انتقاد روزنامه اصولگرا از فیلم «مصادره»
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۰۳۲۸۷
۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
۳۶۲۸
درواقع مصادره درباره گذشته و آينده نسلي است كه بعد از انقلاب در خارج از كشور به تباهي كشيده شده است؛ نسلي كه دچار بحران هويت شده‌ و هويتش به مصادره رفته است.

روزنامه جوان نوشت: درواقع مصادره درباره گذشته و آينده نسلي است كه بعد از انقلاب در خارج از كشور به تباهي كشيده شده است؛ نسلي كه دچار بحران هويت شده‌ و هويتش به مصادره رفته است. این فيلم به دليل كمدي بودن و با به‌كارگيري عنصر اغراق و كاريكاتور، موقعيت افرادي مانند شخصيت‌هاي اصلي قصه (اسي يارجانلو، خاوندي) به نمايش چهره هايي كه نماينده احزاب گوناگون هستند، مي‌پردازد و مي‌كوشد تا تمامي عناصر كمدي گروتسك يعني ناهماهنگي، خنده‌آوري و خوفناكي، افراط و اغراق، نابهنجاري و كاريكاتور را در فيلم به نمايش بگذارد.

مصادره برخلاف نظر كارگردان اثري صرفاً انساني نيست بلكه كمدي است كه اشارات نسبتاً دقيق سياسي از چهره‌ها، احزاب، وقايع و اتفاقات سياسي دوره خاصي از تاريخ انقلاب را مي‌دهد. لايه رويي فيلم «مصادره» داستان ايرانيان مقيم خارج است كه در اوايل انقلاب به دلايل مختلف سياسي، اجتماعي يا ترس از مجازات احتمالي كشور را ترك كرده‌اند.

مصادره ابتدا با معرفي اسماعيل يارجانلو مأمور خريد ساواك آغاز مي‌شود. او كسي است كه در ظاهري ساده، بي‌خبر از رخدادها و اتفاق‌هاي جامعه و انقلاب است. انتخاب چنين شخصي به‌جز خلق موقعيت‌هاي كمدي و عنصر اغراق بر اين نكته تأكيد دارد كه در جريان اتفاق‌هاي پس از انقلاب افرادي بودند كه جرمي مرتكب نشده بودند ولي از ترس جانشان كشور را ترك كرده‌اند و در اين ميان با مشكلات فراواني هم روبه‌رو شده‌اند. از سوي ديگر آنها همواره بيم مصادره اموالشان را نيز در كشور داشته‌اند. اين حرف فيلم صرف‌نظر از اينكه سازندگان اثر چه كساني هستند در نگاه نخست به نظر عبور از خط قرمز به‌حساب مي‌آيد. وجه ‌دوم فيلم «مصادره» به ناملايماتي كه براي شخصيت اصلي قصه و گروهي از ايرانيان پيش مي‌آيد، بازمي‌گردد. فيلم معتقد است اين گروه از ايرانيان خارج از كشور دچار نوعي بي‌هويتي و مشكلات اقتصادي هستند و به دليل غم نان در كشوري غريب به‌ناچار تن به پذيرش حضور در گروه‌هاي معاند و مخالف نظام مي‌دهند.

وجه سوم فيلم تعبير فيلمساز از مصادره در مفهوم خاص آن است، يعني چهره‌ها و شخصيت‌هايي كه در داخل انقلاب و به گفته شخصيت بازجو، نفوذي‌هايي هستند كه رنگ عوض مي‌كنند فيلم در لايه‌هاي زيرين و با استناد به نام اثر، اين نكته را گوشزد می‌كند كه اين افراد در طول سال‌ها كوشيده‌اند انقلاب را به نفع خود مصادره كنند. آنها همان كساني هستند كه با تندروي‌هاي كور، عامل فرار افرادي مانند يارجانلوها به‌عناوين ‌مختلف شده‌اند و امروز پس از سال‌ها كه از انقلاب گذشته يا خسته شده‌اند يا اهداف و آرمان‌هايشان رنگ‌باخته و قصد پياده شدن از قطار انقلاب را دارند، پس با اختلاس‌هاي ميلياردي و فروش اموال مصادره شده از كشور متواري مي‌شوند، از اين‌ رو فيلم مي‌كوشد تا به آسيب‌شناسي اين رخداد سياسي و اقتصادي نيز بپردازد.

فيلم «مصادره» بر اين نكته تأكيد مي‌كند كه مشكل افرادي مانند يارجانلوها اشتباهات خودشان است. در سكانس پايان فيلم نيز يارجانلو با انبوهي از مشكلات رها مي‌شود تا براي بازپس‌گيري ملكش در كشور اقدام كند. به‌ اين ‌ترتيب مشكلات او به اتمام نرسيده و اكنون در آغاز راه است.

بنابراين برخلاف ظاهر فيلم، «مصادره» از هيچ خط قرمزي عبور نمي‌كند و حرف جديدي را در قالب كمدي گروتسك نمي‌زند. حرف اصلي و هدف نهايي فيلم نمايش دربه‌دري‌هاي اسي يارجانلو و مشكلات ايرانيان خارج از كشور يا علت خروج آنها نيست، حتي هدف آسيب‌شناسي فعاليت گروه‌هاي سياسي در برهه‌ای از زمان هم نيست بلكه مهم‌ترين حرف فيلم «مصادره» به‌كارگيري اين لفظ در معناي مفهومي و خاص آن است، يعني بيان اين مطلب كه چگونه در اين سال‌ها افرادي نفوذي مانند خاوندي يا بهتر بگوييم خاوري‌ها به درون سيستم نفوذ كرده‌اند و قصد مصادره انقلاب را داشته‌اند و چه آسيب‌هايي بر پيكره انقلاب وارد كرده‌اند و در نهايت نيز چگونه با ثروت ملي از كشور متواري شده‌اند. همچنين اين افراد در جريان انقلاب نيز با تندروي‌هايشان باعث خروج بسياري چهره‌ها و شخصيت‌ها از كشور شده‌اند، البته فيلم در پايان و به شكل كمدي راه‌حل بازگشت آنان را نيز ارائه مي‌دهد كه بهتر است كساني كه در اين ميان متضرر شده‌اند اختلاسگران را به‌ صورت قاچاقي و شبانه به مرز مكزيك تحويل دهند.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1397/01/27
تحلیل روزنامه جوان عالی بود قابل توجه کسانیکه همه چیز را سرسری میگیرند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
استیل رگال_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فرش تارنگ_فوتر
چوب و هنر _فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر قدیمی_فوتر