افزایش قد در بزرگسالی، امکان پذیر است؟
۶۰۴۹۷۹
۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۵
۹۲۵۵۵ 
بعد از ۱۸ سالگی، بیشتر ترفندهای افزایش قد موثر نیستند، حتی با تغذیه‌ی خوب و ورزش. اما راههایی وجود دارد که بلندتر به نظر برسید و جلوی کاهش قدتان را بگیرید؛ اتفاقی که با افزایش سن، طبیعتا روی می‌دهد.
برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: بعضی از افراد از قدشان راضی نیستند و افسوس می‌خورند که ایکاش می‌شد بلندتر شوند. متاسفانه برای بیشتر بزرگسالان، کاری نمی‌توان کرد که قدشان بلندتر شود. بعد از ۱۸ سالگی، بیشتر ترفندهای افزایش قد موثر نیستند، حتی با تغذیه‌ی خوب و ورزش. اما راههایی وجود دارد که بلندتر به نظر برسید و جلوی کاهش قدتان را بگیرید؛ اتفاقی که با افزایش سن، طبیعتا روی می‌دهد.

چه چیزی قد یک نفر را تعیین می‌کند؟

قد، با طیفی از عوامل تعیین می‌شود، شامل: ژنتیک، جنسیت، داروهایی خاص، تغذیه و ورزش.

ژنتیک، بیشترین میزان تاثیر و دخالت را در تعیین قد شما دارد. مطالعات انجام شده روی دوقلوهای همزاد نشان می‌دهد بزرگ‌ترین عامل تعیین کننده‌ی تیپ بدنی یک فرد، وراثت یا همان ژنتیک است.

خیلی ساده است؛ اگر والدین یک فرد، بلند قد باشند، احتمال اینکه او هم بلند قد شود بسیار زیاد است. اگر والدین، کوتاه قد باشند، احتمال اینکه فرد هم قدی کوتاه پیدا کند، بسیار زیاد خواهد بود. جنسیت هم عامل بیولوژیکی دیگری است که در تعیین قد نهایی فرد، نقش دارد. زنان به طور بالقوه، قد کوتاه‌تری نسبت به مردان دارند. یک سری از داروهای خاص هم می‌توانند در تعیین قد فرد دخالت کنند. این بیماری‌ها می‌توانند نحوه‌ی رشد فرد در دوران کودکی را تحت تاثیر قرار بدهند:

گیگانتیسم یا غول آسایی، دوآرفیسم یا کوتولگی، آرتریت یا ورم مفاصل، بیماری سلیاک درمان نشده، سرطان، هر بیماری که نیاز به استفاده‌ی طولانی مدت از داروهای استروئیدی دارد، سندرم دان، سندرم ترنر و سندرم مارفان.
 
آیا به عنوان یک بزرگسال می‌توانید قدتان را افزایش بدهید؟ 

تغذیه نیز روی پتانسیل قد فرد اثر می‌گذارد. داشتن تغذیه‌ای خوب شامل منابع انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، به رشد فرد کمک می‌کند و برعکس، یعنی آنهایی که تغذیه‌ی مناسب و کافی ندارند، رشد قدی خوبی هم نخواهند داشت.
 
مطالعات نشان داده با بهبود وضعیت تغذیه به مرور زمان، رشد قدی افراد هم بهتر شده است. بنابراین بچه‌هایی که رژیم غذایی سرشار از کلسیم، پروتئین و سایر مواد مغذی دارند، می‌توانند با ماکسیمم پتانسیل قد خود رشد کنند. فعالیت بدنی هم در رشد دوران کودکی و قد موثر است، چون تحرک بدنی موجب افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود. وقتی این هورمون ترشح می‌شود، کودکی که صفخات رشد استخوانی او هنوز باز است می‌تواند رشد بیشتری داشته باشد.

اما، به محض اینکه صفحات رشد استخوانی بسته شوند، فرد دیگر رشد قدی نداشته و بلندتر نخواهد شد. بیشتر خانم‌ها، بین سنین ۱۴ و ۱۵ سالگی، به بلندترین قد ممکن خود می‌رسند. و بیشتر آقایان در سن ۱۹ سالگی، بلندترین قد ممکن خود را خواهند داشت. بنابراین بسیار نادر است که کسی بعد از ۱۹ سالگی، از نظر قدی رشد کند.

راههای افزایش قد در بزرگسالی

هر چند کاری برای افزایش قد فرد بعد از بسته شدن صفحات رشد استخوانی‌اش نمی‌توان کرد، اما راههایی وجود دارد که بلندتر به نظر برسید.

تمرین ژست بدنی مناسب

وضعیت بدنی مناسب چه هنگام نشستن و چه هنگام ایستادن، نه تنها شما را بلندقدتر جلوه می‌دهد بلکه به شما کمک می‌کند از سردرد و کمر درد که معمولا ناشی از قوز کردن هستند، پیشگیری کنید.

برای اصلاح وضعیت بدن در حالت ایستاده باید:

. شانه‌ها را عقب نگه دارید

. شکم را به داخل به سمت ستون فقرات بکشید و عضلات شکم را تا حدودی درگیر کنید.

. سرتان با بدن‌تان در یک خط باشد.

. پاها را به اندازه‌ی عرض شانه‌ها باز نگه دارید

. زانوها را قفل نکنید

. وزن‌تان را ترجیحا روی قسمت جلویی کف پاهای‌تان بیندازید

. بازوهای‌تان به طور طبیعی طرفین‌تان رها باشند

برای اصلاح وضعیت بدن در حالت نشسته باید:

. هنگام نشستن، کف پاهای‌تان کاملا روی زمین باشند

. ارتفاع صندلی را جوری تنظیم کنید که ران‌ها موازی با زمین بوده و کف پاهای‌تان به زمین برسند

. پاهای را ضربدری روی هم نیندازید

. با استفاده از یک بالش کوچک یا حوله‌ای رول شده، کمرتان را حمایت کنید

. اجازه دهید دست‌ها و بازوها در حالت راحت قرار بگیرند

حفظ ژست بدنی درست کمک می‌کند فاصله‌ی مناسب بین مهره‌های‌تان حفظ شده و فرد، بلندتر به نظر برسد.

تقویت عضلات میان‌ تنه

داشتن میان تنه‌ای قوی به فرد کمک می‌کند وضعیت بدنی مناسبی داشته باشد و در نتیجه بلندتر به نظر برسد. عضلات میانی، شامل عضلات شکمی و عضلات کنار ستون فقرات می‌شوند. این عضلات از ستون فقرات حمایت می‌کنند. ارگ این عضلات بسیار ضعیف باشند، ستون فقرات به خوبی حمایت نشده و ممکن است فشرده شود و ضمنا قوز کرده به نظر برسید.

تمریناتی برای تقویت عضلات میان تنه

. پلانک: عضلات شکم را هم درگیر کنید، وضعیت بدن را شبیه وضعیت بدن هنگام بالا آمدن در شنا نگه دارید.

. سوپر من: روی شکم دراز بکشید، دست‌ها و پاها را بکشید و سرتان را از زمین بلند کنید و نگه دارید.

. کرانچ شکمی: روی کمر دراز بکشید، زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید، سر و شانه‌ها را با استفاده از عضلات میان‌ تنه، از زمین بلند کنید.

راههایی برای پیشگیری از کاهش قد

بزرگسالان نمی‌توانند برای افزایش قد، کار خاصی انجام بدهند اما می‌توانند برای جلوگیری از کاهش قد ناشی از افزایش سن، کارهایی بکنند. بعد از ۴۰ سالگی، فرد ممکن است به ازای هر دهه از عمرش که می‌گذرد، به دلیل پوکی استخوان، فشردگی ستون فقرات و سایر علت‌ها، حدود دو تا سه سانتیمتر از قدش را از دست بدهد، که به مرور زمان، کاهش قد چشمگیری خواهد بود.

برای غلبه بر کاهش قد ناشی از بالا رفتن سن:

. تغذیه‌ی کافی شامل کلسیم فراوان داشته باشید

. برای مبارزه با کاهش توده‌ی عضلانی ناشی از افزایش سن، تمرینات با وزنه را مرتبا انجام دهید

. بدن‌تان را هیدراته نگه دارید

. سیگار نکشید

. به مقدار کافی استراحت کنید.
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1397/05/12
سلام
بعضی از تبلیغات هستن که میگن با تحریک غضروف و ورزش بدون جراحی و دارو میتوانند قد بزرگسالان را افزایش دهند ایا امکان دارد؟
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1397/11/18
سلام من قدم 152 سنم 33 سال دو ماه هست که دارم ورزشهای کششی سخت رو انجام میدم یعنی روزانه سه چهار ساعت ورزش میکنم خیلی هم بهم فشار میاد ولی تا الان هیچ نتیجه ای ندیدم وقتی پکیج افزایش قد رو از تلگرام خریدم خیلی از افراد تو کانال نظر گذاشته بودن که قدشون هشت سانت یا بیشتر بلند شده اونم تو سنین بزرگسالی خیلی ناراحتم پس چرا من نتیجه نگرفتم در رابطه با پکیج افزایش قد هم ميگفتن که صد در صد نتیجه داره پس چرا برای من نداشت
پاسخ ها
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
من گرفتم یه ماهه وچندروزه انجام میدم چهارسانت نتیجه گرفتم
بدون نام
United Kingdom
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
اون عکسهایی که میزارن ساختگیه
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/07/29
منم نتیجه نگرفتم ۳۷ سال دارم میگم شاید سنمون بزرگه نمیشه منم خیلی ناراحتم .
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1399/01/16
من گرفتم سنم ۱۸ هست ۱۲ سانت افزایش داشتم قدم ۱۷۰ به ۱۸۲ رسیده خدایا شکرت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج