گفت و گو با سلطان «بیت کوین» در ایران
۶۵۵۶۷۷
۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
۷۹۱۸۰ 
من و شما همین تازگی ها با بیت کوین آشنا شده ایم. یعنی درست از وقتی که در خبرها خواندیم چیزی به اسم پول الکترونیکی یا ارز مجازی به وجود آمده و ارزش آن با سرعتی عجیب و غریب در حال بالارفتن است. با این حال قبل از من و شما خیلی ها از مدت ها قبل دنبال کار را گرفته بودند.
روزنامه هفت صبح - میثم فرزیان: من و شما همین تازگی ها با بیت کوین آشنا شده ایم. یعنی درست از وقتی که در خبرها خواندیم چیزی به اسم پول الکترونیکی یا ارز مجازی به وجود آمده و ارزش آن با سرعتی عجیب و غریب در حال بالارفتن است. با این حال قبل از من و شما خیلی ها از مدت ها قبل دنبال کار را گرفته بودند. بالاخره شم اقتصادی است و هزار رحمت و منفعت. برخلاف آنهایی که فکر می کنند الان می شود پاچه های شلوار را بالا زد و مثل جویندگان طلا، کیلو کیلو سود به جیب زد، قدیمی ها می گویند کارکردن با بیت کوین خیلی هم ساده نیست. اطلاعات و سواد و وقت و... می خواهد.

دقیقا به همین دلیل است که مسئولان و مدیران اقتصادی مملکت پشت سر هم اطلاعیه می دهند و هشدار پشت هشدار که مردم! مراقب باشید پول هایتان به باد نرود. اگر حرف آنها را قبول ندارید شاید صحبت های کسی که از سال 92 مشغول سر و کله زدن با سکه های مجازی بوده، بتواند قانع تان کند که نمی توان بی محابا و بی گدار به آب زد. این گفت و گو به شرط گمنام ماندن بیت کوین باز قصه انجام شده است.
 
ملاقات با سلطان «بیت کوین» در ایران 

الان چقدر بیت کوین داری؟

72 هزار و 111 تا

72 هزار و 111 بیت کوین؟ به ریال حساب می کنی یا تومان؟

تعداد بیت کوین منظورم بود.

یعنی الان داریم با یک سوپرمیلیاردر حرف می زنیم؟ به مقیاس دنیای واقعی چقدر پول داری الان؟

حدود 13 میلیون دلار. البته این مقدار بالقوه است نه بالفعل.

چرا بالقوه؟

بالقوه را از این نظر گفتم چون اگر تعریف ساده اش را در نظر بگیریم، در اصل بیت کوین اعتباری است که داری اما آیا این اعتبار همه جا مورد قبول است؟ اگر فراگیر شد و همه جا آن را شناختند، بله ارزش زیادی پیدا می کند اما الان درواقع این طور نیست. شما اکانتی داری که بر مبنای عددی شارژ شده. پول حقیقی و کاغذی با پشتوانه بانکی دادی و اکانتی خریدی که می گویند ارزش دارد. حالا جایی می توانی در زندگی واقعی از این اعتبار استفاده کنی؟ فعلا آنقدری که ساده می توانی اکانتت را شارژ کنی، نمی توانی از اکانت شارژ شده ات پول بگیری.

در خارج از کشور مثلا می توانی از دستگاه کارتخوان هم استفاده کنی یا حتی مثل عابربانک پول نقد تبدیل شده برداری. آدمی که صاحب این اندازه بیت کوین در ایران است، با مالک بیت کوین در خارج چقدر تفاوت دارد؟

اگر ما یک شهر آرمانی با ارز رمزنگاری شده را معیار درنظر بگیریم، وضعیت فعلی ایران شاید زیر پنج درصد باشد ولی مثلا در کشورهای دیگر می شود روزی 30 تا 40 درصد حساب بازکرد. در ایران فعلا می توانی با آن بازی کنی تا عدد خوبی به دست بیاوری یا این که ارتباطات بالایی داشته باشی و بتوانی عددهای بزرگ را جا به جا کنی.

بازی کنیم؟ بازی کردن با بیت کوین یعنی چی؟

قضیه خیلی شبیه بورس است. من می توانم تحلیل کنم و پیش بینی کنم که قیمت در حال پایین آمدن است. پس شروع می کنم به خرید و فروش تا نشان دهم تقاضا وجود دارد. این کی جور بازی با پول به حساب می آید که در نوع  خود هیجان هم دارد. البته که دسته دیگری هم هستند که یک راست سراغ ماینینگ می روند. این دسته از همان روز اول کلی کارت گرافیک و سخت افزار می خرند تا مثلا در ماه عددی به دست بیاورند. یک زمانی در آمریکا بحث کشف طلا زیاد رایج بود. در آن داستان کی سود کرد؟ کسی که بیل و کلنگ می فروخت. الان شما سری به بازار سخت افزار بزنی، به سختی می توانی کارت گرافیک پیدا  کنی.

ملاقات با سلطان «بیت کوین» در ایران
 
خود تو هیچ وقت برای خرید بیت کوین پول نداده ای؟ ماین کردی؟

من یک بار در آوریل 2013 خریدم ولی درصد زیادی از موجودی ام را از ماین بقیه کوین ها و تبدیل آنها به بیت کوین کسب کردم چون بخشی از بقیه کوین ها را می توانی بعد از مدتی با بیت کوین عوض کنی.

در آن زمان قیمت بیت کوین چقدر بود؟

حدود 300 دلار بود. تقریبا می شد سال 92 که قیمت دلار در آن زمینه سه هزار تومان بود.

الان که قیمت بیت کوین این همه بالا رفته، هنوز می شود با ماین کردن، سرمایه به دست آورد؟

ماین ربط مستقیم به سختی شبکه و سختی شبکه ربط مستقیم به تعداد افراد در حال تلاش برای یک کوین دارد. صدالبته که الگوریتم و تعداد کوین و تعداد تراکنش هم دخالت دارد. برای شروع، ماین کردن در خیلی از شرایط اصلا عاقلانه نیست مگر اینکه طرف برق مجانی و یک سری سرمایه زیاد اولیه داشته باشد. الان ماین کوین های دیگر خیلی خوب است و بعدش باید آنها را تبدیل به بیت کوین کرد. کوین هایی مثل اتریوم، بیت کوین کش، بیت کوین گلد، مونرو، زی کش، الکترونیوم و بقیه...

یعنی یک نفر که تازه کار است و تازه قصد افتادن در این وادی را دارد، چه کارهایی باید انجام دهد؟

اول این که باید مدت قابل توجهی را واقعا صرف مطالعه کند. باید صد درصد آموزش ها را به زبان انگلیسی ببیند. اگر نمی تواند و متوجه انگلیسی نیست، به نظر من وارد نشود بهتر است چون با یک بازار جهانی رو به رو هستیم که اولین نیازش همین راه و روش ارتباط با بقیه و سایت های خارجی است.
 
دومین پیش نیاز داشتن اطلاعات کامل از سخت افزارها، نحوه محاسبه میزان برق و انرژی و کلک های کاهش انرژی است. در مرحله بعدی باید تجهیزات خرید و یک هفته تست کرد. بعد از یک هفته نتایج را برای یک ماه در نظر بگیرید و حساب کتاب کنید که دخل و خرج با هم می خواند یا نه. ضرر مالی که زیاد نیست اما بیشتر باید به هزینه برق توجه کرد. بعد از این ها تازه می توان استارت کار را زد.

گفتی کار بیت کوین غیر از سواد انگلیسی بالا و وقت آزاد، به سیستم کامپیوتری و سخت افزار خوب هم نیاز دارد. چه جور سیستمی لازم می شود؟

ما الگوریتم های مختلفی داریم؛ عموما الگوریتم های کریپتونایت و Ethash نیاز به تعداد زیادی کارت گرافیک دارند، مثلا هشت تا به بالا تا راندمان خوبی داشته باشند. الگوریتم مستقیم SHA- 256 به CPU نیاز دارد. البته که یک ترکیب خاص هم نیاز دارد.

ملاقات با سلطان «بیت کوین» در ایران
 
حالا این همه دردسر متحمل شدیم، بابت چی؟ خرید و فروش بیت کوین در ایران وجود دارد؟

درواقع به صورت رسمی آزاد نیست. تا سال قبل می شد با صرافی های خاصی صحبت کرد اما الان ممنوع شده و آنها قبول نمی کنند. فروشش سخت است و آدم خاص خودش را می خواهد.

فروش سخت یعنی چی؟

فروش سخت یعنی این که عددهای مورد تقاضای مشتری ها کم است؛ مثلا در حد 100 دلار در روز. مشتری های بزرگ هم تخفیف زیاد می خواهند.

بیشترین پول واقعی که از این راه به دست آوردی چقدر بوده؟

بیشترین عدد برای تراکنش 22 ملیون تومانی بوده. طرف حدود یک بیت کوین می خواست.

الان چه کسانی در ایران ممکن است، مشتری بیت کوین باشند؟

یکی از مبانی ارزهای دیجیتال این است که مشخصات اصلی گیرنده و فرستنده مشخص نیست. همه چیز براساس یک آدرس کیف پول انجام می شود اما مشخصات کارت بانکی و اسم و بقیه مشخصات درگیر نیست. یک سری سایت ها هستند برای خرید و فروش سیستم های وب. این ها نمی خواهند کسی بداند، کی هستند. مثلا سایت خرید VPN هست یا سایت درخواست حمله دی اس به سایت یا حتی سایت دریافت آموزش های هک. این ها یک آدرس کیف پول گذاشته اند و می گویند فلان قدر بزن؛ تا تایید بشود و کانفرم بخورد، سرویس را ارائه می دهند. البته دزدی و کلاهبرداری هم زیاد است. طرف پول را بگیرد دیگر هیچ راهی برای پیگیری نیست.

در روش دوم خرج کردن بیت کوین در ایران برای عددهای بزرگ کاربرد دارد. مثلا با شرکت های چینی می شود وسیله خرید و وارد کشور کرد. البته ممکن است مشکل واردات پیدا کنید. مثلا می دانم گوشی موبایل را نمی شود به این روش خرید ولی سخت افزار و قطعات کامپیوتری را چرا. روش دیگر که خیلی کثیف است، همان مورد استفاده در پولشویی و کارهای خلاف قانون و مقررات است.
 
ملاقات با سلطان «بیت کوین» در ایران 

کسی که در ایران بیت کوین داره، در خارج از کشور چه چیزهایی می تواند با آن بخرد؟

با توجه به این که ما تحریم هستیم، مسلما خرید سرویس های بدون نیاز به واردات فیزیکی گزینه  اول است. در ایران می توان خیلی راحت از سرویس های مبتنی بر بیت کوین در بقیه کشورها بدون محدودیت جغرافیایی خرید کرد. در بعضی کشورها دیده ام حتی ATM هست و می توان به شکل قانونی این ارز مجازی را به کش تبدیل کرد.

تا به حال فکر کردی می توان بازاریابی کرد و بیت کوین ها را به شرکت های بزرگ فروخت؟

شرکت های بزرگ خیر، چون به صورت رسمی نیاز دارند تا مدارک مالی شان را برای مالیات ارسال کنند. با بیت کوین فعلا نمی توان چنین کاری کرد. شاید شرکت بزرگ و شناخته شده ای بتواند با واسطه هایی، کاری با بیت کوین انجام دهد اما در حقیقت آنها هم در نهایت کار تبدیل ارز مجازی به پول نقد را انجام می دهند.

پس تو با بیت کوین هایی که داری فعلا فقط VPN می خرید؟ یا مثلا استیکر برای تلگرام؟

نه! الان می شود از چند تایی سایت، هاستینگ و دامنه با بیت کوین خرید. می شود رفت نیجریه و ماشین خرید. توی خارج حتی پمپ بنزین با امکان پذیرش ارز دیجیتالی راه انداخته اند. ولی در ایران هنوز نمی توانیم چیز درست و حسابی بخریم.

پس برای چی این همه دردسر می کشی؟ برای هیجان؟

اولش دردسر دارد ولی وقتی واردش شوی و راه و چاه کار را یاد بگیری، خودش جلو می رود. هیجان قوه محرکه است اما اتفاقا طمع آدم را جلو می برد. قطعا شرایط این طوری نمی ماند. این سیستم های بلاک چین و ارزهای مجازی نهادینه می شوند و این تازه شروع کار است. یک درصد هم فکر نمی کنم روزی این قضیه بیت کوین و ارز مجازی نابود شود.

روزی چقدر برای این کار وقت می گذاری؟

الان شاید یکی، دو ساعت. شاید هم یک روزهایی اصلا کاری به کارش نداشته باشم. یک مواقعی تنها آمار را نگاه می کنم تا ببینم اوضاع خوب پیش رفته یا نه.

قبلا چی؟ با چقدر میزان وقت توانستی اینقدر بیت کوین جمع کنی؟

شاید آن اوایل که بالاخره تجربه نبود، مجبور می شدم تا صبح بیدار بمانم. باید مدام مراقبت می کردم دمای دستگاه نرود یا اینترنت قطع نشود. اگر استخر افت کرده باشد، باید سریع آن را عوض کنی.

ملاقات با سلطان «بیت کوین» در ایران
 
قطع شدن اینترنت خطر بزرگی است؟

سیستم ماین یک سری محاسبه گر را متصل می کند به یک استخر (Pool). وقتی اینترنت نباشد یعنی نمی توانی. گاهی مرتب پیغام خطا می دهند و بعضی استخرها قطع و وصلی زیاد دارند. اگر درخواست ناقص فرستادی IP را بن می کنند. برای همین بهتر است از اشتراک اینترنت با پینگ مناسب استفاده کرد. کل کار خیلی حجم مصرف نمی کند؛ شاید در ماه 50 مگابایت! ولی ثباتش مهمتر است.

استخر یعنی چی؟

برای ماینینگ استفاده می شود. در حقیقت به گروهی از استخراج کنندگان بیت کوین گفته می شود که با یکدیگر کار می کنند. با هم در تعامل هستند و به انجام بلاک ها و تقسیم کردن جایزه ها مشغول می شود.

استخر ایرانی هم داریم؟

نه. آسیایی داریم ولی توی ایران هیچ استخری نیست.

یک بار گفتی خریداران ایرانی دنبال تخفیف گرفتن هستند. یعنی چقدر تخفیف؟

طرف می گوید مثلا 10 تا بیت کوین می خرم اما با 50 درصد تخفیف روی قیمت. در عوض کل پول را نقد می دهم. موارد اینجور زیاد است که البته بیشتر یک واسطه یا همان دلال مسئله را مطرح می کند. این دلال روی خرید و فروش فاکتورسازی می کند تا سود خودش را بردارد. حتی مورد هست که تا 90 درصد تخفیف خواسته باشند.

تا حالا چند تا مشتری داشتی؟

اگر بگویی چند تا دلال داشتی بهتر است. یک نفر هست مدام خرید می کند و خودش آنها را بین بقیه پخش می کند. اینجوری برای من هم بهتر است چون حوصله سر و کله زدن با آدم های زیاد را ندارم.

الان فکر می کنی کارت ارزش زمانی را که برای ماین کردن صرف کردی داشته؟

جدای از همه اتفاق هایی که برای خیلی از مردم رخ می دهد و امکان دارد ضرر کنند، این که بیت کوین همه جا شناخته شده باشد، به نفع آنهایی است که خیلی وقت روی آن گذاشته اند. من فکر می کنم سال 2018 واقعا ارزش وقتی که گذاشتم مشخص شود.

آخرین مشتری ای که داشتی چه کسی بود؟

یک نفر که قصد داشت چند سری ماشین آلات معدن وارد کند. هنوز قیمت و قرارداد نهایی نشده ولی تعداد زیادی بیت کوین درخواست کرده بود.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 57
در انتظار بررسی:41
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1396/10/28
توی حساب و کتاب یا اشتباه نوشته شده یا طرف حساب و کتاب بلد نبوده یا رقم واقعی رو اشتباه نوشته!
۷۷۱۱۱ بیت کویین اگه هر بیت کویین ۱۱ هزار دلار هم باشه همه با هم سرجمع میشه ۸۴۸۲۲۱۰۰۰ یعنی ۸۴۸ میلیون دلار نه حدود ۱۳ میلیون دلار!
حالا اگه ۱۳ میلیون دلار رو تقسیم بر ۱۱ هزار دلار کنیم رقمی میشه در حدود ۱۱۸۱ بیت کویین!
طرف گفته ۷۷۱۱۱ بیت کویین داره و گفته سرجمعش میشه ۱۳ میلیون دلار اصلا حساب و کتابش با منطق جور درنمیاد!
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1396/11/13
سلام در جواب آخر با واردات تجهیزات معدن با بیت کوین چه کاهش هزینه ای برای وارد کننده داره؟ لطفا بیشتر توضیح بدید
پاسخ ها
علیرضا جوکا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
نیاز به حواله ارزی و دیگر گرفتاریهای صرافی ها رو نداره
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1397/03/03
من اگه اینقدر بیت کوین داشتم یک لحظه هم ایران نمیموندم میرفتم نقدش میکردم برمی‌گشتند
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1397/04/18
با توجه به اراده سیاسی کشورهای جهان در قرن حاضر افول بیت کوین و اینگونه ارزهاي دیجیتال و شبیه آن پیش بینی می شود.
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1397/04/22
علل خطر بالای سرمایه گذاری در بیت کوین :
عدم پذیرش بیت کوین توسط شرکت های بزرگ،عدم حمایت قانون از این نوع ارز، خطر حمله سایبری به آن، دخالت وال استريت برای سقوط آن، رفتار احساسی در خرید و فروش آن و...
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1397/05/01
آقای دانشمند من هم حدود صد هزار تا بیت کوین دارم کی به کیه دروغ که شاخ و دم نداره اگه تو ۷۲۱۱۱ تا بیت کوین داری منم صد هزار تا دارم.
فقط یک نکته بگم اگر‌ تو این همه بیت کوین داشتی الان یک ایرانی سرشناس در اروپا بودی نه کسی که تنها اسمش در‌این سایت بکار‌ برده شده.
منطقی تر خالی ببند که باورمون شه.
پاسخ ها
نیما
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
یکی نیست بگه تو اگه این همه بیت کوین داشتی برای چی باید میموندی ایران؟؟؟
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
سلام آقا یه سایت یا اپلیکشن خوب معرفی میکنی ما هم بتونیم بیت کوین استخراج کنیم?
جهان
Germany
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
احسنت! کاملا موافقم. خالی بندی هم خالی بندی های قدیم خخخ
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1397/06/02
منم میگم به زودی بیت کوین در ایران و کشورهای دیگه فراگیر میشه
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1397/06/17
اصلا واقعیه؟
و اگر این همه بیت کوین داری بقول اون دوستمون چرا نمیری خارج که تبدیلش کنی ؟
پاسخ ها
اشکان
United Arab Emirates
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
میگه ۵۰ تا ۹۰ درصد تخفیف میخوان بیاد با ۱۵ درصد تخفیف بده من روزی ازش ۵ عدد با پول نقد میخرم
United States
03:18 - 1397/06/19
آدم ناخودآگاه یاد گلد کوئست و اینجور کارا میوفته. اونایی که کار میکردن همش میگفتن یه روزی فراگیر میشه و شمام مجبورید وارد کار بشید.عجب روزگار پیچیده ای شده
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
عزیزم یکم دانشت رو ببر بالا ... گلد کویست مسخره کجا این کجا ...
United Arab Emirates
06:55 - 1397/06/27
۵۰ درصد تخفیف؟؟؟؟ بیاد من ازش با ۱۵ درصد تخفیف میخرم روزی ۵ عدد
پاسخ ها
امید
Switzerland
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
داداشم اگه واقعا خریداری من شرایط فروش دارم . به شماره 09204734075 پیامک بدید.
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1397/07/02
اگر ایشان می گفتند قضیه برق رو چه طوری حل کردند خوب بود .
ممنون
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1397/07/07
سلام میخواستم بدونم کیف پولو از کجاباید دانلود کنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
سلام میتونی بری سایت blockchain.com کیف پول مجازی بسازی. تا امروز سه ارز بیت کوین و اتریم و بیت کوین کش رو پشتیبانی میکنه
Iran, Islamic Republic of
06:43 - 1397/07/13
من 200هزارتادارم
پاسخ ها
ajay ghale
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
افرین افرین
خوش ب حالت
ی جوری میگی انگار ما اصلا نداریم

خالی میبندی جوری ببند کسی باور کنه آقای نوب

اگه این جوریه من ی میلیارد بیت کوین دارم
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1397/07/19
من یه میلیون بیت کوین دارم جوجوها.سلطان بیت کوین منم اونی که 71 هزار تا داره نوچمه.معاونمه.خخخخ
Iran, Islamic Republic of
06:01 - 1397/07/23
من یک میلیون بیت کوین دارم
حالا چی میگی؟؟
Canada
10:06 - 1397/07/23
من که زدم تو کار استخراج بیت کوین در خوابگاه
پاسخ ها
فائزه
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
چه جالب من هم تو خوابگاه بيت كوين استخراج ميكنم
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1397/07/27
آیا بیت کوین به کسی ضرر زده؟؟لطفا جواب بدید
پاسخ ها
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
سلام
برای کسایی که بدون علم وارد این کار میشن ضرر زیادی ره
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1397/07/27
اقا من موندم این کریپتوتب الان واقعیه یا نه؟
پاسخ ها
امیر علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
سلام واقعی است اینم سایت مورد نظر
https://get.cryptobrowser.site/3852858
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1397/08/05
منم1111بیت کوین دارم مشتری نبود
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1397/08/07
تشکر بابت مصاحبه ی تخیلی و زاده ی ذهن تون !
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/08/08
همش دروغه
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
واقعی هست اینم ادرسش
https://get.cryptobrowser.site/3222629
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1397/08/08
من پنج بیت کوین دارم و میفروشم. این طرف که رقم بیت کوین داد واقعا افتضاح دروغ داد
Iran, Islamic Republic of
03:33 - 1397/08/23
سلام دروغ زیاد میگن ولی خرید وفروش از کشور روسیه بهتره هن میشه خرید هم فروخت
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
باسلام هرکسی میخوادشروع به کارکنه دربیت کوین به ایدی زیر درتلگرام مراجعه کنه تا اطلاعات لازم ولینک دانلود نرم افزار رو دراختیارش بزارم:
iran_btc_coin@
شماره تماس جهت پیامک:
09359872603
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1397/08/28
سلام
ببخشید شما که وارد هستید تو این کار
میشه لطفا برای من هم از هرجایی که میتونید زیرمجموعه جمع کنید (البته 2 الی3 تا هم برای من عالیه).
خیلی خیلی خیلی خیلی ممنون میشم.
اینم از کد لینک من : 4381595
پاسخ ها
#Aten_Papillon
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
اسکلی یا خودتو زدی به اسکلی -_- ؟! آخه کدوم خنگی میاد برای مردم رایگان زیرمجموعه جمع کنه ؟! جمع کنه برا خودش جمع میکنه نه برا تو ! ببین با چه جماعتی زندگی میکنیم -_- .
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1397/09/04
سلام بیت کوین دارم برا فروش کسی مشتری هست؟؟؟
یا اطلاعاتی داره که تو ایرانم میشه فروختش؟؟
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
خخخ جوک نوشتیا ... خرید و فروش میشه در حد تیم ملی
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
سایت ایکس چنچ هادی برو نقد میخره
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/09/24
سلام من با ربات btc miner کار میکنم و میخواهم منتقل کنم چه کار باید بکنم به کیف پول منتقل نمیشه
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/09/24
سلام من با ربات btc miner کار میکنم و میخواهم منتقل کنم چه کار باید بکنم به کیف پول منتقل نمیشه
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1397/10/05
سلام کانال
Kasbokar_internti@
بهترینـروش ها رو معرفی کرده
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/10/07
سلام دوستان من چند بار از صراف ۷۲۴ خرید کردم الان نزدیک ۳.۶۵ دارم تو کیف پولی که برام ساختن خیلی خوب حساب کردن ارزونتر از جاهای دیگه بود
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1397/10/08
سلام یه کانال خوب هست همه چی در مورد بیت کوین گفته و پیشنهاد میکنم عضوش بشین
bitcoin_digital_iran @
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1397/10/17
از کجا مطمئن باشیم پس از اینهمه بدبختی و پول برق و مخارج دیگر بیت کوینی که استخراج کردیم جمهوری اسلامی مصادرشون نکنه لطفا اوضیح بدید
پاسخ ها
بردیا
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
دوست من خاصیت بلاک چین اینه ک قابل ردیابی نیست کسی نمیتونه بفهمه چقدر تراکنش داری یا چقدر موجودی .این داستان هم زاده ذهن مریض نویسندس داداش کمتر بزن توهمت خیلی بالاست
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1397/10/26
سلام واقعا اگه لطف کنن و اگه امکانش هست لطفا ده عدد یا بیشترش رو به من بدهند ؟ اینم آدرس دریافت کیف پول بنده
1Gw8rd6txjGJqrToYeYNAmz7hR32kUXGsZ
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1397/10/26
من خودم به تازگی وارد عرصه میتینگ شدم.این روزا میتینگ خیلی سخت شده
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1397/10/28
سلام و عرض ادب
ممکنه شماره تماس یا ایمیل این شخص رو بدین
در حال انجام معامله بیت کویین بزرگی هستیم که شرایطش رو باید قبلش مهیا کنیم ایشون اگه تعداد بالایی بیت کویین دارن پس میتونن گزینه مناسبی باشن
از خجالت شماهم در میاییم.

سپاس
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1397/11/03
من هم اتریوم کار میکنم هم بیت کوین هم زی کش و هم مونرو
از بی پولی دارم با همشون کار میکنم سریع پول درارم
ولی درآمد بیت کوین بیشتره ولی کمی زمان بیشتر میبره
ولی ارزششو داره
خلاصه این 4 تا ارز که من کار میکنم
بعدا لذت میبرم
شما هم بکنین
United States
23:26 - 1397/11/17
برای انجام معامله های امن برای بیت کوین و سایر رمزارزها حتما دقت کنید ، زیاد کلاه برداری شده.
بیت کوین و رمزارزها هم در پیش نویس بانک مرکزی مجاز شده ولی فعلا پیش نویسه!
Italy
16:43 - 1397/11/21
به نظر می آد این شخص هفتاد و هفت هزار و صد و یازده ساتوشی داشته باشه فکر کرده ساتوشی همون بیت کوینه . آخه اگر هم می خواهی دروغ بگی یه چیزی بگو که بگنجه . تو روزی یک بیت کوین هم در فرض محال در آورده باشی در مدت پنج سال 1825 تا بیشتر بیت کوین نداری . حقه باز هر کوین دیگر هم ماین کرده باشی بخواهی به بیت کوین تبدیل کنی ماها باید ماین کنی تا بتونی شاید به یک بیت کوین تبدیلش کنی چون ارزش سایر کوین ها خیلی خیلی پایین تر از بیت کوین هست .
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1397/11/22
سلام دوستان تاحالا کسی پولی واقعی به ریال بدست اورده از فروش اینا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج