تغییر شبانه قانون به نفع مجید مجیدی تمام شد
۶۶۹۷۵۶
۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۲:۴۲
۹۶۲۰ 
محمدمهدی حیدریان، علیرضا رضاداد و مجید مجیدی دوستان بسیار نزدیکی هستند و آخرین همکاری‌شان پیش از در کنترل درآوردن مدیریت سینمای ایران توسط حیدریان، در پروژه «محمد» (ص) بوده است. با این تفاسیر باید دید آیا رئیس سازمان سینمایی می‌تواند در مقام یک چهره بی‌طرف در این موضوع ورود کند و با تعویق اکران فیلم دوستش از چرخه اکران، حقِ احمد نجفی را بدهد؟!
تابناک:تغییر شبانه قانون به نفع مجید مجیدی تمام شد، احمد نجفی اعتصاب غذا کردپس از آنکه قانون یک شبه تغییر کرد و فیلم مجید مجیدی که قرار بود تا انتهای سال روی پرده باقی ماند، به فیلم اکران نوروزی تبدیل شد، احمد نجفی بازیگر و کارگردان سینما در اعتراض به این وضعیت تاکید کرد که اعتصاب خواهد کرد و از طریق دادگاه فرهنگ و رسانه حق خود را می‌ستاند؛ اتفاقی که در راهروهای سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رخ داد و کوشیده شد رسانه‌ای نشود اما انتشار فیلم این وقایع باعث افشای پشت پرده سینمای ایران شد.

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش هفته پیش درباره اعتبار قراردادهای شورای صنفی نمایش تا ۲۷ اسفندماه توضیح داد: «آئین نامه شورای صنفی نمایش در سال ۹۴ دو ساله تنظیم شد و باید آئین نامه شورا دوباره تدوین شود. قرارداد فیلم‌ها براساس آئین نامه تدوین شده تا ۲۷ اسفندماه اعتبار دارد و هیچ فیلمی امکان اکران در نوروز را با آئین نامه فعلی ندارد. باید آئین نامه جدید تدوین شود تا بتوانیم قرارداد فیلم‌های نوروزی را به ثبت برسانیم.»

فرجی که خود مدیر پخش سینماهای حوزه هنری است و برادرش -محمدرضا- مدیرکل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی است و نقاط کلیدی را در سال‌های اخیر در اختیار داشته‌اند، درباره اکران‌فیلم‌ها از ۲۵ بهمن توضیح داد: «صاحبان آثار از این که فیلم‌شان تا ۲۷ اسفندماه امکان اکران دارند مطلع بودند. تدوین آئین نامه جدید شورای صنفی نمایش بعد از جشنواره فیلم فجر انجام می‌شود.» و با این اوصاف هر فیلمی در بهمن و اسفند اکران شود، به اکران نوروزی گره نمی‌خورد.

پس از اعلام این تصمیمات، احمد نجفی بازیگر و کارگردان سینما که قرار بود فیلمش «من یک ایرانی‌ام» با بازی علیرضا حیدری اکران شود، اعتراض کرد و در حالی که قرار بود فیلمش 6 بهمن در گروه کوروش اکران شود، فیلمش را به دفتر پخش نداد و خواستار اکران فیلمش پس از ایام جشنواره فیلم فجر شد. علت این رویکرد نجفی نیز کاملاً مشخص بود. بر اساس رویه معمول فیلم نجفی باید اکران می‌شد و در صورت از دست دادن کف فروش، باید فیلم بعدی در این گروه اکران می‌شد که فیلم «پشت ابرها» به کارگردانی مجید مجیدی بود. برای هر سینما یک کف فروش مشخص در نظر گرفته شده و فیلم سینمایی برای باقی ماندن روی پرده باید حداقل به اندازه کف فروش، فروش داشته باشد.

با توجه به آنکه در دوران جشنواره فیلم فجر، فیلم‌های روی پرده با افت فروش چشمگیری مواجه می‌شوند و همه به دنبال تماشای فیلم‌های جشنواره هستند، عملاً فیلم نجفی به سرعت کف فروش را از دست می‌داد و فیلم بعدی اکران می‌شد که متعلق به مجید مجیدی است! با این حال با قانونی که شورای صنفی ابلاغ کرده بود، فیلم مجیدی تا اسفند مهمان پرده سینماها بود و اکران طولانی نصیبش نمی‌شد و این برای صاحبان فیلمی که احتمالاً در گیشه شکست خواهد خورد، اصلاً خبر خوبی نبود.

همزمان با این چینش، محمدرضا صابری مدیرعامل نورتابان و از دوستان نزدیک مجید مجیدی از جایگاه سخنگوی انجمن سینماداران وارد صحنه شد و گفت: «اکران فیلم‌ها در بهمن و اسفند به شرط تامین کف فروش اگر در نوروز ادامه نیابد، تهیه‌کننده میل و رغبتی برای اکران فیلم پر مخاطب خود در سینما برای این دو ماه ندارد و شاهد رکود سینماها خواهیم بود.»

سه روز پس از این گفت و گو قانون شورای صنفی که سه روز پیش ابلاغ شده بود، تغییر کرد و قرار شد فیلم‌هایی که پیش از نوروز اکران می‌شوند، در صورت حفظ کف اکران، در نوروز نیز اکران شوند و جزو فیلم‌های اکران نوروزی تلقی شوند! بدین ترتیب، فیلم محمدعلی نجفی (در صورت اکران) با از دست دادن کف فروش از پرده پایین می‌آمد و در ادامه پس از جشنواره فیلم فجر، فیلم مجید مجیدی اکران می‌شد و تا چند ماه پس از نوروز 1396 روی پرده باقی می‌ماند و اکنون نیز در غیاب فیلم نجفی بر روی پرده، برای فیلم مجیدی این اتفاق عملیاتی شده است!

داریوش بابائیان مسئول پخش فیلم سینمایی «من ایرانی‌ام» هم درباره شرایط اکران فیلم «من یک ایرانی‌ام» توضیح داد: «در ابتدا قرار بود که این فیلم بعد از جشنواره فیلم فجر اکران شود ولی هفته پیش شورای صنفی نمایش، تصمیم گرفت که این فیلم در دل جشنواره به نمایش در بیاید و به نوعی این فیلم از بین برود و سینما نداشته باشد و تا اینکه بشود بعد از آن، فیلم آقای مجیدی را اکران کنند.»

پس از این رویه واضح، احمد نجفی امروز به سازمان سینمایی رفت و اعتراض شدیدی را مطرح کرد که فیلم آن در ذیل این گزارش آمده است. نجفی نسبت به نوع مهندسی اکران انتقاد کرد و با غیرقانونی خواندن روشی که در پیش گرفته شده، از اعتصاب غذا در اعتراض به این وضعیت سخن گفت. مسئولان سینمایی سعی کردند موضوع را رفع و رجوع کنند اما سلسله وقایع نشان می‌دهد اعتراض نجفی از کجا نشات می‌گیرد.

نکته جالب اینکه پس از این آبروریزی، همایون اسعدیان رئیس شورای صنفی نمایش، سخنان همکارش غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش مبنی بر اینکه «فیلم‌ها بعد از جشنواره اکران می‌شوند و اکران آنها تا عیدنوروز ادامه پیدا می‌کند» را انکار کرد و گفت: «اصلا ما چنین قانونی نداشتیم و این قانون یعنی اینکه؛ عملا بهمن و اسفند ماه را از چرخه‌ اکران خارج کنیم که برای ما روش منطقی نیست!»

گفتنی‌ است، محمدمهدی حیدریان، علیرضا رضاداد و مجید مجیدی دوستان بسیار نزدیکی هستند و آخرین همکاری‌شان پیش از در کنترل درآوردن مدیریت سینمای ایران توسط حیدریان، در پروژه «محمد» (ص) بوده است. با این تفاسیر باید دید آیا رئیس سازمان سینمایی می‌تواند در مقام یک چهره بی‌طرف در این موضوع ورود کند، حقِ احمد نجفی را بدهد و فیلم نجفی همانگونه که در ابتدا قرار بوده، پس از جشنواه فیلم فجر اکران شود و اکران فیلم مجیدی را به زمان از دست رفتنِ کف فروش فیلم نجفی - احتمالاً سال آینده- موکول نماید؟!

 
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج