داستان مرگ کودکان کرمانشاهی ادامه دارد
۶۷۷۷۱۵
۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
۵۶۶۹ 
سرمای شدید هوا، زندگی در چادر و تاخیر در درمان همه دست به دست هم دادند تا نوزاد ۲ ماه و ۱۰ روزه جان خود را از دست دهد و یکی دیگر از قربانیان زلزله کرمانشاه تلقی شود.
خبرگزاری مهر: سرمای شدید هوا، زندگی در چادر و تاخیر در درمان همه دست به دست هم دادند تا نوزاد ۲ ماه و ۱۰ روزه جان خود را از دست دهد و یکی دیگر از قربانیان زلزله کرمانشاه تلقی شود.

مادر، ماه‌های پایانی بارداری اش را پشت سر می‌گذاشت که زلزله آمد. زلزله‌ای به قدرت ۷.۳ ریشتر؛ قدرت غرش زمین در شب ۲۱ بهمن ماه آنقدری بود که برای همیشه در تاریخ ایران ثبت شود. آن روزها یک ایران عزادار مردم کرمانشاه شد.

خانه‌های زیادی تخریب شدند و خانه استیجاری زن باردار هم یکی از همان خانه‌ها بود. از فردای زلزله، چادر سرپناه روزهای تاریک زندگی شان شد.

قرار بود بعد از ۴ سال انتظار، پدر و مادر جوان صاحب فرزند شوند. حتی پیش از زلزله، بسیاری از لباس‌های نوزاد به دنیا نیامده را خریده بودند، لباس‌هایی که همه زیر آور ساختمان ماندند.

روزها بعد از زلزله و در شرایطی بسیار دشوار، نوزاد متولد شد. نوزادی پسر که خانواده نام او را "کارن" گذاشتند.

از بد روزگار، "کارن" در شرایطی به دنیا آمده بود که خانه شان ویران شده و دیگر سقفی بالای سرشان نبود. در سرمای زمستان، نوزاد تازه متولد شده را در پتو می‌پیچیدند تا شاید کمی گرم شود اما سرمای شدید هوا آن هم در شب های کرمانشاه به هیچ زلزله زده‌ای رحم نمی‌کند.

سرما به بدن نحیف نوزاد تازه متولد شده رسوخ کرده بود. کارن حتی توان گریه کردن هم نداشت. از سرما کبود می‌شد و مادر هر ساعت برای اطمینان از نفس کشیدن نوزادش از خواب می‌پرید.

شدت سرما خوردگی نوزاد آنقدر زیاد بود که خانواده او را برای درمان به کرمانشاه منتقل کردند. در ابتدا به علت پر بودن تخت‌های بیمارستانی، نوزاد آنها پذیرش نمی‌شود اما بعد از یک رفت و برگشت به منطقه سرپل ذهاب و درمان نشدن در بیمارستان این شهر، بار دیگر به کرمانشاه باز می‌گردند. نوزاد بعد از چند روز، در یکی از بیمارستان های کرمانشاه جان خود را از دست می‌دهد. پیکر نوزاد ۲ ماه و ۱۰ روزه، بعد از انجام مراحل قانونی از سوی پزشکی قانونی به خانواده تحویل داده شد.

کاوه الیاسی، پدر کارن، نوزاد ۲ ماهه در رابطه با روزهای دشورای که پشت سر گذاشته و مرگ فرزندش به خبرنگار گروه اجتماعی مهر ، می‌گوید: شب‌های کرمانشاه بسیار سرد است. آدم بزرگ ها تا صبح یخ می زنند چه برسد به نوزادی که تازه متولد شده باشد.

وی می‌افزاید: زمانی که همسرم ماه‌های آخر بارداری خود را پشت سر می‌گذاشت، زلزله آمد. ابتدا قرار بود به خانواده ما کانکس داده شود اما با وجود اینکه فرزند ما متولد شد و خانواده دارای نوزاد در اولویت دریافت کانکس هستند، باز هم کانکس به ما داده نشد.

پدر نوزاد فوت شده کرمانشاهی با اشاره به بیماری فرزندش می‌گوید: به علت سرما خوردگی، کارن سرفه‌های بسیار زیادی می‌کرد. گاهی احساس می‌کردیم که به سختی نفس می کشد، انگار ریه‌هایش یخ زده بودند. برای درمان، او را به یکی از بیمارستان‌های کرمانشاه بردیم و آنها هم اعلام کردند که نوزاد باید به بیمارستانی دیگر منتقل شود. این کار را انجام دادیم اما در آنجا به ما اعلام شد که تخت خالی برای نوزاد ما در بیمارستان وجود ندارد.

الیاسی می‌افزاید: حال فرزندم اصلا خوب نبود. همسرم مرتب گریه می‌کرد و ما به مسئولان بیمارستان گفتیم که حاضر هستیم در راهرو بیمارستان ساکن شده و نوزاد را در راهرو بخش اورژانس بخوابانیم. آن زمان به ما اعلام شد که روز بعد به بیمارستان مراجعه کنیم.

وی با اشاره به حضورشان در بیمارستان سرپل ذهاب برای پیگیری درمان نوزاد بیمار می‌گوید: بعد از اینکه کارن در بیمارستان پذیرش نشد به سرپل ذهاب بازگشتیم. آنجا از قفسه سینه فرزندم عکس تهیه شد و به ما گفتند که باید برای ادامه درمان به کرمانشاه باز گردیم.

پدر نوزاد فوت شده کرمانشاهی با اشاره به بازگشت مجدد آنها به کرمانشاه برای ادامه درمان نوزادشان می‌گوید: فرزندم چند روز بود که حتی قادر به خوردن شیرخشک هم نبود. دائم سرفه می‌کرد و به سختی نفس می کشید. بعد از اصرارهای زیاد من و مادرش، سرانجام بیمارستان کرمانشاه، کارن را پذیرش کرد اما کار از کار گذشته بود. نوزاد من چند روز بین بیمارستان‌ها رد و بدل می شد و سرمای هوا وارد بند بند استخوان های نحیفش شده بود.

وی می‌افزاید: بعد از اینکه فرزندم در بخش "ای سی یو" بیمارستان بستری شد، دوام نیاورد و پزشکان خبر فوت او را اعلام کردند. اکنون جواز دفن کارن هم صادر شده و قرار است در چادرمان در روستای "زعفران" سرپل ذهاب برای او عزاداری کنیم.

پدر توانی برای حرف زدن ندارد، از مراسم عزاداری نوزاد که می‌گوید، یاد همسر جوانش می‌افتد. زنی که تنها در گوشه ای از چادر یخ زده شان کز کرده و خاطرات شیرین اما دشوار ۲ ماه زندگی با نوزادش را مرور می‌کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1396/11/26
تکان ندهی تکانت میدهند
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1396/11/26
ای خدااااا تا بزور تا اخر خوندم, چرا آخه. ننگ ازین بیشتر ک تو ی کشور غنی مثل ایران بچه از سرما بمیره اونم چنتا. چ طور این همه چیز بیخود وارد میکنین کانکس نمیتونین وارد کنین؟؟!!!!! خاک برسر کل مسعولان
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1396/11/26
آقاي ظريف كه قول دادي عراق رو بسازي ! اگر از شرم بميري كمترين كار ممكن رو انجام دادي و ايضا بقيه تون !!
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1396/11/26
کارن که مهم نیست مهم موسسه فرهنگی مدرنيه که استاد زیبا کلام میخوان بسازن بچه که زیاده.....
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1396/11/26
مرگ بر مسئولین بی غیرت این هم تقصیر امریکاست؟
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1396/11/26
وای بر شما مسولین
چطور شبها سر بر بالین میگذارید؟
پاسخ ها
محمد شریعتمداری
Belgium
۰۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
اینقدر بیغرتن که راحت می خوابند
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1396/11/26
14:07 برو اونایی رو بگو ک پول نفت ملت دستشونه و ب ملت نمیدن
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1396/11/26
آخه چرا این خانواده ها را منتقل نمیکنند به شهرهای بزرک در ساختمانهای دولتی اسکان دهند تا کار مسکن شان درست شود .کاری که زمان جنک برای جنک زدگان کردنتد وسالها در هتل ها ادارات ساختمانهای مصادره مجانی اسکان دادن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
إإإ؟دیگ نبینم همچین حرفی بزنیا!ساختمون های دولتی اسمشون روشه.
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1396/11/26
تو رو بخدا به داد مردم کرمانشاه برسید .بخدا تا بخونم قلبم به درد اومد . چه کنم که توان کمک ندارم. مسئولین تو را به هر کسی که میپرستین کمک کنید.
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1396/11/26
من که فقط پنج میلیون تومن پس انداز دارم ازخودم خجالت میکشم که نتونستم به این طفل معصوم کمک کنم
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1396/11/26
به فرموده امام صادق(؏)انسان ازاین قصه بمیرد حق دارد.فقط می توانم بگویم کاش در ایران به دنیا نیامده بودم.
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1396/11/26
روحانی رفراندم میذاره دیگه مشکلی نیست حل میشه
Iran, Islamic Republic of
21:26 - 1396/11/26
لعنت خدا بر تمام مسعولان نظام
Iran, Islamic Republic of
02:26 - 1396/11/27
بودجه مملکت برای ۱۵ملیون افغانی هزینه کنیدمعلوم این میش
Belgium
04:09 - 1396/11/27
بنابر سخنان حضرت علی ع ، این جمع مسئولین مسلمان نیستند وگرنه باید از غصه می مردن. من نمیگم ها.حضرت علی ع میفرمایند.
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1396/11/27
میارکه تازه شدیم مثل سومالی هرچندتوسومالی ویمن جنگزده و قحطی زده هم اینجوری بچه ها راحت نمیمیرن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج