ترکیه:ائتلاف آمریکا با کردهای سوریه بی‌شرمانه است
۶۷۹۳۶۷
۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۷
۷۹۳۱ 
وزیر امور خارجه ترکیه در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ ائتلاف آمریکا با کردهای سوریه علیه داعش را بی‌شرمانه، غیرقابل‌قبول و خطایی بزرگ دانست.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، "مولود چاووش اوغلو"، وزیر امور خارجه ترکیه در سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ سیاست آمریکا در قبال سوریه را مورد انتقاد شدیدی قرار داده گفت: "اینکه واشنگتن در مبارزه علیه داعش همچنان به ائتلاف با گروه‌های کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلقYPGدر سوریه تأکید دارد بی‌شرمانه و غیر قابل قبول است.

وی آمریکا را متهم به ارتکاب خطایی سخت در سوریه کرده گفت: این بی‌شرمانه و غیرقابل‌قبول است که آمریکا در مبارزه با داعش در سوریه همچنان به ائتلاف با گروه کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق YPG تأکید دارد. وی همچنان بر موضع آنکارا مبنی بر اینکه این گروه‌های کرد در سوریه تروریست هستند تأکید کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت که آمریکا خطای بزرگی انجام می‌دهد وقتی برای مبارزه با دیگر سازمان‌های تروریستی بر یک گروه تروریستی دیگری تکیه می‌کند. وی این اقدام آمریکا را غیر قابل فهم دانست.

اخیراً مناسبات بین آمریکا و ترکیه در مسئله سوریه کمی بهتر شده بود بعد از اینکه در دیدار وزیر امور خارجه آمریکا در ترکیه طرفین توافق کردند که در آینده اقدامات خود در سوریه را بهتر با هم هماهنگ کنند. تیلرسون در این دیدار تأکید کرد که هیچ گونه تکروی دیگر وجود نخواهد داشت.

البته وزیر امور خارجه ترکیه در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ واکنش سردی به این اظهارات همتای آمریکایی خود وارد کرده گفت: من امیدوارم که آمریکا این بار به وعده خود عمل کند.

ترکیه مدتهاست که خواستار توقف کمک‌های نظامی آمریکا به کردهای سوریه شده است. اما آمریکایی‌ها همچنان بر تداوم ائتلاف خود با این گروه در سوریه تأکید دارند.

اوغلو همچنین بعد از آزادی "دنیز یوسل" خبرنگار آلمانی که حدود یک سال بود در ترکیه در بازداشت به‌سر می‌برد مناسبات با برلین را در مسیر خوبی ارزیابی و تأکید کرد: همچنین با توجه به مذاکرات با همتای آلمانی‌ام یک جو مثبتی در مناسبات حاکم است.

وی در عین حال گفت: اما هنوز همه چیز تمام نشده است. ما باید حالا تعصبات متقابل را کاهش دهیم.

در روز جمعه "دنیز یوسل" آزاد شد. با آزادی وی یکی از بزرگترین موانع موجود در مناسبات بین آلمان و ترکیه برطرف شد.

حالا ترکیه امیدوار به برآوردن بسیاری خواسته‌های خود از طرف آلمان است.

به‌نوشته روزنامه آلمانی "پاسایر نوسه پرسه"، بعد از آزادی دنیز یوسل، دولت ترکیه به همکاری‌های تسلیحاتی قدرتمندانه‌تر با آلمان امیدوار است.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج