صادق هدایت، نویسنده‌ای برای تمام فصول
۴۸۱۰۴۵
۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۰
۱۱۹۵۳ 
28 بهمن سالروز تولد صادق هدایت است... نویسنده‌ای که اگر هم می‌خواست، نمی‌توانست ننویسد...
هنرآنلاین: 28 بهمن سالروز تولد صادق هدایت است... نویسنده‌ای که اگر هم می‌خواست، نمی‌توانست ننویسد...

صادق هدایت در 28 بهمن 1281 به دنیا آمد و در 19 فروردین 1330 درگذشت... قریب به 64 سال پیش... اما در تمامی این سالیانی که گذشت به عنوان مهمترین و تاثیرگذارترین نویسنده معاصر ایران در محافل ادبی حضور داشت.
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول
 
چه چیز صادق هدایت را به چهره‌ای تقریبا اسطوره‌ای مبدل ساخت؟ روحیه مرگ اندیش و منفی دوست اهل ادب و اندیشه ایران؟ خلاقیت و نبوغ منحصر به فردش؟ کاهلی جماعت نویسنده؟  از سوی دیگر این سوال پیش می‌آید که این تاثیر گذاری به سود جامعه ادبی تمام شده یا به زیانش؟ هدایت گرایی بیش از حد جامعه داستان نویسی ایران در طول نیم قرن اخیر بسیاری را به این فکر وا داشته که تاثیر گذاری‌های صادق هدایت بر ادبیات داستانی معاصر به ضرر داستان‌نویس‌ها تمام شده.

این اسطوره مدرن

می‌گویند گلشیری روزی به سیاق یکی دیگر از نویسندگان معاصر ما - شاید جلال آل احمد- می‌گوید من اگر خرقه‌ای داشتم به فلانی می‌بخشیدم. اصلا مهم نیست آن فلانی که بوده یا اینکه اصلا گلشیری خرقه‌ای داشته یا نه، اما مهم است که بدانیم در ادبیات معاصر ما چه نویسنده‌ای بیش از همه تاثیر گذار بوده است.

"ما همه از زیر شنل گوگول بیرون آمده ایم..." این جمله‌ای ست که داستایوسکی به دلیل دامنه تاثیر گذاری گوگل بر ادبیات داستانی روسیه به زبان آورده است، گزاره‌ای که به همین تقارن محمود دولت آبادی درباره صادق هدایت گفته است. اما این اعتراف تنها از زبان دولت آبادی شنیده نمی‌شود، می‌توان گفت در ادبیات داستانی معاصر ایران کمتر نویسنده‌ای هست که از هدایت تاثیر نگرفته باشد.
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول 
 
این تاثیر تا بدانجا گستره یافت که بسیاری از نویسندگان معاصر بر این گمان‌اند که به این واسطه بخش اعظمی از ادبیات داستانی معاصر نسخه‌های ثانی "بوف کور" هدایت هستند؛ رمانی که می‌توان آن را مهم‌ترین اثر هدایت دانست.

زندگی

 پدرش هدایت قلی‌خان و نام مادرش زیور الملوک است. جد اعلای صادق رضاقلی‌خان هدایت از رجال معروف عصر ناصری و صاحب کتاب‌هایی چون مجمع الفصحا و اجمل التواریخ بود. صادق کوچک‌ترین پسر خانواده بود و دو برادر و دو خواهر بزرگ‌تر از خود و یک خواهر کوچکتر از خود داشت.

صادق هدایت در سال ۱۲۸۷ تحصیلات ابتدایی را در سن ۶ سالگی در مدرسه علمیه تهران آغاز کرد و و دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون گذراند ولی در سال ۱۲۹۵ به خاطر بیماری چشم‌درد مدرسه را ترک کرد و در سال ۱۲۹۶ در مدرسه سن‌لویی که مدرسه فرانسوی‌ها بود، به تحصیل پرداخت.
 
 نویسنده‌ای برای تمام فصول
 
به گفته خود هدایت اولین آشنایی‌اش با ادبیات جهانی در این مدرسه بود و به کشیش آن مدرسه درس فارسی می‌داد و کشیش هم او را با ادبیات جهانی آشنا می‌کرد. در همین مدرسه صادق به علوم خفیه و متافیزیک علاقه پیدا کرد. این علاقه بعدها هم ادامه پیدا کرد و هدایت نوشتارهایی در این مورد انتشار داد.

صادق هدایت در جوانی گیاه‌خوار شد و کتابی در فواید گیاه‌خواری نیز نوشت. او تا پایان عمر گیاه‌خوار باقی‌ماند. بزرگ علوی در این باره می‌نویسد: "یک بار دیدم که در کافه لاله‌زار یک نان گوشتی را که به زبان روسی بولکی می‌گفتند، به این قصد که لای آن شیرینی است، گاز زد و ناگهان چشم‌هایش سرخ شد، عرق به پیشانی‌اش نشست و داشت قی می‌کرد که دستمالی از جیبش بیرون آورد و لقمه نجویده را در آن تف کرد."

هدایت معتقد بود اگر انسان بخواهد دست از جنگ بردارد باید اول دست از کشتن و خوردن حیوانات بردارد.

هدایت در اروپا

هدایت در سال ۱۳۰۵ با اولین گروه دانش‌آموزان اعزامی به خارج راهی بلژیک شد و در رشته ریاضیات محض مشغول به تحصیل شد. در همین سال داستان "مرگ" را در مجله ایرانشهر شماره ۱۱، که در آلمان منتشر می‌شد چاپ کرد و مقاله‌ای به فرانسوی به نام "جادوگری در ایران" در مجله له‌ویل دلیس، شماره ۷۹ نوشت.
 
هدایت از وضع تحصیل و رشته‌اش در بلژیک راضی نبود و مترصد بود که خود را به فرانسه و در آن‌جا به پاریس که آن زمان مرکز تمدن غرب بود برساند. سرانجام در اسفند ۱۳۰۵ پس از تغییر رشته و دوندگی فراوان به پاریس منتقل شد.
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول

صادق هدایت در سال ۱۳۰۷ اقدام به خودکشی در رودخانه مارن (فرانسه) کرد اما سرنشینان یک قایق او را نجات دادند. صادق در مورد خودکشی‌اش به برادرش محمود می‌نویسد: "یک دیوانگی کردم به خیر گذشت.

نخستین نمونه‌های داستان‌های کوتاه هدایت در همان سال خودکشی نافرجامش صورت گرفت. نمایشنامه "پروین دختر ساسان"، "زنده به گور" و داستان کوتاه "مادلن" را در همین دوران نوشته‌است.

هدایت در تهران

هدایت در سال ۱۳۰۹، بی آنکه تحصیلاتش را به پایان رسانده باشد، به تهران بازگشت و در بانک ملی (در قسمت محاسباتی و دفتر ارسال مرسولات) مشغول به کار شد. او از وضع کارش راضی نبود و در نامه‌ای که به تقی رضوی (که دوست‌یشان در دوران متوسطه آغاز شده بود) در پاریس نوشته‌است، از حال و روز خود شکایت می‌کند.
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول 
 
دوستی با حسن قائمیان که پس از مرگ هدایت خود را وقف شناساندن او کرد در بانک ملی اتفاق افتاد. هدایت در این سال با مسعود فرزاد، بزرگ علوی و مجتبی مینوی آشنا شده و حلقهٔ دوستی‌ای ایجاد می‌شود که گروه ربعه نامیده شد.

گروه ربعه

در آن دوران گروهی از نویسندگان و ادیبان فاخر بودند که به آن‌ها ادبای سبعه می‌گفتند و به گفتهٔ مجتبی مینوی "هر مجله و کتاب و روزنامه‌ای که به فارسی منتشر می‌شد از آثار قلم آن‌ها خالی نبود." این هفت تن که در واقع بیشتر از هفت تن بودند شامل کسانی چون محمدتقی بهار، عباس اقبال آشتیانی، رشید یاسمی، سعید نفیسی و بدیع‌الزمان فروزانفر و محمد قزوینی می‌شدند.
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول 
 
گروه ربعه این نام را برای دهن‌کجی به این افراد (که به نظر ایشان کهنه‌پرست بودند) انتخاب کردند. گفت وگو و دیدارهای گروه ربعه در رستوران‌ها و کافه‌های تهران بود از آن جمله کافه قنادی رُزنوار که در حدود سال ۱۳۱۰ پاتوق صادق هدایت و دوستان به‌شمار می‌آمد. بعدها نیز افراد دیگری چون پرویز ناتل خانلری، عبدالحسین نوشین، غلامحسین مین‌باشیان و نیما یوشیج به گروه ربعه اضافه شدند.

هدایت در هندوستان

هدایت در سال ۱۳۱۵ به همراه شین پرتو به هند رفت و در آپارتمان او ساکن شد. در هند به فراگیری زبان پهلوی نزد دانشمند پارسی (از پارسیان هند) بهرام گور انکلساریا پرداخت و کارنامه اردشیر بابکان را در هند از پهلوی به فارسی ترجمه کرد.

طی اقامتش در بمبئی اثر معروف خود بوف کور راکه در پاریس نوشته بود پس از اندکی جرح و تعدیل با دست  روی کاغذ استنیسل نوشته، به صورت پلی‌کپی در پنجاه نسخه انتشار داد و برای دوستان خود فرستاد؛ از جمله نسخه‌ای برای مجتبی مینوی که در لندن اقامت داشت و نسخه‌ای برای جمالزاده که آن زمان در ژنو بود.
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول

هدایت پس از سفر به هند به شدت در مضیقه مالی قرار داشته و خرج زندگی‌اش توسط ش. پرتو تقبل می‌شده‌است. گفته می‌شود همین فقر و شکست از بی‌اعتنایی جامعه سبب شد هدایت روی به طنز نویسی بیاورد .

هدایت در سال ۱۳۲۱ مجموعه سگ ولگرد را انتشار داده، ترجمه‌هایی از شهرستان‌های ایران گزارش گمان‌شکن و یادگار جاماسپ از پهلوی به فارسی صورت داد. بعد از ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ و پایان جنگ جهانی دوم انتقادهای اجتماعی صادق هدایت شدت می‌گیرد. داستان بلند حاجی‌آقا داستان کوتاه "آب زندگی" و مجموعه ولنگاری که همه مضامین اجتماعی دارند در این دوران به چاپ رسیدند.
 
علاوه بر این فعالیت‌ها هدایت به نوشتن مقاله‌های نقد ادبی و ترجمه آثاری از کافکا نیز پرداخت و در نشریه‌های مختلف به چاپ رساند.

در این دوران بسیاری از دوستان هدایت از جمله علوی و عبدالحسین نوشین به حزب توده پیوسته بودند ، هر چند خود او هیچ وقت به این حزب گرایش پیدا نکرد.

هدایت در خانه همیشگی
 
نویسنده‌ای برای تمام فصول

صادق هدایت در 19 فروردین 1330 بعد از این که بسیاری از داستان‌های چاپ نشده‌اش را نابود کرد، در آپارتمان استیجاری‌اش، در پاریس خودکشی کرد.
 
هدایت، این اسطوره مدرن ادبیات ایران، همچنان یکی از نویسندگانی‌است که آثارش مورد مداقه و تحلیل قرار می‌گیرد. شمار آثار منتشر شده درباره هدایت خود گویای این مطلب است. بخشی از این کتب ذیلا فهرست وار از نظرتان می‌گذرد:

صادق هدایت، از افسانه تا واقعیت نوشته محمدعلی همایون کاتوزیان، ترجمه فیروزه مهاجر

صادق هدایت نوشته محمود کتیرایی

مجموعه‌ای از آثار صادق هدایت نوشته محمد بهارلو

هدایت، بوف کور و ناسیونالیسم نوشته ماشاءالله آجودانی

خودکشی صادق هدایت نوشته هوشنگ پیمانی

آشنایی با صادق هدایت نوشته م. ف. فرزانه (چاپ پاریس شامل دو مجلد بوده است: صادق هدایت چه می‌گفت؟ و آن چه صادق هدایت به من گفت)

"صادق هدایت و هراس از مرگ" نوشته محمد صنعتی

"ارزیابی آثار و آرای صادق هدایت" گردآوری مریم دانایی برومند

"صادق هدایت" نوشته ونسان مونتی ترجمه حسن قائمیان

"صادق هدایت در تار عنکبوت" نوشته مصطفی فرزانه

"صادق هدایت در گذر زمان" نوشته موسی‌الرضا طایفی اردبیلی

"نقد و تفسیر آثار صادق هدایت"نوشته محمدرضا قربانی

"نیمه پنهان سرگذشت صادق هدایت" نوشته جهانگیر هدایت

"صادق هدایت داستان‌نویس" نوشته جعفر مدرس صادقی

"داستان یک روح"(شرح و متن بوف کور صادق هدایت) نوشته سیروس شمیسا

"روی جادهٔ نمناک" ، نوشته محمد قاسم زاده، انتشارات کاروان

"زندگی، عشق و مرگ از دیدگاه صادق هدایت" نوشته شاپور جورکش 
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1395/11/28
نمیدونم چراتوی این مملکت هیچ کس داستان نویس رو درک نمیکنه. بعد میگن چراغرب هری پاتر داره وبه ماتهاجم فرهنگی میکنه
خوب شما وقتی هنرمند نویسنده ات رو له می کنی...
تازگی ها هدایت رو به عنوان یک غرب گرا هم معرفی می کنن که از عمد آثار غرب گرایانه می نوشته ومخالف مذهب بوده. که اصلاً هم صحیح نیست
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1395/11/28
یکی از تاثیرگذارترین و ماندگارترین چهره های ادبی ایران
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1395/11/28
تولدت مبارک ...بهترین نویسنده ی ایران .....دوستت دارم
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1395/11/29
الگویی برای تمام فصول خودکشی .
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1395/11/29
جناب کامنت اول شما حتی یک اثر از هدایت خوندی که این حرفو میزنی؟ایشون یکی از بی ادب ترین نویسنده هاست و به صراحت تو کتاباش فحش های خیلی رکیک میزده‌ به دین و مذهب و کلا هرچی دوست داشته. محض اطلاعتون هدایت در فرانسه بخاطر یک دختر خودکشی کرد.
اینا منبع موثق داره با یه سرچ ساده هم میتونید بفهمید. هر انسانی رو نمیشه اسم نویسنده روش گذاشت.
پاسخ ها
amin
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
اشتباه مثبت دادم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
تو کدوم کتابش ؟
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1395/11/29
نمیدونم چرا بعضیا الکی بدون حتی کمترین شناختی از هرکی‌طرفداری میکنن. صادق‌ هدایت تو یکی از کتاباش که من نسخه بسیار قدیمیش‌رو پیدا کردم یه الفاظ زشتی بکار برده‌بود که پایین ترین و سطحی ترین افراد هم بکار نمیبرن.
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1395/11/30
زنده باد صادق هدايت
درود بر روح پاكت
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1395/11/30
درود بر هر کسی که این شجاعت را دارد که به کسی که بی ادب و گستاخ هست نظری خوش نداشته باشد و اظهار هم داشته باشد حتی اگر آن شخص خیلی معروف باشد . درود بر تمام شجاعان روزگار .
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1395/11/30
چهارده سالم بود که تو کلاس ادبیات مدرسه اسمشو شنیدم و وقتی از معلم ادبیات درموردش پرسیدم بهم گفت نباید کتابهاشو بخونی و همون نباید باعث شد همه آثارشو خوندم و وارستگی از دنیارو فهمیدم. اونهایی که درکش نمیکنن بهتره اصلا آثارشو نخونن .
Iran, Islamic Republic of
22:35 - 1395/11/30
کامنت ها به دو گروه تقسیم شده یا یک عده بد گفتن و یا عده ای بسیار عالی ...تنها نقطه کوره زندگی این فرد خودکشیش بود و به خاطره همینه که رسانه های علمی میخوان حتی یک درصد هم تاثیر نظاره...بعضی حرف های اقای هدایت بسیار درست بوده میتونه در بعضی موارد بسیار مفید باشه
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1395/12/01
خداوکیلی ینی‌کتاباشو خوندین و ازش تعریف میکنین؟ خودکشیش به کنار. یه کلماتی تو کتاباش بکار برده ادم شرمش میاد بگه.
واقعا نمیدونم چی بگم.
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1395/12/01
خودشم فهمید عقل درست و حسابی نداره به زندگی پوچش‌‌پایان داد. حالا این عده معدود که درود بر روح اصطلاحا پاک!!ایشون میفرستن یه سرچ کنید چندتا کلمات تو تموم کتاباش رو بخونید. اگه هم خوندید که خب اون یه بحث دیگس که فقط میشه تاسف خورد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
من خوندم . میشه بگین چ کلماتی ؟
Iran, Islamic Republic of
07:43 - 1396/07/10
بی نام ۱۹:۳۰ اگر کمی فکر کنی میفهمی ایشون فقط واقعیت رو بیان میکردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج