ماجرای نشان دادن زن و ساز در آی فیلم عربی
۶۷۷۰۹۷
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
۷۱۶۱ 
یکشنبه شب گذشته تلویزیون مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر را به صورت زنده از دو شبکه نمایش و آی فیلم پخش کرد.
بانی فیلم: یکشنبه شب گذشته تلویزیون مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر را به صورت زنده از دو شبکه نمایش و آی فیلم پخش کرد.

در این مراسم سالار عقیلی خواننده معروف و البته محبوب ایرانی چند قطعه از آهنگ‌های خود را به صورت زنده برای حاضرین و مردم نشسته پای تلویزیون برنامه اجرا کرد. گروه موسیقی او نیز بر روی سن حضور داشتند و با سازهای خود او را همراهی می‌کردند.

ما اما فقط سالار عقیلی را می‌دیدم و وقتی تصاویر به صورت لانگ شات پخش می‌شد می‌فهمیدیم نوازندگانی هم بر روی سن حضور دارند.
 
زن، ساز و آی فیلم؛ ممنوع برای ما ایرانی ها، مباح برای غیر ایرانی ها! 

آنهایی که آی فیلم عربی را می‌دیدند اما داستان برایشان فرق می‌کرد. در آی فیلم عربی هم ساز را نشان دادند و هم نوازنده زن پیانو را.

شبکه آی فیلم ایرانی در میان اجرای عقیلی میزگرد سینمایی پخش کرد و آی فیلم عربی ساز و آواز.

در این سال‌ها نشان دادن ساز در تلویزیون همیشه ممنوع بوده است. علت این ممنوع بودن هم فتوای مراجع تقلید در مورد آلات موسیقی است.

مدیران تلویزیون بر همین اساس اجازه نمایش آلات موسیقی را به گروه‌های موسیقی نمی‌دادند. معمولا خواننده می‌خواند و گروه موسیقی او پشت دوربین ساز می‌نواختند. یا نوازنده‌ها پشت یک میز و یا دیوار کوتاهی ساز می‌زدند و تنها کله آنها هویدا بود.

این رفتار اما تنها شامل شبکه‌های داخلی می‌شود و شبکه‌های برون مرزی به راحتی می‌توانند ساز نشان دهند. بارها و بارها جام جم، شبکه‌ای برای ایرانیان خارج از کشور در برنامه‌های زنده خود هم خواننده را نشان داده و هم نوازنده و ساز را.

سوال اینجاست که آیا ایراد نشان دادن ساز تنها برای ایرانی‌های داخل کشور است و شامل خارج نشین‌ها نمی‌شود؟

واقعا اگر نشان دادن ساز بد است پس برای همه بد است. آی فیلم ایرانی و عربی ندارد و اگر مشکلی نیست چرا آی فیلم ایرانی ساز زدن نوازندگان را نمایش نداد.

کاش مسؤولان صداوسیما یک بار برای همیشه پاسخ این سوال ساده را بدهند. به نظر می‌رسد رفتار صداوسیما در این ماجرا سلیقه‌ای است.

نکته جالب ماجرا اینجاست همین سازی که در تلویزیون نشان داده نمی‌شود در دانشگاه‌های ایران به صورت تخصصی تدریس می‌شود و وزارت ارشاد به موسسه‌های غیرانتفاعی برای آموزش ساز مجوز می‌دهد.

این رفتار باعث شد تا وقتی گروه «پالت» در برنامه «رادیو هفت» حاضر شدند، گرد خواننده گروه ایستادند و بصورت پانتومیمی شروع به نواختن سازهای خیالی کردند.

یادمان باشد اگر سال آینده دوباره تلویزیون مراسم اختتامیه جشنواره فجر را پخش کردن آن را از آی فیلم عربی ببینم. چون می‌شود در آن تصاویر واقعی جشن را دید. تصاویری که هم مردان در آن نشان داده می‌شوند هم زنان. هم خواننده هم ساز.
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1396/11/25
حالا شما یه کار کنین همین دوتا شبکه هم دیگه نشون ندن!!!1
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1396/11/25
توع پوشش و آرایش مجری‌های خانم شبکه‌های داخلی و خارجی صداوسیما هم فرق می‌کنه. اگه نباید اینطور ترجمه کرد که کر می‌کنن مردای ایرانی هیز و خارجی پاک هستن، چطور باید برداشت کرد؟
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1396/11/25
اگر فتوا بر عدم نشان دادن است .شما نباید به خارجی ها هم نشان بدهید و گناه برایتان ثبت شود.
اما اگر فتوا بر عدم دیدن است .یعنی میتواند نواختن و شنیدن آزاد باشد و دیدن گناه...
یعنی این فتوا از شنیدن کی بود مانند دیدن استخراج شده؟
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1396/11/25
مرگ بر آمريكا
پاسخ ها
هوشمند
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
احتمال زیاد منظور این دوست بدون ناممون از "مرگ بر آمریکا" این بود که این عدم نشان دادن آلات موسیقی در تلویزیون کشور، اعلام نفرت و انزجار بیش از حد ما از آمریکاست و در واقع میخواهیم مشت محکمی بر دهن استکبار جهانی بزنیم . اصلا میدونید جیه، اینم تقصیر آمریکاست
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1396/11/25
نخیر شما مارو تحت فشار قرار میدهید تا ازکارهای مخفیتان سر در نیاوریم
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1396/11/25
ا.اگه میدونستم حتما آی فیلم عربی رو میدیدم حیف شد متنفرم ازین رفتارها من عاشق سازم مخصوصا سازهای ایرانی و خودم نوازنده سه تار هستم
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1396/11/26
من تعجب می کنم.یعنی بعد از 40 سال مشکل ما در این کشور ساز و آوازه؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1396/11/26
ممنون نوشته تون خیلی جالب،صریح و چالش برانگیز بود
لذت بردم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج