پاکسازی موصل از مواد منفجره ۱۰ سال زمان می‌برد
۶۷۷۷۷۱
۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
۴۷۹۰ 
سازمان ملل:
سازمان ملل اعلام کرد که پاکسازی غرب موصل از مین‌ها و مواد منفجره به جا مانده از داعش، 10 سال زمان نیاز دارد.
خبرگزاری فارس: مدیر برنامه‌های سازمان ملل در بخش خنثی‌سازی مین‌ها، اعلام کرد که بمب‌های منفجر شده در شهر موصل به یک دهه زمان برای خنثی‌سازی نیاز دارد.

به نوشته «رویترز» وی طی یک کنفرانس خبری که در ژنو برگزار شد، اظهار داشت: تخریب موصل با 11 میلیون تن مواد منفجره صورت گرفته و انتظار می‌رود که یک سوم این مواد هنوز زیر زمین باشند.

وی افزود: برآوردهای ما نشان می‌دهد که پاکسازی غرب موصل از مواد منفجره و بمب‌ها نیازمند بیش از یک دهه زمان است. میزان زیاد مواد منفجره و پیچیده بودن بمب‌های کارگذاشته شده، مانع پاکسازی این منطقه طی چند ماه یا حتی چند سال شده است. ما بمب‌هایی داریم که از آسمان افتاده‌اند و وزن تنها یکی از آنها 500 پوند است که 15 متر زمین را شکافته‌اند و خارج کردن تنها یکی از این بمب‌ها چندین روز و چه بسا چندین هفته زمان می‌برد.

سال گذشته، سازمان ملل 45 هزار مین و بمب و 750 کامیون بمب دست‌ساز را در مناطق مختلف عراق شناسایی و خنثی کرد که بیش از 25 هزار مین متعلق به غرب موصل بود. مناطق دیگر در این کشور نظیر فلوجه و سنجار نیازمند تلاش‌های بیشتری برای پاکسازی از مواد منفجره است.

عراق مدت‌هاست که با مشکل وجود مین‌های عمل نکرده در سراسر این کشور مواجه است و حدود 25 میلیون مین و دستگاه انفجاری منفجرنشده در سراسر کشور وجود دارد که حتی قدمت آنها به جنگ ایران و عراق برمی‌گردد. این معضل پس از آنکه داعش صدها هزار دستگاه انفجاری مجهز به کنترل از راه دور را در مناطق مختلف قرار دارد، بیشتر شد.

این دستگاه های انفجاری مجهز به کنترل از راه دور که بیشتر آنها در داخل کشور ساخته شده‌اند تلفات و جراحات بسیار متعددی به همراه داشته‌اند و بیشتر قربانیان آن، ساکنان آواره شهرهایی هستند که پس از شکست داعش اکنون به مناطق مسکونیشان باز می‌گردند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1396/11/26
کاری نداره داعشی ها که دستگیر شدند برای خنثی سازی ازخودشون استفاده کنید انتحا ری دوستدارند
United Arab Emirates
21:30 - 1396/11/26
حکومت ایران بعد سی سال هنوز نتونسته مین زمان جنگ رو پاکسازی کنه
United Arab Emirates
21:30 - 1396/11/26
حکومت ایران بعد سی سال هنوز نتونسته مین زمان جنگ رو پاکسازی کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج