سرگرمی‌هایی که حال‌تان را خوب می‌کنند
۷۰۰۷۴۹
۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
۱۲۴۳۷ 
برای بیشتر ما، سرگرمی‌ها بخشی لازم از زندگی فردی هستند اما آیا می‌دانستید که برای سلامت جسم و روح ما نیز مفیدند؟

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: برای بیشتر ما، سرگرمی‌ها بخشی لازم از زندگی فردی هستند اما آیا می‌دانستید که برای سلامت جسم و روح ما نیز مفیدند؟

سرگرمی‌ها نوعی استفاده‌ی خلاقانه و راضی کننده از اوقات فراغت هستند و هویت اصلی ما معمولا با علایق و سرگرمی‌هایی که انتخاب می‌کنیم گره خورده است. البته بیشتر ما به این دلیل سرگرمی خاصی را انتخاب می‌کنیم که از آن لذت می‌بریم. اما برای‌تان خواهیم گفت که این سرگرمی‌ها فوایدی فراتر از گذراندن وقت برای شما دارند.

رقص؛ هم تفریح و هم ورزش

رقصیدن فواید زیادی برای سلامتی دارد و راهی ساده و بی‌هزینه برای ورزش کردن برای بیشتر افراد است. شما برای رقصیدن نیاز به تجهیزات خاصی ندارید، فقط بدن‌تان، یک موسیقی و ترجیحا یک یا دو دوست! رقصیدن، نوازش بدن است و شما می‌توانید هر چقدر که دوست دارید برقصید.

شما حتی اگر خجالتی هم باشید و دوست نداشته باشید در حضور دیگران برقصید می‌توانید در خانه که محل امن و آرام شماست برقصید. رقصیدن، درست و غلط ندارد و هر حرکتی که احساس خوبی به شما می‌دهد می‌توانید انجام دهید. رقصیدن یک فعالیت اجتماعی نیز هست و می‌دانیم که از نظر اجتماعی فعال بودن برای تندرستی عمومی ما خوب است. رقص یک تمرین بدون درد و فشار و انرژی بخش است اما رقصیدن واقعا چه کمکی به سلامتی ما می‌کند؟

رقصیدن یک تمرین هوازی عالی است و می‌دانیم که تمرین هوازی به سلامت قلبی و عروقی ما کمک می‌کند، استقامت را بالا می‌برد و استخوانها و عضلات را محکم می‌کند. مطالعات نشان داده دست کم سه بار رقصیدن در هفته، حفظ تعادل را در افراد سالمند بهتر می‌کند و این نکته‌ی مهی است زیرا هر سال افراد سالمند زیادی در اثر عدم تعادل بر زمین می‌افتند و دچار آسیب می‌شوند. بنابراین وقتی فعالیت ساده‌ای مثل رقصیدن می‌تواند چنین کمک بزرگی بکند چرا نرقصید؟ رقصیدن برای سلامت مغز نیز مفید است. پژوهشی نشان داده به طور منظم رقصیدن می‌تواند ریسک زوال عقل را 76 درصد کاهش بدهد.

باغبانی؛ مفید برای مغز

سرگرمی‌هایی که به سلامت شما کمک می‌کنند

باغبانی و سرگرم شدن با گل و گیاه شاید در نگاه اول ورزش به نظر نرسد اما مطالعات نشان داده نگهداری از گل و گیاه و رسیدگی به آنها فواید غیرمنتظره‌ای برای سلامتی‌ دارد. عمل ِ ساده‌ی چیدن علف‌های هرز، کاشتن گیاه و آبیاری و ...، نوعی ورزش هوازی است که همه‌ی ما می‌دانیم برای عضلات و افزایش قدرت، استقامت و انعطاف پذیری بدنی عالی است.

ضمنا وقت گذراندن در محیط باز برای شما خوب است. تحقیقات نشان می‌دهد باغبانی و دورچرخه سواری به طور منظم، احتمال کمبود ویتامین D را در افراد سالمند پایین می‌آورد. بین کاهش ریسک زوال عقل و باغبانی نیز ارتباط وجود دارد. همچنین باغبانی و سرگرم شدن با گل و گیاه، ریسک حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را تا 30 درصد کاهش می‌دهد.

نوشتن؛ شگفت انگیز برای درمان زخم

فکر می‌کنید پشت میز نشستن و با قلم روی کاغذ نوشتن یا تایپ کردن با لپ تاپ برای سلامتی‌تان فایده‌ای ندارد؟ پس بهتر است بدانید علم ثابت کرده که نوشتن، فواید زیادی برای سلامت روحی و جسمی‌تان دارد مانند بهبود حافظه، کاهش استرس، کمک به خواب و ...

مطالعات نشان داده نوشتن در مورد تجربیات، به بیماران سرطانی کمک می‌کند تا بر استرس ناشی از بیماری‌شان غلبه کرده و وضعیت جسمی و روحی بهتری پیدا کنند.

پژوهشی که توسط محققان دانشگاه اوکلند نیوزلند انجام شد به بررسی این موضوع پرداخت که آیا نوشتن تاثیری بر سرعت التیام زخم دارد یا نه. محققان گروهی را مشخص کردند تا روزانه به مدت 20 دقیقه در مورد بدترین تجربیات زندگی خود بنویسند و گروهی دیگر ا تعیین کردند تا طی همان 20 دقیقه هر روز در مورد برنامه‌های روز بعدشان بنویسند. دو هفته بعد از شروع اولین روز نوشتن، نمونه‌ برداری‌های کوچکی از پوست این افراد انجام شد و محققان هر سه تا پنج روی نتیجه‌ی درمان زخم‌ها را تا التیام کامل پیگیری کردند.

آنها دریافتند 11 روز بعد از نمونه برداری، 76 درصد از زخم‌ها در گروهی که در مورد تجربیات تلخ خود نوشته بودند درمان شده بود اما در گروهی که در مورد برنامه‌‌های روزانه خود نوشته بودند فقط 42 درصد از زخم‌های‌شان التیام پیدا کرده بود. به طور کلی نوشتن، ابزاری موثر برای ابراز احساسات و افکار بوده نوشتن در مورد تجربیات و احساسات ناخوشایند و آزاردهنده موجب پالایش روان می‌شود. مثلا وبلاگ نویسی می‌تواند به شما کمک کند روابط تازه‌ای برقرار کنید و در زمنیه‌ی علاقه مندی‌های خود جلوتر بروید.

موسیقی؛ چیزی شبیه دارو

نواختن موسیقی یا گوش دادن به آن می‌تواند سلامت جسمی و روحی را تحت تاثیر قرار بدهد. مطالعه‌ای در سال 2013 در معیار وسیعی به مطالعه در مورد تاثیر موسیقی بر شیمی اعصاب پرداخته است. این مطالعه گزارش کرده است که موسیقی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، استرس و اضطراب را کاهش بدهد و افسردگی را کم کند. در این تحقیق، در میان بیمارانی که در انتظار جراحی به سر می‌بردند، معلوم شد گوش دادن به موسیقی بیشتر از دارو در کاهش اضطراب آنها موثر بوده است و از سطح هورمون استرس‌شان کاسته شده بود.

برای بررسی این که موسیقی تا چه حد مغز را تحریک می‌کند، مطالعه‌ای در سال 2011 واکنش مغز نسبت به موسیقی را با واکنش آن نسبت به غذا و رابطه‌ی جنسی مورد مقایسه و بررسی قرار داد، خوب است بدانید احساس لذت بخش ناشی از هر سه مورد از ترشح دوپامین ناشی می‌شود.

حیوان خانگی؛ مفید برای قلب

سرگرمی‌هایی که به سلامت شما کمک می‌کنند

حیوانات خانگی از هر نوع آن می‌توانند به شما کمک کنند سالم‌تر باشید. طبق پژوهش‌ها، داشتن و نگهداری یک حیوان خانگی فرصتی برای ورزش کردن، انجام فعالیت‌های بیرون از خانه و برقراری روابط اجتماعی فراهم می‌کند که همه‌ی اینها می‌توانند فشار خون را بهبود بدهند، کلسترول و تریگلیسرید خون را تنظیم کنند و احساس تنهایی را برطرف کنند.

اگر تعجب کرده‌اید که چطور همه‌ی این موارد به سلامتی شما کمک می‌کنند باید یادآوری کنیم که همه‌ی این فاکتورها می‌توانند احتمال سکته‌ی قلبی را به حداقل برسانند.

اما مطالعه‌ای در سال 2013 به بررسی این پرسش پرداخت که آیا داشتن حیوان خانگی به خودی خود مستقیما منجر به کاهش ریسک بیماری قلبی در میان آنهایی که حیوان خانگی دارند می‌شود یا نه. به گفته‌ی سرپرست این تحقیق، داشتن حیوان خانگی مخصوصا سگ با پایین‌تر بودن ریسک بیماری قلبی ارتباط دارد و به زبان ساده‌تر می‌توانیم بگوییم افراد سالم‌تر آنهایی هستند که حیوان خانگی دارند، نه اینکه داشتن حیوان خانگی باعث کاهش ریسک بیماری قلبی شود یا علت این کاهش باشد.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/01/27
سلام. اول ممنون از مقاله خوبتون. اما خوبه وقتی مطلبی خوب و مفید به نظر می رسد علاوه بر ترجمه، کمی هم از دانش اجتماعی و دینی خودمون هم کمک بگیریم. برای خوب کردن حال بد، چرا ننوشتید که خواندن و گوش دادن به آیات قرآن چقدر حالمان را خوب می کند؟ مگر نه اینکه خداوند می فرماید الا بذکر الله تطمئن القلوب»؟ و آرام گرفتن دل، همان خوب کردن حال است. چرا در کنار نگهداری حیوان خانگی، کمک کردن به افراد نیازمند را ذکر نکردید که حال شخص را از خوب هم، خوبتر می کند؟ یا سرزدن به افرادی از فامیل که مدتهاست سراغی از آنها نگرفته ایم یا شرکت در یک فعالیت دسته جمعی که علاوه بر خود شخص، برای دیگران و شاید برای محیط زیست اجتماعی، جغرافیایی و بومی نیز مفید است؟
به نظر می رسد الگوی نویسنده این مقاله، جامعه ای غیر از جامعه ایران بوده است. خوب است به پیشنهادهای بومی شده جامعه ایران هم توجه شود تا مقاله مفیدتر نیز باشد. ضمن اینکه قطعا راه های بومی بیشتر قابلیت اچرا دارند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
آره منم یادمه یه بار استادمون پرسید چطوری حال خودتونو خوب می‌کنید؟
و هر کسی یه جوابی داد. نوشتن، موسیقی گوش دادن، خوابیدن، گردش؛
آخرین نفر گفت قرآن میخونم! و من فکر کردم که چرا تا به‌حال به فکر خودم نرسیده بود؟..
راهِ فوق‌العاده‌‌ایه.‌‌.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
مثلا به جاي نگهداري از حيوان مي نوشته بچه دار شدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
عزیزم متاسفانه شما با تعصب فکر میکنید و منطق پشت حرفتون نیست. تو همین جامعه خودمون ببینید چند نفر از آدما با خوندن قران حاشون خوب میشه!احتمالا تعداد خیلی از مردم نه تنها حالشون خوب نمیشه بلکه حوصلشون سر میره و کسل میشن،حتما دیدید خیلیا تا صدای قران از تلویزیون میاد سریع خاموشش میکنن. ولی اکثریت آدمها از محبت به یه حیوان یا از گوش دادن به موسیقی مورذ علاقشون حالشون خوب میشه. لطفا منطقی باشید دوست عزیزم و تعصب رو وارد مسایل علمی نکنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
گیر ندید مقاله که نگفته همه راههای موجود. خیلی ها تنهان و مجرد چطور بچه دار بشن؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
چرا این نظر منفی گرفته!!!!!!!در حالیکه کاملا منطقی و مودبانه است،طرز فکر برخی از مردم واقعا تعجب آوره
سعید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
بله منم موافقم...البته اگر الان این مقاله رو نشون آخوندا بدی میگن همشون حرامه
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1397/01/27
موسیقی فوق العادست فوق العاده
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1397/01/27
دوست عزیز نوشته سرگرمی، بچه دار شدن و خوندن قرآن که با فعل سرگرمی آورده نمیشه
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1397/01/28
واقعا متاسفم بابت اینکه در جامعه ای که حیوانات خانگی جای بچه ها رو گرفتن ...شما هم اینجا دارین واسه داشتن حیوانات خانگی تبلیغ میکنین...قدیم این همه شادی بود ، آدم ها حالشون خوب بود و خوش بودن ....خونه ها پر از بچه بود و همه با هم بودن..اما الان چی...همه افسرده با یه سگ دارن میچرخن
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1397/01/28
نماز؛ هم عبادت و هم ورزش
به جای تبلیغ فعل حرام عمل واجب و پر اهمیت را تبلیغ کنید.
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1397/01/29
کاربر 19:53
اگر مسلمان هستید و با قرآن خواندن حالت بد میشه و تلوزیون رو خاموش می کنی ،برو یه فکری به حال خودت کن ،ببین عزیز انسان به هر چی خودشو عادت بده با همون حالش خوب میشه ،مثل معتاد ها که با مواد حالشون خوب میشه !!!
یا الکلی ها که با الکل خوب میشن .
کسی که طبع اش به گناه عادت کرده دیگه سخته که به راه ثواب برگرده و توبه کنه .

البته دوستی به نکته ی خوبی اشاره کرده بودن قرآن سرگرمی نیست راه زندگی است ،اما رفت و آمد با فامیل واقعا حال آدم رو خوب میکنه ،احساس میکنی تنها نیستی پشتیبان داری ،البته اگر اصول آن را رعایت کنیم
Iran, Islamic Republic of
06:59 - 1397/02/10
داشتن حیوان خانگی خصوصا که عکس سگ گذاشته ضرراین بیشتره تاسرگرمیش
رقص وموسیقی هم همینطور
بعضی سرگرمی ها لذتش کمترازضررشه
کمی فکرکنید مطلب بگذارید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج