رشد اقتصادی 7 درصدی چگونه محقق می‌‌شود؟
۴۴۰۱۸۱
۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲
۱۴۳۷ 
در حالی نرخ رشد اقتصادی در سال اینده بین 7 تا 8 درصد پیش بینی شده است که ایران 10 سال است چنین رشدی را در حوزه اقتصاد تجربه نکرده است.
خبرآنلاین: در حالی نرخ رشد اقتصادی در سال اینده بین 7 تا 8 درصد پیش بینی شده است که ایران 10 سال است چنین رشدی را در حوزه اقتصاد تجربه نکرده است.

رشد اقتصادی امسال به گواه آمار اعلام شده از سوی مقامات بانک مرکزی و همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی در حدود 5 تا 6 درصد خواهد بود . ناظران بین المللی نیز این رشد اقتصادی را برای ایران پیش بینی کرده اند، اما بررسی ها نشان می دهد ایران از سال 1386 تا کنون هیچ گاه نتوانسته است رشد اقتصادی در حدود 7 درصد را تجربه نماید .

اقتصاد ایران در سال های 1391 به بعد حتی رشد منفی را نیز تجربه کرد به طوری که در سال 1391 رشد اقتصادی ایران منفی 5.8 درصد اعلام شد .  این رشد کمترین رشد اقتصادی در سال های پس از پایان جنگ تلقی می شود .

 نوبخت رشد اقتصادی سال آینده را در حدود 7 تا 8 درصد اعلام کرده است و این امر نشان می دهد اقتصاد ایران اماده بازگشت به یک دهه گذشته است .

 ایران غالبا نتوانسته است به اهداف پیش بینی شده اش در قالب رشد اقتصادی جامه عمل بپوشاند، اما در برنامه اول و سوم توسعه عملکرد اقتصاد به پیش بینی های دولت نزدیک شد . تنها در دوره اجرای یک برنامه توسعه ای - برنامه دوم توسعه رشد اقتصادی از پیش بینی ها نیز فراتر رفت .

 در حالی که دولت پیش بینی کرده بود در سال های اجرای برنامه اول توسعه به رشد اقتصادی 8.1 درصدی دست یابد ، عملکرد اقتصاد در این مقطع زمانی رشد 7.9 درصدی را نشان می دهد . از سوی دیگر در برنامه دوم رشد اقتصادی حدود 1.5 درصد برآورد شد اما عملکرد اقتصاد از این میزان فراتر ر فته و به 3.2 درصد رسید .

رشد اقتصادی ایران در برنامه سوم در حدود 6 درصد پیش بینی شده بود که ایران به متوسط 5.5 درصدی دست یافت و در سال های اجرای برنامه چهارم و پنجم در حالی که برآوردها بر رشد 8 درصدی استوار بود عملکرد فاصله ای فاحش با این رقم را نشان می داد . متوسط رشد اقتصادی در سال های اجرای برنامه چهارم توسعه 3.6 درصد و در سال های اجرای برنامه پنجم توسعه منفی نیم درصد برآورد شده است . ارزیابی های  صورت گرفته برای برنامه پنجم هنوز مقدماتی تلقی می شود .

 در برنامه ششم توسعه نیز دولت متوسط رشد 8 درصدی را برای اقتصاد نشانه گرفته است . به این ترتیب در صورت تحقق برآوردها در اولین سال اجرای این برنامه ، رشد اقتصادی به هفت تا هشت درصد خواهد رسید که رقمی قابل توجه برای اقتصاد ایران تلقی می شود .
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1395/09/22
یاد شعری افتادم, چ خوش گفت هوشنگ ابتهاج : کسی ز شب گرفتگان شب سحر نمیزند, به دشت پر ملال ما پرنده پرنمیزند :)))
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج