خطای بانک مرکزی به افزایش نرخ دلار دامن زد
۶۷۷۳۵۱
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
۵۳۹۱ 
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه چرا مردم به خرید بیشتر دلار و طلا روی آورده‌اند،‌ گفت: سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی از جمله تزریق اسکناس دلار به صرافی‌ها با نرخ پایین‌تر باعث شد که ارز و طلا از چرخه اقتصادی خارج شود و به خانه‌ها برود؛ عملا یعنی دلار را دور ریخته‌ایم که به ضرر اقتصاد ایران و به نفع خزانه‌داری آمریکاست.
خبرگزاری ایسنا: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه چرا مردم به خرید بیشتر دلار و طلا روی آورده‌اند،‌ گفت: سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی از جمله تزریق اسکناس دلار به صرافی‌ها با نرخ پایین‌تر باعث شد که ارز و طلا از چرخه اقتصادی خارج شود و به خانه‌ها برود؛ عملا یعنی دلار را دور ریخته‌ایم که به ضرر اقتصاد ایران و به نفع خزانه‌داری آمریکاست.

پدرام سلطانی با اشاره به سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی در مورد نرخ دلار تصریح کرد: بانک مرکزی در چند هفته گذشته خطای چند باره بانک مرکزی در ادوار گذشته را مرتکب شده است و آن تزریق ارز اسکناس به صرافی‌ها با نرخ پایین‌تر است که طبیعتا باعث شده این صف‌های طولانی به وجود آید و تلقی یک سری شهروندان و مهم‌تر از آن‌ها سوداگران ارزی این است که ارز را از بانک مرکزی با نرخ ارزان‌تری بخرند و بعد با نرخ گران‌تری بفروشند و این اقدام بانک مرکزی این شرایط را تشدید می‌کند. اثر منفی دیگر این سیاست این است که ارز و طلا را از چرخه اقتصادی خارج می‌کند و وارد خانه‌ها و گاوصندوق‌ها می‌کند.

دلار به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است

وی اظهار کرد: اگر ارز و طلا در چرخه اقتصاد کشور باشند می‌تواند مفید باشد ولی زمانی که به خانه‌ها و گاو صندوق ها برود معنایش این است که دلارهایمان را دور ریخته‌ایم و به جایش ارز را در خانه‌ها نگه می‌داریم و عملا از این طریق به اقتصاد آمریکا کمک می‌کنیم؛ چون کاغذهای چاپ شده خزانه داری آمریکا را با ریال سنگینی خریداری کرده‌ایم و بعد در خانه نگه داشته‌ایم و این هم یک صادرات کلانی است که اقتصاد آمریکا به کشور ما انجام می‌دهد و این رفتار غلط اقتصادی در ادوار مختلف بانک مرکزی تکرار می‌شود.

او درباره دلایل افزایش نرخ ارز و بالا رفتن تقاضای خرید دلار از سوی مردم اظهار کرد: موضوع اول در رابطه با افزایش نرخ ارز، فراهم نکردن امکان تعدیل نرخ ارز به تناسب تورم انباشته طی چهار سال گذشته است. اگر چه تورم پایینی داشته‌ایم اما از متوسط کشورهای دیگر بالاتر بوده است؛ اتفاقی که پیش‌تر هم افتاده بود و باعث شده فنر فشرده ارز جهش پیدا کند.  

وی همچنین درباره تاثیر جو روانی بر بالا رفتن قیمت ارز اظهار کرد: اتفاق بعدی هم مضاعف شدن جو روانی حاکم بر بازار ارز است. نرخ دلار زمانی که تقاضا بالا می‌رود و شایعات زیاد می‌شود یا نگرانی‌ها و عدم اطمینان بیشتر می‌شود، افزایش می‌یابد و افزایش تقاضا واکنشی است که شهروندان برای امنیت بیشتری نسبت به دارایی‌ها و آینده‌شان انجام می‌دهند و برای همین مبادرت به خرید ارز می‌کنند.

تراز واقعی‌مان منفی است

وی افزود: نکته دیگر اقدامی بوده که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تابستان امسال در ارتباط با پایین آوردن نرخ سود بانکی انجام دادند. عموما در همه جای دنیا وقتی نرخ سود سپرده کاهش پیدا می‌کند، ارزش پول ملی هم متناسب با آن پایین می‌آید؛ زیرا پول ملی از بانک‌ها خارج و وارد بازارهای موازی مثل بازار ارز می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره تاثیر تراز ارزی بر قیمت دلار گفت: اتفاق مهم دیگر، وضعیت تراز ارزی ایران است. اگرچه در ظاهر به نظر می‌رسد تراز ارزی ما مثبت است اما اگر آن بخشی از ارزهای نفتی را که امکان حواله آن‌ها در همه جای دنیا وجود ندارد از تراز ارزی خارج کنیم، متوجه می‌شویم که تراز ارزی ما منفی است.

نقش آمریکا و عربستان در التهابات بازار ایران

سلطانی اضافه کرد: آن بخش از ارزی که امکان حواله آن در همه جای دنیا وجود دارد و از آن برای خرید، واردات و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود منقبض شده است و با کاهش صادرات غیرنفتی و همین طور افزایش واردات با افزایش تقاضا برای خروج ارز  مواجه شده‌ایم. نکته دیگر به ناآرامی‌های اخیر و جوی مربوط می‌شود که دولت آمریکا و دولت‌های رقیب ما در منطقه مثل عربستان برای ما به وجود آورده‌اند و از این طریق التهاب روانی و سیاسی را در بازار ایران افزایش دادند.

افزایش تقاضای شهروندان برای تبدیل پول‌هایشان به ارز و طلا

عضو هیات نمایندگان اتاق بازگانی تهران تصریح کرد: این التهابات طبیعتا موجب نگرانی و باعث ورود بازیگران اقتصاد به تصمیم‌های کوتاه مدت می‌شود. از جمله این تصمیمات کوتاه مدت این است که بازیگران اقتصاد پول‌هایشان را از سرمایه‌گذاری بلندمدت با نقدشوندگی طولانی به سرمایه‌گذاری با نقد شوندگی بیشتر مثل ارز و طلا تبدیل می‌کنند و بر اساس همین، سایر شهروندان هم این تصمیم را می‌گیرند و تلقی‌شان این است که با کاهش ارزش پول، ملی باید سعی کنند ارزش دارایی‌شان را حفظ کنند.

تشدید خروج سرمایه از کشور

سلطانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: موضوع دیگر که به نظر می‌رسد تشدید شده، این است که نرخ ارز حواله برای تحویل در کشورهایی مثل کانادا، ‌آمریکا و کشورهای اروپایی بالاتر از کشورهایی است که ما با آن‌ها تعاملات تجاری داریم. این مسئله نشان می‌دهد که خروج سرمایه از کشور در حال رخ دادن است؛ یعنی کسانی که احیانا به این کشورها مهاجرت کرده‌اند یا در آنجا ساکن هستند تصمیم به سرمایه‌گذاری در آنجا گرفته‌اند و بنابراین دارایی‌های خودشان را به ارز تبدیل و به این کشورها منتقل می‌کنند. اگرچه این روند را در سال‌های گذشته نیز به شکل مرتب داشته‌ایم اما در مقاطعی این مسئله تشدید می‌شود و تقاضا بالا می‌رود و به همان نسبت نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1396/11/25
خوب کی مجازات میشوند ملت اینو میخواهند
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1396/11/25
فقط چرندیات تحویل ملت میدن . تا کی دروغ و بهونه ‌ساختن ، بسه دیگه .
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
دوست عزیز سلام
این بنده خدا فقط تحلیل اقتصادی کرد نه وعده ای به کسی داد ونه عملکرد دستگاهی را خوب جلوه داد تعجب می کنم چرا برداشت شما چرت وپرت بود متوجه نشدم موفق باشید کمی دقت کنید
Iran, Islamic Republic of
16:33 - 1396/11/25
یعنی واقعا اونقد سخته براشون که نرخ ارزو یکسان نگه دارن! یعنی واقعا اونقد سخته که اون کله گنده ها اون دلالهای ارزو شناسایی کنن!! بخدا کارینداره اینا همشون دستشون تو یه کاسس. خدا لعنت کنه همشونو
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1396/11/25
اینایی که این کارشناس گفتن یعنی حرکت زیر پوستی خروج پول آقازاده ها به کشورهای مورد هدف آغازشده است و حرکت ملایم شروع شده
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1396/11/25
اکثر اختلاص گران وحقوق های نجومی بگیران ثروت های باد اورده خود را به دولار تبدیل کرده واز کشور خارج میکنند بنا بر این دولت باید به انتقال ارز به خارج از کشور دقیق باشد
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1396/11/25
واردات آزاد شه دلار به پانصد تومان می رسه ما بخاطر حمایت از صنایع خودرو داریم تاوان میدیم
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1396/11/25
ساعت خواب آقای فلاحت پیشه .تازه متوجه شدید یک ترفند است. سکان ارز دست نزول خوارانی چون رییس بانک مرکزی ودلالانش است . ارز و سکه رو با ترفندهای خودشون در بازار نامتعادل وکمبود ایجاد میکنند تا قیمتهاافزایش پیداکندو بعد باحراج سکه وارز باقیمت بالا یک پول کلانی هم ازاین راه بجیب میزنن .بابا درهیچ کجای دنیا دلال ارز کنار خیابانی وجودنداردجرم محسوب میشود الا درکشور ما.مرگ برگرانی .مرگ بر زالو صفتان .مرگ بر مسولین غارتگر بیت المال (ارز.طلا)تیم اقتصادی دولت .
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1396/11/25
سکان ارز دست نزول خوارانی چون رییس بانک مرکزی و مدیرکل بانکهای ارزی و ریالی کشور است . ارز و سکه رو با ترفندهای خودشون در بازار کمبود ایجاد میکنند تا قیمت ارز و سکه افزایش پیداکندو بعد باحراج سکه وارز باقیمت بالا یک پول کلانی هم ازاین راه بجیب میزنن .بابا درهیچ کجای دنیا دلال ارز کنار خیابانی وجودنداردجرم محسوب میشود الا درکشور ما .
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1396/11/26
همش خطا همش خطا.............
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج