واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام
۶۵۸۵۴۸
۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
۸۹۰۶ 
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: با توجه به ماهیت برجام و این که یک تعهد بین المللی است ، دولت ایالات متحده آمریکا موظف است آن را براساس تفاهم اولیه اجرا کند، خروج احتمالی آمریکا و یا هر گونه برخوردغیرمنطقی آنها با برخوردهای متناسب و سنگین مواجه خواهد شد و نهایتا حاصل این تصمیمات می تواند هم برای ما و هم برای آمریکا بسیار مهم باشد. اگر دچار خطای فاحش در این خصوص شوند با اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران مدنظر دارد به پشیمانی دولت آمریکا منجر خواهد شد.
خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: ' نه به ترامپ و دولت آمریکا' در شورای امنیت سازمان ملل شکستی در ادامه شکست های پیشین در حوزه سیاست خارجی و در منطقه و جهان بود.
 
بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران درمورد تشکیل نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل درمورد ناآرامی ها در ایران و' نه کشورهای حاضر در شورا به دولت آمریکا' گفت: اتفاقی که در سیاست خارجی آمریکا و ایالات متحده آمریکا در یک سال اخیر در حال وقوع است و آنچه که در جلسه اخیر شورای امنیت اتفاق افتاد خود گویای شکست دیگری اضافه بر شکست های پیشین آقای ترامپ است.
 
وی ادامه داد: جامعه جهانی و اعضای شورای امنیت نشان دادند که دوران جدید، دوران دیگری است و تبعیتی از آمریکا و ترامپ ندارند. اصولا کار آقای ترامپ و دولت آمریکا در کشاندن مساله داخلی یک کشور به شورای امنیت که خلاف موازین کلی است با یک پاسخ جدی منفی و 'نه' بزرگ مواجه شد و لذا می تواند برای ایالات متحده آمریکا و ترامپ اگر بخواهد درس عبرت دیگری باشد اگرچه به رفتار و منش وی نمی شود امیدوار بود.

** همه گزینه ها درباره برجام روی میز ایران است
 
در ادامه این نشست از سخنگوی وزارت امورخارجه پرسیده شد: کمتر از چند روز دیگر تا ضرب الاجل در مورد تحریم های هسته ای و غیر هسته ای در آمریکا باقی مانده است و همزمان شاهد اظهارات متناقض مقام های آمریکایی هستیم . در عین حال طرح اصلاح برجام هم روی میزسنا و کاخ سفید است ، اگر احیانا تعلیق تحریم ها از سوی رییس جمهور آمریکا تمدید نشود، موضع ما چه خواهد بود؟
 
قاسمی پاسخ داد: در مورد 22 دی ماه و 13 ژانویه که قرار است این تصمیم اتخاذ شود فعلا پیش داوری نمی کنم و تا آن روز صبر می کنم.
 
وی ادامه داد: اما آنچه که در جمهوری اسلامی ایران از گذشته مدنظر و توجه لازم قرار داشته است پیش بینی های همه سناریوهای احتمالی و ممکن است . برای هر گونه وضعیت و سناریو، تصمیمات لازم در جمهوری اسلامی اتخاذ شده و همه گزینه ها برای هر شرایطی روی میز جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و آنها را به تناسب نوع تصمیماتی که در ایالات متحده آمریکا اتخاذ می شود همان روز و به سرعت به اجرا خواهد گذاشت.
 
قاسمی گفت: به طور قطع با توجه به ماهیت برجام و این که یک تعهد بین المللی است ، دولت ایالات متحده آمریکا موظف است آن را براساس تفاهم اولیه اجرا کند، خروج احتمالی آمریکا و یا هر گونه برخوردغیرمنطقی آنها با برخوردهای متناسب و سنگین مواجه خواهد شد و نهایتا حاصل این تصمیمات می تواند هم برای ما و هم برای آمریکا بسیار مهم باشد. اگر دچار خطای فاحش در این خصوص شوند با اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران مدنظر دارد به پشیمانی دولت آمریکا منجر خواهد شد.

** نشست ظریف - موگرینی و سه وزیر اروپایی اواخر هفته در بروکسل

سخنگوی وزارت خارجه از سفر محمد جواد ظریف به بروکسل - مقر اتحادیه اروپا - در اواخر هفته خبر داد و گفت: در این سفر نشستی با حضور موگرینی و سه وزیر خارجه اروپایی برگزار خواهد شد.
 
وی افزود: این نشست به دعوت خانم موگرینی صورت می گیرد و هدف از آن صرفا بررسی اجرای برجام است.
 
وی گفت: خانم موگرینی از وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه برای این نشست دعوت کرده است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: قطعا دعوتی که صورت گرفته در خصوص برجام است و به صورت منطقی باید قبل از ١٣ ژانویه باشد.
وی افزود: احتمالا این نشست در انتهای این هفته و در اتحادیه اروپا و دفتر خانم موگرینی خواهد بود.
 
قاسمی گفت: این سفر احتمالا دو روز آخر هفته است ولی به صورت دقیق نمی شود روز مشخص آن را بیان کرد.

** رابطه کهن ایران و چین

از سخنگوی وزارت خارجه سوال شد: چین در هفته اخیر سرمایه گذاری را در ایران ممنوع کرده است و در عین حال چین تلاش می کند تا جاده ابریشم که ایران به آسیای میانه می گذرد از طریق پاکستان و افغانستان احیا کند، آیا از نظر ایران چین می تواند شریک مطمئنی از نظر اقتصادی باشد و از نظر سیاسی ایران حاضر است که امتیاز ویژه ای به این کشور دهد ؟
 
قاسمی پاسخ داد: چین یکی از شرکای مهم و خوب ما در حوزه اقتصادی است و همکاری های گسترده ای را طی سالیان گذشته و امروز با آنها داریم.
 
وی افزود: البته این همکاری ها به معنی آن نیست که مشکلاتی در مقاطعی بین موسسات و شرکت ها و دستگاه های ذیربط اتفاق نمی افتد.
 
قاسمی یادآور شد: من اطلاعی ندارم که دولت چین شرکت های چینی را در رابطه با ایران محدود کرده باشد و برای آنها منع و محدودیت و تهدیدی قائل شده باشد بنابراین اگر مشکلاتی وجود دارد بر می گردد به تفاهماتی که بین شرکت ها است که احتمالا توافقی در بخش های مختلفی حاصل نشده است و آنها را نباید به همه روابط دو کشور تامین داد.
 
وی اضافه کرد: روابط ایران و چین ، روابط کهنی است. ایران و چین برای هم از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

**آخرین وضعیت نفتکش ایرانی در آب های چین

سخنگوی وزارت امور خ ارجه درباره برخورد نفتکش ایرانی در آب های چین گفت: این یک اتفاق ناگوار بود. یک کشتی که حامل ١٣٧ هزار تن نفت ایران برای کره جنوبی بود در آب های چین با یک کشتی باربری تصادف کرد.
 
وی افزود: این اتفاق به وقت محلی شامگاه شنبه رخ داد. علیرغم اعزام هلی کوپتر و کشتی های إمداد به این محل ولی هنوز وضعیت وخیم است و آتش سوزی ادامه دارد.
 
وی گفت: نشت نفت در حوزه مشخصی در آب های منطقه رخ داده و در این راستا ستاد بحران در چین تشکیل شده است.
 
قاسمی افزود: در این زمینه دستورالعمل لازم به سفارت ایران در چین و کنسولگری ما در شانگهای داده شده است و انان تماس های لازم را با مقامات چینی داشته اند.
 
سخنگوی وزارت خارجه افزود: تا ساعتی پیش تماسی داشتیم ولی هنوز به صورت دقیق نمیتوان إظهار نظری کرد صحبت از ٣٢ مفقودی در این حادثه است که ٣٠ نفر ایرانی و ٢ نفر بنگلادشی هستند.
 
وی گفت: چند دانشجوی دریانوردی در این کشتی حضور داشتند که دوره کارآموزی را سپری می کردند. همسر یکی از کارکنان این کشتی نیز در کشتی حضور داشت.
 
وی با اشاره به این که این کشتی در اجاره کره جنوبی بوده است ، افزود: ما منتظریم وضعیت روشن شود، تا اطلاعات بیشتری به دست ما برسد.هنوز به صورت دقیق نمی توان اظهار نظر کرد. صحبت از مفقودی آنان است، ولی علائمی وجود دارد که نمی شود این موضوع را تمام شده تلقی کرد، امیدواریم هر چه سریعتر موضوع روشن شود.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره انتخابات مجلس در عراق گفت: ثبات و امنیت و دوستی بین همه قومیتها و مذاهب در عراق برای ایران مهم است.
 
وی افزود: آرزو داریم مردم این کشور بدون دخالت هر کشور دیگری سرنوشت خود را تعیین کنند. در آستانه هر انتخاباتی رقابتهای انتخاباتی و سیاسی وجود دارد و نباید نگران اختلاف سلیقه ها بین گروه های عراقی بود . امیدواریم انتخابات خوبی در عراق برگزار شود و مطلوب مردم عراق قرار بگیرد.

**سفر رییس جمهور فرانسه به تهران

قاسمی درباره سفر امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه به تهران إظهار داشت: روابط دو کشور در سطح بسیار عالی قرار دارد و در سطوح عالی تماسهای تلفنی دو رئیس جمهور، وزیران خارجه و دیگر مقامات وجود دارد. دو طرف مصمم هستند روابط را به پیش ببرند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفرها در دستورکار قرار دارد ولی صرف انجام سفر برای سفر برای ایران مطرح نیست و هر سفری نیاز به پیش نیازها و مقدمات خود دار.
 
وی ادامه داد:برای سفر مکرون و وزیر خارجه فرانسه در حال برنامه ریزی هستیم، این سفرها انجام خواهد شد و در دستورکار دو کشور است.
قاسمی اظهار داشت: مواضع فرانسه در نشست اخیر شورای امنیت منطقی بود و دولت فرانسه بر پایبندی خود نسبت به برجام تاکید داشت. امیدواریم القائات و تلاشهای عناصر مخرب نتواند موثر واقع شود و بتوانیم در یک جهت گیری دقیق در جهت استمرار روابط قدم برداریم.
 
قاسمی درباره اعزام هیات کارشناسی ایران به کانادا در راستای افزایش روابط گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و فکر نمی کنم تاریخی برای انجام این سفر در آینده نزدیک تنظیم شده باشد، ولی تعاملات ما با کانادا ادامه دارد.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم برخی اعضا کنگره آمریکا برای اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران به دلیل حوادث اخیر گفت: مقامات آمریکایی با توجه به تجارب گذشته باید بدانند که این سیاستها نمی تواند در تصمیمات و سیاستهای ایران خللی ایجاد کند.
 
وی افزود: این تنها زحمتی برای خود آنها است و ایران با اقتدار کامل سیاستهای خود را در عرصه جهانی و مسائل خود دنبال خواهد کرد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1396/10/18
بادم شیربازی نکنیدوآمریکاراتهیدنکنید
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
الان آمریکا شیره به نظر شما؟ احتمالا شیر پاکتیه
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1396/10/18
ظاهرا امریکا هر غلطی که دلش بخواد میکنه!!
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1396/10/18
واقعا هر کس به حرف ولی فقیه زمان گوش ندهد به گمراهی و هلاکت میرسد....اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا....
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1396/10/18
عمر دولت صرف برجام شد ولی پوچ بود.
بنابراین زگهواره تا گور دانش بجوی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج