نگرانی برای گسترش فقر و تاب‌ آوری اجتماعی
۶۳۸۷۱۵
۰۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲
۴۹۳۲ 
سیدحسن موسوی‌ چلک در روزنامه شرق نوشت: موضوعی که در کشور با آن مواجه هستیم، فقر است که هیچ‌کس در هیچ جناحی نمی‌تواند بر آن سرپوش بگذارد. این موضوع در عرصه‌های مختلف زندگی افراد آثار خود را نشان می‌دهد. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نگرانی‌های مردم و مسئولان در این حوزه، موضوع فقر به مراتب جدی‌تر از قبل مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.
سیدحسن موسوی‌ چلک در روزنامه شرق نوشت: موضوعی که در کشور با آن مواجه هستیم، فقر است که هیچ‌کس در هیچ جناحی نمی‌تواند بر آن سرپوش بگذارد. این موضوع در عرصه‌های مختلف زندگی افراد آثار خود را نشان می‌دهد. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نگرانی‌های مردم و مسئولان در این حوزه، موضوع فقر به مراتب جدی‌تر از قبل مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.
 
علت توجه این است که گسترش فقر ممكن است به شکل‌های مختلف زمینه نارضایتی از مدیریت کشور را به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی، هر اقدامی که منجر به افزایش هزینه‌های مردم شود، به نوعی ممکن است زمینه نارضایتی مردم را بیشتر کند که خود این نارضایتی با امنیت هم ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد. بنابراین همه دولت‌ها تلاش می‌کنند که این نارضایتی کمتر شود.

افزایش قیمت یک قلم کالا در طول چند سال شاید روندي طبیعی باشد. در چند سال گذشته افزایش قیمت نان نداشتیم ولی گاهی اوقات این افزایش اگر در زمانی نامناسب انجام شود، ممکن است عوارض به‌مراتب شدیدتری داشته باشد. نگاه‌های سیاسی هم بالاخره وجود دارد و خواه و ناخواه این نگاه‌ها می‌تواند به مدیریت کشور ضربه بزند و طبیعتا برای اینکه نارضایتی کمتر شود، دولت باید تصمیم بگیرد که یارانه را در این بخش افزایش بدهد یا تصمیم بگیرد قیمت را افزایش بدهد. در مواقعی هر دو کار را با هم انجام می‌دهد و قیمت را کمتر افزایش می‌دهد، اما واقعیت این است که امروز موضوع فقر و نگرانی‌های ناشی از آن در حوزه اقتصاد یک نگرانی جدی است. دولت تلاش می‌کند با تدبیر در این شرایط کاری کند که به مردم کمتر فشار بیاید؛ با وجود آنکه شرایط اقتصادی خوبی نداریم، تهدیدهای بیرون از کشور را داریم و دولت باید صندوقش را حفظ کند تا بتواند پشتوانه‌ای برای کشور در شرایط بحران باشد.
چون مردم هر روز با نان سروکار دارند و نان ممکن است بیشترین بخش مواد غذایی خانواده‌های فقیر را دربر بگیرد، حساسیت به این موضوع بیشتر است. برای خروج از این مشکل یا باید منابع تزریق شود یا افزایش قیمت داده شود.
 
در هر جامعه‌ای معمولا هر چقدر مردم شرایط را بهتر درک کنند، با مدیریت کلان کشور در این حوزه همراهی و همکاری بیشتری خواهند داشت؛ بنابراین اعتماد مردم به حاکمیت، همراهی آنها را در این بخش بیشتر خواهد کرد. در شرایط سخت مردم یاد می‌گیرند که بتوانند فشارها و سختی‌ها را تحمل کنند و مدیریت بحران انجام دهند که این تاب‌آوری اجتماعی موضوعی بسیار جدی است.
 
شاید دولت بتواند در قالب یارانه‌های پرداختی بخشی از فشار را بر مردم کمتر کند اما به‌نظر من با توجه به پرداختی‌های مستمر بر دوش دولت، این کار مقداری دشوار است، بنابراين امکان اینکه از ذخایر و صندوق‌ها برای پوشش آن استفاده شود، زیاد نخواهد بود. هر کشوری که بخواهد در حوزه اقتصاد از چرخه بحران خارج شود، بیش از هر چیز تاب‌آوری اجتماعی است که به آن کمک می‌کند.
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1396/09/09
تاب آوری اجتماعی وقتی خوبه که دزدی نباشه نه اینکه مردم فقر و بدبختی رو تحمل کنن که یه عده ای روز به روز چاق تر بشن.
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1396/09/09
آقای نویسنده وسخنران محترم مردم نگرانن ولی اینو بدون که دولت مجلسیها هیچ نگرانی ندارن وشکمشون سیر 20 ساله مسکن وقبر ول کردن به امان خدا بااین سود وام بانکی که برای ازدواج ومسکن میگرین چه کلاهی داره سر مردم میره وبا این که هروز داریم میشنویم یکی خودکشی کرده ودیگری خودسوزی کرده یکی قرص میخوره خودشو نابود کنه ما مسیول نانوا وسوپرمارکت وداروخانه وغیره نیستیم باسخنرانی کردن هیجی حل نمیشه من بیام شما بیا خودتو خسته کنی اینا کار خودشون میکنن حرف تا عمل خیلی فرق داره واینوبدونید که هیچی دیگه لذت بخش نیست و ما راضی نیستیم که چیزی گران بشه منتشر کنید
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1396/09/09
یارانه منو قطع کردن هنگام ازدواج یارانه فقط همسرم میگیره 45. هزار تومن ولی قبضای آب برق تلفن گاز رو هم 300. هزار تومن میاد، انصافتو شکر دیدارمون به قیامت روز و روزگارتون خوش ما که داریم له میشیم شاید تو آخرت ما له نشیم دیگه اون موقع نوبت شما
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج