همه چیز درباره افطاری محرمانه کاخ سعد آباد!
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۵۴۴۹۳۰
۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
۹۶۹۸
بزرگان جمعی که از آن این روزها با عنوان ائتلاف اعتدالگرایان - اصلاح طلبان یاد می شود، در ضیافتی خصوصی افطار را مهمان رئیس جمهور منتخب مردم برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند.
تابناک: بزرگان جمعی که از آن این روزها با عنوان ائتلاف اعتدالگرایان - اصلاح طلبان یاد می شود، در ضیافتی خصوصی افطار را مهمان رئیس جمهور منتخب مردم برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند.
 
اگرچه تا کنون خبری از این دیدار محرمانه به بیرون درز نکرده است، اما به نظر می رسد در این دیدار همه تاکتیک های ادامه حضور این طیف در قدرت را باهم به اشتراک گذاشته و در نهایت برسر استراتژی مشترکی برای ادامه مسیر و غلبه بر موانع پیشرو به اجماع رسیده اند.

جمعه ای که گذشت «حسن روحانی» میزبان یاران انتخاباتی – سیاسی اش در کاخ سعد آباد بود. «سید محمد خاتمی، علی اکبر ناطق نوری، اسحاق جهانگیری و سید حسن خمینی» مهمانان ویژه ای بودند که در سکوت خبری به ضیافت افطاری رئیس جمهور دعوت شده بودند.

برنامه ریزی برای ساماندهی پشتوانه اجتماعی ائتلاف اعتدالگرایان و اصلاح طلبان، بازنگری در ترکیب کابینه دولت و رفع کاستی ها و احیای کابینه ای نزدیکتر به وعده های رئیس جمهور و پیش بینی موانع احتمالی مسیر حرکتی دولت دوازدهم و برنامه ریزی برای مقابله با آنها از مهمترین فاکتورهایی بود که سبب میزبانی روحانی از متحدان سیاسی اش شد.

رئیس دولت اصلاحات و معاون اول رئیس جمهور دولت یازدهم به عنوان نماینده جریان اصلاحات از یکسو، «علی اکبر ناطق نوری» به عنوان راس هرم جریان اصولگرایان معتدل از سوی دیگر و «سید حسن خمینی» به عنوان میراث دار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز اضلاع سه مثلثی بودند که هر کدام به نمایندگی از جریانی ابقای روحانی در ریاست جمهوری را تضمین کردند و در اوج انتقادات رقبا به مدد «حسن روحانی» آمدند تا او امروز منتخب مردم برای ریاست جمهوری در دولت دوازدهم باشد.

سه جریان مذکور توانستند با موج آفرینی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری روحانی را بار دیگر راهی پاستور کنند. به همین دلیل هم «حسن روحانی» در اولین فرصت ممکن پس از انتخابات میزبان آنها شد و در دیداری صمیمی و دوستانه هم قدردان حمایت هایشان شد و هم دست یاری به سویشان دراز کرد و البته تلاش کردند تا برای پیشبرد سیاست های این طیف سیاسی بعد از رحلت آیت هاشمی رفسنجانی نیز برنامه ریزی کنند.

** دستور کار اول؛ حفظ سرمایه اجتماعی ائتلاف

روحانی و متحدان ائتلافی‌اش خوب می دانند که ابقای شان در قدرت و نقش آفرینی شان در عالم سیاست بسته به رضایت مردمی است که پای صندوق های رای آمدند و با آرای 23 میلیونی شان ضامن ادامه مسیر روحانی به نمایندگی از ائتلاف اعتدالگرایان و اصلاح طلبان شدند.

به همین دلیل هم هست که حفظ این سرمایه اجتماعی برای بزرگان این ائتلاف حائز اهمیت فراوان است و اگر به هر دلیلی از جمله کم کاری دولت، ناهمگونی کابینه، سنگ اندازی رقبا و منتقدان و مخالفان دولت و... دولت دوازدهم محکوم به ضعف و نا کار آمدی شود، کار ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالگرایان تمام خواهد شد و شکست و حذف از گردونه سیاست داخلی ثمره کارنامه 8 ساله شان خواهد شد.

آنچه در این میان کار را برای روحانی در راس این ائتلاف دشوار می کند وعده هایی است که او در سفرهای انتخاباتی اش به مردم داد. از گشایش در فضای سیاسی، احیای حقوق اقلیت های قومی و مذهبی، کارآفرینی، مبارزه با رکود اقتصادی و ... مهمترین وعده هایی بود که مردم را جذب این ائتلاف کرد و آنها را پای صندوق های رای کشاند. حالا انتخابات تمام شده است و آنچه پیش روی روحانی و یارانش است، تبدیل شدن وعده های انتخاباتی به مطالبه های مردمی است که دولت دوازدهم 4 سال برای ساماندهی و احقاقشان فرصت دارد.

عدم احقاق مطالبه های مذکور تهدید برای قهر پشتوانه اجتماعی ائتلاف اعتدالگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات سال 98 و از دست دادن کرسی های بهارستان خواهد بود. به همین دلیل هم جذب و راضی نگهداشتن این پشتوانه عظیم مردمی تدابیر ویژه ای می طلبد که قطعا در اولویت کار بزرگان نشست جمعه قرار گرفته است.

** دستور کار دوم؛ بایدها و نبایدهای کابینه دوازدهم

در افطاری کاخ سعدآباد دستور کار ویژه و مهم دیگری هم وجود داشت و آن چگونگی چینش کابینه دولت دوازدهم بود. از تلاش برای چابک سازی کابینه و جوانگرایی در آن تا انتخاب افراد جسور و مدبری که توان تحقق وعده ها و برنامه های انتخاباتی دولت دوازدهم را داشته باشند گرفته تا تعیین سهم زنان و حضور اقلیت های قومی و مذهبی در کابینه از مسائل و موضوعاتی که گفته می شود در افطاری روز جمعه مباحثی پیرامون آن مطرح شده است.

فارغ از سهم خواهی جریان‌های مذکور در کابینه دوازدهم و ضرورت تعلق گرفتن کرسی های مدیریتی به اصولگرایان معتدل ، اصلاح طلبان و مدیران غیر سیاسی همگراتر شدن کابینه با آرمان های ائتلاف از مهمترین مباحث مطرح شده در نشست جمعه شب بوده که همه میهمانان یک به یک بر سرش اصرار داشتند و خواستار بستن کابینه ای از سوی رئیس جمهور شدند که تمامی این بایدها و نبایدها را در خود جای دهند. در این نشست گویا از چهره های بسیاری برای سپردن جایگاه های ارشد مدیریتی نامبرده شده که هر 5 نفر برحضورشان در کابینه اصرار داشتند .

** دستور کار سوم؛ پیش‌بینی موانع و سنگ اندازی‌های احتمالی

با دو قطبی شدن انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، در حقیقت دو تفکر اعتدالگرایان و اصلاح طلبان از یک سو و اصولگرایان از سوی دیگر به مصاف هم رفتند که جبهه اول با بیش از 23 میلیون رای حریف 16 میلیونی‌اش را از عرصه رقابت ها به در کرد؛ هرچند که سبد رأی 16 میلیونی برای رقیب اصلی رئیس جمهور بسیار ارزشمند است و می تواند یک او را تبدیل به یک منتقد جدی با پشتوانه ای قابل ملاحظه تبدیل کند.

حالا انتخابات تمام شده، ولی جدال و تفاوت نگاه سیاسی- اجتماعی این دو جریان همچنان به قوت خود باقی است. به همین دلیل هم قابل پیش بینی است که برنامه ها، استراتژی‌ها و تاکتیک‌های مدیریتی، سیاسی و اجتماعی جبهه پیروز که در قوه مجریه مستقر خواهد شد، شاید در برخی موارد به کام طرف مقابل انتخابات چندان خوش نیاید و بر همین اساس به انتقاد از رویکردهای جاری دولت بپردازد.

به این ترتیب بروز نخستین تفاوت‌ها و زیر پا گذاشتن خطوط قرمز رقیب به تهدیدی برای دولت و دولتمردان بدل خواهد شد و قابل پیش بینی است که مخالفان دولت در صورت جاری شدن چنین رویکردی، بشدت پیگیر امور اجرایی خواهند بود و مو به مو و جز به جز مراقب حد و مرزهای سیاسی - اجتماعی شان خواهند بود. اینجاست که کار قوه مجریه با دشواری روبرو خواهد شد و داشتن استراتژی برای پیشبرد رویکرد خودش ضرورت پیدا می کند.

استراتژی که نیازمند حمایت سیاسی از سوی بدنه ائتلافی است که راه پیروزی واستقرار دولت تدبیر و امید را هموار کردند. بنابراین می توان گفت که اهمیت شناخت موانع پیشروی دولت روحانی یکی از دستورکارهای مهمی بوده که در ضیافت سعد آباد مورد بررسی قرار گرفته است.

** چهارمین و آخرین استراتژی؛ ناطق بازیگر نقش هاشمی


چهارمین و آخرین موضوع و استراتژی که «حسن روحانی، سید محمد خاتمی، علی اکبر ناطق نوری، اسحاق جهانگیری و سید حسن خمینی» در نشست مشترک سعدآباد بررسی و پیرامون آن تبادل نظر کرده اند به نظر می آید مساله چگونگی ورود پررنگ تر شیخ نور به به عالم سیاست باشد؛ مساله ای که بر فرضیه بازیگری نقش مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط ناطق نوری را پررنگ تر می کند و نشان می دهد که او راه سیاسی جدید خود را چگونه ترسیم کرده است.

اگرچه پس از کناره گیری ناطق از ریاست دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری به دلیل حضور پررنگ‌ترش در میدان سیاست برخی تلاش کردند راه او را از جبهه اعتدالی – اصلاحات جدا کنند و بر همین اساس موضوعاتی نظیر بازگشت او به نور، واگذاری مدیریت حوزه تحت نظرش در لواسان و اینکه او خواستار عدم عضویت در ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است را مطرح کردند؛ اما علاوه بر عدم صحت این مسائل مشخص شد این موضوعات بیشتر برای به حاشیه رفتن تصمیم سیاسی شیخ نور بوده است.

او امروز آمده است تا در میدان سیاست که حدود 20 سال (پس از انتخابات ریاست جمهوری 1376) از آن با فاصله حرکت می کرد، بار دیگر نقش آفرینی کند. این بار گویا قصد او تلاش برای پر کردن جای خالی هاشمی است. البته تاکید ناطق بر نیالودن دفتر رهبری به مسائل و موضوعات سیاسی و کناره گیری اش از دفتر بازرسی نشان می دهد که او می خواهد خیلی جدی نقش پررنگی در دنیای سیاست ایفا کند و در این راه مصمم به پر کردن جای خالی آیت الله مرحوم که رفیق دیروزش در جامعه روحانیت مبارز است و به لحاظ خط سیاسی نیز نزدیکی های زیادی به او دارد، است.

روحانی در نشست جمعه شب کاخ سعد آباد میزبان بزرگانی شد که همراهی آنها در موفقیت دولت دوازدهم قطعا تاثیر گذارخواهد بود. ائتلافی که به دلیل حضور ناطق نوری، سید محمد خاتمی و اسحاق جهانگیری و سید حسن خمینی در آن می توان گفت که مرزبندی جدیدی د عالم سیاسی کشور ایجاد کرده است. مرزبندی که عقلا و چهره های معتدل اصلاح طلب و اصولگرا را فارغ از خاستگاه سیاسی شان در کنار هم قرار می دهد .
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1396/03/16
آخی چه جای ساده آی نمردیم و کاخ نشین هایی که روزی ادعای سادگی را داشتن هم دیدیم
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1396/03/16
نکنه انتظار داری بیاد تو بیابون سفره افطار رو پهن کنه و شما رو هم دعوت کنه؟؟ اخه تو سر پیازی یا....
Iran, Islamic Republic of
17:39 - 1396/03/16
سیاه نمای کردن همین اخبارداغ هفته پیش نوشته بود در منزل خود روحانی افطاری بود که یک کاربر نوشته بود جای محسن هاشمی خالی بوده باید اونم دعوت میکردن
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1396/03/16
آقای نظر دوم شما هنوز داغی . بذار یه مدت بگذره خودت میشی مخالف کاخ نشینی و ثروت پرستی. در حالی که مردم بیچاره داره با گرسنگی و فقر دست و منجه ترم میکنن آقایون بحای این که فکر مردم باشن دمبال خوشگذرونی تو این کاخ و اون کاخن.
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1396/03/16
گدا صفتها فکر میکنند که روسای مملکت باید غین خودشون بگردن. ما اعتقاد داریم روسای ملت بهترینها رو باید استفاده کنن تا بترکه چشم حسود
پاسخ ها
موسی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۷
نه داداش دولتی ها باید درکاخ بشینن.چکاردارن به مردمی که باانواع اقسام مشکلات درگیرهستن.خانواده شون خارج سیروسفرمیکنن خودشون هم اینجا عشق وحال.حالاملت هم شدن گداصفت.متاسفم بردولتمردانی که هوادارش توئی
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1396/03/16
اخه اقای نظر دوم از خودشونه
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1396/03/17
من موندم شماها تو دولتهای قبلی چرا همتون لال بودین از دکل دزدی و شهرام جزایری و ووو حرف نزدین از فتنه ی ۸۸ حرف نزدین الان همتون برا دولت روحانی شاخ و شونه میکشین چرا؟؟؟؟ شما لایق همون احمدی و اون فتنه گرا هستین،،،هر اتفاقی افتاد انگشت اتهام بسوی روحانی بیچاره،،باد بیاد بارون بیاد زلزله بیاد از اسمون سنگ بیاد همش روحانی؟؟ نه خدایش دولتهای قبلی شماها خواب تشریف داشتین؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
04:58 - 1396/03/17
کاخ سعدآباد مال کیه؟
انشاالله که پول مهمونی از بیت المال نبوده!
Iran, Islamic Republic of
06:22 - 1396/03/17
نوی (( کاخ) ) افطار کردن دیگه چطور به فکر کوخ نشینان باشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
چوب و هنر _فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
ایرانیان-فوتراصلی222
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
کالابرد_فوتر
چوب و هنر _فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی