اولین ولنتاین در موصل بعد از داعش
۶۷۷۸۹۷
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۸
۱۰۳۲۹ 
در بازار "نبی یونس" موصل تعدادی از جوانان تجمع کردند و به مناسبت ولنتاین رقصیدند و تعدادی هم با سازهای موسیقی، آهنگ نواختند.
عصر ایران: در بازار "نبی یونس" موصل تعدادی از جوانان تجمع کردند و به مناسبت ولنتاین رقصیدند و تعدادی هم با سازهای موسیقی، آهنگ نواختند.

موصل برای اولین بار بعد از داعش، ولنتاین را جشن گرفت؛ جشنی که در زمان داعش، ممنوع بود.

 خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: در زمان داعش، در شهر موصل، ولنتاین ممنوع و حرام و مجازات آن اعدام بود. مردم موصل تصمیم گرفتند رنگ قرمز را از خون به خوشحالی تغییر دهند.

"رفل فتحی" دختر 22 ساله به بازار آمده تا عروس قرمز رنگ و گل بخرد. او گفت که می خواهد به جهان بگوید که موصل تغییر کرده. این دانشجو که عبا (چادر) مشکی رنگی برتن کرده است ادامه داد: موصل در زمان داعش از سخت گیری و بسته شدن آزادی ها رنج می برد اما فکر می کنم مردم شهر ولنتاین را جشن می گیرند.
 
 اولین ولنتاین در موصل بعد از داعش

اولین خرید ولنتاین در موصل عراق بعد از آزادسازی از اشغال داعش / عکس: احمد موافق - خبرگزاری فرانسه

موصل برای چند سال در اشغال داعش بود اما چند ماه قبل از اشغال این گروه افراط گرای اسلامی آزاد شد.

خبرنگار خبرگزای فرانسه درباره حال و هوای موصل در ولنتاین نوشت: باران و هوای سرد نمی تواند بازار و مردم را در بخش شرقی شهر موصل از خرید و فروش ولنتاین منع کند. بخش شرقی شهر موصل با وجود عروسک های قرمز و گل و بادکنک های به شکل قلب، قرمز رنگ شده است. مغازه ها پر از هدیه های ولنتاین است.

"قصی مال الله" 50 ساله در مغازه اش در شرق موصل نیز گفت: بازار حرکت بزرگی را شاهد است. اکثریت برای خرید گل می آیند زیرا قیمت ها مناسب است. اکثر مشتریان از خانم ها هستند.

"احمد سیف الدین حسن" 42 ساله مالک یکی دیگر از مغازه ها در منطقه المثنی است که به دلیل ولنتاین پر از مشتری است.

او گفت: اقبال زیادی برای خرید هدیه های ولنتاین وجود دارد. این هدیه ها را ما اینجا با دستان و خلاقیت خود می سازیم.

وی اضافه کرد: ما در زمان داعش هم این هدیه ها را می ساختیم و می فروختیم البته به صورت مخفیانه. گل ها را در کیسه های پلاستیکی مشکی رنگ می گذاشتیم تا مشخص نشود و داعشی ها ما را مجازات نکنند. البته در نهایت، فروش این چیزها را متوقف کردیم زیرا داعش مجازات ولنتاین و فروش هدایای این جشن را اعدام اعلام کرد.

موصل به وضعیت قبلی برگشته و امروز گل و هدیه های ولنتاین را به صورت علنی می فروشند. میدان هایی در شهر که قبلا محل برگزاری اعدام های علنی بود حالا محل خرید و فروش هدیه های ولنتاین شده است.
 
 
اولین ولنتاین در موصل بعد از داعش

اولین خرید ولنتاین در موصل عراق بعد از آزادسازی از اشغال داعش / عکس: احمد موافق - خبرگزاری فرانسه

در بازار "نبی یونس" موصل تعدادی از جوانان تجمع کردند و به مناسبت ولنتاین رقصیدند و تعدادی هم با سازهای موسیقی، آهنگ نواختند.

محمد معن زکریا ( 28 ساله) فعال اجتماعی هم گفت: این برای اولین بار است که شهر اینگونه جشن می گیرد. شهر نیازمند شادی است. قبلا داعش در بازار نبی یونس، افراد را دستگیر و اعدام می کرد اما الان به بازار شادی تبدیل شده است.

با این حال برخی افراد هم تلاش کردند برای احترام به شرایط و وضعیت افرادی که نزدیکان خود را در جنگ موصل از دست داده اند مظاهر شادی را مخفی کنند.

"هشام حمدون" 28 ساله گفت: تخریب گسترده زیرساخت ها در استان نینوا و کشته شدن هزاران نفر باعث شد برخی  ولنتاین را به صورت غیرعلنی جشن بگیرند.

او با این حال می گوید: باید با افکار داعش مقابله کنیم. هر فردی در موصل باید گل قرمزی بخرد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1396/11/27
چقدر شبیه ما هستن ازاد خرید ولن میکنن،خخخخ
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1396/11/27
سال دیگه مردم ایران میرن عراق .برا خوشگذرونی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج