کارتن‌ خوابی که فوق‌ لیسانس از آلمان دارد!
۶۶۵۳۶۲
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
۱۴۹۴۰ 
روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: تا قبل از دیدن عکس کارتن‌خواب شدن امانوئل ابوئه، بازیکن سابق آرسنال در رسانه‌ها، باورم نمی‌شد یکی از زندگی خوب یا حتی معمولی یکباره برای تامین یک وعده غذای گرم لنگ شود. اگر امروز ابوئه را نمی‌دیدم حتما شک می‌کردم به حرف‌های کسی که می‌گوید فوق‌لیسانس اقتصاد سیاسی از آلمان دارد و زبان انگلیسی و آلمانی را مثل بلبل حرف می‌زند. داستان رضا همین‌قدر که برایم سخت‌باور بود، همان‌قدر هم راحت پذیرفتم.
روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: تا قبل از دیدن عکس کارتن‌خواب شدن امانوئل ابوئه، بازیکن سابق آرسنال در رسانه‌ها، باورم نمی‌شد یکی از زندگی خوب یا حتی معمولی یکباره برای تامین یک وعده غذای گرم لنگ شود. اگر امروز ابوئه را نمی‌دیدم حتما شک می‌کردم به حرف‌های کسی که می‌گوید فوق‌لیسانس اقتصاد سیاسی از آلمان دارد و زبان انگلیسی و آلمانی را مثل بلبل حرف می‌زند. داستان رضا همین‌قدر که برایم سخت‌باور بود، همان‌قدر هم راحت پذیرفتم.

وقتی گفت حدود یک میلیارد پول بلوکه شده در بانک آلمان دارد از شما چه پنهان شک کردم راست بگوید، وقتی گفت احتمالا این پول خورده شده شکم بیشتر شد. بلافاصله گفتم: اسمت چیست؟ در دانشگاه آلمان اسمت هست؟ بلافاصله و با جدیت گفت هست، حتما هست. در بین جملاتش در این مصاحبه سعی می‌کرد از اصطلاحات و نقل‌های آلمانی زیاد استفاده کند شاید می‌خواست نشان بدهد راست می‌گوید و شاید هم یادگار آن سال‌هاست. زیر یک پل در شهرری میهمان رضا شدیم تا زندگی عجیبش را بشنویم و ثبت کنیم. تا شاید یکی بشنود و دست رضا را بگیرد. شاید...
 
کارتن‌ خوابی که فوق‌لیسانس از آلمان دارد! 

روایت اول: یک اتفاق

غلامرضا خلیلی هستم متولد 1341 و حدود 56 سال دارم. در30 سالگی یک اتفاق برای خانواده‌ام افتاد و متاسفانه چند نفر را از دست دادم و همین موضوع باعث شد از ایران بروم.

قبل از این ماجرا، طلا را آب می‌کردم و می‌ساختم و به زرگرهای کرج و گوهردشت می‌فروختم و پخش می‌کردم و اکثر طلافروشی‌ها من را می‌شناختند تا اینکه این اتفاق افتاد و در تصادف ماشین 13 نفر از اعضای خانواده‌ام (دو خواهر، 9 خواهرزاده‌ و دامادهایمان) را از دست دادم و تصمیم گرفتم ایران را ترک کنم، حتی نامزد هم داشتم، اما نامزدی را به‌هم زدم و از ایران خارج شدم.

تصمیم گرفتم به آلمان بروم. در آن زمان یعنی سال 72 در سفارتخانه آلمان، ویزا می‌فروختند و اصلا به همین خاطر هم بود که آلمان را انتخاب کردم، 185 هزار تومان دادم ویزای آلمان را خریدم، یعنی پول و پاسپورت را به آقایی دادم و بعد از 20دقیقه او از سفارتخانه بیرون آمد و گفت ویزای تو از 15 روز بعد شروع می‌شود و من هم هرچه داشتم فروختم و درنهایت در تاریخ 21 مهرماه سال 72 مستقیم از تهران به فرانکفورت پرواز کردم.

به آلمان که رسیدم و خواستم از فرودگاه خارج شوم، نخستین سوالی که برایم پیش آمد این بود که من اینجا چه می‌خواهم؟ چه‌کار می‌کنم؟

در فرودگاه آلمان هر هواپیمایی که فرود می‌آید همانجا پشت میکروفن اسم کشور را اعلام می‌کنند: «هواپیمای ایرانی به زمین نشست» و همین موضوع سبب می‌شود تاکسی‌هایی که زبان فارسی بلد هستند به در‌های خروج فروگاه بیایند. مثلا اگر میکروفن اعلام کند هواپیمای ترکیه به زمین نشست، تاکسی‌هایی که ترک‌زبان هستند به استقبال مسافران می‌آیند.

من ابتدا «زبان» بلد نبودم و متوجه نشدم پشت میکروفن چه گفته شد و وقتی رفتم بیرون، دیدم آقایی بهم گفت: «خیرمقدم، هرجا تشریف می‌برید برسونمتون.» از خوشحالی بغلش کردم و حتی گفتم تو را خدا رسانده چون من اینجا کسی را ندارم و فقط ویزا خریدم و آمدم.

با همان راننده تاکسی دوست شدم. او گفت: «مشکل اول تو اینجا زبان است، تا روزی که زبان آلمانی را یاد نگیری جذب اجتماع نمی‌شوی و حتی نمی‌توانی در این شهر کار کنی، پس سعی کن زبان را یاد بگیری، حتی اگر هم بخواهی ادامه تحصیل بدهی باز هم باید زبان بلد باشی و این نکته را هم درنظر بگیر که اینجا برای درس خواندن مرزی وجود ندارد.»

او راست می‌گفت، آنجا حتی اگر 90 سالت هم باشد و بخواهی ادامه تحصیل بدهی کنکور و مشکلاتش سر راه نیست و فقط کافی است زبان بلد باشی، خودشان راهنمایی‌ات می‌کنند به دانشگاه و بعد رشته‌ای را که دوست داری می‌خوانی.

روایت دوم: تصمیم برای یادگیری زبان آلمانی و تحصیل

تصمیم گرفتم زبان را یاد بگیرم و البته حدود یک سال طول کشید تا توانستم آلمانی صحبت کنم و در آن موقع بود که به اصطلاح از جیب می‌خوردم چون پول زیادی با خودم برده بودم (حدود 22 میلیون تومان که به دلار تبدیل کرده بودم) و مشکل مالی نداشتم.

بعد از اینکه زبان یاد گرفتم، با رئیس دانشگاه صحبت کردم و گفت شما باید یک سال پایه را بخوانی و بعد رشته‌های دیگر را مشغول شوی و من هم به همین دلیل یک سال پایه را در دانشگاه «هایدلبرگ» در استان «بادن وورتمبرگ» گذراندم و در همان استان هم زندگی کردم.

در ایران دیپلم اقتصاد گرفتم و در آلمان «اقتصاد سیاسی» خواندم، البته هم درس می‌خواندم و هم کار می‌کردم.

روایت سوم: آغاز اصلی‌ترین ماجرا

تا اینکه یک برخورد سیاسی بین ایران و آلمان پیش آمد، همان ماجرای «دادگاه میکونوس» که در این دادگاه ایران محکوم به تروریست بودن شد، البته به ناحق محکوم شد.

ترورهایی که در برلین انجام شده بود که درگیری‌های درون‌حزبی خودشان بود و اصلا به ایران ربط نداشت را به ایران نسبت دادند، با اینکه خود دولت آلمان می‌دانست ایران در این درگیری‌ها نقشی ندارد، ولی درنهایت ایران را محکوم کردند و بعد هم در تلویزیون نشان داد که روبه‌روی سفارت عده‌ای تظاهرات کردند و شخصی که معلوم بود آلمانی را خوب بلد نیست از روی نوشته شعارهایی را می‌خواند و بقیه مردم هم تکرار می‌کنند.

مردم آلمان از این شرایط ناراحت شدند و به دولت آلمان اعتراض کردند.

در آلمان می‌توانستی بدون گرفتن پناهندگی و با کمک وکیل زندگی کنی و اگر می‌خواستی پناهندگی بگیری قاعدتا باید پناهندگی سیاسی می‌گرفتی، مثلا حرفی را علیه جمهوری اسلامی می‌زدی و آنها هم پناهندگی می‌دادند.

من نمی‌خواستم پناهندگی بگیرم، چون تصمیم داشتم وقتی درسم تمام شد، هرچه پول به دست آورده بودم بردارم و برگردم به کشورم و در آنجا خدمت کنم، البته زندگی در آلمان و سختی‌هایش را دیده بودم و می‌دانستم که من با غیرت ایرانی نمی‌توانم آنجا زندگی کنم.

در آلمان سن قانونی 16 سالگی است و تو اگر فرزندی داشته باشی و مثلا فرزندت دختر باشد و در سن 16 سالگی دست پسری را بگیرد و به‌خانه بیاورد تو نمی‌توانی با او مخالفت کنی و اگر دخترت به پلیس زنگ بزند، آنها می‌آیند و تو را دستگیر می‌کنند!

خب این نحوه زندگی برای ما که با تربیت ایران بزرگ شده‌ بودیم سخت بود و به همین خاطر گاهی اوقات می‌دیدیم که ایرانی‌ها خودشان را جلوی دفتر سازمان ملل آتش می‌زنند و بعد از اینکه نامه آنها را که به دوستشان داده بودند می‌خواندیم می‌دیدیم که مشکل اصلی آنها این بوده که دولت آلمان اجازه نمی‌دهد آنها برگردند به ایران. (ایرانی‌هایی که در آلمان پناهندگی سیاسی می‌گرفتند به سختی می‌توانستند دوباره به ایران برگردند).

خلاصه اینکه به همین منوال در آلمان زندگی می‌کردم که دادگاه میکونوس اتفاق افتاد و دولت آلمان هم برای اینکه جو کشور و افکار عمومی را آرام کند، تصمیم گرفت حدود 110 یا 120 نفر را به ایران برگرداند.

مردم آلمان ناراحت بودند و می‌گفتند اگر ایران تروریست است چرا با او رابطه داریم و معامله انجام می‌دهیم و این تصمیم دولت آلمان برای بازگرداندن ایرانی‌ها به کشورشان جدی بود؛ یکی از آن نفرات که باید به کشورش بازمی‌گشت منِ بیچاره بودم چون پناهندگی نداشتم و آنها می‌توانستند راحت من را به ایران بازگردانند.

قانون آلمان می‌گوید هرکسی که در آن کشور زندگی می‌کند، وقتی قرار است دولت او را به کشور خودش برگرداند، باید یک ماه جلوتر به او اعلام شود تا او مدارک و زندگی‌اش را جمع کند و بتواند سر آن تاریخی که اعلام شده است آلمان را ترک کند ولی در رابطه با ما یعنی همان 120 نفر آنقدر این تصمیم عجله‌ای گرفته شد که یک روز صبح آمدند و به من گفتند باید برگردی به کشورت! ساعت حدود 5 صبح بود که در خانه من به صدا درآمد و وقتی در را باز کردم دیدم سه پلیس با تجهیزات کامل آمدند و گفتند رضا خلیلی تو هستی؟ گفتم بله. گفتند: سریع وسایلت را جمع و جور کن که قرار است برگردی به ایران. گفتم به چه دلیل؟ گفتند: ما از دادگاه نامه داریم و علت آن را نمی‌دانیم.

آن پلیس‌ها خواستند بیایند داخل که من اجازه ندادم و وقتی خواستم پاسپورتم را به آنها نشان دهم یکی از آن پلیس‌ها فکر کرد که می‌خواهم به رویشان اسلحه بکشم و داد زد که تکان نخور، آن یکی هم دستانم را بست و سوار ماشین پلیس شدم و وقتی گفتم وسایلم را می‌خواهم گفتند ما آنها را می‌آوریم. البته دروغ گفتند چون در ساکی که در لحظه آخر در فرودگاه به من دادند تنها چند جوراب و لباس بود و خبری از پاسپورت و پول‌هایم که در بانک بود، نبود!

اگر در خانه می‌خواستم مقاومت کنم و پاسپورت و عابربانکم را بردارم بدون شک به من شلیک می‌کردند، چون در آلمان برایشان فرقی نمی‌کند تو اهل کدام کشور هستی، مهم این است که تو آلمانی نیستی و کشتن تو برایشان اصلا مهم نیست! آنها به هرکسی که نژاد آلمانی ندارد می‌گویند خارجی و به خارجی‌ها هم می‌گویند زباله!

وقتی داشتند مرا برمی‌گرداندند پلیس به دروغ گفت فعلا مشخص نیست تو را برمی‌گردانند ایران یا نه و من‌ هم به همین دلیل نتوانستم پول‌هایم را با خودم بیاورم.

60 درصد پلیس آلمان نژادپرست هستند و داخل فرودگاه آنچنان کتکی به من زدند که دنده‌ها و فَکم شکست و مرا با همین وضعیت انداختند داخل هواپیما و به ایران فرستادند و این نکته را هم باید بدانید که این رفتارها به دلیل ضعف سیاسی ایران در آلمان بود؛ اگر مثلا با یک ترکیه‌ای این رفتار انجام می‌شد قطعا دولت ترکیه، دمار از روزگار دولت آلمان درمی‌‌آورد و از هر طریقی که می‌توانست در برابر آلمان اعتراض می‌کرد و البته اعتراض‌هایشان هم تاثیر داشت، البته حتی اگر ایران هم شکایت می‌کرد کسی جوابگوی آنها نبود، چون دولت ایران در آن زمان عملکردی نداشت.

سازمان‌هایی که در خارج از ایران به اسم مبارزه با جمهوری اسلامی از سازمان ملل هزینه دریافت می‌کنند، مانند مسعود رجوی که سالی 45 میلیون دلار از سازمان ملل می‌گیرد تنها به فکر منافع خودشان هستند و اگر از ایرانی‌هایی که در سازمان آنها هستند کسی بخواهد خارج شود و به سمت خانواده‌اش بیاید مخالفت می‌کنند و اگر هم آن فرد قصد فرار داشته باشد خیلی راحت با گلوله او را می‌کشند.

روایت چهارم، تهران، بدون جابدون پول

درنهایت رسیدم تهران، سرهنگی که مسئول چک کردن مدارک بود گفت: پاسپورت؟ گفتم پاسپورتم جا مانده. گفت: خروجت قانونی بوده؟ گفتم بله من سال 72 خروج قانونی داشتم و بعد از تایید مدارک و اینها وارد تهران شدم.

از تاریخی که آمدم داخل تهران تا الان در چادر زندگی می‌کنم و نتوانسته‌ام هیچ جایی برای خودم کاری پیدا کنم، البته توانسته‌ام شناسنامه و کارت ملی بگیرم.

برای حل مشکل و پس گرفتن پول‌هایم به ساختمان ریاست‌جمهوری، وزارت خارجه و سفارتخانه‌ها رفتم ولی تمام آنها من را دور زدند و کسی جوابم را نداد.

آن موقع رئیس‌جمهور آقای خاتمی بود و وقتی وارد نهاد ریاست‌جمهوری شدم گفتند که وقت این کارها را نداریم و شما باید مشکلاتت را در نامه‌ای بنویسی تا بتوانیم آن را بررسی کنیم؛ من هم نامه را نوشتم و به دفتر ریاست‌جمهوری دادم و تا به امروز یک نفر هم نیامده است که بپرسد آیا این کسی که نامه نوشته وجود خارجی دارد یا نه؟

به وزارت خارجه هم مراجعه کردم، به بخش اروپایی و وقتی به آنها گفتم که چنین برخوردی با من شده است آنها گفتند: خب ما چه کار کنیم؟ منم گفتم هیچی فقط به من پاسپورت بدهید تا بتوانم مجدد به آلمان برگردم و پول‌هایم را بیاورم.

پول من حدود 180 هزار یورو بود که در بانک فولکس هیندن‌برگ بود که الان بخواهی حساب کنی 230 هزار یورو شده است یعنی چیزی بیشتر از یک میلیارد تومان!

در این مدت همش خرده‌کاری کردم، یک آقایی کمک کرد و موتور خریدم و یک مدت پیتزا جابه‌جا کردم ولی تصادف کردم و پایم شکست و بعد از خوب شدن پایم رفتم تا موتورم را از پارکینگ بردارم، دیدم مبلغی که طلب می‌کنند بیشتر از پول خودِ موتور است و بی‌خیالش شدم.

افرادی الان مشغول به کار هستند که سواد من را هم ندارند ولی من با فوق‌لیسانس از آلمان و تسلط به دو زبان خارجی بیکارم و در گوشه خیابان در چادر زندگی می‌کنم.

کارهای ترجمه هست ولی آنها ماهی یک‌بار است و درآمد کافی ندارد، می‌توان گفت شاید درآمدش به اندازه خرج 10 روزم باشد و بقیه روزها با کمک بعضی دوستانم امرار معاش می‌کنم. در برهه‌ای از زندگی به دام اعتیاد افتادم ولی از سال 89 پاک هستم.

الان سمت هرکسی بروم و دست دراز کنم آنقدر خودش غرق مشکلات هست که نمی‌تواند کمکی به من کند.

شهرداری به کلانتری اعلام کرده بود افرادی که در پارک‌ها هستند را جمع کند و وسایل آنها را آتش بزند و کلانتری هم آمد و وسایلم را موقعی که من خواب بودم آتش زد! کلانتری 168 بود که این کار را انجام داد که البته بعدها متوجه شدم این قسمت اصلا حوزه استحفاظی این کلانتری نیست و کارشان غیرقانونی بوده، من از شدت حرارت از خواب بیدار شدم و دیدم دو سرباز بالای سرم ایستاده‌اند. وقتی اعتراض کردم این چه کاری است که می‌کنید؟ گفتند شهرداری به ما اعلام کرده و ما باید این کار را انجام دهیم!

درنهایت من از مسئولان نه پول و نه مدارکم را می‌خواهم و تنها خواسته‌ام این است که ترتیبی بدهند که من در یک موسسه، تدریس زبان آلمانی داشته باشم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1396/11/01
بعد بگو ایران خوبه. بفرما
پاسخ ها
ابراهیم ۱۱
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
چاقان ..
و دروغ محض..
شک ندارم..
شاید توهم
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1396/11/01
این مشکل را یک نفر به گوش رئیس جمهور برساند اگر راست میگوید به او کمک شود
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1396/11/01
بااین همه دروغی که سرهم کردی کارتن خوابی حق مسلمته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
ازکجامیدونی دروغ میگه کسی که به دوتا زبان مسلطه متاسفم برات
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
محمد رضا : حیف نام آدم ،،، !!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
رضا :مقصر تو نیستی چون در کشوری زندگی میکنیم از صبح تا شب مسئولین مثل نقل و نبات دورغ تحویل مردم میدهند حق هم داری به همه بی اعتماد باشی :
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
انسانهای که همیشه دروغ می گن فکر می کنند همه دنیا داره بهشون دروغ می گه و انسانهای هم که همیشه راست می گن فکر می کنند همه دنیا راستگوئه! با این تفاسیر خودت بفهم تو هم انسان فوق العاده دروغگویی هستی که یک بیچاره رو دروغگو خطاب می کنی و حرفهاش رو باور نداری
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1396/11/01
واقعا متاسفم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
3800.ملیاردتومان ازاهوازدردولت احمدی نژاددزدی کردچی شددیروزصدملیاردتومان ازشدکت نفت دوزدی کردفرارکردخارج رفت دیشب تلویزیون گفت بعدایتام ومحرومین بسوزد
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1396/11/01
سلام
متأسفم برای افرادی که صحبت های این آقا رو دروغ میدونند و مسخره میکنند. چقدررر فقر فرهنگی هست!!
امیدوارم مسئول سالم و بیداری پیدا بشه تا به ایشون واقعاً کمک کنه.
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1396/11/01
اشتباهه خودشه اینو گذاشتین بگین ما خیلی خوشبختیم
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1396/11/01
واقعا ایران تو هیچ کجای دنیا اعتبار ندارد حتی چاد
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1396/11/01
از کجا میدونی دروغ میگه خدا روشکر که کاری تو دمو دستگاه نداری بابا به داد این ملت برسین به خدا حقش نیست
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1396/11/01
قانون همه کشورهای اگه غیرقانونی وقاچاقی زری زندان برگرداندن نه مثل ایران بیشترافغاپیاقاچاقی میان وراحت کاروزندگی میکنن چقدرعقبیم
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1396/11/01
شروور ميگه ادمهايکه تو دهه 70رفتن المان تحت هيچ شرايطى حاضر به برگشتن به ايران خراب شده نيستن بنده چند تا از دوستانم سالها قبل رفتن و اگه کلا شونم تو اىران نکبت بيفته نميان برشدارن !
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1396/11/01
وقتی برادرای افقانی میان میگن ایران جای زندگی کردن نمیباشد دیگه تا تهش بخونین چی به چیه...
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1396/11/01
تحت تاثیر اتفاقات بی دلیل بسیاری صاحب مکنت شدن و بیش از آن ادمهایی به خاک سیاه نشستند ! مثل این آقا توو کشور کم نیستن !
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1396/11/01
ولی با این حال همه میرن اونجا حال چه خوب باشد. چه بد میرن شبخیر
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1396/11/01
ازاین ادمها فراوان است .بخاطر اینکه المان بوده حساس شدین ...حساس نشو عژیژم
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1396/11/01
مایه تاسفه که حتی دولت خاتمی که بعضیها اینقد سنگشو به سینه میزنن کوچکترین کاری براش نکرده
جالبتراینکه دولت آلمان اینقد خواسته ملتش براش مهمه که برای خوشایندشون اتباع کشورهای بیگانه راازکشورش اخراج میکنه به این میگن حامی ملت
Iran, Islamic Republic of
21:20 - 1396/11/01
لطفا به این اقا رسیدگی بشه این هم یکی از مشکلات است اگه نشه روی هم تلمبار میشه واین هم یک صدا بوجود مییاید داخل صداهای دیگه .وقتی مشکل حل شد .همه میگن بابا دولت اهمیت میده.
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1396/11/01
کدوم نهاد متولی چنین افرادیه؟چطور میشه کمکش کرد؟
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1396/11/01
انشاءالله به گوش رییس جمهورووزارت امورخارجه برسه وبتونه پول هاشوبرگردونه تامحتاج کسی نباشه.
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1396/11/01
دلم سوخت براش به امید خدا باش نه کسانی که جز دزدی بیت المال کاری ندارن خدا خودش دستت را بگیرد
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1396/11/02
البته نمیگم شما دروغ میگید ولیکن هرچه به مغزم کلنجار رفتم وحساب وکتاب کردم دیدم یکجای کاراین آقا می لنگه چون کسی دوتا زبان بلد هس واقتصادسیاسی راخونده چگونه میتونه بیکار وچادرخواب بودیعنی مگه میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
نیلوفر من : اینکه حداقل یک چادر داره پس خبر نداری یک دسته توی قبر میخوابند
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1396/11/02
دوست عزیز۱۲:۱۳سلام من یک ایرانیم چطور میتوانم بیخبرازاوضاع اسفبار این مرزوبوم باشم چطور ازگورخوابان وکارتون خوابان وحلبی خوابان میشود بی خبربود باورکن شبها ازخدای مهربون تقاضای دوستی وکمک به همنوعان دارم شرمنده من وما که کوتاهی میکنیم من فقط نظرم رادرمورد اودوست عزیزبیان کردم پایان کلام دوست نادیده آرزودارم ایرانی آبادوآزادوبدورازهرگونه تبعیض داشته باشیم وامیداینکه نانتان داغ وآبتان خنک وخانه دل تمام ایرانیان گرم باشد آمین
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1396/11/02
خوب رسیدگی کنن
اگر راست گفته باشه ، پولش رو در آلمان میتونن برگردونن ، اگرم دروغ گفته باشه که هیچ
Turkey
20:24 - 1396/11/03
این رویاها رو در عالم نشگی دیده.اطلاعاتش در مورد آلمان اصلا درست نیست
Iran, Islamic Republic of
08:03 - 1397/09/21
دولت کمکش کنه داره راست میگه .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج