افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در دستور کار نیست
۷۱۱۴۷۸
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۱
۶۸۶۰ 
مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل حوزه مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن فعلا در دستور کار نیست.

خبرگزاری مهر: به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن مرادی با اشاره به تسهیلات خرید مسکن گفت: مطابق پیش‌بینی‌ها و روندهای قبلی که در گذشته نیز وجود داشت، مصوبه شورای پول و اعتبار در راستای کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم در سال ۹۷ نیز حجم ورود به این صندوق را افزایش خواهد داد؛ به این معنا که کاهش نرخ سود این تسهیلات منجر به افزایش تمایل خانه‌اولی‌ها برای استفاده از این تسهیلات در بازار مسکن به منظور خرید آپارتمان‌های مسکونی می‌شود.

مرادی با بیان اینکه شورای پول و اعتبار هفته گذشته نرخ سود تسهیلات مسکن خانه‌اولی‌ها در بافت‌های فرسوده را از ۸ درصد به ۶ درصد و در سایر مناطق شهری از ۹.۵ درصد به ۸ درصد کاهش داد، خاطرنشان کرد: این اقدام با دو هدف عمده انجام شده است. اولین هدف حمایت از ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده و نوسازی و بهسازی محدوده‌ها و محلات ناکارآمد شهری است و دومین هدف نیز حمایت از متقاضیان مصرفی خرید مسکن به منظور تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات به آن ها است؛ به خصوص متقاضیان خانه اولی که به دلیل توان محدود برای خرید مسکن نیازمند حمایت موثر در این زمینه هستند.

وی با بیان اینکه به طور قطع کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در افزایش حجم ثبت نام خانه‌اولی‌ها و ورود آن‌ها به صندوق یکم اثرگذار است، گفت:کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم به لحاظ روانی می تواند تعداد متقاضیان برای دریافت این تسهیلات را افزایش دهد و در سال ۹۷ پیش بینی می شود حجم ثبت نام ها در این صندوق افزایش یابد. این پیش بینی با توجه به تاثیر قابل توجه کاهش نرخ سود بر مبلغ اقساط ماهانه تسهیلات خرید مسکن است که با این اقدام، این تسهیلات برای تعداد بیشتری از خانه­‌اولی ‌ها به تسهیلات در استطاعت تبدیل می­شود.

این مقام مسئول ادامه داد: به طور قطع افزایش استقبال از تسهیلات صندوق پس ­انداز مسکن یکم و رشد تقاضا برای خرید مسکن مصرفی با اتکا به این تسهیلات به خصوص از سوی خانه اولی ها می تواند بر پیشبرد رونق در بازار مسکن نیز اثرگذارباشد.

مرادی افزود: حتی در دوره قبلی کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که در آن نرخ سود تسهیلات از ۱۱ درصد به ۹.۵ درصد در مناطق معمولی شهر و ۸ درصد در بافت‌های فرسوده کاهش یافت، حجم ورود به صندوق و میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات یکم افزایش یافت، بنابراین کاهش نرخ سود از عوامل اثرگذار بر سطح استقبال متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز مسکن یکم است.

وی با تاکید بر اینکه که بانک عامل حوزه مسکن در اجرا و مشارکت در سیاست های حمایتی همچون کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم به دنبال کسب سود یا منفعت اقتصادی نیست، گفت: کاهش نرخ سود و افزایش ورود به صندوق پس انداز مسکن یکم برای دریافت تسهیلات، نفع اقتصادی برای بانک عامل حوزه مسکن ندارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه سال گذشته تعداد ورودی‌های جدید به صندوق پس انداز مسکن یکم به ۲۰۰ هزار متقاضی در سال رسید، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در سال ۹۷ این میزان افزایش یابد؛ طوریکه برآورد می شود، تعداد متقاضیان جدید برای دریافت این تسهیلات در سال جاری به ۳۰۰ هزار نفر در سال نیز برسد.

مرادی در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نیز اعلام کرد: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن فعلا در دستور کار قرار ندارد و در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار، کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم مطرح شده و به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: برآوردهای قبلی نشان می داد حتی در صورت عدم کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم، در سال جاری شاهد افزایش استقبال از این تسهیلات بودیم، با این حال کاهش اخیر نرخ سود تسهیلات نیز می‌تواند این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد و حجم ورود به صندوق از سوی خانه‌اولی‌ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده را افزایش دهد.

مرادی لازمه ادامه حمایت‌ها در حوزه تامین مالی ارزان قیمت مسکن برای متقاضیان به خصوص خانه‌اولی‌ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده را تخصیص منابع کمکی به صندوق پس انداز مسکن یکم اعلام کرد.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
00:09 - 1397/02/13
زمانی باید وام مسکن را افزایش دهند که بتوانند از تاثیر ان بر افزایش بی رویه و کاذب رکودی قیمت مسکن جلو گیری کنند، چون نمیتوانند قیمت فرسایشی را کنترل کنند در نتیجه از ابتدا نباید میگذاشتند وام مسکن شکل بگیرد، زیرا در ان صورت قیمت مسکن واقعی و متناسب با توان مالی مستاجران پیش میرفت، و دیگر شاهد قیمتهای نجومی مسکن و خارج از توان مستاجران نبودیم، که بخواهند با وامهای نجومی و اقساط وحشت اور جبران کنند که با گروه خونی و توان مالی و خرید مستاجران اصلا مطابقت نمیکند، حالا با این شرایط بعضی از صاحب نظران نیز خبرهای گران گردنی میدهند و حتی احتمال و وعده گرانی مسکن نیز میدهند، که خود باعث تحریک و توهم فروشندگان به افزایش کاذب رکودی غیر قابل فروش مسکن میشوند که بیشترین ضرر را همین فروشندگان با به فروش نرفتن ملکشان میکنند.
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1397/02/13
این هم دروع بدمبگن‌امریکااین همه‌دروع میگه ای بابا
United Arab Emirates
00:30 - 1397/02/13
خدا به مستاجران خربدار رحم کرد که افزایش دوباره وام مسکن پذیرفته نشد، وگرنه فروشندگانی که در انتظار افزایش مجدد وام بودند، نقشه داشتند که با افزایش مجدد وام، باز هم قیمتها را کاذبتر و رکودی تر و غیر قابل فروشی تر افزایش بدهند، یعنی باعث خوشحالی مستاجران و ناراحتی فروشندگان مسکن شد.
United Arab Emirates
00:37 - 1397/02/13
چه عجب این دفعه به نفع مستاجران و وام گیرندگان و به ضرر فروشندگان مسکن عمل کردند و افزایش وام مسکن را در دستور کار قرار ندادند تا وام را افزایش دهند و باعث گرانی کاذب و رکودی بیشتر شوند. !!!!!!؛
United Arab Emirates
00:47 - 1397/02/13
واقعا مرحبا، با این کارتان که افزایش وام مسکن را در دستور کار قرار ندادید، باعث نا کامی فروشندگان متوهم در افزایش قیمت کاذب و رکودی شدید، و وام گیرندگان را نجات دادید. متشکریم.
Iran, Islamic Republic of
05:08 - 1397/02/13
برواقا اخه بافت فرسوده اگر شما فامیل جوان داری به درد خودت میخوره جان شمارامیگیرن که کاهش بدین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج