واکنش نمایندگان به فیلتر شدن تلگرام
۷۱۱۰۲۲
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۹
۱۵۰۲۱
فیلترینگ یک پیام‌رسان ارتباطی آن هم در شرایطی که گوشی‌های هوشمند امکان برقراری ارتباط اینترنتی بین افراد را به سادگی و با نرم‌افزارهای متعدد میسر می‌کنند به نظر تحلیلگران چندان منطقی نیست؛ چون افراد بنا به نیازشان به پیام‌رسان‌های دیگر کوچ می‌کنند و امکانات مورد نیازشان در تلگرام را در آن پیام‌رسان‌ها جستجو می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا: در پی حکم دادستانی تهران مبنی بر مسدودسازی تلگرام در روز گذشته، این پیام‌رسان برای اکثریت مخاطبان از دسترس خارج شد.

فیلترینگ یک پیام‌رسان ارتباطی آن هم در شرایطی که گوشی‌های هوشمند امکان برقراری ارتباط اینترنتی بین افراد را به سادگی و با نرم‌افزارهای متعدد میسر می‌کنند به نظر تحلیلگران چندان منطقی نیست؛ چون افراد بنا به نیازشان به پیام‌رسان‌های دیگر کوچ می‌کنند و امکانات مورد نیازشان در تلگرام را در آن پیام‌رسان‌ها جستجو می‌کنند.

در این بین صاحب نظران معتقدند که نباید انحصار در یک پیام رسان محدود شود و باید با رقابتی عادی همه پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی بتوانند از مزایا برخوردار شوند.

نهایتا علیرغم تمامی این نظرها، روز گذشته دادستانی تهران حکم فیلتر شدن تلگرام را صادر کرد که مورد انتقاد اقشار مختلفی از مردم از جمله نمایندگان مجلس و در مقابل استقبال برخی دیگر از مردم و نمایندگان قرار گرفت.

کمال دهقانی نماینده تفت و میبد و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

موافق گردش آزاد اطلاعات هستم

«هیچ کس با گردش آزاد اطلاعات مخالفتی ندارد ولی شاهدیم که پیام‌رسان‌ها در سطح بین‌المللی و به هیچ کسی و جایی پاسخگو نیستند که بتوان از طریق آنها جرایم را مورد پیگیری قرار داد.

فضای مجازی دارای نقاط مثبت و منفی است که باید علاوه بر نگاه به مزایای آن، از معایبش نیز غافل نشد. به هر حال بنده موافق گردش آزاد اطلاعات هستم لذا معتقدم که باید تدابیری در فضای مجازی اتخاذ شود تا اقدامی علیه امنیت و آبروی مردم صورت نگیرد و حیثیت و آبروی افراد و امنیت جانی و مالی آنها خدشه‌دار نشود.

بر این اساس باید مجلس قوانین لازم در فضای مجازی را تدوین کند تا در این عرصه با حساب و کتاب وارد شویم.»

طیبه سیاوشی نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

کاش قبل از فیلتر تلگرام، پیام‌رسان جایگزین معرفی می‌شد.

«فضای مجازی دارای فرصت‌ها و چالش‌هایی است که باید با مقابله با تهدیدات آن از فرصت‌هایش استفاده کرد؛ یعنی بر روی فرصت‌ها سرمایه‌گذاری کنیم نه اینکه با تکیه بر تهدیدها آن را فیلتر نماییم.

کاش نظام به جای فیلتر کردن، جایگزین‌های دیگر مناسب‌تری از تلگرام را به مردم معرفی می‌کرد نه اینکه با فیلترینگ از آنها بخواهد که از این پیام‌رسان استفاده نکنند، این شکل تنها بازتاب منفی بین مردم خواهد داشت. مردم نمی‌پذیرند که تلگرام صرفا یک تهدید امنیتی است.»

محمدرضا بادامچی نماینده تهران و نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس:

انتظار نداشتیم تلگرام در دولت روحانی فیلتر شود.

«آقای روحانی قول داده بود فضای مجازی هیچگاه محدود نشود با این قول ما انتظار نداشتیم که تلگرام فیلتر شود. نباید از فضای مجازی اینقدر وحشت داشت و تبلیغات علیه آن صورت گیرد.

انتظار می‌رود در مقطع کنونی که جوانان با تلگرام کار می‌کنند و دلخوشی آنها ارتباطات از طریق تلگرام و انجام کسب و کار است آن را محدود نکنند. متاسفیم که این اتفاق در دولت روحانی رخ می‌داد، انتظار می‌رفت که حداقل در این باره توضیح دهد.»

مجتبی ذوالنور نماینده قم و عضو فراکسیون ولایی مجلس:

اقدام قوه قضاییه در فیلتر تلگرام بسیار بجا بود

«اقدام قوه قضاییه در فیلتر تلگرام به دلایل متعددی بسیار بجا بود. تلگرام یک پول دیجیتالی جدیدی به نام گرام ایجاد کرد تا بتواند آن را جایگزین بیت کوین کند. بیت کوین ظرف مدت کمتر از دو ماه حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو از کاربران ایرانی در داخل کشور پول برد و آنها اکنون مطالبه‌گر بیت کوین هستند اما سهامی نیست که بتواند خرید و فروش کرده و واگذار کند چون پشتوانه‌ای از نظام مالی دنیا ندارد.

با توجه به اینکه یک چهارم مشترکان تلگرام در کل دنیا را ایران تشکیل می‌دهد اگر سرمایه‌های مردم به این سمت برود هیچ دستگاه قانونی، حقوقی، ‌دادگاهی و مرجع قضایی در دنیا برای رسیدگی به این موضوع نیست. صاحبان تلگرام اشخاص هستند که یک دولت و شرکت نیست که بتوان از طریق آن و معاهدات بین‌المللی از مردم دفاع کرد و بیم آن می‌رفت که چیزی تبدیل به وضعیت موسسات مالی و اعتباری شود.

با توجه به اینکه تلگرام هیچ ارتباط دیپلماتیکی ندارد نمی‌توان آن را از طریق دادگاه پیگیری کرد چون سرورهایش در خارج از کشور است لذا اگر در آینده سرمایه داخلی مردم دچار آسیب شود راه دفاعی وجود ندارد و مردم از این موارد بی‌اطلاع هستند. لازم بود که دولت و مسئولان نظام در این باره واکنش نشان دهند لذا اقدام قوه قضاییه شایسته است. اکنون توپ در میدان دولت است که پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت و پهنای باند آنها را زیاد کند تا مردم دچار مشکلات در ارتباطات‌شان نشوند و خلاء تلگرام در بین کاربران پر شود.»

غلامرضا حیدری نماینده تهران و عضو فراکسیون امید:

باید به نقاط مثبت فضای مجازی توجه بیشتری شود

«به نظرم باید عمیق‌تر به موضوع فیلتر شدن تلگرام نگاه کرد. به طور کلی رویکردها و ذهنیت‌های بسته مناسب نیست، نباید همیشه نیمه خالی و جنبه‌های منفی یک موضوع را نگاه کرد و از نکات مثبت آن غافل شد. این همان رویکردی است که فکر می‌کند با بگیر و ببند و پاک کردن صورت مساله می‌توان کار را پیش برد.

فیلتر ابزاری در دنیای امروز است اما تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که می‌توان از آن استفاده خوب و بد کرد. فضای مجازی همچون چاقویی است که هم می‌توان با آن میوه پوست کرد و هم می‌توان شکم طرف را پاره کرد.

بایستی مقامات در این باره مقداری خویشتنداری می‌کردند و سعه صدر به خرج می‌دادند. امیدواریم که همه عبرت بگیرند.»

زهرا ساعی نماینده تبریز و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

فیلتر تلگرام در راستای شکسته شدن انحصار پیام‌رسان‌ها است

«در فیلتر تلگرام مباحث امنیتی مطرح بود. با این کار می‌خواهند انحصار پیام‌رسان‌ها شکسته شود و محدود به تلگرام نباشد. تلگرام ۴۰ میلیون ایرانی را درگیر کرده بود که از طریق آن به راحتی اطلاعات، آمار و ارقام به خارج فرستاده شده و در دسترس سرورهای اداره‌کننده آن قرار می‌گرفت.

با توجه به مباحث امنیتی در کشور فیلتر تلگرام کار خوبی بود منتهی باید پیام‌رسان قوی و قابل اعتمادی برای مردم جایگزین شود. در این بین ایجاد اعتماد در بین مردم اهمیت بسیاری دارد تا آنها به سمت پیام‌رسان‌های داخلی روند.»

محمد کاظمی نماینده ملایر و عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه:

مخالف فیلترینگ هستم

شخصا با فیلترینگ تلگرام موافق نیستم، البته از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت می‌کنم. مردم را باید به سمت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی تشویق کرد، ولی در عین حال این ممنوعیت‌ها نمی‌تواند مفید باشد.

از طرف دیگر به نظر می‌رسد فیلتر تلگرام به لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست کما اینکه روسیه هم نتوانست این کار را انجام دهد. مردم ما اینقدر عاقل، بالغ و اهل تشخیص هستند که می‌دانند چطور از پیام‌رسان تلگرام استفاده کنند. بخشی از مردم از امکانات تلگرام به عنوان منبع و ممر درآمد استفاده می‌کردند لذا به نظرم این اقدامات نتیجه‌بخش نخواهد بود. امیدوارم بتوان با فرهنگ‌سازی تلاش کرد که مردم به سمت پیام‌رسان داخلی بروند.»

محمداسماعیل سعیدی نماینده تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی:

موافق فیلتر شدن تلگرام هستم

«معتقدم با توجه به امتناع تلگرام از انتقال سرورهایش به داخل کشور باید فیلتر می‌شد. تلگرام عملا تبدیل به فضایی شده بود که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را تشدید می‌کرد و امکان اراده و کنترل آن وجود نداشت البته بسیاری از کشورها چنین دل نگرانی‌هایی را در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی‌شان دارند که ما نیز با همین دل نگرانی‌ها معتقدیم بایستی تلگرام توقیف می‌شد.

مطالب تلگرام، حاکمیت کشور و احساسات و عواطف مردم را جریحه‌دار می‌کرد لذا معتقدم فیلترینگ کار درستی بود، ‌از آن طرف باید زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای رقابت بین پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد شود تا مردم به نیازهایشان دسترسی پیدا کنند.»

ابوالفضل سروش نماینده تهران و عضو فراکسیون امید:

فیلترینگ چاره کار نیست

«معتقدم با این مسیر و شیب تند تکنولوژی، محدود و مسدود کردن جوابگو نیست و تنها باعث نارضایتی می‌شود. ای کاش برای عوارض منفی تلگرام تدبیر بهتری اندیشیده می‌شد چون فیلترینگ چاره کار نیست.»

گفت‌وگوها از منیرسادات سیدرضا

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1397/02/11
وقتی صدا شبکه فضای مجازی هست با فیلتر کردن نمی شود کاری کرد کاش بجای فیلتر کردن تلگرام دزدی و پارتی بازی اختلاس و فساد اداری وووووووووفیلتر کنند
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1397/02/11
اگه اینقدر به فکر مردم بودید نمی گذاشتید موسسه های مالی پول مردم را ببلعند معلومه که دروغ میگید
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1397/02/11
دوره بعدی که واسه مجلس ثبت نام کردین و اومدین واسه جمع آوری رای می بینمتون
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/02/11
بعید میدونم که کلاً تلگرام فیلتر باشه شما فکر کنین تلگرام که برخواسته از خود روسیه هست در فیلتر کردنش عاجز مونده حالا ما ...... فیلتر کردن راه و چاره ی نیست که با بهانه های یک پیام رسان محدود کرد. ....
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/02/11
ازروز‌اول‌میبایست‌فرهنگ‌سازی‌تلگرام‌‌انجام‌‌میشد‌نه‌الان‌‌فیلترینگ‌میشد
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1397/02/11
جلوی دزدیهای کلان رو بگیرید . همه فیلترشکن دارن به کوریه چشم دشمنای مردم تو تلگرام مشغولیم .
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1397/02/11
بیت کوین مال چینیهاست همون طوری که دلار مال امریکاست اصلا نبیاد ربطش بدین خب حالابزارمن بگم که این وزیر جوان امده شما میگین تلرگامن فیلتر شود میخوام صد سال سیاه تلگرام یا داخلی نباشه عضوش گرانی بره اززندیگ بیرون وما بدانی کجا ایستادیم وبااین اقتصاد تون ادم تا ان دنیا هم میبرید
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1397/02/11
آقای ذوالنور خجالت بکش حالا شما شدید کاسه ی داغ تر از آش ؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:22 - 1397/02/11
ای کاش دادستان محترم یه ذره هم به فکر سایر جرائمی که توسط برخی افراد و وابستگان خاص جهت حیف و میل بیت المال و اختلاسهای فوق نجومی باشند..
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1397/02/11
بهترین کار ممکن انجام شد حالا اگر کسی وارد تلگرام شود و خسارت ببیند نمیتواند شکایت کند که بعد دولت از بیت المال و جیب همه مردم آنرا جبران کند ولی اگر فیلتر نمیشد حتما مشکلات زیادتری را برای مردم و کشور بوجود می آورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
باریکلا شعبان کت خدا باریکلا باریکلا مرد با خدا باریکلا با فیلترینگ تلگرام حتما همه هدایت میشم ههههههههههه
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1397/02/11
اخیششششش .. با فیلترینگ تلکرام جلو همه دزدیاشون گرفته میشه...خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/02/11
این هم یه نوع جنگ زرگری است ‌‌‌‌....
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1397/02/11
نمایندگان محترم باید وقت گرانبهای خودشان را به حل مشکلات اساسی و اصلی مردم مثل رکود و گرانی و بیکاری و ... صرف کنند نه تلگرام که مشکل مردم نیست ودردی هم از ما دوا نمیکند و بودن و نبودنش یکی هست
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1397/02/11
نمایندگان محترم مجلس .که برای کلاه گذاشتن بر سر مردم از فیلترشدن تلگرام ابراز ناراحتی میکنند عرض میکنم اگر واقعا دل شما برای مردم میسوزد ومیخواهید اطلاعات ازادبه مردم برسد چرا جلوی اجرای اصل ۱۶۵ قانون اساسی در خصوص برگذاری دادگاه علنی مفسدین اقتصادی را گرفتید؟!واجازه نمیدهید تا افراد فاسد ودزدبه مردم معرفی گردند؟چه تعداد از دست اندرکاران در مفاسد دخیلند که مانع میشوند؟؟لطف بفرمایید به مردم بگویید چه تعداد از اطلاعات مفسدین اقتصادی را تلگرام توانست به مردم اطلاع رسانی کند؟ بنظر میرسد شما بیشتر بدنبال فضای ضد اخلاقی هستید !تا فضای اطلاعات ازاد!
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1397/02/11
آقای ذوالنور،اگه اون یک میلیارد و هفتصد میلیون یورو رو به تو و دارو دسته ات بدن دست از سر کچل ما ملت بدبخت برمیدارین؟؟؟؟!!!!!!
Netherlands
18:57 - 1397/02/11
این ذوالنوره از قم حال ادمو بهم میزنه باعث شدن ۲۰۰هزار نفر بیکاربشن
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1397/02/11
نمایندها غصه نخورن،راشو بلدیم
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1397/02/11
مگه توئیتر یا فیسبوک یا بقیه اپ های اجتماعی پاسخگو بودن که تلگرام باشه،اصلا پاسخگوی چی باید باشن؟!چرا شما مشکلات رو ریشه ای حل نمیکنید،چرا مردم باید مجبورشن از تلگرام جنسی رو بفروشن که وجود خارجی نداره و کلاه میزارن سر مردم،چرا اینقدر مردممون باید تو مضیغه کاری باشن که دست به این کارها بزنن،برید اینهارو درست کنید،با فیلترکردن تلگرام هیچی عوض نمیشه،فقط یه اپ دیگه میاد بجاش....برید دنبال رفع این مشکل باشید که چرا کشوری مثل مراکش باید روابطش رو کلن با ایران قطع کنه!؟فیلترشدن تلگرام فقط برای حکومت هزینه داره،هزینه فیلترینگ.وگرنه چیزی کم نمیشه از مردم.بفکره رفع مشکلات بزرگ کشور باشید لطفاً...
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1397/02/11
متاسفم بابت رای که دادم به شخصی که سر حرف خودش هم نمیماند
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/02/11
چرا پس مال من فیلتر نیست؟^-^
United Arab Emirates
23:22 - 1397/02/11
از یک نظر ک مردهای با نامحرمان درارتباط بودن و چه زندگی ها ک از هم نماشید فیلتر شدنش عالی شد منتهی بعضی از افراد نیز تنهاتر از قبل شدن ینی تمام وقتشون در تلگرام بودند و ب نوعی میشه گفت ک از تنهایی زیاد میرفتن زیر سایه ی تلگرام
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1397/02/11
خیلی مسخرس الان تلگرام قطع شدایران گل وبلبل شدویااروپاشداگع شمابا فکرپول بودجه ومنابع کشورایران وایرانی بودین ۱۶ملیون افغانی خارجی وراه نمیدادین به ایران و۱۰ملیون شغلمونم اشغال وبیکارکنن وکشورواقتصادامنیت روبه نابودی بکشونن کدومش بیشترضرردارن افغانی یاتلگرام اصل ول کردین به فرع رسیدین دیگه کسب نمیادرای بده وراهپیمایی رفقت ۲طرفس مثل جاده
Germany
00:23 - 1397/02/12
خودتون خراب کردین ملت همه بافیلترشن واردشدندامروز همه دنبال فیلترشکن بودند
Iran, Islamic Republic of
02:13 - 1397/02/12
به نظرم کار درستی نبود فیلترینگ! برای اساتید و دانشجویان خیلی مشکل ایجاد کرد حداقل موبوگرام که داخلی هست نباید فیلتر مشید /بخش زیادی از زندگی مردم با این کار مختل شد /بهتر بود نظارت و فرهنگ سازی انجام میشد نه فیلتر /واقعا بهترین پی ام رسانی بود که تا حالا ساخته شده /گروه های درسی که داشتیم/اطلاع رسانی دانشگاه/ارتباط با اساتید /دانلود آهنگ های روز /مجلات و متن های زیبا/آگهی های استخدام و... همه رو از دسترس مردم خارج کردین چه چی بشه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج