خوراندن جنگ به مردم آمریکا، تکرار می‌شود؟
۶۷۸۰۹۵
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۳
۱۰۶۴۸ 
15سال پیش در این هفته، کالین پاول در سازمان ملل متحد سخنرانی کرد تا جنگ با عراق را توجیه کند. به عنوان رئیس کارکنان او من می خواستم این نکته برای او روشن کنم که جنگ تنها گزینه موجود نیست.
وب دیپلماسی ایرانی: 15سال پیش در این هفته، کالین پاول در سازمان ملل متحد سخنرانی کرد تا جنگ با عراق را توجیه کند. به عنوان رئیس کارکنان او من می خواستم این نکته برای او روشن کنم که جنگ تنها گزینه موجود نیست.
 
آن هم در زمانی که چنین سخنرانی ای انجام شد: «ما با رژیمی روبه رو هستیم که انگیزه های تجاوزکارانی به همسایگان خود دارد، سلاح های کشتار جمعی را مخفی می کند و برای تروریست ها چترحمایتی فراهم کرده است، ما با گذشته روبه رو نیستیم، ما با حال روبه رو هستیم. اگر واکنشی نشان ندهیم حتی با آینده ای ترسناک روبه رو هستیم.»

به دنبال سخنرانی پاول در آن روز سرد، من آنچه را که انجام داده بودیم، در نظر داشتم. درحال حاضر فکر می کنم که هرچه انجام دادیم بی ارزش بود و علی رغم تمام تلاش های او آنچه او عرضه کرد خریداری در جهان نداشت. هرچند نظرسنجی ها نشان داد که او توانست بسیاری از آمریکایی ها را قانع کند. من از ابتدا می دانستم که چرا او برای آن سخنرانی انتخاب شده است: او در آنجا ایستاده بود به عنوان نماینده آمریکایی ها و از تمام اعضای دولت بوش شخصیت باثبات تر و کاریزماتیک تری داشت.

رئیس جمهور بوش دستور آن جنگ را حتی بدون مجوز سازمان ملل داده بود اگرچه پاول برای گرفتن این مجوز به طرز ناراحت کننده ای شکست خورده بود. اما وزیر امور خارجه بخش بزرگی از تلاش دو ساله دولت بوش برای متقاعد کردن جهان برای ورود به جنگ بود. این تلاش به انتخاب جنگ با عراق منجر شد که زیان های فاجعه باری برای منطقه و حقوق بشر به رهبری آمریکا داشت که برای کل خاورمیانه بی ثباتی به ارمغان آورد. نباید فراموش کرد که دولت ترامپ از همین کارت بازی استفاده می کند و تهدیدات او و آدرسی که می دهد به ایران بازمی گردد.

تنها یک ماه پیش بود که سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیکی هیلی اعلام کرد که دولتش «شواهدی انکار ناپذیر» در اختیار دارد که ایران مفاد قطعنامه شورای امنیت را در رابطه با موشک های بالستیک و یمن رعایت نکرده است. اما شواهدی که او از آنها حرف می زند توجه کسی را جلب نکرده است. شگفت انگیز است که اوضاع شباهت قابل توجهی به اوضاع پاول در سال 2003 دارد که گفته می شد شواهدی از مخفی کردن سلاح های کشتار جمعی در عراق وجود دارد. روش های دولت ترامپ کاملا مشابه با دولت پوش و معاون او دیک چنی است. همانطور که هیلی از اطلاعات آژانس های دفاعی اش حمایت می کند دوست داشتم تا ویدیوی سخنرانی پاول را برای او پخش کنم تا او هم مشاهده کند تا همان مسیری را می رود که در سال 2003 به جنگ منتهی شد. مساله اینجاست که جنگ با ایران، جنگ با کشوری است که 80 میلیون نفر جمعیت دارد، استراتژی و قدرت بسیار بیشتری دارد و چالش بزرگ تری نسبت به عراق به حساب می آید و آنچه از عواقب، هزینه ها و کشتارها به وجود خواهد آمد 10تا 15مرتبه بدتر از اتفاقی است که در عراق افتاد.

اگر به دنبال بیانیه رمسی از سوی دولت ترامپ و طرح آنها در برابر ایران باشیم کافی است که به طرح تازه منتشر شده استراتژی امنیت ملی نگاه بیندازیم که می گوید: «هرچقدر بیشتر و طولانی تر نسبت به تهدید کشوری که سلاح های کشتار جمعی را گسترش می دهد بی تفاوت باشیم، با تهدید بزرگ تری روبه رو بوده و گزینه های دفاعی ما کمتر می شود.»

استراتژی ایران این کشور را تبدیل به یکی از بزرگ ترین تهدیدهایی می کند که آمریکا با آن روبه روست. چین، روسیه و کره شمالی که همگی تهدیدهایی برای ایالات متحده به حساب می آیند از متحدان این کشور هستند و باید تعجب کرد از ایده هایی که دولت ترامپ از آنها کپی برداری می کند. اگرچه آنچه هیلی در سخنرانی خود ارائه می دهد نشان از این دارد که هیچ یک از نخبگان امنیت ملی حتی برای او استراتژی تعیین نمی کنند. ما پیش از این هم چنین چیزی را دیده بودیم: کمپین هایی برای گسترش اطلاعات و تصمیم سازی برای جنگ. افکار عمومی ایالات متحده آماده می شوند و حتی اگر تصویب کنگره هم در کار نباشد این اقدامات اعتراضات قابل توجهی را برنمی انگیزد.

تا کنون سازمان های خبری تا حد زیادی به رد کردن روایت های نادرستی پرداخته اند که از کاخ سفید ترامپ درباره ایران بیرون آمده و اقدامات آنها را با شکست روبه رو کرده اند. به عنوان مثال در اوایل نوامبر ادعاهایی بدون نام نشان درباره اسامه بن لادن منتشر شد و گفته شد که شواهدی در حمایت ایران از القاعده در جنگ با ایالات متحده وجود دارد. این همان خاطره  تلاش پررنگی است که در سال 2003 معاون رئیس جمهور چنی تلاش کرد که رابطه ای میان صدام حسین با القاعده برقرار کند. این اطلاعات مستقیما از سوی مدیر سیا آمد که می خواست پاول را مطمئن کند که میان صدام حسین و اسامه بن لادن رابطه ای برقرار بود. حالا امروز می دانیم که میر سیا تا چه حد در اشتباه بود.

امروز اطلاعاتی که درباره رابطه میان القاعده و ایران به دست می آید از بنیاد دفاع از دموکراسی شنیده می شود. بنیادی که در برابر قرارداد هسته ای ایران قرار دارد و به دنبال تغییر حکومت در ایران است. به نظر آنها هیچ اشکالی وجود ندارد که 15 نفر از 19 نفری که در جریان 11سپتامبر هواپیماربایی کردند تابعیت سعودی داشته و هیچ کدام ایرانی نبودند. دولت ترامپ پرونده جنگ به راه انداختن در برابر ایران را به هیلی سپرده است. کاخ سفید روی سازمان های اطلاعاتی فشار می آورد تا شواهدی از ایران پیدا کنند و آنها اتفاقات اخیر در ایران را سرآغازی برای تغییر حکومت می بینند.
 
وقتی به گذشته و جنگ با عراق نگاه می کنم، می بینم که دقیقا همین راه طی شد که منجر به جنگی با هزینه های تریلیون دلاری شد. جنگی که نه تنها راهی به سمت دموکراسی نداشت بلکه کشور را در مسیر معکوس آن قرار داد. هدفی که از سخنرانی پاول دنبال می شد این بود که پرونده جنگ با عراق را به خورد مردم آمریکا بدهند. نظرسنجی ها نشان داد که این کار را انجام دادیم. ترامپ و تیم او حالا تلاش دارند که بار دیگر این کار را انجام دهند و اگر مراقب نباشیم آنها به موفقیت می رسند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:04 - 1396/11/27
من موندم این آدمها کی هستند که اینقدر عاشق جنگ کردنن چرا دولت هادوست دارن همه جا جنگ وخونریزی ونابود باشه باباجون یه خورده بفکر ایجاد زندگی ارام باشید شیطانها
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1396/11/27
امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1396/11/27
صهیونیستها گردانندگان اصلی آمریکا هستند وهدف آنها نابودی ارتشها ی کشورهای اسلامی بخصوص جبهه مقاومت میباشد ورییس جمهوران آمریکا عروسک خیمه شب بازی دردست صهیونیستها میباشند که با پول آمریکا وجان آمریکاییها اهداف صهیونیستها رادنبال می کنند
Belgium
20:11 - 1396/11/27
خدا کنه نتونه وگرنه نابودی ما حتمیه. این مردم دیگه برای یه مشت فاسد و رانت خوار به جبهه نمیرن. اگرچه جنگ آمریکا هم با سرباز نیست.با تکنولوژی و موشک و پهپاد و هواپیماست.
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1396/11/28
شاید قدرت ایران در حمله در حد امریکا نباشه اما وقتی بحث دفاع باشه هرچقدم پایگاه نظامی باشه نمیتونه مثل قدرت سرزمینی عمل کنه و دفاع ایران میتونه باعث یک جنگ جهانی بشه چون تمام کشورهای دارای پایگاه نظامی امریکا دچار حملهموشکی و عملا وارد یک جنگ تمام عیار میشن و اگه از دولت های روسیه و چین فرصتی پیش بیاد برای ضربه زدن به امریکای در حال جنگ برای گرفتن همیشگی قدرت این ابرقدرت حتما اقدام میکنن و این میشه جنگ جهانی خیلی مسخره و من و شما میشیم پاسوزش...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج