اعتماد ۲۵ هزار میلیارد تومانی به ۵ موسسه غیرمجاز
۶۷۹۹۸۹
۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
۷۸۶۸ 
گرچه اکنون موسسه بزرگ غیرمجازی در بازار پول فعالیت نمی‌کنند ولی آثار باقی مانده از آنها در زمان فعالیتشان سال‌ها در اقتصاد و بازار پول ایران باقی می‌ماند، از پول‌های کلانی که با پرداخت سودهای جذاب از مردم گرفتند تا حواشی بازپرداخت اموال سپرده‌گذاران و البته پول‌هایی که از بانک مرکزی برای این موسسات خارج شده است. پنج تعاونی غیرمجازی که در چند سال اخیر منحل شده‌اند،حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از سپرده‌گذاران خرد جذب کرده بودند.

خبرگزاری ایسنا: گرچه اکنون موسسه بزرگ غیرمجازی در بازار پول فعالیت نمی‌کنند ولی آثار باقی مانده از آنها در زمان فعالیتشان سال‌ها در اقتصاد و بازار پول ایران باقی می‌ماند، از پول‌های کلانی که با پرداخت سودهای جذاب از مردم گرفتند تا حواشی بازپرداخت اموال سپرده‌گذاران و البته پول‌هایی که از بانک مرکزی برای این موسسات خارج شده است. پنج تعاونی غیرمجازی که در چند سال اخیر منحل شده‌اند،حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از سپرده‌گذاران خرد جذب کرده بودند.

سال ۱۳۹۶ زمانی بود که بانک مرکزی به دنبال جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز در نیمه سال اعلام کرد که به فعالیت تمام موسسات غیرمجاز پایان داده است. این در حالی است که در چند ماه اخیر موسسات افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان را کاملا منحل و تعهدات آن را به ترتیب به بانک‌های آینده، موسسه ملل و بانک تجارت واگذار کرد. پیش از این نیز در چند سال اخیر فعالیت موسسات بزرگی همچون میزان و ثامن‌الحجج پایان یافته بود و مسئولیت آنها بر عهده بانک صادرات و بانک پارسیان قرار گرفت. در عین حال که از انحلال هشت تعاونی غیرمجاز و گرد هم آمدن آنها موسسه مجاز کاسپین تشکیل شد. در نهایت با وجود این که فعالیت غیرمجازها که از مخربان بازار پول بودند، به پایان رسیده ولی مراحل بعد از این توقف و رسیدگی به وضعیت مالی آنها شرایط چندان خوبی را به همراه نداشت به طوری که تامین منابع برای پرداخت به سپرده‌گذاران قابل توجه آنها بسیار برای بانک و شبکه بانکی پرحاشیه شد.

مروری بر آنچه که در تعاونی‌ها و موسسات غیرمجاز گذشته از این حکایت دارد که در پنج تعاونی ثامن‌الحجج، افضل توس، وحدت، البرز ایرانیان و همچنین فرشتگان بیش از دو میلیون و ۲۸۴ هزار نفر در زمانی فعالیت آنها سپرده‌گذاری کرده‌اند که مبلغی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از این محل جذب کردند.

جزئیات این جذب منابع از این حکایت دارد که در ثامن‌الحجج حدود یک میلیون نفر، افضل توس ۳۶۵ هزار و ۶۰۰ نفر، وحدت ۳۷۴ هزار و ۲۴۶ نفر، البرز ایرانیان ۴۴ هزار و ۱۷۸ نفر و در فرشتگان حدود ۵۰۰ هزار نفر سپرده‌گذاری کردند که در مجموع بیش از دو میلیون و ۲۸۴ هزار نفر را در بر می گیرد.

در این پنج تعاونی ارقام سپرده جذب شده به گونه‌ای است که در ثامن‌الحجج حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، افضل توس ۲۴۴۷ میلیارد تومان، وحدت۴۷۸۰ میلیارد تومان، البرز ایرانیان ۱۳۰۰ میلیارد تومان و در فرشتگان حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان جذب سپرده انجام شده که در مجموع به بحدود ۲۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد. البته در فرشتگان حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان بدهی ثبت شده بود که ۳۰۰۰ میلیارد آن سود شناسایی نشده، تلقی شد و ۵۶۰۰ میلیارد تومان بدهی در قالب سپرده وجود دارد.

در این جریان بانک مرکزی حال با واگذاری تعاونی‌ها به بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز و یا به طور مستقیم نسبت به تعیین تکلیف سپرده‌گذارانی که تعداد قابل توجهی بوده و بارها با تجمعات و اعتراضات خود خواستار دریافت وجوه خود شدند، اقدام کرد و البته در این میان با توجه به اینکه اموال این تعاونی‌ها و مبالغی که از سپرده‌گذاران دریافت شده بود، وضعیت مشخصی نداشت و نقد نبود، در نتیجه باید املاک و دارایی‌های شناسایی شده به فروش می‌رفت تا بتوانند وجوه سپرده‌گذاران را پرداخت کنند ولی با توجه به اینکه بازار ملک هم از موقعیت خوبی برخوردار نبود، در نهایتب انک مرکزی با پرداخت خط اعتباری نسبت به تامین منابع برای پرداخت سپرده‌گذاران اقدام کرد.

در این پنج تعاونی(ثامن الحجج، وحدت، افضل توس، البرز ایرانیان و فرشتگان) حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است که عمدتا با خط اعتباری بانک مرکزی خواهد بود. در ثامن‌الحجج از حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیاردی که سپرده جذب شده، ۸۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است البته بانک مرکزی دقیقا اعلام نکرده که از این مبلغ پرداختی تا چه حد خط اعتباری و تا چه میزان از آن مربوط به فروش اموال و دارایی‌های ثامن‌الحجج است. در افضل توس حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومادن خط اعتباری، وحدت۲۷۵۰ میلیارد و البرز ایرانیان ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری دارند. برای فرشتگان نیز آخرین آمار نشان می‌دهد که تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده بود.

گرچه اعطای خط اعتباری بانک مرکزی با وثیقه گرفتن املاک و دارایی‌های این تعاونی‌ها انجام می‌شود ولی تاکنون گزارش مشخصی در مورد اینکه چه میزان از دارایی‌ها شناسایی و با چه مبلغی به عنوان وثیقه در بانک مرکزی قرار گرفته، ارائه نشده است از سوی دیگر حتی اگر ملکی هم به عنوان وثیقه قرار گرفته، مشخص آن است که فعلا فروشی انجام نشده و مبلغ نقدی در ازای ارقام کلانی که از بانک مرکزی خارج شده، برنگشته است.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
United Kingdom
15:44 - 1396/12/01
بله وقتی سارمان مدیریت وخدمات کشوری فاسد باشد میخواهی چه شود
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1396/12/01
پس تکلیف پول ما در ث امن
الائمه چی میشه چرا ثامن پول ماراپس نمیده
Iran, Islamic Republic of
17:07 - 1396/12/01
جالب وحانی میگه. ازجیب ملت می‌دیم ملت وودولت نداریم که به جای پس گرفتن ازکلاه برداران چرامردم وتوکارهای خوب اینهارونمیگین
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1396/12/01
یک مغاره 12 متری دارید.از هزار جا میان ..اتحادیه..تعذیرات حکومتی.سازمان های دیگه هی سر میزنند که باید جواز داشته باشید. چطور میشه یک موسسه بیاید بدون مجوز چند سال پول مردم را بگیرد.و بانک مرکزی خبر ندااشته باشد.لطفأ بفرمائید چرا جلوی کار این موسسات را نگرفتید.چرا چون مدیران این موسسات آقازاده بودند. یک مغازه رو میریزید اجناسش را مصادره میکنید با جریمه و زندان .بجرم اینکه اجناسش قاچاق بوده .چرا مدیران این موسسات رامعرفی نمی کنید. خدایی خیلی پر رو هستید.دست هر چی لانتوری رو از پشت بستید.و دیگر هیچ
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1396/12/01
صدبارگفتم بازم میگم.سپرده گذارافضل توسم.۳۱۳میلیون ازپولم باقی مونده نوش جونتون ندین.....
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1396/12/01
عزیزانی که در موسسه ثامن سپرده گذاری کرده اند بروند دنبال کار و زندگی شان چون مالک موسسه ثامن اسب پادشاه است و کسی هم که جرات نمی کند به او بگوید یاهو پس برید دنبال بدبختیتان
پاسخ ها
چراغی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
واقعا . عجب لگدی هم میزنه . هر کی میره دنبال پولش با پررویی تمام میگن نمیدیم .
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1396/12/01
جالب اینه دولت از بیت المال با سود ۱۵ درصد ضرر این اشخاص رو جبران میکنه و اگه به عکس به سودهایی که بهشون قول داده لودند میرسیدند بخشی از این سود رو به بیت المال میپرداختند؟ پوپولیسم همینه، رضایت اجتماعی گرفتن با روشی که بی عدالتی تصور نشه و اما در حقیقت باشه
پاسخ ها
چراغی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
اینها همش حرفه عزیزم از بیت المال چرا ؟ پول خود مردم بدبخت است که دو دستی تقدیم کرده اند و حالا نمیتوانند پس بگیرند و موسساتی مثل ثامن الائمه هم همین حالش هم دارند از این پولها استفاده می کنند . پول مردم را هرموقع هم که بدهند مردم کلی متضررند و آنها بهره بردار .
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1396/12/01
این موسسات را چه کسانی اداره میکردند چرا یکی از انها را به ملت معرفی یا دادگاهی نمیکنید اقای نوبخت همگفتند اینها ازادند چون به جایی وصل هستند .
این هم تعریف عدالت .
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1396/12/01
چه ربطی به سازمان مدیریت داره. فکر کنم یه جایی این اقا با برنامه و بودجه مشکل خصوصی داره.
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1396/12/01
وقتی مردم این چیزارو میبینند خیلی باید گاگول باشن که اعتراض نکنند
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1396/12/02
مدیران نادان= کشور ویران / مدیران دانا= کشور آباد
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1396/12/02
خوب باید از این اعتماد مردم که این همه پول در اختیار اشماگذاشتند تا رفع مشکلاتتان کنید .این جور سوئ استفاده کردید ......2 سال سرمایهای مردم را حبس کردند از پول انها و از سود پول انها استفاده کردند... الان نمیخواهند اصل پول با سود و دیرکرد انرا به مردم بر گردانند ..جلل الخاللق ..اینها چه بشرهایی هستند ..نه دین دارند .نه اخلاق دارند نه انسانیت دارند ..
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1396/12/02
این همه مقاله و بررسی چاپ شد اما هیچ کس نگفت این موسسات توسط چه کسانی ثبت شد و چگونه؟ سهامداران اصلی این موسسات چه کسانی هستند؟ موسسه کاسپین که نه شعبه ای از ابتدا داشت 3000 میلیارد پول اولیه را از کجا آورد و در اختیار بانک مرکزی قرار داد؟ از کسانی که وام گرفتن سود نجومی میگیرن و کسی هم نیست بگه چرا اما سپرده گذاران را نه اصل پولشونو میدن نه سود پولو و میگن اینها طمع کردند!!!
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1396/12/03
2 سال وارد 3 سال شد برای وقت خریدن .هنوز وقت می خواهید که پول مردم را پس بدهید خجالت بکشید .....شب عیدی مردم را خوشحال کنید پول انها را کامل پس بدهید .............مردم روانی شدند دیگه حتی حرفهایتان را نمی خوانند .مردم پولشان را به جای حرف می خواهند می شنوید.کر هستید .بای بیاییم گوشتهایتان را باز کمنیم .یا باز میکنید خودتان...............دیگه صبر هم حدی دارد بی انصافها
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1396/12/08
پولهای مردم .مالباخته کاسپین چی شد ..تا عید همه انها را با سود ودولتی و دیر کرد پس دادید ....بار کالله شما یک مسله را حل نکنید نمی خواهد به خودتان زحمت بدهید پروژه جدید بدهید که بعدا گندش در بیاید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج