.

وی بر ضرورت غربالگری افرادی که بستگان درجه اول آنها مبتلا به سرطان کولون بوده اند، تاکید کرد و گفت: غربالگری سایر افراد از 50 سالگی شروع می شود.

ملک زاده به چک کردن خون مخفی در ادرار به عنوان آزمایشی برای تشخیص سرطان روده بزرگ اشاره کرد و افزود: در دنیا توانسته اند تا 60 درصد شیوع این نوع سرطان را کاهش دهند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به سرطان معده در کشور اشاره کرد و گفت: شایع ترین سرطان در مردان ایرانی، سرطان معده است که هنوز برنامه غربالگری برای آن تدوین نشده است.

وی افزود: سرطان معده دو نوع پایین معده و بالای معده دارد که پایین معده مربوط به آدم های فقیر است که تغذیه مناسب ندارند و معده بالا مربوط به افراد غنی است.

به گفته ملک زاده، پرخوری و چاقی، سیگار، الکل و تریاک، از جمله موارد ابتلا به سرطان معده است. همچنین نمک زیاد و عدم مصرف سبزیجات و میوه، باعث ابتلا به این نوع سرطان می شود.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج