خودکشی ملی در سوریه
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۰۲۱۵
۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ۰۳:۵۰
۳۹۵۶
نوام چامسکی، اندیشمند برجسته آمریکایی در گفتگو با روزنامه هافینگتن پست درباره ایران، سوریه و قدرت امپریالیستی آمریکا به بحث نشست.
ایسنا: دیدگاه‌های چامسکی گاه در مورد سرزمین مادری‌اش، سرزمینی که در درون خود دچار تناقض است، توام با انتقاد است. او می‌گوید: قدرت امپریالیستی آمریکا در حال کاهش است، اما باید به خاطر داشته باشیم که کاهش قدرت آمریکا از 1945 بدین سو آغاز شده است. اوج قدرت آمریکا به دوران پس از جنگ جهانی دوم بر می‌گردد و از آن زمان به بعد قدرت این کشور روندی روبه افول را طی می‌کند.

نوام چامسکی، اندیشمند برجسته آمریکایی در گفتگو با روزنامه هافینگتن پست درباره ایران، سوریه و قدرت امپریالیستی آمریکا به بحث نشست.

وی در ارتباط با بحران سوریه و مداخله روسیه و آمریکا در امور این کشور گفت: به طور قطع آمریکا و روسیه منافع متفاوتی در این کشور دارند و بروز مناقشه در این راستا عادی است. با این حال همچنان آمریکا به اعمال نفوذ بر رویدادهای بین‌المللی می‌پردازد تا وضعیت خود را در جامعه بین‌المللی تثبیت شده‌تر کند. این در حالیست که سیاست خارجه آمریکا اکنون دیگر نشان از یک قدرت جهانی ندارد.

چامسکی می‌گوید: از اواخر دهه 40 بدین سو قدرت جهانی دچار چندگانگی شده است. در سال 1949 چین استقلال یافت و این مساله ضربه‌ای جدی به سیستم امپریالیستی آمریکا بود؛ سیستمی که بر پایه این عقیده بنا شده که می‌توان با کنترل چین، آسیا را کنترل کرد. از آن زمان به بعد آمریکای لاتین نیز از کنترل آمریکا خارج شد.

چامسکی بی‌آنکه به جزئیات بیشتر بپردازد می‌گوید: در آمریکا سیاست‌ها توسط یک گروه نخبه تعیین می‌شود اما این سیاست‌ها به قدرت آمریکا به شدت آسیب وارد کرده است. این استاد دانشگاه که به مدت 58 سال تدریس کرده، انتقادهای بسیاری را نسبت به مشروعیت قدرت آمریکا مطرح می‌سازد. او بارها و بارها تنها فردی بوده که واقعیت سیاسی آمریکا را مورد بررسی قرار داده است.

چامسکی می‌گوید: خشکسالی بسیار بزرگی در سوریه وجود داشت که جامعه کشاورزی این کشور را با مشکل مواجه ساخت و بنابراین مردم مجبور شدند برای ادامه زندگی خود به شهرها بیایند. بی‌نظمی اجتماعی جدی در سوریه وجود داشت و بنابراین بخشی از بحرانی که در سوریه به وجود آمده به عواقب گرم شده کره زمین مربوط می‌شود. در یک مقطع زمانی نیز این کشور پذیرای میلیون‌ها پناهنده عراقی بود.

وی افزود: پس از آغاز نشانه‌هایی از بهار عربی در بخش‌هایی از این کشور، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از در خشونت وارد شد که این امر کشورش را به مناقشه نظامی کشاند. دمشق از سوی روسیه و ایران حمایت می‌شد و گروه‌های شورشی که برخی شبه نظامیان محلی و برخی سکولار دموکرات بودند، از قطر و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حمایت تسلیحاتی می‌شدند.

این اندیشمند برجسته آمریکایی می‌گوید: اگر چه دمشق تحت کنترل اسد است اما شورشیان سوری کنترل حومه پایتخت را تا حدودی در اختیار دارند. رویدادها در جهتی حرکت می‌کند که در آن خودکشی ملی توام با ارتکاب جنایت‌های بسیاری از سوی هردو طرف قابل ملاحظه است. سوریه همچنان به سمتی حرکت می‌کند که در این کشور دو بخش متفاوت که یکی تحت کنترل اسد و دیگری تحت کنترل گروه‌های شورشی است به وجود می‌آید.

چامسکی می‌افزاید: این احتمال وجود دارد که مناطق کردنشین که تا حدودی خودمختار هستند بتوانند با توجه به وضعیت کنونی سوریه به خودمختاری کامل دست یافته و با مناطق کردستان شمال عراق در هم بیامیزند تا یک منطقه کردنشین دارای مرز به وجود بیاورند.

چامسکی در رابطه با اقدامات اخضرالابراهیمی، نماینده اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در سوریه می‌گوید: با توجه به شرایط کنونی هرگز مذاکره‌ای محقق نخواهد شد زیرا اسد برای خودکشی خود هرگز پشت میز مذاکره نمی‌نشیند.

چامسکی در صحبت‌های خود همچنان اوباما را بازیگر اصلی در جامعه بین‌المللی در قبال سوریه می‌داند و می‌گوید قطعنامه سازمان ملل متحد مورد حمایت روسیه است اما مشخص کردن موضع دقیق آمریکا اندکی دشوار به نظر می‌رسد. ظاهرا آمریکا به دنبال کنارکشیدن در ماجرای سوریه است.

سیاست‌هایی که از سوی آمریکا در قبال سوریه اعمال می‌شوند عمدتا سیاست‌های اوباما هستند.

وی می‌افزاید: در جهان عرب دیکتاتورها با ایران به شدت مخالف هستند و می‌خواهند که آمریکا اقدام کند. اما مردم کشورهای عربی عقیده‌ای غیر از این دارند. ملت‌های عرب به ایران علاقمند نیستند اما این کشور را به عنوان تهدید در نظر نمی‌گیرند. این رویکرد اما در غرب وجود دارد، مردم کشورهای عربی، اسرائیل و آمریکا را تهدید می‌دانند، غربی‌ها ایران را.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
ادیب_1
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
ادیب_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
تنورستان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کالازم_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو