دماوند در دو راهی ثبت جهانی!
۶۷۴۱۵۷
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۴
۳۸۰۱ 
در حالی که دبیر کل کمیسیون یونسکو می‌گوید؛ «دماوند از فهرست ثبت‌های جهانی خارج شده»، اما مدیر کل دفتر ثبت تاکید می‌کند، «ثبت جهانی دماوند در فهرست میراث طبیعی از اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.»
خبرگزاری ایسنا: در حالی که دبیر کل کمیسیون یونسکو می‌گوید؛ «دماوند از فهرست ثبت‌های جهانی خارج شده»، اما مدیر کل دفتر ثبت تاکید می‌کند، «ثبت جهانی دماوند در فهرست میراث طبیعی از اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.»

برخی رسانه‌ها به نقل از سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی سازمان یونسکو نوشته‌اند، «به جای کوه دماوند، کویر لوت به عنوان اولین میراث طبیعی کشور سال گذشته ثبت جهانی شد.»

او سه‌شنبه ـ  ۱۷ بهمن ماه ـ در نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در مشهد اعلام کرده است، «ثبت کوه دماوند به عنوان نخستین میراث طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو به دلیل آسیب‌های فراوان وارد شده به محیط زیست این اثر منتفی شده است. کوه دماوند حدود ۱۰۰ میلیارد تن جرم دارد. ثبت جهانی این اثر می‌توانست بسیار مفید باشد اما موفق به این امر نشدیم.»

با وجود این صحبت‌ها فرهاد نظری، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی به ایسنا تاکید می‌کند: پرونده‌ی دماوند در فهرست موقت یونسکو وجود دارد و یکی از اولویت‌های مهم ایران برای ثبت در فهرست میراث طبیعی است.

او همچنین اظهار می‌کند: تدوین پرونده‌ی "دماوند" جزو اولویت‌های میراث طبیعی ایران است.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1396/11/19
یپنسکو کیلویی چند. به بهانه یونسکو نباید بهره برداری از معادن و زمینها و خاک و سنگ دماوند و هر نقطه دیگر کشور را محدود کنند. پول تو بهره برداریه، نه تو یونسکو. یونسکو صهیونیستیه و باید آن را از بین ببریم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج