رد‌پای برخی نهاد‌ها در خروج ۳۰ میلیاردی ارز
۷۰۳۸۹۲
۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱
۶۴۲۶ 
چندی پیش محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در اظهارنظری گفته بود در اسفند ماه سال گذشته، حدود ٣٠میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است. این اظهارنظر جنجالی او البته از سوی برخی دیگر از نمایندگان و کارشناسان نیز تأیید شد. حالا در گفت‌وگویی، جزئیات این رخداد و البته طرح پیشنهادی مجلس برای مهار التهاب کنونی بازار ارز را از او پرسیدیم.

روزنامه شرق: چندی پیش محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در اظهارنظری گفته بود در اسفند ماه سال گذشته، حدود ٣٠میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است. این اظهارنظر جنجالی او البته از سوی برخی دیگر از نمایندگان و کارشناسان نیز تأیید شد. حالا در گفت‌وگویی، جزئیات این رخداد و البته طرح پیشنهادی مجلس برای مهار التهاب کنونی بازار ارز را از او پرسیدیم.

پورابراهیمی می‌گوید اغلب ارزهایی که از کشور خارج شده است، در قالب ارزهایی است که برای واردات به آن سوی مرزها رفته که در قبال بخشی از آنها حتی کالایی وارد کشور نشده است.

‌شما پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بودید که در ماه‌های اخیر ٣٠ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده؛ روند این خروج ارز چگونه بوده؟

در بحث التهابات بازار ارز و تصمیمات غیرکارشناسی بانک مرکزی، شاهد این بودیم که بخشی از منابع ارزی یا از کشور خارج شدند یا منابعی که از کشور خارج شده بود به کشور بازنگشت. چون دو روش داریم؛ یک، اینکه صادرات توسط صادرکننده انجام می‌شود بعد ارز آن را می‌آورد، دوباره تولید می‌کند و دوباره صادر که این یک فرایند است. بخشی هم هست که در آن افرادی داخل کشور به روش‌های مختلف ارز را برای واردات خارج کنند، ولی واردات انجام ندهند. این‌ گزینه، موضوعی است که در قالب اطلاعات اولیه به دست ما رسیده است. البته تراز بانک مرکزی برای تاریخ ٢٩ اسفند ١٣٩٦ هنوز به دست ما نرسیده است؛ چون تهیه آن زمان می‌برد اما طبق برآورد اولیه‌اي که داریم، حدود ٣٠‌ میلیارد دلار از منابعی که یا از طریق وارداتی که انجام نشده یا از طریق صادراتی که ارز آن در خارج بود و به کشور وارد نشد، از کشور خارج شده است. دلیل اصلی آن هم این بود که منابع به‌واسطه التهاباتی که در اقتصاد ایران بود، حساب ارزی که طرف بتواند ارز خود را در آن بگذارد و هر زمان که بخواهد بگیرد، نداشتند.

این رقم در کل سال ٩٦ خارج شده؟ در کل سال که التهاب زیادی نبوده...

در همین ماه‌های التهاب بازار این میزان ارز از کشور خارج شد. خب این اقدامات به التهاب دامن می‌زند. ما راهکارمان ساده بود. وقتی حساب سپرده ارزی داشته باشیم که صادرکننده ارز خود را در آن بگذارد و هر وقت که بخواهد آن را بگیرد، مشکل رفع می‌شود؛ این هم شرعی است و هم قانونی. اما این نمی‌شود که مثلا من به شما یک گوشی تلفن بدهم، بعد شما چیز دیگری به من تحویل بدهید. به دلیل اتفاقاتی که در سال ١٣٩١ در دولت آقای احمدی‌نژاد افتاد، حساب ارزی دچار یک عدم اطمینان شده است. الان هم حساب ارزی داریم، اما کسی ارز خود را در آن نمی‌گذارد؛ در سال ٩١ وقتی افراد برای دریافت ارزی که در حساب ارزی خود گذاشته بودند، به بانک مراجعه کردند، به آنها گفته شد که ارز نداریم و وقتی با اصرار مواجه شدند، گفتند ریال می‌دهیم، آن هم ریال به رقم دلار مبادله‌ای. این خطای فاحشی بود؛ این کلاهبرداری و له‌کردن منافع بخش خصوصی در اقتصاد بود. ما الان می‌گوییم چون آن تجربه تلخ وجود دارد، کسی حساب ارزی باز نمی‌کند و در خارج از کشور ارز خود را نگه می‌دارد. ضمن اینکه اگر التهابات موجب افزایش قیمت شود، برای آنها انتفاع هم دارد. چون با تأخیر ارز را وارد کشور می‌کنند؛ مثلا یک‌زمان نرخ ارز چهار‌هزار تومان بود و بعد به پنج‌هزار تومان رسید. این فرد به راحتی می‌تواند ارز را زمانی که گران شد وارد کشور کند و منتفع شود. طرح مجلس برای گشایش حساب سپرده ارزی، تأکید دارد که باید این حساب با تضمین بانک مرکزی گشوده شود. در واقع، هرکسی ارز خود را به بانک‌های عاملی که بانک مرکزی معرفی کند، تحویل بدهد، همان ارز را در هر تاریخی که بخواهد تحویلش دهند.

رقم ٣٠ ‌میلیارد دلار خیلی زیاد است. چه تعداد وارد‌کننده یا صادرکننده این ارقام را جابه‌جا کرده‌اند؟

گفتم که بخشی مربوط به واردات است. مجموع واردات پارسال بالای ٥٠ ‌میلیارد دلار بود که حدود 30 ‌میلیارد دلار آن به کشور بازنگشت.

همه بخش خصوصی هستند؟

قسمتی از آنها بخش خصوصی و بخشی ترکیب نهادها هستند. مثلا ممکن است ١٠درصد سهام یک شرکت پتروشیمی در اختیار یک نهاد عمومی باشد. بیشتر ترکیب هستند. بخش دیگری از آن ناشی از واردات است، بخشی هم ناشی از صادرات. آنالیز آنها مستلزم اطلاعات تراز بانک مرکزی است.

ارزی به شیوه قاچاق هم خارج شده؟

نتیجه خروج به شیوه قاچاق، همان واردات به شیوه قاچاق خواهد بود. ما در حوزه رسمی صحبت کردیم. به نظر می‌رسد درباره قاچاق ارز، موردی نباشد که گزارشی نداریم. اما مبنای ما، محاسبه تراز رسمی واردات و صادرات است. از طرفی خروج ارز بابت قاچاق کالا را دولت اعلام می‌کند نیست، ما می‌گوییم هست! این سؤال شما را کامل‌تر بگویم: بخش زیادی از اعداد و ارقامی که سالانه به‌صورت غیررسمی به خارج از کشور می‌رود، ناشی از قاچاق کالاست. عددی که داشتیم ٢٥ میلیارد دلار بود که در ایام انتخابات سال گذشته آقای جهانگیری گفتند به ١٢-١٣‌میلیارد دلار کاهش داشته است. ما موافقیم که دولت این رقم را کم کرده، اما این‌طور نیست که نصف کرده باشد؛ چیزی در حدود ١٥ یا ١٧‌میلیارد دلار منطقی به نظر می‌رسد. معادل این عدد، می‌توان گفت ارز به ‌صورت غیررسمی از کشور خارج شده است. فرضا من گوشی تلفن همراه خود را از یک جایی و به طریق غیررسمی وارد کشور می‌کنم، خب آن طرف پول می‌خواهد. این ارز از طریق سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، صرافی‌ها و روش‌های رسمی که نمی‌رود، غیرمستقیم با روش‌های دیگری می‌رود. این همان قاچاقی است که شما می‌گویید.

‌انتقال پولی هم بوده که بدون واردات کالا باشد؟

بله بوده؛ بعضی اوقات با تأخیر ثبت می‌کنند. دلار که می‌رود آن طرف، می‌گوید الان دلار در ایران از چهارهزار تومان، شده پنج هزار تومان؛ پس می‌گذارم پنج هزار و ٥٠٠ تومان بشود بعد کالایم را بیاورم. اینکه می‌گوییم تراز نمی‌شود، بخشی از آن بابت تأخیر در تعهدات هم هست. امکان دارد هویت‌ بخشی از این رقم، با واردات کالا همخوان شود. اعتقاد داریم می‌توانیم با اتخاذ سیاست‌هایی این مشکل را حل كنيم.

امکان دارد پولی خارج شده باشد و کالایی هم وارد نشده باشد؟

بله می‌تواند.

شما رقمی دارید؟

خیر؛ اطلاعاتی نداریم، اما می‌تواند بخشی از این خروج ارز ناشی از خروج ارز بدون واردات کالا به کشور باشد.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1397/01/28
من و هشتاد میلیون نفر دیگه یک دلار هم خارج نکردیم می ماند فقط شما 1%
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
کاربر محترم و با ذکاوت. 08/35 دقیقاً درست است، شما با لطف و بزرگواری رقم را بیشتر اعلام فرمودید، شاید به جرات بیست و پنج درصد از آن یک درصد که گفتید، چون این رقم معادل بیشتر از نصف فروش یکسال نفت مان است اون وقت همه از یکدیگر می پرسند این بیست و پنج هزارم جهت زندگی و ساختمان و سایر هزینه ها پول احتیاج دارند و خوب می برند، هیچکس قادر به جلوگیری از آنان نیست، الانه فکر هزینه های چند دهه آینده هستن، باشد من و شما نداشته باشیم باشد نداشته باشیم، تهدید که نمیشویم یه لقمه نان خالی هم از صندوق های آشغال گیرمان میاد باید خدا را شاکر باشیم، این دنیا زندان مومن است و بهشت کافر این از نوشته شهید بهشتی است،
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1397/01/28
خیلی راحت میگن ارز از کشور خارج شده اونم سی میلیارد پس سازمانها نفهمیدن یا بانک ها یا همه باهم بودن چه طوری اینهمه ارز دادن بهشون من فکر میکنم اینها همش کار امریکاست
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1397/01/28
جرات نكرد واقعيت را بگويد ،در واقع بسياري از ثروتمندان بخشي از سرمايه خود را خارج كردند
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1397/01/28
همه میدانیم این نهادها کدامند.
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1397/01/28
واردات كشور از طريق ال سي و بانك انجام ميشود ال سي اين گونه است تا كالا به بندر و گمرك نرسد بانك پول ان را به فروشنده نميدهد
پس لطفا اينقدر واردات صادرات نكنيد و صغري كبري نچينيد 30 ميليار دلار رقم بسيار بزرگي است و امكان خروج از صادرات و واردات ندارد اخباري در اين مورد در فضاي مجازي بود حال گويا خروج 30 ميليارد صحت كامل دارد !!!!
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1397/01/28
سلام از این آقای رئیس کمیسیون اقتصادی باید پرسیده شود شرح وظایفش را می داند . اگر نمی داند به بگویید 1 - تدوین قوانینی که از آسیب های اقتصادی جلوگیری و اجاه خروج ارز بدون برگشت کالای موردنیاز را ندهد و جرایم سنگین برای تاخیر در برگشت ارز و کالا . 2 - نظارت بر معاملات اقتصادی کلان وکنترل ارز و شناسایی حداقل وارد کنندگان و صادر کنندگان عمده 3- کنترل و نظارت بر فعالیت های بانک مرکزی ، پتروشیمی و صنایع نفت و گاز
France
09:25 - 1397/01/28
اگر در کره جنوبی بود رئیس بانک مرکزی و معاون ارزیش را به حبس ابد محکوم می کردند.
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/01/28
يعني 180.000.000.000.000 تومان خارج شده !!!!!! دلار 6 تومني حساب كردم
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1397/01/28
کاش معلوم میشد تو این مملکت چه خبره بخور بخوره
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1397/01/28
مثل هميشه تاوان اين " دزديهاي تو روز روشن و اظهر من الشمس " آقايان !؟ رو ، مردم هميشه در صحنه ، با گران شدن ارز و بقيه كالاها و .......... بايد پرداخت كنند ! و .....
تا دوباره پولي تو خزانه جمع بشه و دوباره از سر نو ......... و اين داستان دادمه دارد !
United Arab Emirates
10:00 - 1397/01/28
نهاد نهاد کدوم نهاد.نهاد بوووووووق
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1397/01/28
در مورد این چیزای بی اهمیت ادم صحبت نمی کنه مهمترین چیز فعلا موی خانماسات.
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1397/01/28
صد رحمت ب پول خرج کردن بن سلمان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
جدا الحق که راست گفتی
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1397/01/28
وقتي دلار شد 6000 هزار تومن هي ميگفتن يه اتفاقي براي دلارهاي كشور افتاده ...
ما باور نميكرديم گويا همه اون خبرا درست بوده......
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1397/01/28
اين نهادها كدوم بودند ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
12/02 عزیزم همونا هستن که فکر میکنی، نگران نباش صداش از اون بمب 11تنی چی بود،مادر،خاله،عمه، صداش چنان دراد که گوش فلک را هم آزار بده صبر داشته باش،
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1397/01/28
گويا 99% اخبار فضاي مجازي درسته .
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1397/01/28
خب شماآقایان میدانیدومی فهمید که درحال خارج شدن است جلوش بگیرید اگرهم کسی گوش نمی کندبسپاریداونهارابه دست مردم.ودیگر نگذاریدتکرارشود.خب این نشون میده که خودتان هم زیرسوال هستید که می دانیدولی اقدام قاطعانه نمی کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
نه عزیزم 13/22 وقتی دلارها را بردن خودشون برای یک سنت همدیگر راپاره و پوره میکنند، این را داشته باش تا بعد،!!!
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/01/28
پس چرا صرافي ها رو تعطيل كرديد ملت و گرفتيد
مردم و از خريد ارز محروم كرديد
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1397/01/28
منظورتون نهادهای آقازادهها بود .
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1397/01/29
ببرين بريزين بپاچين بخورين كه هيچكس كارى نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج