افزایش 100 برابری سرمایه‌گذاری‌ خارجی در ایران
۶۲۸۱۷۷
۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
۲۷۱۷ 
بررسی‌ها نشان می دهد که سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران در چهار سال گذشته بیش از صد برابر افزایش یافته است که به گفته کارشناسان این موضوع نشان دهنده تاثیر سهولت در قوانین کسب و کار و سرمایه گذاری است.
خبرآنلاین:  بررسی‌ها نشان می دهد که سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران در چهار سال گذشته بیش از صد برابر افزایش یافته است که به گفته کارشناسان این موضوع نشان دهنده تاثیر سهولت در قوانین کسب و کار و سرمایه گذاری است.

 بررسی های آماری نشان می دهد حجم سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران در سال 1391 تنها محدود به 32 میلیون دلار بوده است که این رقم با پذیرش رشدی نزدیک به صد در صد در سال 1395 به 3 میلیارد و 103 میلیون دلار رسیده است.

 سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد یکی از مهمترین محورهایی است که در دستور کار این مناطق قرار دارد، چرا که ماهیت وجودی مناطق آزاد ایجاد شرایطی به منظور تولید، صادرات و ایجاد اشتغال و توسعه در این مناطق بوده است.

با این حال به دلیل نبود زیرساخت های لازم و کافی در سال های گذشته، کسب درآمد از منابع ناپایدار در دستور کار قرار گرفته که این مساله خود آسیب هایی جدی را متوجه کارکرد مناطق مذکور کرده است.

 در سال 1391 از مجموع هفت منطقه آزاد موجود در کشور تنها کیش و قشم پذیرای سرمایه گذاری خارجی بوده اند.به طوری که میزان سرمایه گذاری خارجی در کیش برابر با 30 میلیون دلار و رقم سرمایه گذاری خارجی در قشم برابر با 2 میلیون دلار بوده است.

 این رقم در سال 1392 به 27 میلیون دلار کاهش یافته بود، اما از سال 1393 روند رو به رشد سرمایه گذاری خارجی در این مناطق آغاز شد.

در سال 1393، سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد رشدی قابل توجه و انفجاری را شاهد بود به طوری که حجم سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد به 617 میلیون دلار افزایش یافت.

 در سال گذشته نیز حجم سرمایه گذاری خارجی در سال 1395 برابر با 3 میلیارد و 103 میلیون دلار گزارش شده است که افزایشی نزدیک به 100 برابر را تجربه کرد.

جذب سرمایه گذاری خارجی از مهمترین موضوعات در رشد و توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه است که البته نیاز به هدایت و تخصیص این منابع به بخش های مولد اقتصادی دارد .

 بررسی ها نشان از آن دارد که سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد از سال 1393 با توجه به رفع تحریم های بین المللی و حضور سرمایه گذاران روند رو به رشدی را داشته و با تکمیل زیرساخت های لازم و اصلاح قوانین و مقررات مربوط به جذب سرمایه گذاری خارجی می توان آن را تقویت کرد.عمده سرمایه گذاری خارجی جذب شده در محدوده سال های 1391 تا پایان سال 1395 در مناطق آزاد قشم و ماکو صورت گرفته است.

در حال حاضر هفت منطقه آزاد در ایران وجود دارد. کیش ، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو مناطق آزاد فعال در ایران هستند. طبق لایحه پیشنهادی دولت به مجلس تشکیل هفت منطقه آزاد جدید پیشنهاد شده است.

برخی معتقدند در شرایط کنونی افزایش شمار مناطق آزاد نمی تواند منافع ملی کشور را حفظ کند. مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرده است محدوده مناطق آزاد جدید کاهش یابد. 
 
افزایش 100 برابری سرمایه‌گذاری‌ خارجی در ایران 
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1396/08/17
تا به حال که این آمارها در حد حرف و خدای نکرده فریب مردم نبوده انشالله. ولی وقتی این آمار دادن ها درسته که مردم توی زندگی روزمره نتایج مثبت رو لمس کنند . و بشه نون توی سفرشون.
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1396/08/17
همش دوروغه دیگه مردوم شناختن از امارهای دوروغ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج