استراتژی تازه سعودی‌ها برای مقابله با ایران
۶۷۴۷۶۵
۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
۹۴۶۱ 
مصطفی سدوم در المانیتور نوشت: بازسازی مناطق سنی آزاد شده عراق، افق های جدیدی را برای این کشور فراهم کرده است. اکنون برای احیای مناطق آزاد شده از عملیات تروریستی داعش، نزدیک400 شرکت برای تامین مالی بازسازی مشارکت کرده اند.
انتخاب: مصطفی سدوم در المانیتور نوشت: بازسازی مناطق سنی آزاد شده عراق، افق های جدیدی را برای این کشور فراهم کرده است. اکنون برای احیای مناطق آزاد شده از عملیات تروریستی داعش، نزدیک400 شرکت برای تامین مالی بازسازی مشارکت کرده اند.

این نشریه تحلیلی آمریکایی در ادامه آورده است: بر طبق برنامه سلمان جمیلی، عراق برای انجام این پروژه نیازمند 100 میلیارد دلار از سوی کشورهای دیگر است. عربستان سعودی در میان این کشورها از این فرصت برای متوقف کردن نفوذ فزاینده ایران در بین النهرین استفاده کرده است. از دیدگاه عراق، عربستان سعودی یکی از بازیگران بزرگ در این فرایند در نظر گرفته شده است و خواستار ایفای نقش گسترده این کشور هستند.

در این راستا حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در 18 ژوئن در طی یک نامه ای به ملک سلمان بن عبدالعزیر پادشاه عربستان سعودی فرستاد و درخواست کمک و حمایت کرد. در همان روز ملک سلمان بر تمایل دولت عربستان برای کمک به عراق تاکید کرد. وی گفت که کشور عراق برادر عربستان سعودی است و از اهمیت استراتژیک گسترده ای برخوردار است.

یکی از نشانه های نزدیکی عراق به عربستان سعودی به دیدار سلیم الجبوری سخنگوی پارلمان عراق در 18 ژوئن در بغداد با عبدالعزیز الشمری سفیر عربستان می توان اشاره کرد که وی از حمایت کشورش در عراق را در این مسئله مورد تایید قرار داد. ریاض درصدد نزدیکی به عراق است تا از این طریق نفوذ ایران که از زمان سرنگونی صدام حسین در سال 2003 تشدید یافته است را کاهش دهد.

سلمان الانصاری رئیس کمیته امور روابط عمومی سعودی و آمریکا به المانیتور گفت: « میزان مشارکت عربستان در بازسازی مناطق آزاد شده با هیچ سقف مالی محدود نشده است» همچنین این کشور در کنفرانس کشورهای کمک کننده که قرار است در 14 تا 16 فوریه در کویت برگزار گردد مشارکت دارد. عبدالزهره الهنداوی" سخنگوی وزارت برنامه ریزی عراق به المانیتور گفت که پادشاه تایید کرده است که در این مراسم شرکت خواهد کرد اما وی از این که برنامه سرمایه گذاری عربستان چگونه است را فاش نکرد.

وی همچنین گفت: « عراق به شدت بر نقش عربستان سعودی در فرایند بازسازی متکی است زیرا که این کشور نقش و نفوذ سیاسی و اقتصادی گسترده ای در منطقه دارد» بلوک های سیاسی مناطق آزاد شده به عربستان این فرصت را می دهد تا دو پرنده را با یک سنگ ضربه بزند و همچنین می تواند حسن نیت خود در مقابل عراق ثابت کند و در این مناطق به پایگاه های اجتماعی دست پیدا کند. بنابراین دو کشور در طول سه سال گذشته رابطه سیاسی داشته اند و حمایت عربستان سعودی از احیای مناطق آزاد شده می تواند زمینه روابط دوستانه بین دو کشور را برقرار کند.
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1396/11/20
سلام اخرش میشه همین عربها از هم جدا نمی شونند این ما هستیم بین آنها غریبه هستیم داعش را تقویت وجود آورد این همه مردم عراق را کشت حالا کاکا شدنند اگر قانون انسانیت آینه نمی خوام عربند دیگه چه میشه کرد
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1396/11/20
طرز تفکر ساختاری و تجاری و اقتصادی در بطن جامعه ما به یغما سپرده شده است و جلوگیری از پیشروی چنین بیماری باعث بروز سرطان و مرگ و نیستی را در پی دارد ایران بیشتر در منطقه یک ساختار NGOو خیریه ونیابت خواهی به خود گرفته تا نفش محوری و کلیدی
United Arab Emirates
13:03 - 1396/11/20
اگه منطقی بررسی کنید ازین موضوع مسولین ماباید دوراندیشی داشته درس بگیرند فکر نکنند کشور های عربی ،روابط باایران را بر هم کیشان خود ترجیح خواهندداد زهی خیال باطن همه اعراب این راه را خواهند رفت حتی فلسطین،لبنان و...
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1396/11/20
اگه عراق شعور داشته باشه متوجه میشه که عربستان فقط به خاطر عقب راندن ایران به این کشور پیشنهاد دوستی میده.وگرنه عربستان عراقی هارو آدم حساب نمی کرد.
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1396/11/20
موفق باشن چشم ایران روشن
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1396/11/20
بدبختی وبیچارگی هاش برای ملت وسپاه مابود اما نفعش راباید سعوذی ها ببرند
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1396/11/20
کشورهای عربی سمبل خیانت هستن همین و بس شمااگه به تاریخ نگاه کنید اینا به همدیگه همیشه خیانت میکردن
چه برسه به کشور ما که بین اونا غریبه هست
چرچیل گفته عرب یعنی خیانت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج